Σελ. 3 από 27 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 396
  1. #31
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nimaksof Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα πως μπορεί να φταίει το τηλέφωνο; Μήπως η αναβάθμιση στην περίφημη ευρυζωνική προϋποθέτει ειδικό εξοπλισμό; Και πως δικαιολογείται το ότι η συσκευή λειτουργούσε με το παλαιότερο λογισμικό;
    Και σαν να μη φτάνουν όλα αυτά, η εξυπηρέτηση αγγίζει τα όρια των βασανιστηρίων εκ μέρους του ΟΤΕ. Απαράδεκτοι χρόνοι αναμονής!!
    Ακριβώς έτσι όπως τα λες !!! Κρίμα για τον ΟΤΕ ...

  2. #32
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fnwokke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, τα έχω πάρει !!! Τόσες μέρες ΔΕΝ έχω τηλέφωνο ISDN ! Δεν λειτουργεί μετά την τελευταία αναβάθμιση !! Και εκεί που είχα επαφή με τον τεχνικό που ανέλαβε μέχρι και 2 μέρες πριν, και ο άνθρωπος καθόλα πρόθυμος να βοηθήσει και μπράβο του, ξαφνικά εδώ και 2 μέρες δεν ΣΗΚΩΝΕΙ το κινητό του για να δούμε πως θα λυθεί το πρόβλημα ! Μάλιστα σήμερα με πήραν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ για να μου πουν τι: Από εμάς είναι εντάξει, δυστυχώς φταίει η ΣΥΣΚΕΥΗ σας (!!!) Σοβαρά ρε παλικάρια; Δηλαδή αγόρασα ΔΙΚΗ σας ΣΥΣΚΕΥΗ από το OTE-SHOP της εποχής και μάλιστα την πιο ΑΚΡΙΒΗ που είχατε (Ascom Eurit 40) - εσείς ρε ζωντόβολα μου την πουλήσατε, δικό σας προϊόν ήταν - και τώρα μου λέτε ότι ΦΤΑΙΕΙ αυτή, επειδή η ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ σας ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο... πετάει το μπαλάκι στην εξέδρα; Και εμπάσι περιπτώση το ΠΡΟΒΛΗΜΑ βγαίνει (ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΟ ΕΙΠΑ) από τη στιγμή που ΤΣΙΜΠΑΕΙ τη γ@γ#μ/2νη αναβάθμισή σας !!!!

    Είμαι πολύ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΕΝΟΣ και ΣΚΟΠΕΥΩ να φύγω από τον ΟΤΕ μετά από 20 χρόνια ΠΕΛΑΤΗΣ !!! Στο διάολο και ακόμη παραπέρα, με παιδεύεται πάνω από μήνα για ΑΠΛΑ πράγματα !!! Θα πάω οπουδήποτε αλλού και ας μην έχω ρε μάγκες του ΟΤΕ το ISDN που εσείς στις αρχές που έβγαινε το ΠΡΟΩΘΟΥΣΑΤΕ με ΤΥΜΠΑΝΟΚΡΟΥΣΙΕΣ, για να μην πω τα ΠΑΧΥΛΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ που έχω ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΣΕΙ με αυτή την υπηρεσία σε σχέση με το PSTN που υπήρχε πριν, μόνο και μόνο γιατί ΓΟΥΣΤΑΡΑ το ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ που ΕΣΕΙΣ πάλι μου πουλήσατε ΧΡΥΣΑ σε τιμή !!! Και μιλάμε για καμιά 200.000 δραχμές αν θυμάμαι καλά τότε για ένα ΤΗΛΕΦΩΝΟ !!!!

    Άει σιχτίρ (Π)ΟΤΕ ξανά !!!!!
    Δοκιμασε να κανεις επανεκινηση το oxygen ενώ εχεις αναμμένο το ascom isdn. Αν δεν δουλέψει τότε κάτω από την πόρτα του BRI έχει ένα διακόπτη on/off και από πάνω λέει 100Ω. Στρίψε το προς την αντίθετη κατεύθυνση και ξαναδοκίμασε.
    Μια χαρά παίζει με το ascom το oxygen, δεν τίθεται θέμα συμβατότητας αλλά κάτι άλλο.

  3. #33
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασε να κανεις επανεκινηση το oxygen ενώ εχεις αναμμένο το ascom isdn. Αν δεν δουλέψει τότε κάτω από την πόρτα του BRI έχει ένα διακόπτη on/off και από πάνω λέει 100Ω. Στρίψε το προς την αντίθετη κατεύθυνση και ξαναδοκίμασε.
    Μια χαρά παίζει με το ascom το oxygen, δεν τίθεται θέμα συμβατότητας αλλά κάτι άλλο.
    Αν εννοείς ΚΛΕΙΣΙΜΟ - ΑΝΟΙΓΜΑ του ρούτερ, το έχω κάνει ήδη ! Όσο για τον διακόπτη, ήδη είναι έτσι από την αρχή, αλλιώς νομίζω δεν θα δούλευε καν ... ΠΡΟΣΕΞΕ: Νομίζω ότι πρέπει να υπάρχουν 2 διαφορετικά μοντέλα OXYGEN ... Ο φίλος μου που το δοκίμασα σε αυτόν έχει διαφορετικό μοντέλο και εκεί παίζει μια χαρά το τηλέφωνο, σε μένα που έχω ένα όρθιο OXYGEN από τη στιγμή που πήρε την αναβάθμιση... ψόφησαν τα BRI !!

  4. #34
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Αν λες το καθιστό "επιτραπέζιο" Oxygen, αυτό είναι της προηγούμενης γεννιάς του και δεν το δίνουν πια. Το όρθιο είναι μια χαρά και δουλεύει με τις isdn συσκευές. Επειδή δεν θυμάμαι αν ο χρήστης "user" έχει δικαιώματα να αλλάξει τον τύπο της BRI εξόδου, πάρε τηλ την τεχνική υποστήριξη να στο αλλάξουν από "NT mode" σε "TE mode" μήπως είναι κατά λάθος γυρισμένο στο 1ο που σίγουρα δεν θα δουλεύει...

  5. #35
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.747
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    ε αμα οι ποτετζηδες πανε να κανουν εγκατασταση/μετατροπη σε isdn και δεν ξερουν τι ειναι nt/te mode, εχει και αλλες δουλειες... Μπακαλης, μαναβης, περιπτερο κλπ.

  6. #36
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε αμα οι ποτετζηδες πανε να κανουν εγκατασταση/μετατροπη σε isdn και δεν ξερουν τι ειναι nt/te mode, εχει και αλλες δουλειες... Μπακαλης, μαναβης, περιπτερο κλπ.
    Οι περισσότεροι τεχνικοί δεν έχουν την παραμικρή ιδέα από όλες αυτές τις δικτυακές συσκευές (τόσο οι νέεοι, όσο και οι μεγαλύτεροι) οπότε ό,τι κάνουν το κάνουν τυφλοσούρτης... Κάποιες φορές επίσης τα μηχανήματα είναι μεταχειρισμένα (refurbished) και έχω πετύχει να μην έχουν γίνει επαναφορά στις εργοστασιακές και να έχει μέσα κωδικούς τηλεφωνίας για άλλη γραμμή κλπ.

  7. #37
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.747
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αν δεν εχουν ιδεα και το κανουν τυφλοσουρτη, τοτε αυτο ειναι προβλημα τους, του προισταμενου τους και της εταιρειας που τους προσελαβε.
    Οφειλουν να ξερουν.
    ΔΛΔ αμα παω στο γιατρο και αρχισει να γκουγκλαρει για να βρει τι εχω κανενα προβλημα, τι να γινει?

  8. #38
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Καλα εννοείται πως δεν συμφωνώ με την κατάσταση απλά το αναφέρω σαν πραγματικότητα. Πριν κανα μήνα σε εγκατάσταση που ζητήσαμε μετατροπή 2 pstn σε isdn μου ήρθε τεχνικός (νέος στην ηλικία και στην δουλειά αυτή) και δεν ήξερε πως να συνδέσει τα netmod. Τον Φεβρουάριο ήρθε άλλος (νέος) σε άλλη εγκατάσταση μιας 200άρας και δεν ήξερε πως να σεττάρει το Oxygen (που σιγά το σεττάρισμα που χρειάζεται). Ωστόσο όμως ειλικρινείς και οι 2, το είπαν από την αρχή (μάλλον πιο πολύ λόγω γνώσης της δικής μου επαγγελματικής ιδιότητας)... Οπότε αν θέλεις μετά κάτι πιο εξειδικευμένο καλύτερα να παίξεις λόττο...

  9. #39
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Oxygen
    Πάντως, με έχουν αφήσει στην ΑΝΑΜΟΝΗ κάτι σαν: Η υπόθεση ... ΕΚΛΕΙΣΕ ... λόγω... "ΦΙΛΕ αυτό δίνουμε, άμα σ'αρέσει, και πολύ-πολύ μη μας ζαλίζεις... " . Δηλαδή ακόμη και ο καθόλα ευγενικός και πρόθυμος τεχνικός που επικοινωνούσε μαζί μου καλώντας με στο κινητό που του έδωσα, για να δει τι έγινε ... ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΝ εις μια νυχτί που λένε ... Προφανώς οι "ανώτεροί" του, του σφύριξαν να μην ασχοληθεί άλλο ... ή δεν ξέρω και εγώ τι ... ΣΗΜ: το όρθιο oxygen έχω...

  10. #40
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το δικό μου "όρθιο" είναι το HDI24201.N2UM με firmware Version OTE01_5.3.7 και Build fw2018062917.
    Βέβαια το έχω πίσω από δικό μου router οπότε δεν μπορεί να πάρει αναβάθμιση (χωρίς να το επιτρέψω) κι έχει μείνει έτσι από 10 Ιούλη που το ενεργοποίησα.
    Δεν έχω κανένα θέμα με τον εξοπλισμό που συνδέεται στην S0 θύρα του.

    Το δικό σου λογικά είναι το νεώτερο Oxygen Plus όπως αναφέρεται. Ζήτα αν γίνεται να σου δώσουν αυτό που έχω, διότι όπως διαβάζω έχουν αρκετοί θέματα με το δικό σου.

  11. #41
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Και εγώ πολλά θέματα με το που μου φέραν το Oxygen και έκαναν ευρυζωνική την γραμμή μου.. Πέφτει η γραμμή, δεν βρίσκει του συνδρομητές που καλώ, δεν δούλευε ο συναγερμός κλπ κλπ.. Δείτε εδώ και εδώ

    Ακόμα προσπαθώ να βρω τροπο να δηλώσω βλάβη στον οτε καθώς όποιο νούμερο και να καλέσω (13888, 13788, 13818, 2106513888) στο 1 λεπτό πέφτει η γραμμή και δεν προλαβαίνω καν να μιλήσω με εκπρόσωπο...

  12. #42
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MerNion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ πολλά θέματα με το που μου φέραν το Oxygen και έκαναν ευρυζωνική την γραμμή μου.. Πέφτει η γραμμή, δεν βρίσκει του συνδρομητές που καλώ, δεν δούλευε ο συναγερμός κλπ κλπ.. Δείτε εδώ και εδώ

    Ακόμα προσπαθώ να βρω τροπο να δηλώσω βλάβη στον οτε καθώς όποιο νούμερο και να καλέσω (13888, 13788, 13818, 2106513888) στο 1 λεπτό πέφτει η γραμμή και δεν προλαβαίνω καν να μιλήσω με εκπρόσωπο...
    στείλτους μήνυμα στο φβ... και ζήτα να σε καλέσουν στο κινητο. ( αφού τους γράψεις το πρόβλημα σου )

  13. #43
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    24(dB) / 6(dB)
    Γενικά η εξυπηρέτηση από τον ΟΤΕ είναι κάκιστη. ΟΙ χρόνοι αναμονής υπερβολικοί.
    15 μέρες με το OXYGEN, ISDN γραμμή, και τα προβλήματα χιλιάδες. Τηλεφωνικές συσκευές που δεν λειτουργούν, MSN άλλοτε ναι άλλοτε όχι, εκτροπή κλήσης αδύνατη, εκτροπή κλήσης που είναι αδύνατον να "βγεί". Και επιστροφή πάλι στο παλιό καλό Netmod. Καμμία γραμμή δεν λειτουργεί. Πάλι 13888 κλπ... Παλι τεχνικος και πάλι δεν δέχομαι εισερχόμενες στα MSN… 15 μέρες και από την μία βλάβη στην άλλη, επειδή μόνο και μόνο ο ΟΤΕ δεν είναι έτοιμος για την ευρυζωνική.
    Και όλοι εμείς που χρησιμοποιούμε το τηλέφωνο και επαγγελματικά τι φταίμε; Και να πω ότι πληρώνουμε λίγα; Άραγε στην Γερμανία οι πελάτες αντιμετωπίζονται με την ίδια ανευθυνότητα και έλλειψη γνώσεων και ευαισθησίας;
    ΟΤΕ, η πιο ακριβοπληρωμένη ταλαιπωρία!!

  14. #44
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν λες το καθιστό "επιτραπέζιο" Oxygen, αυτό είναι της προηγούμενης γεννιάς του και δεν το δίνουν πια. Το όρθιο είναι μια χαρά και δουλεύει με τις isdn συσκευές. Επειδή δεν θυμάμαι αν ο χρήστης "user" έχει δικαιώματα να αλλάξει τον τύπο της BRI εξόδου, πάρε τηλ την τεχνική υποστήριξη να στο αλλάξουν από "NT mode" σε "TE mode" μήπως είναι κατά λάθος γυρισμένο στο 1ο που σίγουρα δεν θα δουλεύει...
    Τελικά, καλά που υπάρχουν τα forum... γιατί μου φαίνεται ότι από τους ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ δεν θα βρίσκαμε λύσεις ! Όντως μπήκα μέσα στο router, και πήγα STATUS => ISDN INTERFACES => και βλέπω όντως BRI-1 = MODE = NT-PTMP !!! Άρα εάν τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες, θα πάρω τηλ στο 13888 να μου το γυρίσουν σε TE ... Θα σας γράψω νεότερα σε λίγο ...

    Εάν είναι αυτό ... έχω να πω ΕΛΕΟΣ - ΕΛΕΟΣ - ΕΛΕΟΣ - ΕΛΕΟΣ !!!!

  15. #45
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.747
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Γιατι να στο γυρισουν σε ΤΕ? Στο isdn BRI υπαρχει η μερια.. Ο ενας ειναι network και ο αλλος terminal. Αν ειναι και οι δυο network η terminal δεν παιζει τιποτε. Μερικες συσκευες αυτο το εχουν σαν configuration
    Αλλες , πχ τηλεφωνα υποχρεωτικα θελουν να ειναι terminal.
    Ενα αλλο feature ειναι αν η συνδεση ειναι point2point δλδ με 1 συσκευη η με περισσοτερες point 2 multipoint. Στη δευτερη περιπτωση συνδεονται ολα παραλληλα σε bus και χρειαζεται και μια μονο τερματικη αντισταση (γιατι αν βαλουμε πολλες, προφανως παραλληλιζονται, και δεν δουλευει τιποτε..)
    Θεωρητικα η συσκευη ειναι μια point to multipoint συσκευη, μιας και θα μπορουσαν να υπαρχουν και αλλα isdn πραγματα πανω στο bus.
    Tωρα, το θεμα βεβαια ειναι τι εννοει ο ποιητης οταν λεει mode=nt-pmp... αναφερεται στον εαυτο του ή μηπως αναφερεται στην ΑΛΛΗ μερια που θα συνδεθει πανω του.
    Κανονικα το πρωτο, αλλα αβυσος η ψυχη του κινεζου που εφτιαξε το hardware bitmap εγραψε το spec και το εδωσε στον κακομοιρογλου να κανει την ποτεδιστικη υλοποιηση.
    Και το χουν και κλειδωμενο τρομαρα τους.

Σελ. 3 από 27 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-18, 00:15
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-17, 22:54
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-17, 20:31
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-17, 19:58
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-17, 18:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας