Σελ. 5 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 396
  1. #61
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Φαντάζομαι οτι σαν interface θα παρέχεται για πολλά χρόνια λόγω οτι υπάρχει άπειρος εξοπλισμός που θέλει ISDN συνδεσμολογία για να παίξει. Αλλά γιατί θεωρείς οτι είναι καλύτερο από pstn (εκτός οτι μπορεί να υποστηρίξει 2 ταυτόχρονα κανάλια φωνής);

  2. #62
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ο βασικοτερος λογος ειναι οτι η διασυνδεση ειναι ψηφιακη. Δεν εισαγεται θορυβος, και κυριως δεν ανακατευεται το μικροφωνο με το μεγαφωνο, κατι που αν ανεβασεις την ενταση προκαλει ηχω και παραμορφωση.
    Επισης το d καναλι περναει ολες τις πληροφοριες, και οχι μονο ποιος καλει, κατι εξαιρετικα χρησιμο, ασε που τις παρεχει πριν τον κουδουνισμο.
    Και σε συνθηκες υψηλης κινησης σε γραφεια/εταιρειες αν πας να παρεις εξωτερικη γραμμη και υπαρχουν μπολικες εισερχομενες, τη σηκωνεις κλασμα δευτερολεπτου πρωτου κουδουνισει, και βρισκεσαι να μιλας με καποιον που θελει τη γραμματεια, το ivr κλπ.

    Το pstn ειναι για μια απλη τηλεφωνικη συνδεση σε οικιακο περιβαλλον. Οτιδηποτε αλλο ειναι συμβιβασμος

  3. #63
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο βασικοτερος λογος ειναι οτι η διασυνδεση ειναι ψηφιακη. Δεν εισαγεται θορυβος, και κυριως δεν ανακατευεται το μικροφωνο με το μεγαφωνο, κατι που αν ανεβασεις την ενταση προκαλει ηχω και παραμορφωση.
    Επισης το d καναλι περναει ολες τις πληροφοριες, και οχι μονο ποιος καλει, κατι εξαιρετικα χρησιμο, ασε που τις παρεχει πριν τον κουδουνισμο.
    Και σε συνθηκες υψηλης κινησης σε γραφεια/εταιρειες αν πας να παρεις εξωτερικη γραμμη και υπαρχουν μπολικες εισερχομενες, τη σηκωνεις κλασμα δευτερολεπτου πρωτου κουδουνισει, και βρισκεσαι να μιλας με καποιον που θελει τη γραμματεια, το ivr κλπ.

    Το pstn ειναι για μια απλη τηλεφωνικη συνδεση σε οικιακο περιβαλλον. Οτιδηποτε αλλο ειναι συμβιβασμος
    Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ !!! Μόλις πρόσφατα πήρα αναγκαστικά μια ΝΕΑ ΣΥΣΚΕΥΗ PSTN αυτή εδώ:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20160310144437_panasonic_kx_tgf320.jpeg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  204,8 KB 
ID: 199350

    Αυτό που έχω να πω...αν και το ΤΗΛΕΦΩΝΟ είναι επίσης ΚΟΡΥΦΑΙΟ, στην ποιότητα της ΑΚΟΥΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ καμία σχέση ... με το ISDN τηλέφωνο που είχα !!! Ούτε 2-3 μέρες δεν το κράτησα, και το έδωσα δώρο στην κοπέλα μου ! Με ΑΡΙΣΤΑ το 10 (που πάει στο ASCOM) σε αυτό δίνω 6 ... Ένας ακόμη ΛΟΓΟΣ να επανέλθω στην ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ !!!

    - - - Updated - - -

    Και επειδή είμαστε (είμαι τέλος πάντων) τρελοί εμείς οι gadgetάκηδες, μετά από 20 σχεδόν χρόνια χρήσης του συγκεκριμένου τηλεφώνου κάποια από τα "λαστιχένια" κουμπιά του δεν ανταποκρίνονται πλέον καλά ... και λέω κάτσε να το ψάξω μπας και υπάρχει πουθενά ξεχασμένο και το πουλάει κανένας χριστιανός ... και ωπππ φαίνεται ότι ο ΑΗ-ΒΑΣΙΛΗΣ υπάρχει !!! Ντάξει μόνο που δεν θα το φέρει, αλλά πρέπει να πάω εγώ να το πάρω (κανένα πρόβλημα !!! ) το βρήκα λοιπόν εδώ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ στο κουτί του στα 90 ευρώ !!! Όποιος το θέλει ακόμη ... ρώτησα και έχει ακόμη 10 κομμάτια !
    https://www.e-smarteck.gr/isdn-phone-ascom-eurit-40

    ΣΗΜ: Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση σε καμία των περιπτώσεων, αν για κάποιο λόγο θεωρηθεί αυτό, παρακαλώ να σβηστεί ... Το κάνω για να βοηθήσω τυχόν "τρελαμένους" σαν και μένα που θέλουν την συγκεκριμένη συσκευή ...

  4. #64
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ίσως να έφταιγε το ρούτερ...

  5. #65
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ολα τα πραγματα καποτε τελειωνουν, ετσι και το isdn. Εξαλλου η μετατροπη του voip σε isdn υποβιβαζει την ποιοτητα. Λιγο αλλα το κανει. Αναγκαιο κακο, αλλα η οποιαδηποτε επενδυση σε isdn πλεον ειναι ξεπερασμενη.
    Υπαρχουν ωραιτατες sip συσκευες εκει εξω, οι οποιες αν μιλησουν απευθειας με sip στον ims του οτε η ποιοτητα θα σαρεσει ΠΟΛΥ.
    Πολυπλοκο? Φυσικα. Ευκολο? Μετρια.

  6. #66
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα τα πραγματα καποτε τελειωνουν, ετσι και το isdn. Εξαλλου η μετατροπη του voip σε isdn υποβιβαζει την ποιοτητα. Λιγο αλλα το κανει. Αναγκαιο κακο, αλλα η οποιαδηποτε επενδυση σε isdn πλεον ειναι ξεπερασμενη.
    Υπαρχουν ωραιτατες sip συσκευες εκει εξω, οι οποιες αν μιλησουν απευθειας με sip στον ims του οτε η ποιοτητα θα σαρεσει ΠΟΛΥ.
    Πολυπλοκο? Φυσικα. Ευκολο? Μετρια.
    μάλλον ξεχνάς πόσες χιλιάδες ISDN τηλεφωνικά κέντρα κυκλοφορούν εκεί έξω... άλλωστε το isdn δεν ήταν για τον απλό χρήστη!!!

  7. #67
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    ΜΙλαω για καινουργιες εγκαταστασεις. Οτι υπαρχει προφανως δεν γινεται να καταργηθει αμεσα.

  8. #68
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Oxygen
    Γνωρίζει κάποιος, ώσπου να βγει το νέο FIRMWARE που θα υποστηρίζει by default τάση στο BRI, εάν μπορεί να λειτουργήσει με κάποιο τρόπο ξανά το ISDN ΤΗΛΕΦΩΝΟ με τη βοήθεια ίσως του παλιού NETMOD (το οποίο το έχω ακόμη) ;

  9. #69
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Oxygen
    Με έναν φίλο που μίλησα και είναι μάλλον αρκετά γνώστης στο θέμα, αφού του περιέγραψα τι αντιμετωπίζω, μου είπε ότι πρέπει να είσαι point to multipoint και πρέπει να πάρω μου είπε το 13888 και να τους πω να το αλλάξουν σε point to point... Γνωρίζει κανείς, πριν πάρω τηλ για να το κάνω, εάν έχει βάση αυτό που λέει ... ;

  10. #70
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε μένα έχω γράψει ότι δουλεύει σε Multi Point.
    Και λογικά αυτό είναι το σωστό εφόσον στη S0 θύρα του Oxygen συνδέεις τηλεφωνική συσκευή (ΤΕ). Επίσης εδώ παίζουν και μέχρι 8 MSN σε αντίστοιχες ISDN τηλεφωνικές συσκευές.
    Σε Point to Point θα ήθελε να το βάλεις αν στη S0 θύρα του Oxygen συνδέσεις κάποιο ISDN PBX και ταυτόχρονα η γραμμή παίζει με DDI, ώστε οι αριθμοί να τερματίζουν σε αντίστοιχες ISDN τηλεφωνικές συσκευές πίσω από το ΡΒΧ.

  11. #71
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αμα δεν αναβει, οτι και να βαλεις, δεν θα αναψει..

  12. #72
    Εγγραφή
    11-08-2004
    Περιοχή
    Ζακυνθος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    10(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να καλέσεις το 13888 και να τους πεις να σε βάλουν σε msun το οποίο ειναι ένα vobb dslam μέσα στο κέντρο του ΟΤΕ . Όποτε θα ξαναβάλεις το παλιό netmod πάνω με την συσκευή σου και θα δουλεύει κανονικά , αλλα για τον ΟΤΕ θα είσαι σε vobb τεχνολογία

  13. #73
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από siagris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να καλέσεις το 13888 και να τους πεις να σε βάλουν σε msun το οποίο ειναι ένα vobb dslam μέσα στο κέντρο του ΟΤΕ . Όποτε θα ξαναβάλεις το παλιό netmod πάνω με την συσκευή σου και θα δουλεύει κανονικά , αλλα για τον ΟΤΕ θα είσαι σε vobb τεχνολογία
    Μπορείς εσύ ή κάποιος άλλος να δώσει περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό;

  14. #74
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    24(dB) / 6(dB)
    Και σε εμένα κατι τέτοιο φαίνεται να έχουν κάνει και ακόμα παιδεύομαι, μια με τα MSN, μια με τις εισερχόμενες, με την αναγνώριση κλπ, κλπ.

  15. #75
    Εγγραφή
    18-12-2018
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα και απο εμενα. Εχθες ηρθε ο οτε και εβγαλε το netmod και εκανε αντικασταση με ενα oxygen vdsl2 multigateway. Το προβλημα μου ειναι οτι ειχα φτιαξει ενα προγραμμα σε c# για να μπορω να κανω αναγνωριση κλησης απο μια βαση δεδομενων που εχω. Με λιγα λογια με σειριακο καλωδιο συνδεδεμενο στο netmod και στο pc εκανα ληψη του τηλεφωνικου αριθμου με AT commands μεσω της COM θυρας.
    Το προβλημα μου ειναι πλεον εκτος το οτι υπαρχει usb θυρα στην συσκευη που μου εφεραν, θα μπορω να το καταφερω οπως πριν; Στο εμποριο εχω βρει ανταπτορες απο usb σε σειριακο αλλα δεν ξερω αν θα λειτουργουν.

Σελ. 5 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-18, 00:15
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-17, 22:54
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-17, 20:31
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-17, 19:58
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-17, 18:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας