Σελ. 7 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 2567891217 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 396
  1. #91
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Oxygen
    Ναιιιιιιι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΟΥΛΕΨΕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Είναι γεγονός !!!!

    Είπα... ας μπω μέσα στο router και ας κάνω ένα restart τσεκάρωντας το κουτάκι για επαναφορά στα default settings ... και μετά το RESTART ... ήρθε η ΑΝΑΣΤΑΣΗ !!!!!!!!!!! Επιτέλους το ISDN τηλέφωνο, δούλεψε !!!!

  2. #92
    Εγγραφή
    11-08-2004
    Περιοχή
    Ζακυνθος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    10(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι αυτό ισχύει ότι όταν παίρνει αναβάθμιση πρέπει για γίνεται και factory reset για να εφαρμοστεί ότι καινούργιο έχει φτιαχτεί
    Βλακεία αλλα έτσι ειναι , πάλι καλά που σου έπαιξε

  3. #93
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Oxygen
    Μία ερώτηση τώρα για τους experts του θέματος:

    Για να μην κάθομαι και γράφω ξανά όλα τα τηλέφωνα, επαφές κλπ στο νέο ASCOM Eurit 40 ISDN που πήρα, και που είναι καμιά 600αριά ... υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνουν backup ή να μεταφερθούν από το παλιό και ολόιδιο τηλέφωνο ; Υπόψη, στο manual αναφέρεται η σύνδεση με ένα PC DIALER αλλά υποθέτω θα είναι τόσο παλιό που δεν θα τρέχει καν στα σημερινά windows 10 ...

  4. #94
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fnwokke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία ερώτηση τώρα για τους experts του θέματος:

    Για να μην κάθομαι και γράφω ξανά όλα τα τηλέφωνα, επαφές κλπ στο νέο ASCOM Eurit 40 ISDN που πήρα, και που είναι καμιά 600αριά ... υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνουν backup ή να μεταφερθούν από το παλιό και ολόιδιο τηλέφωνο ; Υπόψη, στο manual αναφέρεται η σύνδεση με ένα PC DIALER αλλά υποθέτω θα είναι τόσο παλιό που δεν θα τρέχει καν στα σημερινά windows 10 ...
    Μάλλον θα κάνω "χειρουργική επέμβαση", με τη βοήθεια ενός φίλου ηλεκτρονικού, θα αφαιρέσουμε την μητρική και θα την τοποθετήσουμε στο ΝΕΟ τηλέφωνο αφού είναι ακριβώς ίδιο ! Ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως σχετικά με το oxygen !! Μέχρι τώρα δείχνει να δουλεύει καλά ! Ελπίζω να μείνουν έτσι τα πράγματα ... Καλές γιορτές σε όλους !!

  5. #95
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από siagris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να καλέσεις το 13888 και να τους πεις να σε βάλουν σε msun το οποίο ειναι ένα vobb dslam μέσα στο κέντρο του ΟΤΕ . Όποτε θα ξαναβάλεις το παλιό netmod πάνω με την συσκευή σου και θα δουλεύει κανονικά , αλλα για τον ΟΤΕ θα είσαι σε vobb τεχνολογία
    Υπάρχει κάποια λεπτομέρεια για αυτό; Αν είναι να παραμείνει το Netmod και να συνεχίσει να έρχεται η τηλεφωνία από το αστικό κέντρο, ας κάνουν ότι θέλουν.

  6. #96
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εξαρταται ποσο καλη ειναι η υλοποιηση του isdn-vobb gateway.
    Θεωρητικα το ιδιο ακριβως κανει και το oxygen, αλλα στη πραξη υπαρχουν θεματακια

    Ιστορικα, το isdn των αλλων παροχων (που στηριζοταν πανω σε τετοιου τυπου gateways) ειχε συχνα διαφορα θεματακια επισης.

    Σε ολες τις περιπτωσεις, προκειται για isdn emulation. Αν δεν δοκιμασθει στη πραξη, δεν μπορουμε απλα να το ξεχασουμε.
    Ακομα και το netmod πως θα συμπεριφερθει οταν δεν θα μιλαει σε αληθινο ewsd/axe μενει να το δουμε.

  7. #97
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Έχει χρησιμοποιήσει κανείς SNMP στον Oxygen? (System - SNMP)

    Το χρησιμοποιώ για να παρακολουθώ τον όγκο της κίνησης αλλά ενώ δουλεύει σωστά για το ασύρματο (wlan0) είναι τελείως λάθος στα άλλα interfaces (wan_vdsl0, ppp0).
    Το ίδιο λάθος είναι και τα Net Statistics (Status - Net Statistics).

    Το μοντέλο είναι το HDI24201.N2UM με firmware OTE01_5.3.7 fw2018062917

    (ISDN και τηλεφωνία δουλεύουν με το παλίο κέντρο/συσκευές χωρίς πρόβλημα)

  8. #98
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Ατηενς
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Oxygen HDI34201
    SNR / Attn
    14(dB) / 1.5(dB)
    Την περασμενη εβδομαδα παρελαβα και εγω το Oxygen , λογω τηλεφωνικου κεντρου ISDN .
    Αυτό που ειδα μεσα στην 1η μερα είναι ότι ακριβως στις 12 ωρες συνδεσης , πεταει την IPV6 . Φυσικα μιλαμε για dual stack connection .

    Φαινεται και στο Status > Healthcheck , οπου βλέποντας στο κουτακι "Internet Access" δειχνει τα ακολουθα :

    DNS: Connected
    IPv4: Connected
    IPv6: Disconnected

    Και αυτό συμβαινει ακριβως στις 12 ωρες . Ειτε είναι βραδυ , ειτε ξημερώματα …

    Καποιος που να το εχει αντιμετωπισει ?

  9. #99
    Εγγραφή
    24-08-2015
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει χρησιμοποιήσει κανείς SNMP στον Oxygen? (System - SNMP)

    Το χρησιμοποιώ για να παρακολουθώ τον όγκο της κίνησης αλλά ενώ δουλεύει σωστά για το ασύρματο (wlan0) είναι τελείως λάθος στα άλλα interfaces (wan_vdsl0, ppp0).
    Το ίδιο λάθος είναι και τα Net Statistics (Status - Net Statistics).

    Το μοντέλο είναι το HDI24201.N2UM με firmware OTE01_5.3.7 fw2018062917

    (ISDN και τηλεφωνία δουλεύουν με το παλίο κέντρο/συσκευές χωρίς πρόβλημα)
    Το ιδιο firmware το ιδιο προβλημα και σε εμενα σε 3 ιδια ρουτερ. Τα στατιστικα ειναι εντελως λαθος οπως και το SNMP

  10. #100
    Εγγραφή
    23-01-2019
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σε όλους,
    Με την αλλαγή της σύνδεσης σε ευρυζωνική και με την αποστολή του oxygen router (5 μέρες αφότου έγινε η αλλαγή) αντιμετωπίζουμε κι εμείς προβλήματα αλλά με το VPN. Ενώ έχω περάσει ακριβώς τα settings από προηγούμενο router speedport entry 2i στο καινούργιο oxygen δεν μπορώ να συνδεθώ στο VPN. Παρατήρησα ότι την μόνη αλλαγή που δεν δέχεται με βάση το προηγούμενο ρουτερ είναι το DMZ που μου βγάζει ip conflict! To oxygen τρέχει πίσω από cisco router.
    Αντιμετωπίζει κάποιος το ίδιο πρόβλημα?

  11. #101
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από efesiosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σε όλους,
    Με την αλλαγή της σύνδεσης σε ευρυζωνική και με την αποστολή του oxygen router (5 μέρες αφότου έγινε η αλλαγή) αντιμετωπίζουμε κι εμείς προβλήματα αλλά με το VPN. Ενώ έχω περάσει ακριβώς τα settings από προηγούμενο router speedport entry 2i στο καινούργιο oxygen δεν μπορώ να συνδεθώ στο VPN. Παρατήρησα ότι την μόνη αλλαγή που δεν δέχεται με βάση το προηγούμενο ρουτερ είναι το DMZ που μου βγάζει ip conflict! To oxygen τρέχει πίσω από cisco router.
    Αντιμετωπίζει κάποιος το ίδιο πρόβλημα?
    ναι εγώ ... το πρόβλημα είναι του oxygen καθαρά ότι δεν παίζουν σωστά τα port farward.. παρόλο που εσύ τα ορίζεις αυτά δεν ανοίγουν ...και λύση δεν έχω βρει. Εχω γυρίσει πλέον σε Speedport...

    Α ! έχεις κλείσει την προσαυξημένη προστασία ε..? και δεν παίζει το oxygen με otenet/otenet... ?

    - - - Updated - - -

    Μην το παλεύεις πάντως..δεν θα βγάλεις άκρη ... Πάντως σε κάποια άλλα oxygen που έτυχε να δώ σε άλλες γραμμές έπαιζαν κανονικά τα vpn...
    Βέβαια είχαν παλιότερο firmware πάνω

  12. #102
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από efesiosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σε όλους,
    Με την αλλαγή της σύνδεσης σε ευρυζωνική και με την αποστολή του oxygen router (5 μέρες αφότου έγινε η αλλαγή) αντιμετωπίζουμε κι εμείς προβλήματα αλλά με το VPN. Ενώ έχω περάσει ακριβώς τα settings από προηγούμενο router speedport entry 2i στο καινούργιο oxygen δεν μπορώ να συνδεθώ στο VPN. Παρατήρησα ότι την μόνη αλλαγή που δεν δέχεται με βάση το προηγούμενο ρουτερ είναι το DMZ που μου βγάζει ip conflict! To oxygen τρέχει πίσω από cisco router.
    Αντιμετωπίζει κάποιος το ίδιο πρόβλημα?
    Αν είναι πίσω απο το cisco τότε δεν ανοίγεις πόρτες στο oxygen, αν είναι 1ο στην γραμμή και το cisco μέσω dhcp/static ip θέλει να κλείσεις τις δίκες του υπηρεσίες vpn και να κάνει port forward στο Oxygen που κάνει κανονικά.

  13. #103
    Εγγραφή
    23-01-2019
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το oxygen είναι μπροστά από το cisco και δεν χρειάζεται να κάνω καμιά αλλαγή πάνω του. Γενικά πολύς κόσμος έχει το ίδιο πρόβλημα. Όπως κι εγώ τρώμε άκυρο από την cosmote που μας έχει στο περίμενε, και το κοιτάμε και θα σας καλέσουν από το support κτλ. Το router με την καινούργια αναβάθμιση δημιουργεί προβλήματα σε περιπτώσεις σαν την δική μου. Σήμερα άκουσα εκ των έσω ότι τρέχουν να το διορθώσουν και ίσως πάρει καιρό.

  14. #104
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από efesiosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το oxygen είναι μπροστά από το cisco και δεν χρειάζεται να κάνω καμιά αλλαγή πάνω του. Γενικά πολύς κόσμος έχει το ίδιο πρόβλημα. Όπως κι εγώ τρώμε άκυρο από την cosmote που μας έχει στο περίμενε, και το κοιτάμε και θα σας καλέσουν από το support κτλ. Το router με την καινούργια αναβάθμιση δημιουργεί προβλήματα σε περιπτώσεις σαν την δική μου. Σήμερα άκουσα εκ των έσω ότι τρέχουν να το διορθώσουν και ίσως πάρει καιρό.
    Μάλλον κάτι λάθος θα κάνω για να δουλεύουν τα δικά μου vpn πίσω απο Oxygen τότε, στην περίπτωση του Ipsec θέλει την 4500 όταν είναι πίσω απο Nat και όχι την 500

  15. #105
    Εγγραφή
    23-01-2019
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τι εννοείς προσαυξημένη προστασία!
    Δοκίμασα να βάλω το speedport άλλα δεν δουλεύει πλέον, έχω πρόβλημα με το τηλεφωνικό. Σε περιπτώσεις σαν την δική μου πολύς κόσμος έχει το ίδιο πρόβλημα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον κάτι λάθος θα κάνω για να δουλεύουν τα δικά μου vpn πίσω απο Oxygen τότε, στην περίπτωση του Ipsec θέλει την 4500 όταν είναι πίσω απο Nat και όχι την 500
    ποια αναβάθμιση έχεις στο oxygen?

Σελ. 7 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 2567891217 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-18, 00:15
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-17, 22:54
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-17, 20:31
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-17, 19:58
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-17, 18:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας