Σελ. 10 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 5891011121520 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 396
  1. #136
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το oxygen παραμένει για vdsl ;
    Ο άνθρωπος έχει ADSL, αλλά του το άφησαν για modem/router.

  2. #137
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Το κατάλαβα αυτό αλλά ρωτάω αν μπορείς να έχεις netmod συγχρόνως με VDSL router αλλά και VDSL σύνδεση π.χ. 50 Mbps. Δηλαδή το ''καλό'' isdn που ήδη λειτουργεί σωστά για το τηλεφωνικό κέντρο με υψηλές ταχύτητες.

  3. #138
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κατάλαβα αυτό αλλά ρωτάω αν μπορείς να έχεις netmod συγχρόνως με VDSL router αλλά και VDSL σύνδεση π.χ. 50 Mbps. Δηλαδή το ''καλό'' isdn που ήδη λειτουργεί σωστά για το τηλεφωνικό κέντρο με υψηλές ταχύτητες.
    Έχω ήδη στο σπίτι μου ISDN με VDSL 30mbps και παίζει μια χαρά. Η γραμμή σηκώνει άνετα και την 50αρα στο full.

  4. #139
    Εγγραφή
    09-09-2007
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ΖΤΕ ZXV10 W300
    Καλησπέρα,
    θα ήθελα μια βοήθεια μιας και εγώ αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα μετά την μετάβασή μου στο ευρυζωνικό.
    Έχω πάροχο ΟΤΕ με 2 isdn γραμμές και τηλεφωνικό κέντρο Siemens Hipath 1200 με 2 ψηφικά optipoint και 3 αναλογικά ασύρματα.

    Η μία μετατράπηκε προχθές σε ευρυζωνική και ο τεχνικός του ΟΤΕ έφερε το Oxygen.
    Από internet είμαστε ΟΚ. (και port forward και όλα)
    Από Fax είμαστε ΟΚ.
    Από εξερχόμενες κλήσεις είμαστε ΟΚ.

    Το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε είναι καθώς έρχεται η γραμμή (από το ευρυζωνικό,το άλλο νούμερο που είναι isdn δεν έχει πρόβλημα)και χτυπάει,εισέρχεται στο κέντρο και ενώ ακούει κανονικά το ηχητικό,όταν επιλέγει 1 ή 2 αμέσως μετά η γραμμή "πέφτει"-απορρίπτεται μόνη της.

    Μίλησα με τον τεχνικό του τηλεφωνικού και μου είπε για τα DTMF.
    Μπήκα στο oxygen και ενεργοποίησα το DTMF σε transparent.Φάνηκε το πρόβλημα τα λύνεται όσον αφορά όταν κάποιος καλεί από σταθερό αλλά από κινητό τίποτα.
    Την άλλη μέρα όμως και από σταθερό που μας καλούσαν πάλι η γραμμή έπεφτε.(το dtmf ενεργοποιημένο στο transparent!)
    Καθώς κυλούσε η μέρα πολλοί πελάτες μας έλεγαν για το πρόβλημα ότι όταν επέλεγαν 1 ή 2 έπεφτε η γραμμή.Κάποιοι άλλοι ότι μετά από προσπάθειες η γραμμή περνούσε κανονικά και μιλούσαμε.
    Τέλος μετά από πολλές δοκιμές έφτασα στο συμπέρασμα ότι όποτε ήθελε περνούσε η γραμμή και όποτε όχι,είτε από σταθερό είτε από κινητό.

    Τελικά καταλήξαμε με τον τεχνικό και αφαιρέσαμε το ηχητικό και όλες οι γραμμές περνάνε μέσα στο τηλεφωνικό κέντρο χωρίς επιλογή.

    Υπάρχει καμία ιδέα από τους γνώστες τι μπορεί να φταίει μήπως και ενεργοποιήσουμε πάλι το ηχητικό? γιατί και πάλι όταν χτυπούν οι γραμμές και μιλάμε δεν μπορούμε από τα απλά τηλέφωνα να στείλουμε τις κλήσεις εκεί που θέλουμε όπως κάναμε στο παρελθόν με το R παρά μόνο με τα optipoint του τηλεφωνικού.

  5. #140
    Εγγραφή
    30-03-2005
    Περιοχή
    Βούλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    173
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Otenet
    Router
    USR 9113 over ISDN
    Καλησπέρα, μόλις μπήκα κι εγώ στην ευρυζωνική τηλεφωνία. Εχω τηλεφωνικό κέντρο isdn. Πήρε ο τεχνικός πίσω το netmod Και μου έφερε το Oxygen. Μια χαρά δουλεύει και το τηλεφωνικό κεντράκι ΟΚ.

    Επειδή έχω μπλεχτεί στα menu, μπορεί κάποιος να μου πεί που είναι το menu για να ανοίξω πόρτες; ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Ακυρο παιδιά, ΟΚ το βρήκα.

  6. #141
    Εγγραφή
    11-08-2004
    Περιοχή
    Ζακυνθος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    10(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσοχή : μετά από την τελευταία αναβάθμιση του oxygen εντοπιστικε πρόβλημα στο οποίο όταν βρισκεται πίσω από αλλο ρουτερ , ενώ βάζουμε κανονικά να καλέσει το vdsl , adsl connection από το eth , αυτό δεν κάνει ποτέ κλήση . Πιθανό πρόβλημα ειναι ότι χαλάσαμε την κλήση χωρίς να υπάρχει vlan Id . Κανονικά πρέπει να ειναι απενεργοποιημένη άρουν δεν χρειάζεται το 835 για να κάνει την pppoe κλήση πίσω από αλλο ρουτερ

  7. #142
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Ατηενς
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Oxygen HDI34201
    SNR / Attn
    14(dB) / 1.5(dB)
    Ποια είναι η τελευταια αναβαθμιση ? Το "fw2018112715" ειναι από τα τελη Δεκεμβρη , αρα σε πιο αναφερεσαι ?

    Και για το IPV6 τελικα τι γινεται ? Ειμαι ο μονος που χανει την IPV6 μετα από περιπου 12 ωρες ???
    Μπορει να το δει ξεκάθαρα κανεις από την κεντρικη σελιδα του router , στο σημειο που γράφονται οι διευθυνσεις του δικτυου :

    πχ. "LAN Addresses 192.168.1.1 "
    Ενώ κατα τις πρωτες ωρες μετα από ένα reconnect , αναγραφεται και η IPV6 .

  8. #143
    Εγγραφή
    11-08-2004
    Περιοχή
    Ζακυνθος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    10(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ναι αυτο ειναι Το "fw2018112715" το προβληματικο αν και υπαρχει ακομη πιο προβληματικο το 716 το οποιο ακομη και ο ΟΤΕ αποσυρει το ρουτερ ολοκληρο και βαζει αλλο πιο παλιο

  9. #144
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    24(dB) / 6(dB)
    Είναι τουλάχιστον εκνευριστικό το γεγονός της απώλειας της IPV6 συνδεσιμότητας του Oxygen (fw2018112715)! Συμβαίνει κάθε 12 -14 ώρες απροειδοποίητα, με αποτέλεσμα την καθυστέρηση του φορτώματος των σελίδων, ενώ κάποιες σελίδες ή παιχνίδια στο κινητό δεν φορτώνουν καθόλου!
    Εάν γίνει κάποια αλλαγή των ρυθμίσεων IPV6 του router, (ULA IPv6 Addresses On/Off ή LAN IPv6 Addresses Stateless σε Stateful ή SLAAC) η συνδεσιμότητα επανέρχεται για να χαθεί μετά από κάποιες ώρες.
    Άραγε υπάρχει ή θα υπάρξει κάποια λύση πέρα από την αντικατάσταση του router ή την απενεργοποίηση του IPV6;

  10. #145
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Έγραφα μερικές σελίδες πριν για τα προβλήματα του Oxygen με το SNMP.

    Μετά από κάποιο κεραυνό στη γειτονιά η τηλεφωνία σταμάτησε να δουλεύει (η VDSL σύνδεση δούλευε κανονικά) οπότε ο ΟΤΕ (μετά από 10 ημέρες χωρίς τηλέφωνο) μου άλλαξε το router με τον πιό "σύγχρονο" Oxygen.
    Ο τεχνικός με ενημέρωσε πως μετά τον κεραυνό χρειάστηκε να αλλάξουν δεκάδες routers στην περιοχή, γι αυτό και η καθυστέρηση.

    Ο παλιός ήταν ο HDI24201.N2UM - OTE01_5.3.7 fw2018062917.
    Ο καινούριος HDI34201.N3A2UV - OTE01_1.0.0 - fw2018112715

    Με την εγκατάσταση του καινούριου επανήλθε η τηλεφωνία αλλά πλέον εξαφανίστηκε εντελώς η δυνατότητα για SNMP.
    Στα μενού υπάρχει η δυνατότητα για ενεργοποίηση (System - SNMP) αλλά απλά το SNMP δεν δουλεύει, o router δεν απαντά σε SNMP requests.

    Αναρωτιέμαι αν δοκιμάζουν με κάποιο τρόπο τα μηχανάκια αυτά πριν τα απλώσουν στο δίκτυο.

  11. #146
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Μόλις έγινε η αλλαγή σε VOIP. Πήραν το netmod και μου άφησαν νέα φουρνιά oxygen (όπως μου είπαν και δεν ήταν και πολύ χαρούμενοι από τα νέα).

    Στοιχεία
    Model: HDI34201.N3A2UV
    Revision: DC219 v1 -1
    Firm version: OTE01_1.0.0
    Firm build: fw2019010815

    Ενώ είχα πει ότι έχω τηλεφωνικό κέντρο ήρθε με speedport γιατί δεν του το είπαν (7 φόρες τους το ειπα) και ευτυχώς είχε στο αμάξι.

    Μετά από 1-2 reboot δούλεψε και ο συναγερμος. Μετά από αλλαγή του s0 mode (κουμπι στην πίσω πλευρά) και άλλο 1 reboot πήρε και το fritz τις γραμμές.

    Όλα καλά προς το παρόν, εχει δει και το MSN.

    O συναγερμός προς το παρόν παίρνει από την αναλογική και όχι απο το fritz (So).

    Η γραμμή είναι χωρίς Internet και συγχρονίζει VDSL2 4/1. Αν πάω να μπω σε κάποια σελίδα με πετάει σε μια default οτενετ που λέει ότι δεν πληρωσα και μου το κόψανε

    Οι αναλογικές έχουν μια ρυθμιση για "Transparent DTFM" που ειναι unchecked.

    Μετά το reboot θέλει κανενα 10λεπτο για να κανει register τα τηλέφωνα.

  12. #147
    Εγγραφή
    20-10-2006
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις έγινε η αλλαγή σε VOIP. Πήραν το netmod και μου άφησαν νέα φουρνιά oxygen (όπως μου είπαν και δεν ήταν και πολύ χαρούμενοι από τα νέα).

    Στοιχεία
    Model: HDI34201.N3A2UV
    Revision: DC219 v1 -1
    Firm version: OTE01_1.0.0
    Firm build: fw2019010815

    Ενώ είχα πει ότι έχω τηλεφωνικό κέντρο ήρθε με speedport γιατί δεν του το είπαν (7 φόρες τους το ειπα) και ευτυχώς είχε στο αμάξι.

    Μετά από 1-2 reboot δούλεψε και ο συναγερμος. Μετά από αλλαγή του s0 mode (κουμπι στην πίσω πλευρά) και άλλο 1 reboot πήρε και το fritz τις γραμμές.

    Όλα καλά προς το παρόν, εχει δει και το MSN.

    O συναγερμός προς το παρόν παίρνει από την αναλογική και όχι απο το fritz (So).

    Η γραμμή είναι χωρίς Internet και συγχρονίζει VDSL2 4/1. Αν πάω να μπω σε κάποια σελίδα με πετάει σε μια default οτενετ που λέει ότι δεν πληρωσα και μου το κόψανε

    Οι αναλογικές έχουν μια ρυθμιση για "Transparent DTFM" που ειναι unchecked.

    Μετά το reboot θέλει κανενα 10λεπτο για να κανει register τα τηλέφωνα.
    To oxygen, στην πρώτη εγκατάσταση, θέλει αρκετή ώρα να πάρει τις ρυθμίσεις. Σωστά ο συναγερμός συνδέθηκε στην αναλογική του oxygen.
    Σε περίπτωση επανεκκίνησης, είναι λίγο αργό στο να συγχρονίσει και να συνδεθεί. Για την σελίδα που σου βγάζει, περίμενε λίγο μήπως δεν έχει πάρει όλες τις ρυθμίσεις από το κέντρο και μετά κάλεσε την τεχνική υποστήριξη.

    Οι αναλογικές έχουν μια ρυθμιση για "Transparent DTFM" που ειναι unchecked.
    Από το εγχειρίδιο χρήσης του oxygen:
    "Transparent DTMF;direct forwarding of DTMF signals without any local processing by the OxygenMultiservice Gateway (required for some alarm systems)"
    Επομένως, για λειτουργίες που χρειάζεται η χρήση τόνων DTMF (πχ. ενεργοποίηση του συναγερμού μέσω κλήσης), εάν υπάρχει πρόβλημα δοκίμασε να αλλάξεις την ρύθμιση.

  13. #148
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    US Robotics
    SNR / Attn
    16(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βγαίνει νέο firmware, άμεσα, το οποίο θα διορθώσει αρκετά και σημαντικά προβλήματα.

  14. #149
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spiros_slb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγαίνει νέο firmware, άμεσα, το οποίο θα διορθώσει αρκετά και σημαντικά προβλήματα.
    Μπορείς να μας πεις ποια προβλήματα διορθώνει;

  15. #150
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spiros_slb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγαίνει νέο firmware, άμεσα, το οποίο θα διορθώσει αρκετά και σημαντικά προβλήματα.
    Για ποιό μοντέλο ;

Σελ. 10 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 5891011121520 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-18, 00:15
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-17, 22:54
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-17, 20:31
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-17, 19:58
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-17, 18:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας