Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 46
  1. #16
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    chat1978,
    τώρα με μπέρδεψες, ποιό δίλημμα, ποιό business plan?
    Γιατί δεν είναι τόσο απλό?

    Εγώ είμαι εκδότης και το μόνο που θέλω είναι οι μηχανές αναζήτησης να μην εμφανίζουν ούτε απόσπασμα ειδησεογραφικών κειμένων μου διότι οι άλλοι το διαβάζουν τζάμπα και εγώ χάνω λεφτά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μηχανές αναζήτησης -όπως οι Google και Bing- είναι πιθανό να υποχρεωθούν να πληρώνουν πνευματικά δικαιώματα, για κάθε απόσπασμα ειδησιογραφικών κειμένων που εμφναίζουν στα αποτελέσματα αναζήτησης ...

  2. #17
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    chat1978,
    τώρα με μπέρδεψες, ποιό δίλημμα, ποιό business plan?
    Γιατί δεν είναι τόσο απλό?

    Εγώ είμαι εκδότης και το μόνο που θέλω είναι οι μηχανές αναζήτησης να μην εμφανίζουν ούτε απόσπασμα ειδησεογραφικών κειμένων μου διότι οι άλλοι το διαβάζουν τζάμπα και εγώ χάνω λεφτά.
    Ναι αλλά θες να βρίσκουν ως εκδότη;
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  3. #18
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    δεν με πειράζει αν θα με βρίσκουν, αρκεί οι μηχανές να μην δείχνουν ούτε απόσπασμα ειδησεογραφικού.
    Γίνεται?

  4. #19
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν με πειράζει αν θα με βρίσκουν, αρκεί οι μηχανές να μην δείχνουν ούτε απόσπασμα ειδησεογραφικού.
    Γίνεται?
    Mιλάμε για κατάσταση "και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος". Δε νομίζω πως γίνεται - και από την άλλη αν γινόταν, δε θα συνέφερε ούτε τις μηχανές αναζήτησης, ούτε (πολύ περισσότερο) τους χρήστες.
    "Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.”
    Mark Twain

  5. #20
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.316
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Είχα βρεθεί πριν μερικούς μήνες σε σεμινάριο στο εξωτερικό περί αναζήτησης στις μηχανές αναζήτησης και πώς το voice search είναι το μέλλον (πχ μέσω Google assistant).
    Οπότε η προέκταση αυτού που συζητάμε εδώ είναι ότι όχι μόνο η Google δεν στέλνει αυτόν που κάνει αναζήτηση στη σελίδα αυτού που προσφέρει το περιεχόμενο ( και στα του τρώει το traffic ) , αλλά πλέον θα δίνει τις απαντήσεις προφορικά, χωρίς να χρειάζεται καν να κοιτάς τη οθόνη του κινητού.

    Γίνεται ήδη αυτό σε κάποιο βαθμό, αλλά στο μέλλον θα αυξηθεί, ακόμα και σε αναζητήσεις μέσα σε σελίδες εταιρειών.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #21
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Θυμάται κανείς επι εποχή του (παλιού) napster, που οι δισκογραφικές προσπάθησαν
    να περάσει νόμος που θα έδινε δικαιώματα επί των ραδιοφωνικών εκπομπών ?

    Και ΟΛΟΙ οι σταθμοί απείλησαν, όποιος ζητήσει ΔΕΝ ΘΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΠΟΤΕ στο ραδιόφωνο
    και η "απαίτηση" σίγησε σε μια εβδομάδα?

    Βλέπω λοιπόν το μέλλον ... H google θα ζητά είτε εξαίρεση με το robots.txt ή παραίτηση
    από τυχόν δικαιώματα, αλλιώς ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΒΓΕΙΣ ποτέ στα αποτελέσματα. Απλά τα πράγματα
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  7. #22
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manvol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mιλάμε για κατάσταση "και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος". Δε νομίζω πως γίνεται - και από την άλλη αν γινόταν, δε θα συνέφερε ούτε τις μηχανές αναζήτησης, ούτε (πολύ περισσότερο) τους χρήστες.
    Λάθος.
    Μιλάμε για κατάσταση "και η πίττα ολόκληρη και 5-6 σκύλοι χορτάτοι"

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμάται κανείς επι εποχή του (παλιού) napster, που οι δισκογραφικές προσπάθησαν
    να περάσει νόμος που θα έδινε δικαιώματα επί των ραδιοφωνικών εκπομπών ?

    Και ΟΛΟΙ οι σταθμοί απείλησαν, όποιος ζητήσει ΔΕΝ ΘΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΠΟΤΕ στο ραδιόφωνο
    και η "απαίτηση" σίγησε σε μια εβδομάδα?

    Βλέπω λοιπόν το μέλλον ... H google θα ζητά είτε εξαίρεση με το robots.txt ή παραίτηση
    από τυχόν δικαιώματα, αλλιώς ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΒΓΕΙΣ ποτέ στα αποτελέσματα. Απλά τα πράγματα
    ναι, ωραία, καλά λες αλλα με αυτή τη γάγγραινα των πνευματικών δικαωμάτων ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.
    Τα χειρότερα έρχονται.

  8. #23
    Εγγραφή
    12-02-2003
    Περιοχή
    Συκιές - Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Mikrotik RB5009US
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμάται κανείς επι εποχή του (παλιού) napster, που οι δισκογραφικές προσπάθησαν
    να περάσει νόμος που θα έδινε δικαιώματα επί των ραδιοφωνικών εκπομπών ?

    Και ΟΛΟΙ οι σταθμοί απείλησαν, όποιος ζητήσει ΔΕΝ ΘΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΠΟΤΕ στο ραδιόφωνο
    και η "απαίτηση" σίγησε σε μια εβδομάδα?

    Βλέπω λοιπόν το μέλλον ... H google θα ζητά είτε εξαίρεση με το robots.txt ή παραίτηση
    από τυχόν δικαιώματα, αλλιώς ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΒΓΕΙΣ ποτέ στα αποτελέσματα. Απλά τα πράγματα
    Από το στόμα μου το πήρες. Εδώ όλοι παλεύουν με SEO να εμφανιστούν στις πρώτες θέσεις της Google με το περιεχόμενο τους και τώρα λένε, θα το χρεώνω;
    Αν ήμουν η google θα έδινα 3 επιλογές σαν απάντηση:
    1) Robot.txt και block καθ'επιλογή του κάθε εκδότη.
    2) Ένα meta-tag (limit-words/limit-to-title) που θα έδινε την ελευθερία σε κάθε σελίδα να περιορίσει αν τα αποτελέσματα που θα εμφανίζονται στο google θα περιορίζονται στον τίτλο του άρθρου/σελίδας ή περιορισμό των λέξεων που θα εμφανίσει/scanάρει η google
    3) Σε κάθε payme request θα απαντούσα με ένα will-not-scan και ένα Policy ότι το περιεχόμενο που εμφανίζεται στην μηχανή πρέπει να είναι free.

    Δεν νομίζω βέβαια να περάσει γιατί τίθεται και θέμα μονοπωλιακών πρακτικών. Η google/bing/yandex έχουν τα κεφάλαια να χρηματοδοτήσουν ένα τέτοιο εγχείρημα. Αν όμως εγώ βγάλω το πχ UltraSuperMaxSearch.com σαν much better alternative στις παραπάνω μηχανές, δεν θα μπορέσω ποτέ να φτάσω στο επίπεδο της google όσο καλή μηχανή και να έχω γιατί δεν θα έχω τα απαραίτητα κεφάλαια για να πληρώσω για το περιεχόμενο που εμφανίζω.
    Working from home

  9. #24
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    huawei 520c
    SNR / Attn
    8(dB) / 40(dB)
    Λογική σκέψη, αλλά: Μια σοβαρή εφημερίδα πιθανό να έβαζε "σφιχτούς" όρους να είναι βιώσιμη, ενώ μια φυλλάδα για παπαγαλάκια που χρηματοδοτείται αβέρτα για να πλασάρει μια άποψη θα μπορούσε να μη θέτει κανέναν όρο. Με τρομάζει η πιθανότητα να χαθεί κάθε όριο ανάμεσα σε ενημέρωση και προπαγάνδα.

  10. #25
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Δεν είναι μόνο θέμα εκδοτών. Αν όλοι βάλουν όρο "μη με ψάχνεις, δεν πληρώνω" η αναζήτηση στη google δεν θα βγάζει πολλά αποτελέσματα που άλλες μηχανές εμφανίζουν (πχ γιατί δεν σέβονται τα google-specific flags), άρα η google χάνει πελάτες. Είναι δύσκολο ζήτημα και τα royalties η εύκολη λύση.

  11. #26
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    24 απαντήσεις και ούτε μια δεν είναι εντός θέματος.

    Αυτό που ζητάνε οι εκδότες, δεν είναι να πληρώνονται για να εμφανίζει η Google τα άρθρα τους στα αποτελέσματα της (με την κλασική μορφή των αποτελεσμάτων που όλοι γνωρίζουμε). Ζητάνε να πληρώνονται όταν η Google παίρνει το περιεχόμενο τους και το εμφανίζει σε "snippets", μεγαλύτερα δηλαδή κομμάτια κειμένου που παρουσιάζουν συνοπτικά το "ζουμί" ενός άρθρου.

    Αυτό φυσικά οδηγεί σε μείωση των επισκεπτών των εκδοτών αφού πολλοί χρήστες καλύπτονται με αυτό που διαβάζουν στο Google και δεν κλικάρουν τον σύνδεσμο.

    Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι παράλογο να ζητάνε οι εκδότες να αποζημιωθούν για αυτή τη χρήση.

  12. #27
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    24 απαντήσεις και ούτε μια δεν είναι εντός θέματος.

    Αυτό που ζητάνε οι εκδότες, δεν είναι να πληρώνονται για να εμφανίζει η Google τα άρθρα τους στα αποτελέσματα της (με την κλασική μορφή των αποτελεσμάτων που όλοι γνωρίζουμε). Ζητάνε να πληρώνονται όταν η Google παίρνει το περιεχόμενο τους και το εμφανίζει σε "snippets", μεγαλύτερα δηλαδή κομμάτια κειμένου που παρουσιάζουν συνοπτικά το "ζουμί" ενός άρθρου.

    Αυτό φυσικά οδηγεί σε μείωση των επισκεπτών των εκδοτών αφού πολλοί χρήστες καλύπτονται με αυτό που διαβάζουν στο Google και δεν κλικάρουν τον σύνδεσμο.

    Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι παράλογο να ζητάνε οι εκδότες να αποζημιωθούν για αυτή τη χρήση.
    Αν διαβάσεις ξανά τις απαντήσεις θα δεις ότι για αυτό μιλάμε.

  13. #28
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν διαβάσεις ξανά τις απαντήσεις θα δεις ότι για αυτό μιλάμε.
    Οκ, διορθώνω, ας πούμε ότι μόνο κάποιοι είναι εκτός θέματος. Ας ακούσουμε λοιπόν όσοι διαφωνούν, με ποια επιχειρηματολογία διαφωνούν.

  14. #29
    Εγγραφή
    05-03-2017
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Συμφωνώ ότι οποιοσδήποτε δεν θέλει να συμπεριληφθεί στις μηχανές αναζήτησης μπορεί να το κάνει πολύ απλά και να εξαιρέσει ολόκληρο το site του, ενώ παράλληλα μπορεί να απαγορέψει το copy & paste από τα κείμενά του με τεχνικούς τρόπους. Πάλι όλη την προσπάθεια την βλέπω ώς αποτέλεσμα lobbying του καρτέλ πνευματικών δικαιωμάτων που προσπαθεί να βάλει χέρι στην ελευθερία του διαδικτύου...
    Κάποτε πουλούσα Hardware, μετά Software και τώρα πλέον... Tupperware
    Μια διαδρομή στην ελληνική αγορά πληροφορικής https://computersgr.wordpress.com

  15. #30
    Εγγραφή
    10-07-2016
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μακάρι να μην τους ξαναδιαβάσουμε ποτέ. Στο καλό.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-18, 11:29
  2. Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-18, 16:19
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-17, 13:18
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-17, 17:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας