Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 46
  1. #31
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Για να καταλάβω. Έχω εγώ μια σελίδα το adslgr.com (λ.χ), γράφω ένα δικό μου άρθρο και όποιος κάνει αναζήτηση κάποια λέξη τυχαία ή μη το εμφανίζει μέσα στις πρώτες θέσεις, θα μπορώ να ζητήσω λεφτά από την google για αυτό;

  2. #32
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Νομίζω ότι μπερδεύουμε την αναζήτηση με την προβολή ή καλύτερα την καθεαυτή χρήση του περιεχομένου.

    Όπως έχω αναφέρει, η αναζήτηση ουσιαστικά τροφή για το κάθε είδους ai και content consumer είναι. Κατά την γνώμη μου, εταιρίες σαν την Google εκμεταλλεύονται τις περιστάσεις.

    Να το πω και αλλιώς. Έρχεται κάποιος στην βιβλιοθήκη μου και θέλει να αναλύσει το περιεχόμενο για να δημιουργήσει ευρετήριο. Η βιβλιοθήκη μου είναι ελεύθερη αρκεί ο ενδιαφερόμενος να έρθει σε μένα. Άντε και η μηχανή του ευρετήριου θέλει τοπικό αντίγραφο για περαιτέρω επεξεργασία. Και φυσικά το ευρετήριο έχει διαφημίσεις Που ακριβώς επιτρέπεται το βιβλίο μου να δίνεται αυτούσιο σε όποιονδηποτε με βάση το τοπικό αντίγραφο; Δεν έχει σημασία το form.

    Προσωπικά πιστεύω στην ίση μεταχείριση όταν υπάρχει θέμα royalties. Ή δεν τα δείχνει/χρησιμοποιεί καθόλου πέρα από την αναζήτηση που κακά τα ψέματα ωφελεί και τους δύο (μηχανή αναζήτησης χωρίς αποτελέσματα δεν νοείται) ή πληρώνει royalties ανά πρόσβαση, είτε από ai είτε από χρήστη.

    Και αν θέλουν, μπορούν οι χρήστες να αποκλείσουν πηγές ώστε να μην παίρνει και ο εκδότης λεφτά για πατάτες.

    Προσωπικά θεωρώ ότι αυτά γίνονται πανευκολα. Παιχνιδάκι μπροστά την τεχνολογία που απαιτείται για μια σύγχρονη μηχανή αναζήτησης. Άλλωστε υπάρχει ήδη στο YouTube. Αλλά όταν είσαι μονοπώλιο τότε κανείς ότι γουστάρεις. Αυτό γιατί τα antitrust της Αμερικής αλλά δεν υπάρχουν στον τομέα του λογισμικού.

  3. #33
    Εγγραφή
    28-05-2007
    Μηνύματα
    680
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω λέω να τους αγνοήσουμε και να αρχίσουμε επιτέλους όλοι όσοι διαφωνούμε με αυτό να γράφουμε δικά μας νέα και φυσικά να δώσουμε το ελεύθερο σε όποιον θέλει να τα αντιγράψει και γιατί όχι να βγάλει και κέρδος απο τις διαφημίσεις που θα έχει.
    Αυτό δεν παίζει. Σε έχει προλάβει ήδη η Ευρωπαική Επιτροπή. Θέλαν να απαγορεύσουν να γράφει ο οποισδήποτε στο internet για λόγους και πάλι πνευματικών δικαιωμάτων. Αυτό που βλέπουμε τώρα αν και δεν εχω καταφέρει να το βρω το πλήρες άρθρο στο europa μοιαζει η φυσική εξέλιξη του περσύνου ευρωπαικου κανονισμου που θα βρειτε στο άρθρο της Mozilla.

    Και έχει νοήμα. Πρωτον δεν σε αφήνουν να γράφεις ειδήσης εντος EE εκτος και εισαι μεγάλος εκδοτικός οργανισμός, ορίζοτανς αυτοματα την παραγωγη πρωτογενων άρθων πειρατεία με το έτσι θέλω, και τώρα πανε να ζητησουν νταβατζηλίκι απο τις μηχανες αναζήτησης.

    https://blog.mozilla.org/blog/2017/0...opes-internet/

    Στα τάρταρα πρέπει να πάνε και οι εκδοτικοι και οι δισκογραφικές και η μαφία της Ευρώπης...

  4. #34
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minos197 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν παίζει. Σε έχει προλάβει ήδη η Ευρωπαική Επιτροπή. Θέλαν να απαγορεύσουν να γράφει ο οποισδήποτε στο internet για λόγους και πάλι πνευματικών δικαιωμάτων. Αυτό που βλέπουμε τώρα αν και δεν εχω καταφέρει να το βρω το πλήρες άρθρο στο europa μοιαζει η φυσική εξέλιξη του περσύνου ευρωπαικου κανονισμου που θα βρειτε στο άρθρο της Mozilla.

    Και έχει νοήμα. Πρωτον δεν σε αφήνουν να γράφεις ειδήσης εντος EE εκτος και εισαι μεγάλος εκδοτικός οργανισμός, ορίζοτανς αυτοματα την παραγωγη πρωτογενων άρθων πειρατεία με το έτσι θέλω, και τώρα πανε να ζητησουν νταβατζηλίκι απο τις μηχανες αναζήτησης.

    https://blog.mozilla.org/blog/2017/0...opes-internet/

    Στα τάρταρα πρέπει να πάνε και οι εκδοτικοι και οι δισκογραφικές και η μαφία της Ευρώπης...
    Το να γράψεις κάτι δεν σημαίνει πως θα κλέψεις αυτό που έγραψε ο άλλος, κάνε λοιπόν εσύ την ερευνά κλπ και γράψε ότι θέλεις, αν απλά τώρα κάνεις clopy paste απο κάποιον άλλον, όχι δεν δημιουργείς κάτι

  5. #35
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    το ποιός και πότε δημιουργεί είναι μεγάλη κουβεντα, σίγουρα θα μπλέξουμε.

    Για παράδειγμα αν εφημερίδα έχει ανταποκριτή στην Pyongyang και δημοσιεύσει συνάντηση με Μπαν Κι Μουν τότε περίπου copy paste κάνει μιας και την είδηση την αντέγραψε από ανακοίνωση του καθεστώτος.
    Γιαυτή την είδηση θέλει να πληρώνεται κάθε φορά που εμφανίζονται στο google έστω και 5 λέξεις.

    Το αν είναι έγκυος η Μέγκαν ο δημοσιογράφος θα το διαβάσει από δω, και πάλι η είδηση δεν είναι δική του και πάλι θέλει να πληρώνεται κάθε φορά πoυ το search βγάζει τη σελίδα του.
    Αν έχεις αποκλειστικές φωτογραφίες της κόμησσας του Γουέσσεξ σε περίεργη πόζα και δεν θες να τις αναδημοσιεύουν και να τις βλέπουν τζάμπα τότε βάλε copyright και συνδρομή και log-in.

    Οταν γράφω 'D to A converter types' το ψαχτήρι βγάζει 38,500,000 αποτελέσματα, εγώ όμως είδα μόνον 2-3 και έκανα κλικ μόνον σε 1, τι γίνεται τότε, το google σε πόσους και ποιούς θα πρέπει να πληρώσει "πνευματικά δικαιώματα"?

    Ελπίζω αυτό το κατάπτυστο να μην γίνει πότε νόμος.
    Να μάθουμε και τα όνοματα αυτών που το προωθούν για να ξέρουμε ποιόν να μην ψηφίσουμε στις ευρω-εκλογές.

  6. #36
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    eyw δεν χρειάζεται να πληρώνει όταν σε βγάζει στην αναζήτηση. Μόνο όταν ουσιαστικά αναπαράγει το περιεχόμενο, όπως στο YouTube. Σχετικά με την δημοσιογραφία, να πω ότι δεν έχεις δίκιο; Και να προσθέσω. Υπάρχουν χρόνια τώρα περιοδικά που αλλά μεταφράζουν τα άρθρα αυτών στο εξωτερικό.

    Θέλω να πιστεύω ότι, αν υπάρξει προτίμηση σε hostnames ή φίλτρο του από που θέλω πχ να μου δείχνεται η παράγραφος ενός ιστότοπου (επί πληρωμή), τότε ίσως βελτιωθεί κιόλας. Με βάση το YouTube, δυστυχώς η πολύ καλή ποιότητα του ακροατηρίου επιβραβεύει όλους τους βλάκες. Ανεξαρτήτως όμως, κάθε βίντεο βγαίνει στην αναζήτηση και κάθε αναπαραγωγή του βίντεο γίνεται με αμοιβή.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  7. #37
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    978
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για παράδειγμα αν εφημερίδα έχει ανταποκριτή στην Pyongyang και δημοσιεύσει συνάντηση με Μπαν Κι Μουν τότε περίπου copy paste κάνει μιας και την είδηση την αντέγραψε από ανακοίνωση του καθεστώτος.
    Γιαυτή την είδηση θέλει να πληρώνεται κάθε φορά που εμφανίζονται στο google έστω και 5 λέξεις.
    Και τον ανταποκριτή στην Pyonyang ποιός θα τον πληρώσει; Η Google; Αν τον πληρώσει η Google, καλώς. Αλλιώς ας ψάξει μόνη της να βρει την ανακοίνωση του καθεστώτος, μην την παίρνει από εμένα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αν είναι έγκυος η Μέγκαν ο δημοσιογράφος θα το διαβάσει από δω, και πάλι η είδηση δεν είναι δική του και πάλι θέλει να πληρώνεται κάθε φορά πoυ το search βγάζει τη σελίδα του.
    Κανενός δεν είναι "δική του" η είδηση με αυτή την έννοια. Οι εφημερίδες δεν "παράγουν" τις ειδήσεις, τις καταγράφουν. Αλλά και πάλι, γιατί η Google δεν πάει να βρει την αρχική πηγή και θέλει να την πάρει έτοιμη από εμένα;
    Και δεν μπαίνω καν στη συζήτηση ότι ειδήσεις δεν είναι πάντα μόνο η "ξερή" αναπαραγωγή ενός γεγονότος, αλλά έχει και ανάλυση, άποψη, συνδυασμό πηγών κλπ., γιατί όπως λες κι εσύ, σίγουρα θα μπλέξουμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις αποκλειστικές φωτογραφίες της κόμησσας του Γουέσσεξ σε περίεργη πόζα και δεν θες να τις αναδημοσιεύουν και να τις βλέπουν τζάμπα τότε βάλε copyright και συνδρομή και log-in.
    Γιατί να βάλω συνδρομή και log-in; Με το ζόρι να μου αλλάξεις το business model; Επειδή όμως δεν βάζω, αυτό σημαίνει πως πρέπει να μου κλέβουν το περιεχόμενο και να το θεωρούμε ΟΚ; Το κλασικό ελληνικό επιχείρημα δηλαδή "αν δεν ήθελες να σε ληστέψουν, ας είχες βάλει καλύτερη κλειδαριά";

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν γράφω 'D to A converter types' το ψαχτήρι βγάζει 38,500,000 αποτελέσματα, εγώ όμως είδα μόνον 2-3 και έκανα κλικ μόνον σε 1, τι γίνεται τότε, το google σε πόσους και ποιούς θα πρέπει να πληρώσει "πνευματικά δικαιώματα"?
    Αυτό που γίνεται, είναι να ξαναδιαβάσεις το αρχικό post, την πηγή και κάποια από τα προηγούμενα σχόλια, για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται, γιατί σχολιάζεις (και είσαι μάλιστα τόσο κατηγορηματικός) χωρίς να έχεις ακόμα καταλάβει. Τι σχέση έχουν οι "D to A converters" και τα αποτελέσματα της Google με τα news snippets;

  8. #38
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.048
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Από την άλλη, θυμάστε όταν έκανε γκάφα το ΑΠΕ (Αθηναικό Πρακτορείο Ειδήσεων) με κάτι που ήταν
    αναξιόπιστο, αλλά ήδη πρίν είχε αναπαραχθεί παντού? Οι "ειδησάκηδες" κυρίως αντιγράφουν, ακόμα
    και σε σοβαρές εφημερίδες. Που και που βλέπεις την "αρχική" πηγή.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  9. #39
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να βάλω συνδρομή και log-in; Με το ζόρι να μου αλλάξεις το business model; Επειδή όμως δεν βάζω, αυτό σημαίνει πως πρέπει να μου κλέβουν το περιεχόμενο και να το θεωρούμε ΟΚ; Το κλασικό ελληνικό επιχείρημα δηλαδή "αν δεν ήθελες να σε ληστέψουν, ας είχες βάλει καλύτερη κλειδαριά";
    Στο συγκεκριμένο έχεις λάθος και δίκιο γιατί δεν λαμβάνεις υπόψη σου την τεχνολογία. Να στο εξηγήσω και στο παράδειγμα που φέρνεις.

    Κανονικά δεν θα έπρεπε να σε ληστέψω, αλλά αν σε ληστέψω και με βρεις τότε πάμε δικαστήρια και κερδίζεις. Το θέμα είναι τι έχεις χάσει και πόσο αντέχει η τσέπη σου για αυτή την χασούρα. Τώρα, πες ότι είμαι ο καλύτερος ληστής του κόσμου και έχω βρει τρόπο να κλέψω όλο το χωριό που δεν κλείδωσε (automation/τεχνολογία). Όταν, με βρει το χωριό και όταν πάμε στα δικαστήρια και όταν βγει η απόφαση το συζητάμε αν σαν επιχειρήσεις αντέξατε και είστε ακόμα εκεί. Σε υψηλό επίπεδο, αυτά συμβαίνουν μεταξύ google και apple,με τεράστια νομικά τμήματα. Επίσης και εσύ πρέπει να έχεις προσέξει για την σχετική κοινοποίηση περί χρήσης της πληροφορίας σου.

    Γενικά, και λεφτά να κλέψεις απαγορεύεται αλλά δεν βλέπεις και τους τραπεζικούς λογαριασμούς ανοιχτούς αέρα πατέρα.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  10. #40
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    978
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο συγκεκριμένο έχεις λάθος και δίκιο γιατί δεν λαμβάνεις υπόψη σου την τεχνολογία. Να στο εξηγήσω και στο παράδειγμα που φέρνεις.

    Κανονικά δεν θα έπρεπε να σε ληστέψω, αλλά αν σε ληστέψω και με βρεις τότε πάμε δικαστήρια και κερδίζεις. Το θέμα είναι τι έχεις χάσει και πόσο αντέχει η τσέπη σου για αυτή την χασούρα. Τώρα, πες ότι είμαι ο καλύτερος ληστής του κόσμου και έχω βρει τρόπο να κλέψω όλο το χωριό που δεν κλείδωσε (automation/τεχνολογία). Όταν, με βρει το χωριό και όταν πάμε στα δικαστήρια και όταν βγει η απόφαση το συζητάμε αν σαν επιχειρήσεις αντέξατε και είστε ακόμα εκεί. Σε υψηλό επίπεδο, αυτά συμβαίνουν μεταξύ google και apple,με τεράστια νομικά τμήματα. Επίσης και εσύ πρέπει να έχεις προσέξει για την σχετική κοινοποίηση περί χρήσης της πληροφορίας σου.

    Γενικά, και λεφτά να κλέψεις απαγορεύεται αλλά δεν βλέπεις και τους τραπεζικούς λογαριασμούς ανοιχτούς αέρα πατέρα.
    Συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά εδώ δεν συζητάμε αυτό. Εδώ λέμε πως βρήκαμε τον κλέφτη (Google) και κάποιοι λένε πως είναι αθώος.
    Άλλο το "ε, κι εσύ καλύτερα κλείδωσε για να μην μπλέξεις" και άλλο το "αν γουστάρεις κλείδωσε, αλλιώς καλά κάνει και σε κλέβει".

  11. #41
    Εγγραφή
    29-05-2012
    Περιοχή
    Κηφισιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    VMG1312 RT-AC56U RP-AC56
    Path Level
    Interleaved
    Ερώτηση:
    Δε μπορεί ο καθε web administrator να ορίσει το preview snippet των μηχανών αναζήτησης; Μπορεί.
    Άρα; Πως στέκει νομικά μια τέτοια κίνηση απο τη στιγμή που υπάρχουν τα εργαλία, και να μη φαίνεται το περιεχόμενο της σελίδας, αλλά και να μη χάνεται στις μηχανές αναζήτησης;

  12. #42
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.306
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν διαβάσεις ξανά τις απαντήσεις θα δεις ότι για αυτό μιλάμε.
    Λάθος.
    Οι μισοί και παραπάνω άλλο κατάλαβαν και άλλα γράφουν.
    Καλά κάνει καιεξηγεί ο Symos
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  13. #43
    Εγγραφή
    10-07-2016
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγώ δεν καταλαβαίνω που είναι το θέμα. Όσοι δεν θέλουν να βρίσκονται στην search engine, ας ξεκουμπιστούν. Χάρη θα μας κάνουν. Μας ρωτήσανε αν θέλουμε να βλέπουμε τα σάιτ τους;

  14. #44
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά εδώ δεν συζητάμε αυτό. Εδώ λέμε πως βρήκαμε τον κλέφτη (Google) και κάποιοι λένε πως είναι αθώος.
    Προσωπικά δεν λέω ότι είναι αθώα αλλά τα παραδείγματα που αναφέρουμε δεν αντιστοιχούν ακριβώς στον κόσμο της τεχνολογίας. Είναι για την βασική εξήγηση. Η Google πολλά χρόνια τώρα δεν κάνει και επισήμως παράνομο. Και εγώ μπορώ να κάνω crawl το site σου και από όσο γνωρίζω την εξαίρεση από την αναζήτηση στην δίνει σαν χάρη και όχι γιατί την υποχρεώνει κάποιος νόμος.

    Για μένα το πρόβλημα είναι η έλλειψη εφαρμογής antitrust πολιτικών. Επίσης, θα πρέπει να αποφασίσει αν οι πολιτικές royalties είναι επιλεκτικές (λέμε τώρα)

  15. #45
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τον ανταποκριτή στην Pyonyang ποιός θα τον πληρώσει; Η Google; Αν τον πληρώσει η Google, καλώς. Αλλιώς ας ψάξει μόνη της να βρει την ανακοίνωση του καθεστώτος, μην την παίρνει από εμένα. ...
    Κανένας δεν υποχρεώνει κανέναν να έχει ανταποκριτή στην Pyonyang ή στον ΟΗΕ ή στις Βρυξέλλες ή στο κάτω παρτάλι.
    Μπορεί να βάλει κάποιον υπάλληλό του να αναδημοοσιεύει από τα επίσημα κρατικά πρακτορεία ειδήσεων.
    Αν όμως κάποιος (συνήθως μεγάλος και πιθανόν σοβαρός) έχει ανταποκριτή τότε (ίσως) να μπορεί να δημοσιεύει είδηση 1-12 ώρες πριν τους άλλους.

    ... Κανενός δεν είναι "δική του" η είδηση με αυτή την έννοια. Οι εφημερίδες δεν "παράγουν" τις ειδήσεις, τις καταγράφουν. ...
    Οχι είναι, πχ αν εγώ καταφέρω και δημοσιεύσω πρώτος ότι ο Πούτιν έδωσε χάρη στον Σκρίπαλ τότε είναι. Οι υπόλοιποι θα το αναδημοσιεύσουν είτε από μένα είτε λίγο αργότερα από τα επίσημα.

    ... Αλλά και πάλι, γιατί η Google δεν πάει να βρει την αρχική πηγή και θέλει να την πάρει έτοιμη από εμένα; ...
    Η google είναι μηχανή αναζήτησης και όχι υπουργείο εξωτερικών ή διπλωματική αποστολή για να ξέρει περί τίνος πρόκειται και αν είναι αλήθεια.
    Το Σκρίπαλ βγάζει στο google ~20,000,000 results, φαντάζομαι ότι θα τα βγάζει με κάποον αλγόριθμο και χωρίς να διαβάζει τι γράφουν και θα υπάρχει άλλος αλγόριθμος που θα λέει ποιό θα είναι στα 2-3 πρώτα, ποιό στην 1η σελίδα κλπ. Επίσης ο αλγόριθμος μπορεί να λαμβάνει υπ'όψιν χώρα, χρήστη, προηγούμενες αναζητησεις κλπ.

    Ερωτησις: πως ξέρει το ψαχτήρι τι να δείξει πρώτο.


    ... Γιατί να βάλω συνδρομή και log-in; Με το ζόρι να μου αλλάξεις το business model; Επειδή όμως δεν βάζω, αυτό σημαίνει πως πρέπει να μου κλέβουν το περιεχόμενο και να το θεωρούμε ΟΚ; Το κλασικό ελληνικό επιχείρημα δηλαδή "αν δεν ήθελες να σε ληστέψουν, ας είχες βάλει καλύτερη κλειδαριά"; ...
    Εγώ δεν είμαι ΟΠΙ ή υπουργείο για να σου αλλάξω το business model, απλώς σε συμβουλεύω πως να βγάλεις λεφτά.
    Αν δεν θες να βλέπει ο καθένας τις xyz φωτογραφίες ή ακόμα χειρότερα να τις κάνει copy-paste στο δικό του site και συ να μην βγάζεις φράγκο ούτε από τις διαφημίσεις και trackers τότε κάνε τουλάχιστον όπως λέω.


    ... Τι σχέση έχουν οι "D to A converters" και τα αποτελέσματα της Google με τα news snippets;
    μπαρδόν, δηλαδή στην τεχνολογία δεν υπάρχουν news?
    Τέλος πάντων, μπορεί εγώ κάτι μην κατάλαβα ή να κοιτάω αλλού, κάντο πενηνταράκια, μπορεί να είναι παρεξήγηση.


    Τέλος, κάποτε πρέπει να σταματήσει αυτή η κομπίνα-μπίζνα με τα πνευματικά δικαιώματα και να γίνει προσπάθεια να ξεκαθαρίσει το τι και πως.
    Δεν πάει άλλο η κατάσταση, τα πνευματικά δικαιώματα έχουν γινει τσουνάμι, θα πνιγούμε, βοήθεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eyw : 01-06-18 στις 01:57.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-18, 11:29
  2. Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-18, 16:19
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-17, 13:18
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-17, 17:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας