Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 46
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.664
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    E.U.
    Οι μηχανές αναζήτησης -όπως οι Google και Bing- είναι πιθανό να υποχρεωθούν να πληρώνουν πνευματικά δικαιώματα, για κάθε απόσπασμα ειδησιογραφικών κειμένων που εμφναίζουν στα αποτελέσματα αναζήτησης στην Ευρωπαϊκή Ένωση, σύμφωνα με σχέδιο νόμου που πήρε την αρχική συμφωνία των κρατών-μελών.

    Στην πρόταση δίνεται η δυνατότητα στους εκδότες, να ζητούν χρήματα για την εμφάνιση του άρθρου τους -ακόμα και για απόσπασμα μερικών λέξεων- για έως 1 χρόνο από την ημερομηνία αρχικής δημοσίευσης του.

    Το πακέτο αναμόρφωσης του copyright της Ε.Ε. δεν σταματάει εδώ, αφού θα υποχρεώνει υπηρεσίες όπως το YouTube, να αιτούνται την συναίνεση του κατόχου των πνευματικών δικαιωμάτων για την προβολή του περιεχομένου. Σε αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να είναι μη προσβάσιμο.

    Πηγή : Reueters

  2. #2
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Είμαστε σοβαροί τώρα? Μιλάμε για royalties επί του preview?

  3. #3
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.585
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαστε σοβαροί τώρα? Μιλάμε για royalties επί του preview?
    φυσικα γιατι μπορεις να το δεις μεσω cache και να μην περνει τιποτα ο δημοσιογραφος ουτε το site αλλα να περνει το traffic η google..

  4. #4
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Εδώ ξεπεράσαμε τους Αμερικάνους. Θα γράφεις ΕΝΦΙΑ και καμμιά 500αριά site θα ζητάνε λεφτά για τα 2,400,000 results.
    Πάλι καλά που θα είναι για έως μόνον 1 χρόνο από την ημερομηνία αρχικής δημοσίευσης του, θα μπορούσε να είναι για 70 χρόνια μετά το θάνατο του συγγγραφέα/συντάκτη.
    Τελικά τα πνευματικά δικαιώματα πάνε όλο το ιντερνετ προς χρέωση/ιδιωποίηση/ιδιωτικοποίηση και πρακολούθηση μέσω συνδρομών των πάντων.
    Θάρθει η εποχή που το σημερινό internet θα το νοσταλγήσουμε.

    edit: φαντάζομαι ότι το δικαίωμα στη λήθη θα ισχύει και για άρθρα έτσι ώστε όλες οι ειδήσεις να είναι πάντα μέσα στον 1 χρόνο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eyw : 26-05-18 στις 20:20.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.664
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    hint, 20 χρόνια ήθελαν οι εκδότες
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #6
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    hint, 20 χρόνια ήθελαν οι εκδότες
    ε, να που δεν είναι και τόσο κακοί όσο τους παρουσιάζουμε εδώ.
    Τι είναι 20 χρόνια, ένα τίποτα.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Εγώ δεν είμαι τόσο γρήγορος στο να διαφωνήσω.

    Από την μία υπάρχεi διαφάνεια στην πληροφορια στην οποία συνεισφέρει η Google πχ αλλά από την άλλη υπάρχει και μια πολύ μονομερής οικονομικη εκμετάλλευση της πληροφορίας. Όταν το YouTube είσαι τίγκα στα royalties με την YouTube εμφανώς να τα στηρίζει, τότε γιατί ο εκδότης να μην έχει το ίδιο κέρδος όταν αυτή η πληροφορία είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης από ai και κάθε μορφής assistant. Δεν υπάρχει ισότητα. Και μην κρυβόμαστε, οι search engines με τα συνοδευτικά API, έχουν τροφοδοτήσει τους διάφορους assistant.

    Γενικώς δεν συμφωνώ με το επίπεδο που τίθεται το θέμα γιατί θέλει λίγο διεύρυνση του πως η πληροφορία, έστω και κείμενο, είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης και μάλιστα ανταγωνισμού γιγάντων στο επερχόμενο οδοστρωτήρα που λέγεται digital assistant.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εγω λέω να τους αγνοήσουμε και να αρχίσουμε επιτέλους όλοι όσοι διαφωνούμε με αυτό να γράφουμε δικά μας νέα και φυσικά να δώσουμε το ελεύθερο σε όποιον θέλει να τα αντιγράψει και γιατί όχι να βγάλει και κέρδος απο τις διαφημίσεις που θα έχει.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-02-2012
    Μηνύματα
    514
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Δε γίνεται να παράγει κάποιος πρωτογενές περιεχόμενο και να μην πληρώνεται γι' αυτό. Αν θέλεις αντικειμενική και αμερόληπτη δημοσιογραφία πρέπει να είσαι εσύ αυτός που θα καλύπτει το κόστος για την παραγωγή της. Ειδικά η ερευνητική δημοσιογραφία είναι πανάκριβη. Διαφορετικά άμα δε θέλεις να βάλεις το χέρι στην τσέπη έστω και λίγο, δημοσιογραφία δεν πρόκειται να σταματήσει να υπάρχει. Πάντα κάποιοι θα βρεθούν να πληρώσουν γι' αυτή. Απλά τα λίγα που θα έδινες, θα τα χάσεις πολλαπλά...

    Η συγκεκριμένη απόφαση είναι από αυτές που οδηγούν προς τη σωστή κατεύθυνση. Το θέμα είναι να υπάρχει δίκαιη απόδοση των χρημάτων αυτών στους δημιουργούς των άρθρών.

  10. #10
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Είμαι εκδότης, τι πρέπει να κάνω και πόσο δύσκολο είναι ώστε το search των google και bing bang και πασών των search engines να μην δείχουν άρθρα στα έντυπά μου-site μου?

  11. #11
    Εγγραφή
    01-07-2003
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.548
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Με απλη προσθηκη αρχειου στον ιστοτοπο απαγορευεις στα search bot να σκαναρουν τον ιστοτοπο σου.
    Τοσα απλα, δεν ειναι χακαρισμα ειναι νομιμος τροπος να εξαιρεισαι απο τις μηχανες αναζητησης.
    https://support.google.com/webmasters/answer/93710?hl=en

  12. #12
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι εκδότης, τι πρέπει να κάνω και πόσο δύσκολο είναι ώστε το search των google και bing bang και πασών των search engines να μην δείχουν άρθρα στα έντυπά μου-site μου?
    Θέλεις να μην σε ξέρει η Google πχ; Ή θες να μην χρησιμοποιεί το περιεχόμενο σου;

    Δυστυχώς το πρώτο γίνεται αλλά τότε πρέπει εσύ να βρίσκεις τους νέους χρήστες. Ένα τυπγραφικο λάθος στο url δεν θα οδηγήσει στην σελίδα σου. Μια αναζήτηση με το όνομα σου θα είναι κενή.

    Το δεύτερο είναι συνέπεια του πρώτου. Και εκεί είναι το θέμα.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  13. #13
    Εγγραφή
    04-08-2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ATTIKΗΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.156
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Down/Up 29970/2495 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport.entry2i
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγω λεω να γινει νομος που να υποχρεωνει τις μηχανες αναζητησης να απαιτουν χρηματα απο τους εκδοτες αρθρων καθε φορα που μια λεξη ή σελιδα ή τμημα ενος αρθρου τους εμφανιζεται στα αποτελεσματα της αναζητησης, καθοτι με αυτον τον τροπο οι εκδοτες γινονται διασημοι και δημοφιλεις. Πρεπει οι κ.εκδοτες να καταλαβουν οτι το τσαμπα πεθανε...
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  14. #14
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από viron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με απλη προσθηκη αρχειου στον ιστοτοπο απαγορευεις στα search bot να σκαναρουν τον ιστοτοπο σου.
    Τοσα απλα, δεν ειναι χακαρισμα ειναι νομιμος τροπος να εξαιρεισαι απο τις μηχανες αναζητησης.

    https://support.google.com/webmaster...er/93710?hl=en
    τέλειος, λακωνικότατος, ευχαριστώ +1 και

    Δύσκολη ερώτηση για καλά διαβασμένους: αφού είναι τόσο απλό τότε γιατί οι εκδότες δεν το κάνουν από μόνοι τους?
    Απ'ότι διάβασα (λένε ότι) χάνουν λεφτά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλεις να μην σε ξέρει η Google πχ; Ή θες να μην χρησιμοποιεί το περιεχόμενο σου;

    Δυστυχώς το πρώτο γίνεται αλλά τότε πρέπει εσύ να βρίσκεις τους νέους χρήστες. Ένα τυπγραφικο λάθος στο url δεν θα οδηγήσει στην σελίδα σου. Μια αναζήτηση με το όνομα σου θα είναι κενή.

    Το δεύτερο είναι συνέπεια του πρώτου. Και εκεί είναι το θέμα.
    Δεν ξέρω αν θέλω να μην με ξερει η google.
    Εγώ είμαι εκδότης και το μόνο που θέλω είναι να μην χρησιμοποιεί το περιεχόμενό μου διότι οι άλλοι το διαβάζουν τζάμπα και εγώ χάνω λεφτά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mirtiano Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω λεω να γινει νομος που να υποχρεωνει τις μηχανες αναζητησης να απαιτουν χρηματα απο τους εκδοτες αρθρων καθε φορα που μια λεξη ή σελιδα ή τμημα ενος αρθρου τους εμφανιζεται στα αποτελεσματα της αναζητησης, καθοτι με αυτον τον τροπο οι εκδοτες γινονται διασημοι και δημοφιλεις. Πρεπει οι κ.εκδοτες να καταλαβουν οτι το τσαμπα πεθανε...
    και γώ μαζι σου αλλά μην τα λες δημόσια αυτά διότι θα μας ακούσουν και θα μπλέξουμε και άϊντε μετά να περάσουμε τους νόμους που θέλουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eyw : 27-05-18 στις 15:28.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

    τέλειος, λακωνικότατος, ευχαριστώ +1 και

    Δύσκολη ερώτηση για καλά διαβασμένους: αφού είναι τόσο απλό τότε γιατί οι εκδότες δεν το κάνουν από μόνοι τους?
    Απ'ότι διάβασα (λένε ότι) χάνουν λεφτά.

    - - - Updated - - -

    Δεν ξέρω αν θέλω να μην με ξερει η google.
    Εγώ είμαι εκδότης και το μόνο που θέλω είναι να μην χρησιμοποιεί το περιεχόμενό μου διότι οι άλλοι το διαβάζουν τζάμπα και εγώ χάνω λεφτά.
    Γιαυτό ακριβώς δεν είναι τόσο απλό και οι εκδότες δεν το κάνουν μόνοι τους.

    Πρέπει πρώτα να αντιληφθείς το δίλημμα που σου θέτει αυτή την στιγμή ο κόσμος και τότε θα καταλάβεις ότι η λέξη "απλό" δεν είναι σχετική. Είναι θέμα business plan. Δεν λέω ότι είναι δίκαιο, εξού και το νήμα αυτό, αλλά όπως είναι τώρα τα πράγματα πρέπει να διαλέξεις.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλεις να μην σε ξέρει η Google πχ; Ή θες να μην χρησιμοποιεί το περιεχόμενο σου;

    Δυστυχώς το πρώτο γίνεται αλλά τότε πρέπει εσύ να βρίσκεις τους νέους χρήστες. Ένα τυπγραφικο λάθος στο url δεν θα οδηγήσει στην σελίδα σου. Μια αναζήτηση με το όνομα σου θα είναι κενή.

    Το δεύτερο είναι συνέπεια του πρώτου. Και εκεί είναι το θέμα.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-18, 11:29
  2. Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-18, 16:19
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-17, 13:18
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-17, 17:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας