Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-40 από 40
  1. #31
    Εγγραφή
    18-02-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Asus DSL-AC68VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω κάποιο πρόβλημα, κουβέντα κάνουμε, απλά κάνω τον συνήγορο του διαβόλου αν και προσωπικά με πειράζει αυτή η πολιτική των παρόχων.
    Ειδικά σε Vodafone και Wind όπου είναι εφικτό να δουλέψει η τηλεφωνία στη συσκευή τους αν μπει σε bridge mode και πίσω της να έχουμε τον δικό μας router, όπως δηλαδή συμβαίνει και στη Cyta. Μόνο που αυτές δεν το εφαρμόζουν για ανεξήγητο λόγο.

    Λίγοι είναι οι πάροχοι σε όλο τον πλανήτη που δίνουν τον κωδικό της τηλεφωνίας. Η μεγάλη πλειοψηφία έχουν κλειδωμένη την υπηρεσία με την συσκευή τους.
    Μεσα απτις συζητησεις εστω και τις.... διαβολικες βγαζουμε καποιο νοημα περι τινος προκειται για ολες τις εταιριες και την πολιτικη που εφαρμοζουν προς τους πελατες τους. Γνωριζετε (πιστευω πολυ καλα, κιαπτον εξοπλισμο που οι ιδιοι διαθετετε) οτι τα μηχανηματα που παρεχουν οι ελληνικοι (αλλα και πολλοι ευρωπαικοι) isp ειναι το λιγοτερο για..... κλωτσιες. Π.χ δευτερη μερα λειτουργιας κιενω η γυναικα μου βλεπει youtube κιεγω χαζευω στο desktop (και χαιρομαι επιτελους την 50αρα μου) ξαφνικα.... μπλοκο, προσπαθω να μπω στα στατιστικα.... τιποτα, κλεισε ανοιξε υποχρεωτικα και αναμονη 5 λεπτα!!! ....για να ξαναφορτωσει. Φυσικα το μηχανακι ειχε μπαρουτιασει καλοκαιριατικα (εχει φτιαχτει για γαλλικο βορεινο κλιμα μαλλον). Τι θελω να πω με αυτο, εφοσον δεν θελουν να διαθεσουν σοβαρο ποσο λογω κοστους, (ειναι απολυτως κατανοητο) ας συνεργαστουν με δυο σοβαρους κατασκευαστες και ας μου δωσουν το δικαιωμα να επιλεξω (εστω και απο μια περιορισμενη γκαμα) την συσκευη που θελω, με το αναλογο φυσικα κοστος. Τα ιδια προβληματα ειχα αντιμετωπισει ξανα, οταν μου ειχαν στειλει το περιφημο zte για την 24αρα πριν 4 χρονια, αγορασα ενα Tp-link και ησυχασα δια παντος. Δεν νομιζω οτι ειμαι παραλογος που θελω να επενδυσω, σε κατι καλυτερο για την ψυχαγωγια μου και να μου σπανε τα νευρα (εστω και για τις λιγες ωρες που μου απομενουν) επειδη θελουν να βγαλουν κιαπτην μυγα ξυγκι. Σκεψου οτι εχω υπογραψει μαζι τους 2 φορες 24μηνο συμβολαιο και τους ενοχλησα μια φορα γιατι μου κοπηκε το τηλεφωνο (η αληθεια ειναι οτι κινητοποιηθηκαν γρηγορα και επιδιορθωθηκε η βλαβη). Ακουω γενικα πολυ κοσμο που βριζει την συγκεκριμενη εταιρια ,ομως εγω δεν ειχα ποτε προβλημα..... ισως και να ετυχε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. μπορεί να μην υπάρχουν καν κωδικοί, πχ η Inalan και η HCN δεν παρέχουν κωδικούς στον χρήστη, ούτε καν παρέχουν bridged service, αυτό είναι κάτι που γίνεται πολύ συχνά στο εξωτερικό. Αν δεις αρκετά router έχουν μέσα επιλογές για mac cloning
    2. Δεν είπε να τον παραλάβει μόνο, λέει και για χρήση
    3. Γιατί έτσι έχει φτιάξει το σύστημα, μπορεί να έχει κλείδωμα με mac address, μπορεί να κάνει χρήση απλών κωδικών, μπορεί να μην θέλει να αφήσει ανοιχτά τα στοιχεία του sip server καθώς όλο και κάποιος hacker θα θέλει να δοκιμάσει την τύχη του, μπορεί πχ με κάποιο τρόπο κάποιος να μάθει τον κωδικό άλλων χρηστών και να κάνει χρήση της δικιάς τους υπηρεσίας, αυτό γιατί δεν έχουν προβλέψει κάποιο κλείδωμα ανάλογα με την γραμμή, μπορεί απλά να μην θέλουν να ασχοληθούν με το πως θα ασφαλίσουν τον sip server τους, παραπάνω απο το ότι έχουν πλήρη έλεγχο στον εξοπλισμό.

    Νομικά πάντως δεν υπάρχει κάποια υποχρέωση να σου το παρέχουν. Δεν είναι κάτι που το κάνουν μόνο εδώ στην Ελλάδα, αλλά και στο εξωτερικό.
    1. Κωδικοι υπαρχουν φιλε sdikr, αφου το παραδεχτηκαν (μετα απο πιεση, γιατι αρχικα ελεγαν οτι δεν χρειαζεται κωδικους η τηλεφωνια με εξοπλισμο τριτου κατασκευαστη)
    2. Σε περιπτωση που αρνηθει η δεν παραλαβει.... πουθενα δεν αναφερει για ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ υπηρεσιας φωνης ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ μεσω του εξοπλισμου τους, παρ. 4.2.1 Δεν θα επρεπε να αναφερεται ενα τοσο σημαντικο ζητημα, με κεφαλαια, οπως αναφερεται στην πρωτη σελιδα περι διακοπης ρευματος και παυση υπηρεσιας? Αλλα εκει κανει τζιζ και φοβουνται τις αντιδρασεις?
    3. θα σταθω σε αυτο που αναφερεις ''γιατι δεν εχουν προβλεψει καποιο κλειδωμα αναλογα με την γραμμη'' το οποιο φυσικα και γνωριζεις οτι γινεται.... αλλα ''ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ να ασχοληθουν με το πως θα ασφαλισουν τον sip server τους....''

    Τεσπα το θεμα ειναι οτι το σταθερο το χρειαζομαι αποκλειστικα και μονο για εισερχομενες κλησεις (λιγες) αφου τις περισσοτερες ωρες ειμαι εκτος κατοικιας και εχω 1500 λεπτα προς ολους απο κινητο, τα οποια δεν προλαβαινω να τα καταναλωσω..... ευτυχως που ουτως η αλλως δεν εχω δωρεαν χρονο ομιλιας στο σταθερο γιατι εχω το βασικο 50αρι της Wind, οποτε.... οποιαδηποτε εναλλακτικη (με εναλλακτικη ip υπηρεσια) θα μπορουσε να βοηθησει..... ευπροσδεκτη. Ευχαριστω για την κουβεντα και την ανταλλαγη αποψεων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kyrmin : 06-08-18 στις 05:32.

  2. #32
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kyrmin Εμφάνιση μηνυμάτων

    1. Κωδικοι υπαρχουν φιλε sdikr, αφου το παραδεχτηκαν (μετα απο πιεση, γιατι αρχικα ελεγαν οτι δεν χρειαζεται κωδικους η τηλεφωνια με εξοπλισμο τριτου κατασκευαστη)
    2. Σε περιπτωση που αρνηθει η δεν παραλαβει.... πουθενα δεν αναφερει για ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ υπηρεσιας φωνης ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ μεσω του εξοπλισμου τους, παρ. 4.2.1 Δεν θα επρεπε να αναφερεται ενα τοσο σημαντικο ζητημα, με κεφαλαια, οπως αναφερεται στην πρωτη σελιδα περι διακοπης ρευματος και παυση υπηρεσιας? Αλλα εκει κανει τζιζ και φοβουνται τις αντιδρασεις?
    3. θα σταθω σε αυτο που αναφερεις ''γιατι δεν εχουν προβλεψει καποιο κλειδωμα αναλογα με την γραμμη'' το οποιο φυσικα και γνωριζεις οτι γινεται.... αλλα ''ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ να ασχοληθουν με το πως θα ασφαλισουν τον sip server τους....''

    Τεσπα το θεμα ειναι οτι το σταθερο το χρειαζομαι αποκλειστικα και μονο για εισερχομενες κλησεις (λιγες) αφου τις περισσοτερες ωρες ειμαι εκτος κατοικιας και εχω 1500 λεπτα προς ολους απο κινητο, τα οποια δεν προλαβαινω να τα καταναλωσω..... ευτυχως που ουτως η αλλως δεν εχω δωρεαν χρονο ομιλιας στο σταθερο γιατι εχω το βασικο 50αρι της Wind, οποτε.... οποιαδηποτε εναλλακτικη (με εναλλακτικη ip υπηρεσια) θα μπορουσε να βοηθησει..... ευπροσδεκτη. Ευχαριστω για την κουβεντα και την ανταλλαγη αποψεων.

    Αφού το παραδέχτηκε ο τηλεφωνητής και είσαι 100% σίγουρος πως μιλούσε για τους κωδικους της τηλεφωνίας οκ
    Αυτό όμως το δεν χρειάζεται κωδικούς το λένε συνήθως για τον εξοπλισμό που θα μπει πάνω στην γραμμή, που αν είσαι σε δίκτυο Wind, ναι δεν χρειάζεται κάποιος κωδικός (βάζεις ότι θέλεις) αλλά αν είσαι μέσω χονδρικής ΟΤΕ τότε χρειάζεται, ακόμα και αυτό μερικές φόρες το μπερδεύουν οι τηλεφωνητές.

    Δεν έχω την σύμβαση. έχεις εσυ σύμβαση που να αναφέρει και τηλεφωνία και ότι θα σου δώσουν κωδικούς;

  3. #33
    Εγγραφή
    18-02-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Asus DSL-AC68VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού το παραδέχτηκε ο τηλεφωνητής και είσαι 100% σίγουρος πως μιλούσε για τους κωδικους της τηλεφωνίας οκ
    Αυτό όμως το δεν χρειάζεται κωδικούς το λένε συνήθως για τον εξοπλισμό που θα μπει πάνω στην γραμμή, που αν είσαι σε δίκτυο Wind, ναι δεν χρειάζεται κάποιος κωδικός (βάζεις ότι θέλεις) αλλά αν είσαι μέσω χονδρικής ΟΤΕ τότε χρειάζεται, ακόμα και αυτό μερικές φόρες το μπερδεύουν οι τηλεφωνητές.

    Δεν έχω την σύμβαση. έχεις εσυ σύμβαση που να αναφέρει και τηλεφωνία και ότι θα σου δώσουν κωδικούς;
    Όχι δεν το εξειδικεύει συγκεκριμένα για την τηλεφωνία αλλά γενικότερα αναφέρεται σε κωδικούς πρόσβασης που έχουν να κάνουν με υπηρεσίες προς τον πελάτη (όχι του wifi φυσικά). Αυτό δηλαδή εσύ διαβάζοντας το πώς το εκλαμβανεις? "Υπηρεσίες προς τον πελάτη"? "Κωδικοί πρόσβασης"? Γενικά??? Ποιοι κωδικοί? Την διάβασα την σύμβαση πολλές φορές και ειδικά τα κομμάτια που αφορούν τις υποχρεώσεις μου και τα δικαιώματα μου προς τις υπηρεσιες voip.... ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρει ότι αδυνατούν (για τους δικους τους λόγους) να παρέχουν υπηρεσίες από τρίτο εξοπλισμό.... και ναι, θα έπρεπε να το αναφέρουν.

  4. #34
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kyrmin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν το εξειδικεύει συγκεκριμένα για την τηλεφωνία αλλά γενικότερα αναφέρεται σε κωδικούς πρόσβασης που έχουν να κάνουν με υπηρεσίες προς τον πελάτη (όχι του wifi φυσικά). Αυτό δηλαδή εσύ διαβάζοντας το πώς το εκλαμβανεις? "Υπηρεσίες προς τον πελάτη"? "Κωδικοί πρόσβασης"? Γενικά??? Ποιοι κωδικοί? Την διάβασα την σύμβαση πολλές φορές και ειδικά τα κομμάτια που αφορούν τις υποχρεώσεις μου και τα δικαιώματα μου προς τις υπηρεσιες voip.... ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρει ότι αδυνατούν (για τους δικους τους λόγους) να παρέχουν υπηρεσίες από τρίτο εξοπλισμό.... και ναι, θα έπρεπε να το αναφέρουν.
    Εγώ νομίζω οτι τζάμπα το κουράζουμε, εσύ θέλεις τους κωδικούς και δεν δέχεσαι το ότι δεν τους δίνουν, ψάχνεις μάλιστα διάφορους όρους στο συμβόλαιο για να τους αναγκάσεις με νομικίστικα κόλπα να σου τους δώσουνε.

    Καλή επιτυχία

  5. #35
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kyrmin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν το εξειδικεύει συγκεκριμένα για την τηλεφωνία αλλά γενικότερα αναφέρεται σε κωδικούς πρόσβασης που έχουν να κάνουν με υπηρεσίες προς τον πελάτη (όχι του wifi φυσικά). Αυτό δηλαδή εσύ διαβάζοντας το πώς το εκλαμβανεις? "Υπηρεσίες προς τον πελάτη"? "Κωδικοί πρόσβασης"? Γενικά??? Ποιοι κωδικοί? Την διάβασα την σύμβαση πολλές φορές και ειδικά τα κομμάτια που αφορούν τις υποχρεώσεις μου και τα δικαιώματα μου προς τις υπηρεσιες voip.... ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρει ότι αδυνατούν (για τους δικους τους λόγους) να παρέχουν υπηρεσίες από τρίτο εξοπλισμό.... και ναι, θα έπρεπε να το αναφέρουν.
    Όπως έγραψα και πριν, αναφέρει σε πολλά σημεία τους κωδικούς (email, ιστοσελίδας, router και σύνδεσης). Πουθενά και σε κανένα σημείο ούτε και εμμέσως για την τηλεφωνία.

    Κι όμως εμμέσως πλην σαφέστατα (άρθρο 4.2.1) αναφέρει ότι η λειτουργία της τηλεφωνίας εξαρτάται αποκλειστικά από την συσκευή που παρέχει και συμφωνείς (αν δεν την παραλάβεις ή την χρησιμοποιήσεις), ότι δεν θα λειτουργεί η τηλεφωνία, χάνοντας παράλληλα οποιαδήποτε αξίωση.

  6. #36
    Εγγραφή
    18-02-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Asus DSL-AC68VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ νομίζω οτι τζάμπα το κουράζουμε, εσύ θέλεις τους κωδικούς και δεν δέχεσαι το ότι δεν τους δίνουν, ψάχνεις μάλιστα διάφορους όρους στο συμβόλαιο για να τους αναγκάσεις με νομικίστικα κόλπα να σου τους δώσουνε.

    Καλή επιτυχία
    Όντως.... τζάμπα το κουράζουμε.... εδώ. Αν μπορεί να βοηθήσει καποιος στο παρακάτω
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kyrmin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεσπα το θεμα ειναι οτι το σταθερο το χρειαζομαι αποκλειστικα και μονο για εισερχομενες κλησεις (λιγες) αφου τις περισσοτερες ωρες ειμαι εκτος κατοικιας και εχω 1500 λεπτα προς ολους απο κινητο, τα οποια δεν προλαβαινω να τα καταναλωσω..... ευτυχως που ουτως η αλλως δεν εχω δωρεαν χρονο ομιλιας στο σταθερο γιατι εχω το βασικο 50αρι της Wind, οποτε.... οποιαδηποτε εναλλακτικη (με εναλλακτικη ip υπηρεσια) θα μπορουσε να βοηθησει..... ευπροσδεκτη. Ευχαριστω για την κουβεντα και την ανταλλαγη αποψεων.
    Ισχύει ότι μπορώ να πάρω νούμερο πχ. από voiceland και να το περάσω στην γραμμή μου? Το κόστος αποτι βλέπω είναι πολύ χαμηλό για να έχω ένα νούμερο μόνο για εισερχόμενες ....

  7. #37
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπορείς να έχεις VoIP σύνδεση από οποιονδήποτε τρίτο πάροχο αλλά στο Asus ή άλλη δικιά σου συσκευή.
    Αν το θέλεις να το περάσεις στη συσκευή του παρόχου δεν γίνεται, αλλά από άλλο μέλος έχει αναφερθεί ότι αν το ζητήσεις (από την Wind) ξεκλειδώνουν τις επιλογές και παίζει και σε αυτή.

  8. #38
    Εγγραφή
    18-02-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Asus DSL-AC68VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να έχεις VoIP σύνδεση από οποιονδήποτε τρίτο πάροχο αλλά στο Asus ή άλλη δικιά σου συσκευή.
    Αν το θέλεις να το περάσεις στη συσκευή του παρόχου δεν γίνεται, αλλά από άλλο μέλος έχει αναφερθεί ότι αν το ζητήσεις (από την Wind) ξεκλειδώνουν τις επιλογές και παίζει και σε αυτή.
    Δεν έχω καν την δική τους συσκευή πάνω στην γραμμη, μόνο με το asus παίζω (χωρίς τηλέφωνο) τώρα οπότε δεν χρειάζεται καν να ενημερώσω την wind, τσιμπάω ένα νούμερο το περνάω στο μόντεμ και καθάρισα, σωστά?

  9. #39
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ακριβώς έτσι!

  10. #40
    Εγγραφή
    18-02-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Asus DSL-AC68VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς έτσι!
    Σευχαριστω jkoukos και sdikr για την βοήθεια σας!!

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Επίλυση προβλήματος DNS σε Speedport Entry & W724
    Από jimdem582 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-19, 20:17
  2. Spikes και high ping σε Speedport entry 2i
    Από exidin στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-18, 20:56
  3. [Other] Πρόβλημα με σετάρισμα DDNS για IP camera σε Speedport Entry 2i.
    Από jerry007 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-18, 03:31
  4. [TP-Link] TP-Link TD-W8961ND bridge mode σε Speedport Entry 2i
    Από arkara στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-17, 10:12
  5. URL Blocking σε SpeedPort Entry 2i (ίσως και άλλα) routers
    Από zardoz στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-17, 15:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας