Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-71 από 71
  1. #61
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    LinkSYS WAG354G
    Και πάλι δεν ξέρεις να εφαρμόσεις τίποτε από αυτά που έμαθες σε ένα νήμα συζήτησης. Επιδερμικά πράγματα. Άλλο ξέρω, άλλο μπορώ να το υλοποιήσω.

    Το θέμα του Reverse engineering είναι πολύ βαθύ για να "το μάθεις" και απαιτεί ένα γνωσιακό υπόβαθρο Α για να μπορείς να το κάνεις. Και εγώ ξέρω τι κάνουν τα στεντ στις αγγειοπλαστικές αλλά δε θα πάω να κάνω αγγειοπλαστική.

  2. #62
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από happybear Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πάλι δεν ξέρεις να εφαρμόσεις τίποτε από αυτά που έμαθες σε ένα νήμα συζήτησης. Επιδερμικά πράγματα. Άλλο ξέρω, άλλο μπορώ να το υλοποιήσω.

    Το θέμα του Reverse engineering είναι πολύ βαθύ για να "το μάθεις" και απαιτεί ένα γνωσιακό υπόβαθρο Α για να μπορείς να το κάνεις. Και εγώ ξέρω τι κάνουν τα στεντ στις αγγειοπλαστικές αλλά δε θα πάω να κάνω αγγειοπλαστική.
    Και δηλαδή με το να διαβάσω στο wikipedia θα μπορέσω να χειριστώ το reverse engineering?

  3. #63
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δηλαδή με το να διαβάσω στο wikipedia θα μπορέσω να χειριστώ το reverse engineering?
    Οσο μπορείς να χειριστείς την html5 και την Js

  4. #64
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο μπορείς να χειριστείς την html5 και την Js
    Αυτά τα δύο έτσι και ασχοληθείς μπορείς να φτιάξεις σπουδαία πράγματα και γενικά ΝΑ ΤΙΣ ΜΑΘΕΙΣ ΤΙΣ ΓΛΩΣΣΕΣ, το reverse engineering δεν ειναι γλώσσα, είναι μια διαδικασία (παρανομη δεν έχω καταλαβει ακόμα γιατι αλλα τεσπα). Επίσης η html5 & js υπάρχουν ενα σωρο βιβλία να κατεβασεις, στο reverse engineering μονο το wikipedia... ακυρο βρήκα αυτό το διαμαντάκι: http://www.foo.be/cours/dess-2012201...iley(2005).pdf

  5. #65
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά τα δύο έτσι και ασχοληθείς μπορείς να φτιάξεις σπουδαία πράγματα και γενικά ΝΑ ΤΙΣ ΜΑΘΕΙΣ ΤΙΣ ΓΛΩΣΣΕΣ, το reverse engineering δεν ειναι γλώσσα, είναι μια διαδικασία (παρανομη δεν έχω καταλαβει ακόμα γιατι αλλα τεσπα). Επίσης η html5 & js υπάρχουν ενα σωρο βιβλία να κατεβασεις, στο reverse engineering μονο το wikipedia... ακυρο βρήκα αυτό το διαμαντάκι: http://www.foo.be/cours/dess-2012201...iley(2005).pdf
    Σε αυτό που βρήκες (σελ 17+) εξηγεί πώς και υπό ποιές προϋποθέσεις είναι παράνομο το reverse engineering. Πρακτικά δεν είναι, αλλά η αντιγραφή αυτών που είδες για να βγάλεις κέρδος είναι!
    Επίσης από το ίδιο βιβλίο:
    In terms of pre-requisites, this book deals with some fairly advanced technical
    materials, and I’ve tried to make it as self-contained as possible. Most of the
    required basics are explained in the first part of the book. Still, a certain
    amount of software development knowledge and experience would be essential
    in order to truly benefit from this book. If you don’t have any professional
    software development experience but are currently in the process of studying
    the topic, you’ll probably get by. Conversely, if you’ve never officially studied
    computers but have been programming for a couple of years, you’ll probably
    be able to benefit from this book

  6. #66
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Χωρίς κέρδος όμως; Δεν είδα να λέει κάτι χωρίς κέρδος και επίσης έλεγε μάλιστα πως το decompiling νεμεν είναι νόμιμο απλα η ενδιάμεση αντιγραφή παραβιάζει τη νομοθεσία περί πνευματικών δικαιωμάτων.


    Παραθέτω την σελίδα 49 του pdf που μιλάει για το copyright

    Spoiler:
    Copyright laws aim to protect software and other intellectual property from
    any kind of unauthorized duplication, and so on. The best example of where
    copyright laws apply to reverse engineering is in the development of competing
    software. As I described earlier, in software there is a very fine line
    between directly stealing a competitor’s code and reimplementing it. One
    thing that is generally considered a violation of copyright law is to directly
    copy protected code sequences from a competitor’s product into your own
    product, but there are other, far more indefinite cases.
    How does copyright law affect the process of reverse engineering a competitor’s
    code for the purpose of reimplementing it in your own product? In
    the past, opponents of reverse engineering have claimed that this process violates
    copyright law because of the creation of intermediate copies during the
    reverse-engineering process. Consider the decompilation of a program as an
    example. In order to decompile a program, that program must be duplicated
    at least once, either in memory, on disk, or both. The idea is that even if the
    actual decompilation is legal, this intermediate copying violates copyright law.
    However, this claim has not held up in courts; there have been several cases
    including Sega v. Accolade and Sony v. Connectix, where intermediate copying
    was considered fair use, primarily because the final product did not actually
    contain anything that was directly copied from the original product.
    From a technological perspective, this makes perfect sense—intermediate
    copies are always created while software is being used, regardless of reverse
    engineering. Consider what happens when a program is installed from an
    optical media such as a DVD-ROM onto a hard-drive—a copy of the software
    is made. This happens again when that program is launched—the executable
    file on disk is duplicated into memory in order for the code to be executed.

  7. #67
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με σπρώχνετε. Ας πούμε στο νήμα του σερβερ ο tsigarid μου είπε για το reverse engineering. Δεν το ήξερα πως υπήρχε αυτό. Αλλο για το αν πρέπει να κάτσω να μάθω τι ειναι, ο tsigarid όμως με έσπρωξε για να μαθω.

    Ή στο νημα της κενής σελίδας ο Mitsakos μου επεξήγησε θέματα που πραγματικά μόνο ένας κοντινός σου θα σου έγραφε τόσα πολλά και πάλι θα σε έλεγε κουραστικό. Για τις βάσεις δεδομένων δεν ήξερα τίποτα, τώρα μπορεί να μην ξέρω γλώσσα php αλλά εαν ποτέ θελησω να μάθω θα ξέρω τι είναι και που χρησιμεύει
    Κάποιος που θέλει να αποκτήσει γνώσεις, δε χρειάζεται σπρώξιμο. Θα ακολουθήσει είτε την ακαδημαϊκή οδό (να σπουδάσει, που μεταξύ άλλων θα του μάθει ΠΩΣ να διαβάζει/πειραματίζεται/αποκτά γνώσεις σωστά), είτε την εναλλακτική οδό να κάνει ο ίδιος έρευνα, να διαβάσει ΠΟΛΥ και να προσπαθήσει να μάθει αυτά που θέλει.

    Εδώ είμαστε για ανταλλαγή απόψεων και να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον όταν κολλάμε σε κάτι, έχοντας όμως εξαντλήσει βασικές πηγές πληροφόρησης. Όταν ανοίγεις 10 νήματα και ρωτάς πράγματα βασικών γνώσεων (τι είναι αυτό, τι κάνει, και αν αξίζει να το μάθω) που θα μπορούσες να βρεις με ένα σύντομο googling, σπαταλάς τον χρόνο σου (και τον δικό μας) αλλά το χειρότερο μαθαίνεις διάφορα πράγματα επιφανειακά δια της πλαγίας οδού βασιζόμενος σε απόψεις. Δε μ'αρέσει να κάνω κήρυγμα αλλά με κάθε φιλικότητα σου λέω ότι η πλάγια αυτή οδός δυστυχώς θα σε οδηγήσει σε μεγάλη ημιμάθεια και όσο περισσότερο συνηθίζεις να "μαθαίνεις" έτσι, τόσο πιο δύσκολο θα είναι να την εγκαταλείψεις και θα είσαι καταδικασμένος να πορεύεσαι με αυτή. Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία σε ότι και αν κάνεις, αλλά μην εκπλαγείς αν σταδιακά σταματήσουμε να βοηθάμε.

    ΥΓ. Τώρα έφυγες από το Flash και reverse engineering και ανοίγεις κουβέντα για copyrights & παραβίαση νομοθεσίας πνευματικών δικαιωμάτων, όταν ο ίδιος έχεις παραβιάσει copyrights παραθέτοντας URL και αποσπάσματα ενός e-book που αναφέρει ρητά ότι απαγορεύεται η αναδημοσίευσή με οποιοδήποτε τρόπο δίχως την γραπτή άδεια του εκδότη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 01-06-18 στις 00:11.

  8. #68
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Συμφωνώ με αυτό που λες αλλά όπως μας έχει πει και ο φίλος μας @cranky δεν είμαι και πολυ μεγάλος για να σκέφτομαι από τώρα για σπουδές. Θα τα διαβασω όλα αυτά κάποια στιγμή στο μέλλον αλλά τώρα δεν έχω και πολύ χρόνο. Υπήρχε περίπτωση να ήμουν όλη την ώρα στο pc και να μην καθόμουν να ασχολούμουν; Δεν θέλω να σας ζαλίζω, ελπίζω το καλοκαίρι να κάτσω και να μάθω ένα ωραίο javascript βιβλιο που χω βρει.

    Και ξαναγυρίζουμε στο θέμα μας με το flash, το xat το ξέρατε; Πωπω τι αισχρό chat που ήταν...

  9. #69
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Θα ήθελα να ρωτήσω. Υπάρχουν ακόμα φορουμ σε flash μορφή;

  10. #70
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Ούτε η ίδια η adobe δεν έχει flash στο forum της. Μόνο αν κάποιος έχει ξεμείνει πλέον.

  11. #71
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Ναι απλά δεν βρίσκω και θέλω να δω πως θα το χει κανει

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Xiaomi Mi WiFi 3 - Xiaomi Router 3 Smart WiFi Repeater 4 Antennas 1167Mbps Dual Band 128MB Flash ROM
    Από maddoctor στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 78
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-20, 20:48
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-18, 09:54
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-18, 03:20
  4. flash player debian
    Από atux_null στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-18, 11:57
  5. How To flash USR 9107/9108
    Από sdikr στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 322
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 20:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας