Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-35 από 35
  1. #31
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ναι, τοτε ο EVO ειναι 250GB και οχι 128GB και φυσικα ειναι Samsung και εχει και 5 χρονια εγγυηση αντι για 2. To οτι ειναι Samsung δε το λεω λογω εντυπωσιασμου, επειδη ειναι "καλυτερη μαρκα" (διότι εχω και αρκετα προιοντα της Intenso), αλλα διοτι οι EVO ερχονται με V-nand MLC αντι για τις TLC nand που χρησιμοποιει το Intenso. Αυτο πρακτικα σημαινει 2-3 φορες μεγαλυτερος χρονος ζωης που σε συνδυασμο με την διπλη χωρητικοτητα, ενδεχομενως να παιρνει αλλο ενα Χ2.
    Και ανώτερο Samsung MJX controller.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiannakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Aυτό για πιθανή μελοντική χρήση, ενδιαφέρον αφού κανει και για desktop.
    Αυτό είχα κατά νου, δεδομένου του πολύ αδύναμου επεξεργαστή που έχει το/τα laptop σου. Το πιο πιθανό είναι να σου σπάσει τα νεύρα σύντομα, ακόμα και αν του έβαζες 8GB RAM και τον καλύτερο SSD.

    Άρα θα ήταν άσκοπο να πας να αγοράσεις μνήμες παλαιού τύπου (DDR3L), τις οποίες δεν θα μπορούσες να αξιοποιήσεις μελλοντικά.

    Ο SSD μαζί με τα 4GB RAM θα του δώσει ένα μικρό boost και όταν το πετάξεις, βγάζεις τον SSD και τον περνάς στο επόμενο ή ακόμα και στο desktop σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mike_ : 12-06-18 στις 06:49.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  2. #32
    Εγγραφή
    16-06-2006
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    netfaster..κλπ..
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) Διαφορα στην τιμη σε σχεση με ποιον; Με τον 860 EVO 250GB που αναφερθηκε παραπανω στα 63 ευρω;

    Αν ναι, τοτε ο EVO ειναι 250GB και οχι 128GB και φυσικα ειναι Samsung και εχει και 5 χρονια εγγυηση αντι για 2. To οτι ειναι Samsung δε το λεω λογω εντυπωσιασμου, επειδη ειναι "καλυτερη μαρκα" (διότι εχω και αρκετα προιοντα της Intenso), αλλα διοτι οι EVO ερχονται με V-nand MLC αντι για τις TLC nand που χρησιμοποιει το Intenso. Αυτο πρακτικα σημαινει 2-3 φορες μεγαλυτερος χρονος ζωης που σε συνδυασμο με την διπλη χωρητικοτητα, ενδεχομενως να παιρνει αλλο ενα Χ2.

    Δηλαδη για λιγοτερο απο τα διπλασια χρηματα, δεν παιρνεις απλως διπλασια χωρητικοτητα, αλλα και καλυτερες επιδοσεις, 2-6 μεγαλυτερο χρονο ζωης και 2.5Χ μεγαλυτερη εγγυηση. Ειναι απο τις περιπτωσεις που αυτα τα χρηματα ΔΕΝ πρεπει να τα γλυτωσεις.

    - - - Updated - - -

    ΥΓ ΟΚ, και ο Intenso MLC εχει, αλλα τα υπολοιπα ισχυουν. Δηλαδη και μονο λογω χωρητικοτητας εχεις μεγαλυτερο χρονο ζωης.

    Νταξ , πολύ έκοψες... Αν είναι αυτός, https://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mz...3-p-PER.306184

    τότε δεν τον βρίσκω κάτω απο 74€ μαζί με μεταφορικά. Βέβαια δεν λέω, και πάλι χαλάλι...
    Αλλά να μωρέ , βλέπω και πολλές αναφορές οτι για συστήματα "μικρά" όπως το δικό μου με τον συγκεκριμένο Celeron και τη συγκεκριμένη μητρική, μάλλον τα ίδια αποτελέσματα θα έχω και με τον "φτηνό" Ιntenso που ανέφερα...

  3. #33
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.994
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Αναφερομουν στο ποστ του Cranky, που την ημερα που το ποσταρε ηταν στα 63 ευρω, χωρις μεταφορικα (δες εξελιξη τιμης). Και το e-shop εχει μεταφορικα ομως...

    Αλλα οπως ειπαμε, ειναι κοινως παραδεκτο οτι θα εχεις καλυτερο βασικο δισκο, καθε μερα, για ολη την ωφελιμη ζωη του. Οπως συνηθιζω να λεω σε τετοιες περιπτωσεις, αυτα τα λεφτα καλο ειναι να μη τα γλυτωνεις. Στο μετρο της λογικης φυσικα. Δε πας να παρεις Φεραρι ενω μπορεις να κανεις τη δουλεια σου αξιοπρεπως με Σιτροεν πχ. Αν και η διαφορες χρηματος ειναι τραγικες σε αυτο το παραδειγμα, αλλα καταλαβαινεις τι εννοω...

    Δεν ειναι μονο οι επιδοσεις το βασικο χαρακτηριστικο του hardware αλλα και η αξιοπιστια. Δε λεω οτι οι αλλοι δεν ειναι αξιοπιστοι, αλλα η διαφορα της εγγυησης δεν θα πρεπει να αγνοειται πιστευω.

    - - - Updated - - -

    Εχω 850 EVO απο περυσι τετοια εποχη και του εχω βγαλει τα ματια με καμια 16ΤΒ εγγραφες και εχει πεσει μονο 2% η ζωη του, γιατι κανω τα παντα ολα πανω του (εκτος απο το λειτουργικο που ειναι σε αλλο SSD). Αναλογικα μεχρι να χαλασει, θα εχω πεθανει!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  4. #34
    Εγγραφή
    16-06-2006
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    netfaster..κλπ..
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι 2Rx8, αλλά 1Rx8 (sorry μου ξέφυγε). Και πάλι όπως έχεις τσιπάκια με διαφορετικό bus width. Δεν είναι ότι δεν θα δουλέψουν, αλλά το θέμα να είναι δουλεύουν και σταθερά χωρίς να καταπονούν σε μεγάλο βαθμό τον controller.

    Αν θες την άποψή μου, κράτα τις 2X2Gb που έχεις ήδη και δοκίμασε να βάλεις έναν SSD στο Toshiba.

    - - - Updated - - -
    Τα ίδια χαρακτηριστικά έχει με την Kingston που λες από το eshop.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί το CPU-Z δεν σου δείχνει την πραγματική ταχύτητα.
    Επειδή η μνήμη είναι Double Data Rate, πρέπει να ψάχνεις για 1600 MHz.
    Μπορείς να πάς στην πρώτη, την Kingston.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θες να βαλεις ενα dimm 4gb και ενα 2gb; Συνηθως τετοιοι συνδυασμοι καλο ειναι να αποφευγονται. Δεν ειναι απαραιτητο οτι δε θα δουλεψει, αλλα εξαρταται απο το ποσο ικανος ειναι ο memory controller του επεξεργαστη.
    Αν δουλεψει θα εχεις dual channel για τα πρωτα 4gb και single channel για τα υπολοιπα 2gb.
    update για να πω οτι έπεσε στα χέρια μου μια μεταχειρισμένη μνημη και περιμένω και δυο ακόμη... ΑΦΟΥ τις δοκιμάσω σαν υλικό και τις βλέπω και καλά ως αύξηση στα GB μου, με τι εργαλείο θα πάρω αντικειμενικές μετρήσεις ώστε να κρατήσω την πιο "συμφέρουσα" για τη λειτουργία του λάπτοπ? Φαντάζομαι το CPU-Z κάνει μόνο τα βασικά?

  5. #35
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiannakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    update για να πω οτι έπεσε στα χέρια μου μια μεταχειρισμένη μνημη και περιμένω και δυο ακόμη... ΑΦΟΥ τις δοκιμάσω σαν υλικό και τις βλέπω και καλά ως αύξηση στα GB μου, με τι εργαλείο θα πάρω αντικειμενικές μετρήσεις ώστε να κρατήσω την πιο "συμφέρουσα" για τη λειτουργία του λάπτοπ? Φαντάζομαι το CPU-Z κάνει μόνο τα βασικά?
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το HWInfo64.

    Αλλά το καλύτερο εργαλείο είναι ο manual τρόπος: part number και οπτική παρατήρηση.

    Δλδ αν βρεις με το part number ότι δουλεύουν στην ίδια συχνότητα με τα ίδια timings και την ίδια τάση, και διαπιστώσεις οπτικά ότι έχουν ίσο αριθμό chip (μπρος-πίσω) ενώ έχουν και την ίδια χωρητικότητα, είναι πρακτικά ίδιες.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά RAM για Laptop
    Από manospcistas στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-18, 08:59
  2. Συνδυασμός κάρτών RAM από διαφορετικές εταιρίες σε laptop
    Από VasP στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-18, 14:47
  3. Αναβάθμιση Ram σε laptop
    Από andm στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-18, 20:07
  4. Εναλλαγή οθόνης σε laptop
    Από HugeG στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-17, 20:55
  5. αλλαγή σκληρού σε laptop
    Από agmarios στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-17, 12:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας