Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    NetGear DG834G
    SNR / Attn
    28(dB) / 35(dB)
    Εχουμε εδω και ενα καλοκαιρι την αντλια της Carrier 30AWH008HD σε συνδυασμο με fancoil και boiler 2 εισοδων (ρευματος και ζεστου νερου απο την αντλια)
    Ο χειρισμος της γινεται απο το χειιστηριο 33aw-cs1 το οποιο ειναι πολυ αναλυτικο, μπορεις και να το προγραμματισεις (δεν εχω καταφερει να το κανω τις ωρες που θελω εγω ...
    Σε ερωτηση που εκανα στην Carrier Ελλαδος αν μπορω να αλλαξω το 33aw με καποιο ασυρματο (wifi), αλλωστε 2018 εχουμε... η απαντηση του ηταν
    ----------------------------------------------
    "Καλή σας ημέρα,
    Ο τύπος της μονάδας που έχετε ψύχει και θερμαίνει νερό το οποίο στην συνέχεια διοχετεύεται σε τοπικές μονάδες νερού στους χώρους σας.
    Ο έλεγχος λειτουργίας της είναι διαφορετικός και ποιο πολύπλοκος από μια απλή οικιακή συσκευή τοίχου απευθείας εκτόνωσης (δίνει άμεσα στον χώρο ψύξη ή θέρμανση), στην οποία ίσως υπάρχει από τον κατασκευαστή της η δυνατότητα χειρισμού μέσω Wi-Fi.
    Δεν γνωρίζω εάν μπορείτε μέσω κάποιου αυτοματισμού από το εμπόριο να εξυπηρετηθείτε με κάποια «πατέντα», αλλά επίσημα σας ενημερώνω ότι δεν έχουμε τέτοια δυνατότητα."
    -----------------------------------
    Οπως καταλαβαινετε απο αυτους εφαγα ακυρο...
    και ερχομαι τωρα και ρωταω... μπορω με καποιο τροπο να διαβασω τις εντολες που δινει το χειριστηριο και με καποιο andruino ή raspberry να το φτιαξω εγω???
    Δεν σας βαζω εικονες απο τις συνδεσεις του για να μην το φορτωσω πολυ ομως μπορω να σας δωσω καποια link

    Αυτο ειναι στην αντλια https://www.yumpu.com/en/document/vi...rmo-control/22
    αυτο ειναι του χειριστιριου https://www.manualslib.com/manual/11...page=15#manual

    Οτι θελετε εδω ειμαι ...

  2. #2
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    καλησπερα συμφορουμιτη.
    Και εγω κατοχος της 30AWH006HB και ειχα μπει στη διαδικασια να ψαξω για καποιο smart χειριστηριο της carrier για την αντλια μας. Δυστυχως τζιφος.
    Σε εξοχικη κατοικια εχω τον nest 3rd generation και εχω γλυκαθει με την ολη ευκολια, το auto learning του, τα auto away κτλ. Δεν πειραζα ποτε το χειριστηριο για οποιαδηποτε αλλαγη θερμοκρασιας. Auto pilot εντελως. Και ολα αυτα σε μια αθλια εγκατασταση με λεβητα πετρελαιου.

    Ελπιζω να βρεις τιποτα.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    NetGear DG834G
    SNR / Attn
    28(dB) / 35(dB)
    Ρωτησα σε καποιο αλλο forum που ασχολειτε με τα andruino μηπως μπορεσω με καποιο τροπο να διαβασω τις εντολες που περνει και στελνει στην αντλια για να μπορεσω να τις αναπαραγω και εγω...μου ειπα αν ειναι υπερυθρο ειναι ευκολο ...το θεμα ειναι οτι εδω εχουμε καλωδια...το ψαχνω

  4. #4
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    απο ενα προχειρο που κοιταξα ειδα οτι χρησιμοποιει rs485.Λογικα το πρωτοκολλο επικοινωνιας του θα ειναι modbus rtu.http://www.simplymodbus.ca/RTUmaster.htm
    πρεπει λοιπον να βρεις το manual του κατασκευαστη που περιγραφει τα registers της επικοινωνιας.Αν δεν εχει ξεχωριστη rs θυρα(πιθανολογω απο την απαντηση που σου εδωσε οτι ΔΕΝ) τοτε δυσκολα θα υπαρχει manual.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    NetGear DG834G
    SNR / Attn
    28(dB) / 35(dB)
    πως το βρηκες αυτο??? για το rs485 λεω...
    Δεν εχει ξεχωριστη θυρα, ο προγραμματισμος (αρχικος) γινεται απο κρυφο μενου προσβασιμο με συνδυασμο πληκτρων και απο εκει με την βοηθεια του manual μπορεις να αρχικοποιησεις το μηχανημα (αντλια θερμοτ)

  6. #6
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    δεν ειχα καλο υπολογιστη να τα κοιταξω.στο μανιυαλ που εχεις αναρτησει το διφυλλο με το σχεδιαγραμμα,δειχνει οτι εχει rs θυρα.κλεμμα 11-12.
    επισης εχει και ψηφιακες επαφες που πρεπει να ειναι για το ον-οφ της αντλιας η μια.στειλε κανενα μανιουαλ.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    NetGear DG834G
    SNR / Attn
    28(dB) / 35(dB)
    aaaaa τωρα το βρηκα... εσυ κοιταζες αλλο μοντελο εγω εχω το πρωτο πανω αριστερα terminal block H version

  8. #8
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από verylife78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    aaaaa τωρα το βρηκα... εσυ κοιταζες αλλο μοντελο εγω εχω το πρωτο πανω αριστερα terminal block H version
    Νομιζω τοτε οτι τα πραγματα γινανε ποιο ευκολα για σενα με ψυχρες επαφες για ον-οφ,ζεστ-ζεστο-κρυο,eco και ΖΝΧ.

  9. #9
    Εγγραφή
    02-03-2007
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    735
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/5 + 50/5 + 100/100 + x
    ISP
    ΟΤΕ&HOL&Wireless&Inala
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Καλημέρα σε όλη την παρέα,
    Ανοίγω πάλι αυτό το θέμα μιας και κοιτάω και εγώ για κάποια λύση στο πρόβλημα μου με την αντλία θερμότητας Carrier.

    https://www.reddit.com/r/Nest/commen...ork_with_heat/

    Περιληπτικά έχω το μοντέλο 30AWH008HD από την Carrier που έως τώρα το χρησιμοποιώ με το Nest (EU) θερμοστάτη.
    Έλα όμως που αυτό δεν μπορεί να παρέχει ψύξη... οπότε ή πρέπει να αλλάξω θερμοστάτη ή να δω εάν μπορώ να αλλάξω κάπως την συνδεσμολογία.

    Σύμφωνα με τα μανουαλς () έχουμε Dry contacts στα 12V. Ο αμερικάνικος Nest (US) θερμοστάτης μπορεί να υποστηρίξει θέρμανση και ψύξη αλλά θέλει 24V.
    Οπότε θέλω κάτι σαν τον ανταπτορα που βρήκα αλλά από 12V Dry contacts να το μετατρέπει σε 24V με τα καλώδια C,W,G,Y σωστα?

    https://eto.carrier.com/litterature/..._2017_30AW.pdf

    Ideas lads?
    Έχεις δίπλα στο σπίτι σου ένα ΚΑΦΑΟ;
    Χαρτογράφησε το στο FttxGR.eu

  10. #10
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάπου το μπερδεύεις ή με μπερδεύεις... όταν λέμε dry contact, σημαίνει απλά μια επαφή κλειστό/ανοιχτό, που δεν δίνει καμμία τάση, ασχέτως της τάσης τροφοδοσίας του θερμοστάτη. Από την άλλη, στο manual της αντλίας αναφέρει τα 12V / 25mA σαν ελάχιστη απάιτηση αντοχής της ξηρής επαφής, άρα αν η προδιαγραφή της ξηρής επαφής του θερμοτάτη είναι παραπάνω, κανένα π΄ροβλημα, τόσο το καλύτερο.

  11. #11
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    NetGear DG834G
    SNR / Attn
    28(dB) / 35(dB)
    Τώρα μπερδεύτηκα και εγώ...
    Τι κάνουμε τελικά. Δεν μπορεί να μην υπάρχουν smart control θερμοστάτες για αυτή την αντλία ????

  12. #12
    Εγγραφή
    02-03-2007
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    735
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/5 + 50/5 + 100/100 + x
    ISP
    ΟΤΕ&HOL&Wireless&Inala
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου το μπερδεύεις ή με μπερδεύεις... όταν λέμε dry contact, σημαίνει απλά μια επαφή κλειστό/ανοιχτό, που δεν δίνει καμμία τάση, ασχέτως της τάσης τροφοδοσίας του θερμοστάτη. Από την άλλη, στο manual της αντλίας αναφέρει τα 12V / 25mA σαν ελάχιστη απάιτηση αντοχής της ξηρής επαφής, άρα αν η προδιαγραφή της ξηρής επαφής του θερμοτάτη είναι παραπάνω, κανένα π΄ροβλημα, τόσο το καλύτερο.
    Δεν έχω ιδέα να πω την αλήθεια τι και πως. Διαβάζω το manual και προσπαθώ να βγάλω άκρη. Μόνο από κομπιούτερ και αριθμούς ξέρω.
    Τώρα στο manual έχει το σχεδιάγραμμα για το remote controller που έχει την οθονιτσα και τα κουμπιά που αναφέρει ότι θέλει:
    W – Data In
    C – Data Out
    G – Unregulated 12V DC Voltage
    Y – Ground
    https://eto.carrier.com/litterature/...16_33AWCS1.pdf page4

    Για να λέει DataIn/Out νομίζω ότι δεν είναι επαφή on/off αλλά serial?

    Επίσης page 11 & 16 τις βρίσκω ενδιαφέρουσες που αναφέρουν "4 = Comfort with NUI as Thermostat" & "1. Heat & Cooling"
    αλλά όπως είπα δεν έχω ιδέα απο κλιματιστικά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από verylife78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα μπερδεύτηκα και εγώ...
    Τι κάνουμε τελικά. Δεν μπορεί να μην υπάρχουν smart control θερμοστάτες για αυτή την αντλία ????
    Well μπορείς σίγουρα για θέρμανση αλλά για ψύξη work in-progress..

    ----EDIT----

    https://support.google.com/googlenes...ing-thermostat
    &
    https://store.google.com/us/widget/c...-US&GoogleNest
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος elessargr : 01-07-22 στις 09:36.
    Έχεις δίπλα στο σπίτι σου ένα ΚΑΦΑΟ;
    Χαρτογράφησε το στο FttxGR.eu

  13. #13
    Εγγραφή
    05-11-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπερα σας

    ενδιαφερομαι αν καποιος εχει βρει λυση στο συγκεκριμενο προβλημα.

    ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Παρόμοια Θέματα

  1. Huawei P10 lite Cosmote WiFi Calling carrier settings
    Από Panagioths στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-17, 00:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας