Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    01-01-2007
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,

    Οι γονείς μου θέλουν να μοιραστούν το WiFi του γείτονα στο εξοχικό τους. Ο γείτονας, χωρίς να ξέρει -μάλλον- κι αυτός πολλά, λέει ότι αυτό μπορεί να γίνει, αν συνδέσει το router του ενσύρματα με ένα άλλο router στο σπίτι των δικών μου. Αναφέρω σκόπιμα τους δικούς μου, θέλοντας να πω ότι δεν υπάρχει κάποιος ειδήμων εκεί, αν χρειαστεί κάτι πολύπλοκο.
    Οπότε, θα ήθελα να με διαφωτίσετε επ αυτού:
    Είναι όντως αυτός ο τρόπος;
    Κι αν ναι, είναι κάτι που θέλει περισσότερες ρυθμίσεις ή είναι plug n play;
    Υπάρχει κάτι άλλο που προτείνετε ως πιο εύκολη και απροβλημάτιστη λύση;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν μπορεί να περάσει καλώδιο τότε ναι μπορεί να γίνει, συνήθως βάζουμε access point για αυτό, αλλά και με κάποιο παλιό router που έχουμε μπορεί να γίνει με κάποιες ρυθμίσεις, δεν είναι δηλαδή ακριβώς Plug and play.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Plug & Play δεν είναι και δεν θα μπορούσε να είναι, καθώς η συσκευή των γονιών σου εξαρχής έχει ρυθμισθεί να κάνει μια συγκεκριμένη δουλειά και τώρα θέλετε να κάνει κάτι παρεμφερές αλλά όχι ακριβώς αυτό που ήταν αρχικά προγραμματισμένη.
    Ωστόσο δεν είναι κάτι σπουδαίο ή δύσκολο, αρκεί να υπάρχει σχετική εμπειρία, π.χ. πως μπαίνουμε στο μενού της, πως αλλάζουμε την διεύθυνση που έχει και 2-3 ακόμη απλά πραγματάκια.
    Ο γείτονας είναι σωστός και μόνο από αυτό καταλαβαίνω ότι έχει τις σχετικές γνώσεις, οπότε μπορεί να σας βοηθήσει (εξάλλου θα χρειαστεί και η δική του μικρή εμπλοκή).

    Η άλλη λύση είναι η χρήση κάποιου Access Point που θα λαμβάνει ασύρματα και θα μοιράζει ενσύρματα (ή/και ασύρματα). Αλλά επ' ουδενί δεν έχει την αξιοπιστία της ενσύρματης λύσης.

  4. #4
    Εγγραφή
    01-01-2007
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οπότε, εφόσον μιλάμε για ενσύρματη σύνδεση, είναι καλύτερη η αγορά router, από ό,τι Access Point ή Repeater κλπ;
    (Στο σπίτι των δικών μου δεν υπάρχει καν router, οπότε οτιδήποτε αγοραστεί θα είναι γι αυτόν τον σκοπό μόνο. Επίσης, δεν έχουν κάν υπολογιστή, laptop κλπ, παρά μόνο τα δικά τους smartphone, οπότε δε γνωρίζω κατά πόσο μέσω αυτών μπορεί να γινουν οι απαιτούμενες ρυθμισεις ή αν χρειάζεται κάτι άλλο).

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gianna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε, εφόσον μιλάμε για ενσύρματη σύνδεση, είναι καλύτερη η αγορά router, από ό,τι Access Point ή Repeater κλπ;
    (Στο σπίτι των δικών μου δεν υπάρχει καν router, οπότε οτιδήποτε αγοραστεί θα είναι γι αυτόν τον σκοπό μόνο. Επίσης, δεν έχουν κάν υπολογιστή, laptop κλπ, παρά μόνο τα δικά τους smartphone, οπότε δε γνωρίζω κατά πόσο μέσω αυτών μπορεί να γινουν οι απαιτούμενες ρυθμισεις ή αν χρειάζεται κάτι άλλο).


    Αν δεν υπάρχει κάτι απο πριν, τότε καλύτερα να πάρουν ενα access point, το ότι γίνεται και με τα κινητά γίνεται, απλά θα τους παιδέψει λίγο παραπάνω.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-01-2007
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν υπάρχει κάτι απο πριν, τότε καλύτερα να πάρουν ενα access point.
    Καλύτερα από την άποψη των ρυθμίσεων που χρειάζονται σε σχέση με αυτές που χρειάζεται ένα router;
    Υπ' όψιν ότι τα κινητά τους δεν "βλέπουν" το router του γείτονα (είναι σχετικά μακριά). Ένα Access Point θα το βλέπει;

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εξαρτάται την περίπτωση αλλά δύσκολα τα πράγματα. Καλώδιο όμως που λες, μπορείτε να περάσετε;

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gianna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλύτερα από την άποψη των ρυθμίσεων που χρειάζονται σε σχέση με αυτές που χρειάζεται ένα router;
    Υπ' όψιν ότι τα κινητά τους δεν "βλέπουν" το router του γείτονα (είναι σχετικά μακριά). Ένα Access Point θα το βλέπει;
    Εγώ έχω μείνει στο ότι θα περάσετε καλώδιο

  9. #9
    Εγγραφή
    01-01-2007
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται την περίπτωση αλλά δύσκολα τα πράγματα. Καλώδιο όμως που λες, μπορείτε να περάσετε;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω μείνει στο ότι θα περάσετε καλώδιο
    Ναι, ενσύρματα θα γίνει. Το ανέφερα εξαιτίας αυτού:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η άλλη λύση είναι η χρήση κάποιου Access Point που θα λαμβάνει ασύρματα
    οπότε υπέθεσα ότι το Access Point μπορεί να συνδεθεί με τον γείτονα μόνο ασύρματα.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παίρνεις ένα εσωτερικό ΑΡ, το ρυθμίζεις (σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή) στο δικό σου δίκτυο να λειτουργεί σωστά όπως θέλετε και το στέλνεις στους γονείς σου.
    Το συνδέουν στο καλώδιο και αυτόματα θα πάρει σύνδεση από τον DHCP του γείτονα. Κανονικά πρέπει να έχει σταθερή ΙΡ για αποφυγή οποιονδήποτε θεμάτων (εδώ θα χρειασθεί η βοήθεια του γείτονα), αλλά και στο αυτόματο θα δουλέψει.

  11. #11
    Εγγραφή
    01-01-2007
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ωραία, σας ευχαριστώ και τους δύο.
    Θα μπορούσα να έχω και κάποιες προτάσεις για κάποιο ΑΡ που να λειτουηργήσει αποβλημάτιστα, αλλά και να μην τινάξει την μπάνκα;

    Επίσης, αν για κάποιο λόγο, μου ζητήσουν να τους στείλω router (πχ σε περίπτωση που αυτός που θα τους βοηθήσει είναι πιο σχετικός με αυτό), θα μπορούσατε κατ αντιστοιχία να μου προτείνετε κάτι επίσης οικονομικό;

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ένα καλό και σχετικά φθηνό είναι το TL-WA801ND. Υπόψη ότι σου κάνει και οποιοδήποτε modem/router που σου έχει ξεμείνει από κάποιον πάροχο. Απλά δεν συνδέεται αυτόματα αλλά θέλει 2-3 απλές χειροκίνητες ρυθμίσεις.

    Και ένα ασύρματο router κάνει, μην πω ότι ίσως να είναι καλύτερα μιας και ουσιαστικά δεν θα χρειαστεί σχεδόν καμία επέμβαση και θα είσαι ανεξάρτητος από το δίκτυο του γείτονα. Αν το αντέχεις στα 30€, το Xiaomi Mi 3, είναι ίσως το καλύτερο σε αυτή την κατηγορία κόστους.

  13. #13
    Εγγραφή
    01-01-2007
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για τις προτάσεις! Ναι, 30€ είναι μια χαρά.
    Και ίσως να έχει νόημα να κρατήσω το Xiaomi (ως μάλλον καλύτερο για τις δικές μου ανάγκες) και να δώσω το Thomson 585 που χρησιμοποιώ εγώ τώρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ένα ασύρματο router κάνει, μην πω ότι ίσως να είναι καλύτερα μιας και ουσιαστικά δεν θα χρειαστεί σχεδόν καμία επέμβαση και θα είσαι ανεξάρτητος από το δίκτυο του γείτονα.
    ...ενώ αυτό δε θα συνέβαινε, αν είχα AP;

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το Xiaomi είναι σκέτο router και όχι Modem/router. Δηλαδή δεν μπορεί να κάνει συγχρονισμό σε DSL γραμμή, αλλά παίρνει πρόσβαση από άλλη συσκευή.

    Με το ΑΡ είσαι στο ίδιο δίκτυο με του γείτονα (έχετε άμεση αμφίδρομη επικοινωνία) ενώ με το router δεν σε βλέπει αν δεν το επιτρέψεις. Έχετε 2 ανεξάρτητα υποδίκτυα με κοινή πρόσβαση στο διαδίκτυο.

  15. #15
    Εγγραφή
    01-01-2007
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Xiaomi είναι σκέτο router και όχι Modem/router. Δηλαδή δεν μπορεί να κάνει συγχρονισμό σε DSL γραμμή, αλλά παίρνει πρόσβαση από άλλη συσκευή.

    Με το ΑΡ είσαι στο ίδιο δίκτυο με του γείτονα (έχετε άμεση αμφίδρομη επικοινωνία) ενώ με το router δεν σε βλέπει αν δεν το επιτρέψεις. Έχετε 2 ανεξάρτητα υποδίκτυα με κοινή πρόσβαση στο διαδίκτυο.
    Μια χαρά. Και πάλι ευχαριστώ!

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επεκταση wifi
    Από imr στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-20, 22:48
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-17, 22:38
  3. Wifi απο γειτονα και κεραια επεκτασης σηματος
    Από jouriZN στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-17, 20:49
  4. [Other] wifi απο γειτονα και αναβαθμιση ισως ρουτερ?
    Από BURNIN AMBITION στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-17, 16:25
  5. 2 Wifi στο ιδιο σπίτι
    Από ArchAngel στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-17, 12:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας