Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    31-05-2018
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΓΟΥΡΟΥ
    Path Level
    Interleaved
    Question
    Καλησπερα σας.

    Εδω και μερικα χρονια ειχα συνδεση ADSL 24αρα του ΟΤΕ με το συγκεκριμενο router του εμποριου "TP-LINK N600 Wireless Dual Band VDSL2 (model : TD-W9980)" το οποιο δουλευε μια χαρα και με πολυ καλη εμβελεια μεσα και εξω απο το σπιτι σε μονοκατοικια.
    Πριν λιγες μερες λοιπον εκανα την αναβαθμιση σε VDSL 30αρα γιατι απο τα 24mbit επιανα το πολυ 6. Τωρα πιανω 11 αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μου. Πολυ δυσκολο στην περιοχη που ειμαι να πιασω παραπανω γιατι ειμαι πολυ μακρυα απο το κουτι την καμπινα.

    Το θεμα μου ειναι οτι τωρα εχω την πατατα του ΟΤΕ το Speedport Entry2i και θα ηθελα να ξαναβαλω το παλιο μου router για να εχω καλυτερη εμβελεια η καποιο αλλο router αν αυτο δεν υποστηριζεται.
    Πως θα γινει αυτο?
    Το εχει κανει κανεις στο συγκεκριμενο router? Αποτι καταλαβα πρεπει να τα εχω και τα 2 για να εχω τηλεφωνο?

    Αλεξανδρος

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το 9980 δεν έχει δυνατότητα τηλεφωνίας (οποιασδήποτε μορφής), οπότε αναγκαστικά είτε χρησιμοποιείς το Speedport πίσω του, είτε παίρνεις τον κωδικό της τηλεφωνίας και τον χρησιμοποιείς σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή συμβατή με SIP πρωτόκολλο.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2018
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΓΟΥΡΟΥ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 9980 δεν έχει δυνατότητα τηλεφωνίας (οποιασδήποτε μορφής), οπότε αναγκαστικά είτε χρησιμοποιείς το Speedport πίσω του, είτε παίρνεις τον κωδικό της τηλεφωνίας και τον χρησιμοποιείς σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή συμβατή με SIP πρωτόκολλο.
    ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. θα κοιταξω τις οδηγιες μολις παω σπιτι
    στην τελικη δηλαδη ο ΟΤΕ μας υποχρεωνει να χρησιμοποιουμε το router του για να εχουμε τηλεφωνο αφου ειναι πλεον μεσω VOIP.
    αν πεσει το ρευμα δηλαδη ουτε τηλεφωνο θα εχω οπως ειχα παλια για να χρησιμοποιηθει σε μια αναγκη

  4. #4
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Keniath Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. θα κοιταξω τις οδηγιες μολις παω σπιτι
    στην τελικη δηλαδη ο ΟΤΕ μας υποχρεωνει να χρησιμοποιουμε το router του για να εχουμε τηλεφωνο αφου ειναι πλεον μεσω VOIP.
    αν πεσει το ρευμα δηλαδη ουτε τηλεφωνο θα εχω οπως ειχα παλια για να χρησιμοποιηθει σε μια αναγκη
    Σου δινουν UPS αν τους το πεις. Πες οτι εχεις συναγερμο.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν σε υποχρεώνει να έχεις την δικιά του συσκευή. Μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε δικιά σου με δυνατότητα VoIP τηλεφωνίας (το 9980 δεν έχει καν τηλεφωνία) και να ζητήσεις τον κωδικός της. Αυτό δεν ισχύει σε άλλους παρόχους (εγχώριους ή μη).
    Ναι, το μόνο μειονέκτημα του VoIP είναι ότι δεν λειτουργεί χωρίς πρόσβαση στο διαδίκτυο και η απώλεια τροφοδοσίας λόγω διακοπής της ΔΕΗ είναι ένας, αλλά τουλάχιστον αυτός μπορεί να λυθεί εν μέρη με ένα μικρό UPS.
    Όσον αφορά την δικαιολογία, ισχύει μεν αλλά από την άλλη (χωρίς να θέλω να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου) σπάνιες είναι οι περιπτώσεις που σε ένα σπίτι δεν υπάρχει τουλάχιστον μία σύνδεση κινητής τηλεφωνίας.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σε υποχρεώνει να έχεις την δικιά του συσκευή. Μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε δικιά σου με δυνατότητα VoIP τηλεφωνίας (το 9980 δεν έχει καν τηλεφωνία) και να ζητήσεις τον κωδικός της. Αυτό δεν ισχύει σε άλλους παρόχους (εγχώριους ή μη).
    Ναι, το μόνο μειονέκτημα του VoIP είναι ότι δεν λειτουργεί χωρίς πρόσβαση στο διαδίκτυο και η απώλεια τροφοδοσίας λόγω διακοπής της ΔΕΗ είναι ένας, αλλά τουλάχιστον αυτός μπορεί να λυθεί εν μέρη με ένα μικρό UPS.
    Όσον αφορά την δικαιολογία, ισχύει μεν αλλά από την άλλη (χωρίς να θέλω να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου) σπάνιες είναι οι περιπτώσεις που σε ένα σπίτι δεν υπάρχει τουλάχιστον μία σύνδεση κινητής τηλεφωνίας.
    Δεν είναι μόνο το πρόβλημα της επικοινωνίας μέσω σταθερού τηλεφώνου μπορεί εγώ να Θέλω εκείνη την ώρα να είμαι στο ίντερνετ και να έχω το laptop να δουλεύει με την μπαταρια.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτό τι σχέση έχει με την τηλεφωνία; Αν γίνει διακοπή ρεύματος, είτε έχεις PSTN είτε ISDN είτε VoIP τηλεφωνία, αν δεν έχεις UPS (ώστε να λειτουργεί ο router) πάπαλα το Internet ακόμη και να έχεις και μπαταρία στο laptop που να κρατά ένα μήνα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-18, 21:18
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-18, 13:27
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-18, 22:00
  4. Κλεινει το Router μαζι με το PC
    Από bmagi στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-17, 10:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας