Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 50
  1. #31
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αν τους αποφέρουν χρήμα σαφώς και δεν θα τρελαθούν να βρουν λύση.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #32
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Σε αναζήτηση πάντως είχα πέσει σε πρόστιμο που έριξε η ΕΕΤΤ τόσο στην εταιρία όσο και στον πάροχο για τον συγκεκριμένο λόγο. Βέβαια το πρόστιμο ήταν γελοίο.

  3. #33
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    θα ήθελα να ενημερώσω και άλλους πιθανα "ομοιοπαθείς", ότι και η COSMOTE σταθερό (πρώην ΟΤΕ) ανακατεύεται με τα πίτουρα των ΥΠΠ. Παίρνω λογαριασμό σταθερού ανά μήνα. Παρατήρησα ότι τον Απρίλιο και το Μάιο του 2018, έμπαιναν στο μηνιαίο λογαριασμό και χρεώσεις εκτός παγίου, για δήθεν κλήσεις σε 5ψήφιους. Που αποκλείεται να έκανα, καθώς γνωρίζω αρκετά για την περίπτωση των 5ψήφιων και των αυθαίρετων χρεώσεων. Ήδη στο κινητό μου είχα φραγή. Δεν προνόησα για φραγή και στο σταθερό. Την πρώτη φορά που είχα αυτή τη χρέωση, γύρω στα 6 ευρώ (+ΦΠΑ) δεν πολυέδωσα σημασία. Δεν είχα χρόνο δηλαδή. Τη δεύτερη φορά που ξαναείδα αυτή τη χρέωση προβληματίστηκα. Πήρα τηλέφωνο στο 13888, έστειλα και γραπτή επιστολή στην ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΗΣ ΚΟΣΜΟΤΕ (σταθερό). Τους ζήτησα να με πληροφορήσουν, ποιοι 5ψήφιοι κλήθηκαν από το σταθερό μου (όντας ο "ιδιοκτήτης" της γραμμής, οπότε δεν έμπαινε θέμα απορρήτου/προσωπικών δεδομένων) και πότε. Τι δε μου απάντησαν: Ποιους 5ψήφιους πήρα και πότε. Τι μου απάντησαν: Μου ζήτησαν να κάνω αίτηση αναδρομικής καραγραφής των τηλεφωνικών κλήσεων. Το κόστος για την πρώτη σελίδα είναι 11 περιπου ευρώ και για κάθε επόμενη σελίδα, άλλα 1-2 ευρώ! Δηλαδή και "κερατάς και δαρμένος"! Η αμφισβήτησή μου είναι για 6-7 ευρώ. Αυτοί ζητάνε 11 και παραπάνω ευρώ! Δηλαδή να κάνω αίτηση να χάσω κι άλλα ευρώ! ΩΡΑΙΟΙ! Τους το επιτρέπει αυτό η ΕΕΤΤ;

    Υπόψη ότι δε λειτουργεί "αναδρομικά" η ανάλυση κλήσεων, μέσω της web εφαρμογής για τους πελάτες της ΚΟΣΜΟΤΕ. Τι θα τους στοίχιζε αυτό; 2-3 γραμμές κώδικα παραπάνω θα ήταν στο λογισμικό τους. Και θα λύνονταν πολλά προβλήματα πολλών πελατώνκαι της ίδιας, στο λεπτό!

    Τελοσπάντων, η εμπειρία μου - μου λέει ότι είναι καινούργια τακτική φουσκώματος των λογαριασμών, με εντολές πιθανά "άνωθεν". Όπως στα φουσκώματα της δεκαετίας του 1980! Αν συμβαίνει η ίδια μικροχρέωση και σε άλλους συνδρομητές, 5-6 ευρώ το μήνα... επαναλαμβανόμενη μηνιαία... τότε ενισχύεται η καχυποψία μου!

    Φυσικά και θα γίνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Στο πιτσφιτίλι! Αν μαζευτούν 5-6 όμοιες καταγγελίες πελατών για το δίμηνο αυτό, η 50άρα πρόστιμο είναι δεδομένη! Εμένα με χρεώνουν 5-6 ευρώ το μήνα, γιατί έτσι θέλουν; Η ΕΕΤΤ 50άρα θα τους κόψει! (50.000) Κι όποιος αντέξει!

    ΥΓ. Άσχετο με το θέμα, για όποιον ξέρει: Ενώ έχω ενεργοποιήσει τη φραγή "ανώνυμων κλήσεων στο σταθερό μου (δηλ. τηλεφωνημάτων με απόκρυψη)", με μηνιαία χρέωση αυτής της υπηρεσίας της ΚΟΣΜΟΤΕ, 0,62 ευρώ το μήνα... κι ακόμα και η τηλεφωνική μου συσκευή έχει από μόνη της αυτήν την δυνατότητα (που την έχω ενεργοποιήσει), παρόλα αυτά συνεχίζεται να δέχομαι τηλεφωνικές κλήσεις με απόκρυψη. Βασικά διαφημιστικές κλήσεις με ηχογραφημένα μηνύματα, με προσφορές κλπ.

    Υποψιάζομαι ότι κάποιοι έχουν παρεισφρύσει πιθανά στο λογισμικό της cosmote και περνάνε με κάποιο τρόπο τις κλήσεις αυτές. Ή μπαίνουν στο δίκυο της εταιρείας - στο σημείο του μετά τη φραγή ανώνυμων! τελοσπάντων, όποιος ξέρει περισσότερα, ας ενημερώσει!

  4. #34
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ενημερωτικά, η ανάλυση κλήσεων στο σταθερό Cosmote λειτουργεί αναδρομικά μέχρι ένα χρόνο πίσω.

  5. #35
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ακριβώς, 2-3 κλικ υπόθεση είναι και απλά χρειάζεται επιβεβαίωση με κωδικό που σου έρχεται άμεσα με sms.

  6. #36
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενημερωτικά, η ανάλυση κλήσεων στο σταθερό Cosmote λειτουργεί αναδρομικά μέχρι ένα χρόνο πίσω.
    πιθανά παρανόηση από την πλευρά σας, ίσως δεν το διατύπωσα αποκλείοντας/προλαβαίνοντας την παρανόηση.

    Δείτε απόσπασμα της επίσημης απάντησης, για να συνεννοούμαστε.

    Στην περίπτωση της αμφισβήτησης, κι ενδεχομένως πρίν αυτή κατατεθεί, σας συμβουλεύουμε να κινηθείτε πρός τον έλεγχο της ανάλυσης των κλήσεων, όπως και εσείς έχετε ορθά σκεφτεί. Όμως, αν η ενεργοποίηση του My Cosmote ,έχει γίνει κατόπιν της πραγματοποίησης των επίμαχων κλήσεων, δεν είναι εφικτή η καταγραφή της ανάλυσης από την εφαρμογή αυτή, παρά μόνο αυτών που θα γίνουν από την ενεργοποίηση της και μετά.

    Η δική μου (προηγούμενη) διατύπωση εννοούσε το εξής:
    Εφόσον οι της COSMOTE κρατάνε αρχεία κλήσεων (αλλιώς πού θα ψάξουνε - με τη χρέωση των 11 ευρώ), γιατί δεν τα διαθέτουν έστω κι ετεροχρονισμένα στο mycosmote; Μπορεί να χάσουν αυτοί τα 11 ευρώ... αλλά κι οι δυο θα βγούμε κερδισμένοι. Κι αυτοί γιατί δεν θα απασχοληθούν υπάλληλοί της με αυτό το έργο, αλλά και ο συνδρομητής θα κερδίσει χρόνο (=χρήμα)

    Αν και ζούνε από τα δίκτυα, το μυαλό τους ζει/λειτουργεί στην εποχή του 1800!!!

    - - - Updated - - -

    δείτε την παραπάνω απάντησή μου.
    Όπως το λετε κι εσείς, δυο-τρία κλικ είναι. Αλλά "κολλάνε" στο παρελθόν τους! Να δυσκολέψουν το συνδρομητή... μη τους βρει το λάθος ή την πιθανή αμέλεια.

  7. #37
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Αν δεν έχεις λογαριασμό στο My Cosmote λοιπόν και φτιάξεις μετά δεν σου δείχνει ιστορικό. Ok.

  8. #38
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν έχεις λογαριασμό στο My Cosmote λοιπόν και φτιάξεις μετά δεν σου δείχνει ιστορικό. Ok.
    Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα.

  9. #39
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Μπορεί... Από τα λίγα που καταλαβαίνω είχες χρέωση εξερχόμενης σε 5ψηφιο, ήθελες να την αμφισβητήσεις, δεν είχες My COSMOTE, ζήτησες ανάλυση, σου λένε αυτή χρεώνεται, αρνήθηκες και μετά κάνεις υποθέσεις.
    Καλές είναι οι υποθέσεις. Συχνά οδηγούν σε σωστά συμπεράσματα, όχι όμως πάντα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 03-06-18 στις 07:55.

  10. #40
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται να χρεωθείς για SMS που σου στέλνουν, αν έχεις δώσει τη συγκατάθεσή σου, σε υπηρεσία πολυμεσικής πληροφόρησης για να σε ενημερώνει.
    Γίνεται και χωρίς να έχεις δώσει την συγκατάθεσή σου με sms. Εμένα μου είπαν ότι έδωσα συγκατάθεση στο site τους όταν έλαβα μέρος σε διαγωνισμό για iphone (σημ. πότε δεν παίρνω μέρος σε διαγωνισμούς, εκτός από το adslgr που το κάνω για αστείο μερικές φορές. Επίσης αν μου χαρίσεις iphone θα σου το επιστρέψω ή θα το κάνω δώρο).

    Η λογική είναι η εξής. Βρίσκουν τον αριθμό σου. Λένε ότι έδωσες συγκατάθεση να σου στέλνουν μηνύματα (χωρίς να το έχεις κάνει) και στην συνέχεια σε τρελαίνουν στα sms. Εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πληρώνεις.

    Η ΕΕΤΤ είναι τραγική....

    Σε καταγγελίες που έκανα τους είπα το απλό. Ας υπάρχει η αποστολή sms που δείχνει ότι αποδέχθηκα οτιδήποτε, (ακόμα και αν το έχει κάνει 3ος με το κινητό μου) και εγώ να πληρώσω. Αλλά χωρίς συγκατάβαση που αποδεικνύεται είναι καθαρή κλοπή και σύσταση εγκληματικής οργάνωσης που με την ανοχή της (σαν ρυθμιστικών φορές) συμμετέχει και η ΕΕΤΤ.

    Είναι πολλά τα λεφτά για να κάνουν κάτι.....

    Εταιρείες με 10 χιλ € έχουν τζίρους εκατομμυρίων.

    Είναι οικονομικό έγκλημα με την ανοχή της ΕΕΤΤ και των παρόχων.

    Είναι κοινονικό έγκλημα γιατί περνάνε το μήνυμα στους πολίτες ότι είναι απροστάτευτοι έναντι όποιου απατεώνα.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  11. #41
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί... Από τα λίγα που καταλαβαίνω είχες χρέωση εξερχόμενης σε 5ψηφιο, ήθελες να την αμφισβητήσεις, δεν είχες My COSMOTE, ζήτησες ανάλυση, σου λένε αυτή χρεώνεται, αρνήθηκες και μετά κάνεις υποθέσεις.
    Καλές είναι οι υποθέσεις. Συχνά οδηγούν σε σωστά συμπεράσματα, όχι όμως πάντα.
    Κάνε μου μια χάρη, μην απαντάς στα μηνύματά μου. Αναγκάζομαι να το γράψω αυτό διότι χωρίς μάλλον να το αντιλαμβάνεσαι ή χωρίς να το θέλεις, αδυνατίζεις την ουσία της καταγγελλόμενης κατάστασης. Γίνεσαι (χωρίς να το θέλεις μάλλον) απαντητής της τηλεφωνικής εταιρείας. Κι εσύ ο ίδιος εξάλλου το δηλώνεις, "από τα λίγα που καταλαβαίνεις". Γιατί καταλαβαίνεις λίγα; Αφού τα λέω όλα! Υποθέτω ότι το διαβάζεις στα γρήγορα, "επιφανειακά" - κι ότι απαντάς για να απαντάς. Δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό, το να απαντάς σε όλα τα μηνύματα. Άσε και κανένα μήνυμα "να πέσει κάτω".

    ΥΓ. Είχα mycosmote, λάθος το κατάλαβες! Δεν είχα ενεργοποιημένη την καταγραφή κλήσεων. Αλλά αυτό έπρεπε να είναι ενεργοποιημένο by default από μια σοβαρά προνοητική εταιρεία. Το να μην είναι ενεργοποιημένη - ενώ είναι η ενδεδειγμένη/αδιαμφισβήτητη μέθοθος απόδειξης κλήσεων, ποιον βοηθά (ή ΔΕΝ βοηθά); Τον συνδρομητή ή την COSMOTE; Αλλά και να μην ήταν ενεργοποιημένη η "ανάλυση των κλήσεων", εφόσον η τηλεφωνική εταιρεία κρατά αρχεία κλήσεων για όλους τους συνδρομητές της - το δηλώνει/αποδεικνύεται αυτό από την δυνατότητα μετα-αναζήτησης - εκτύπωσης της ανάλυσης των κλήσεων με χρέωση 11 ευρώ η 1η σελίδα, μήπως θα ήταν καλύτερα να πρόσθετε δυο-τρεις γραμμές προγραμματιστικού κώδικα στο mycosmote ώστε να επιλύονται άμεσα τέτοια προβλήματα; Να πρόσθετε την μεταενεργοποίηση (αναδρομική ενεργοποίηση) ανάλυσης κλήσεων; Κατάσταση win-win και για τα δυο μέρη (συνδρομητή και τηλεφωνική εταιρεία);

    ΥΓ2. Εξακολουθώ να αναζητώ "ομοιοπαθείς", που θα ενισχύσουν την υποψία μου, ότι αυτή η κατάσταση των αυθαίρετων χρεώσεων για ΥΠΠ σε σταθερά τηλέφωνα - χωρίς να υπάρχουν ξεκάθαρες αποδείξεις ότι έγιναν- έχει συμβεί και σε άλλους χρήστες της COSMOTE σταθερής. Και το θέλω αυτό, διότι είμαι προσωπικά πεπεισμένος ότι είναι κατάσταση αρπαγής χρημάτων από την τηλεφωνική εταιρεία. Αν υπάρχουν κι άλλες διαμαρτυρίες, οι υποψίες/εικασίες κλίνουν προς τη βεβαιότητα! Και θα εκτιμηθεί διαφορετικά η καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

    Ας έχεις υπόψη σου, ότι ο συνδρομητής που κάνει συμβόλαιο με μια τηλεφωνική εταιρεία, με 25-30 ευρώ το μήνα, δεν προσπαθεί/ούτε μπορεί "να κλέψει" την τηλεφωνική εταιρεία. Κι έχει ανάγκη και το τελευταίο ευρώ! Ενώ η εταιρεία, κάθε εταιρεία - σκέφτεται πως να εκμεταλλευτεί τον συνδρομητή, σαν οικονομική μονάδα. Πολιτικές κατασκευάζει κι εφαρμόζει! Και στο τέλος μετρά τα αποτελέσματα της εφαρμογής συγκεκριμένης πολιτικής, διά της πορείας των κερδών της.

    Αλλά τελοσπάντων, ακόμα και στο τελευταίο "κωλόμπαρο" του τόπου, θα σου φέρουν το λογαριασμό με "ανάλυση"... τόσο τα ποτά σου, τόσα τα κεράσματά σου σε συνοδούς και φίλους, τόσα η σαμπάνια... και στο τέλος γράφουν και τη σούμα!

    Στην κοσμοτέ, περνάνε κατευθείαν στη σούμα;

  12. #42
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    @testos: Αφού έχεις mycosmote μπορείς να δεις από εκεί την ανάλυση ανέξοδα, σου εξήγησαν και πώς ακριβώς. Για το άλλο το θέμα για τις κλήσεις με απόκρυψη θα λυθεί είμαι βέβαιος ευκολότατα αν μιλήσεις με την υποστήριξη. Ναι, γίνονται λάθη και στις χρεώσεις και στις ενεργοποιήσεις ή όχι υπηρεσιών.

    Τα άλλα που γράφεις δεν επιδέχονται σχολιασμό σοβαρό, θεωρώ πως θα έπρεπε τουλάχιστον να σταματήσουν οι διαχειριστές το hijacking του topic. Όλα αυτά πολύ φιλικά.
    hnesne

  13. #43
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Σταματάω να προσπαθώ...

  14. #44
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Προσεκτικότερη ανάγνωση στα γραφόμενα του συνομιλητή, ποτέ δεν βλάπτει.
    Εξηγώ και σε σένα προσωπικά, σαν προσωπικοποιημένη ενημέρωση: Είχα κι έχω mycosmote. ΑΛΛΑ, πέρα από αυτό πρέπει να ενεργοποιήσεις και την ανάλυση κλήσεων. Από μόνη της δεν είναι ενεργοποιημένη! Και επιμένω μένω σε αυτό το σημείο, ότι πρέπει από default να είναι ενεργοποιημένη, γιατί έτσι..... κλπ κλπ .. τα έξω ξαναγράψει: είναι win-win και για τον συνδρομητή και για τον τηλεφωνικό πάροχο. Με απλά λόγια κέρδος και για τους δυο.

    Αναφορικά με την τελευταία παράγραφο του μηνύματός σου, ο τίτλος του τόπικ είναι: ΕΕΤΤ: Συστάσεις προς καταναλωτές για αυθαίρετες χρεώσεις μέσω αριθμών αυξημένης χρέωσης. Αν εσύ χαρακτηρίζεις τα γραφόμενά μου μη επιδεχόμενα σοβαρού σχολιασμού - και χαζοαστειεύεσαι με συνδυασμό φράσεων και εικονιδίων (πλατιών χαμόγελων, από το ένα αυτί ως το άλλο), σου απαντώ ότι όταν γελάνε κάποιοι, δεν είναι σίγουρο ότι όλοι κατάλαβαν το αστείο!

  15. #45
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Χωρίς να απαντάω στον testos, αφού δεν θέλει, ενημερωτικά για τους υπόλοιπους συνδρομητές του παρόχου που αναφέρει. Για την ανάλυση κλήσεων πας στο MyCosmote, λογαριασμοί, ανάλυση κλήσεων. Διαλέγεις την σύνδεση σου, σου στέλνει pin στο κινητό που έχεις δηλώσει και επιλέγεις την περίοδο μέχρι ένα χρόνο πίσω. Μόνο με το MyCosmote, χωρίς να έχεις ενεργοποιήσει τίποτα. Αν μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει γιατί δεν θυμάμαι, ούτε βλέπω να έχω ενεργοποιημένη κάπου την ανάλυση ως extra επιλογή και παρόλα αυτά δουλεύει κανονικά.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-17, 20:18
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 19:45
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-17, 16:26
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-17, 18:31
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-17, 19:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας