Σελ. 47 από 86 ΠρώτηΠρώτη ... 2737424546474849525767 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 691-705 από 1290
  1. #691
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαζομάρα μου ακούγεται..
    Δηλαδή εάν πας σε ένα σπίτι που δεν υπάρχει διαθέσιμη σύνδεση μέσω χαλκού, δεν μπορείς να βάλεις FTTH εάν υπάρχει ?

    Μίλησες δηλαδή μαζί τους 2+ φορές και σου λένε τα ίδια ??
    Τελικά αποδείχτηκε ότι στα καταστήματα δεν ξέρουν που τους παν τα τέσσερα. Στο 13888 έγινε η δουλεια με απευθείας φορητότητα σε FTTH. Απλά με ενημέρωσαν ότι θα πάρει 3 μήνες.

  2. #692
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK, άρα λες ότι δίνουν 2 συσκευές και όχι μια ενοποιημένη όπως στις xDSL... υποθέτω και το ONT θέλει ρεύμα.

    Ο router αλλάζει άμα θες ή τον παντρεύεσαι;
    Ναι θέλει ρεύμα, ο router αλλάζει, αλλά έχουμε το κλασικό πρόβλημα με την τηλεφωνία, τουλάχιστον στον ΟΤΕ μπορείς να βάλεις το speedport ή τον κωδικό σε δικό εξοπλισμό.

  3. #693
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι θέλει ρεύμα, ο router αλλάζει, αλλά έχουμε το κλασικό πρόβλημα με την τηλεφωνία, τουλάχιστον στον ΟΤΕ μπορείς να βάλεις το speedport ή τον κωδικό σε δικό εξοπλισμό.
    τι εννοείς;
    μπορεί να έχεις δηλαδή τον ράουτερ μακριά από το κουτί;
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  4. #694
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι εννοείς;
    μπορεί να έχεις δηλαδή τον ράουτερ μακριά από το κουτί;
    Αυτό λέμε και παραπάνω. Και οι δύο συσκευές χρειάζονται ρεύμα, αλλά δεν χρειάζεται να είναι κοντά μεταξύ τους. Αρκεί να συνδέονται με ένα καλώδιο Ethernet.
    H σύνδεση είναι: Οπτική ίνα - ONT - Ethernet - Router

  5. #695
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό λέμε και παραπάνω. Και οι δύο συσκευές χρειάζονται ρεύμα, αλλά δεν χρειάζεται να είναι κοντά μεταξύ τους. Αρκεί να συνδέονται με ένα καλώδιο Ethernet.
    H σύνδεση είναι: Οπτική ίνα - ONT - Ethernet - Router
    Κάτι άλλο λέει ο sdikr μου φαίνεται
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  6. #696
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι άλλο λέει ο sdikr μου φαίνεται
    λέει ότι αν ο πάροχος είναι COSMOTE τότε μπορείς να έχεις τους κωδικούς για την VoIP τηλεφωνία και να βάλεις δικό σου ρούτερ αρκεί να υποστηρίζει VoIP αν τώρα είναι από τα Fritzbox 7xxx τότε παίρνει αυτόματα τις ρυθμίσεις.

  7. #697
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    λέει ότι αν ο πάροχος είναι COSMOTE τότε μπορείς να έχεις τους κωδικούς για την VoIP τηλεφωνία και να βάλεις δικό σου ρούτερ αρκεί να υποστηρίζει VoIP αν τώρα είναι από τα Fritzbox 7xxx τότε παίρνει αυτόματα τις ρυθμίσεις.
    πού τους βρίσκω τους κωδικούς;
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  8. #698
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το ζητάς από την εταιρεία και σου έρχεται με sms.

  9. #699
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    πού τους βρίσκω τους κωδικούς;
    μόνο αν έχεις COSMOTE γίνεται αυτό

    αν έχεις VODAFONE/WIND δυστυχώς δεν σου δίνουν κωδικούς για την VoIP τηλεφωνία έτσι παντρεύεσαι το ρούτερ τους.

  10. #700
    Εγγραφή
    18-02-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα και Καλή Χρονιά!

    Μια απορία για το κόστος ενεργοποίησης μέσω SFBB, γτ δεν το είδα πουθενά και δεν είχα κ ξεκάθαρη απάντηση από VF:
    Το συνολικό κόστος για την ενεργοποίηση (σκαψίματα, υλικά, εργασίες εγκατάστασης κλπ) είναι 2€ ή έχει κάποιο μεγάλο κόστος που επιμερίζεται;

    Συγγνώμη αν επανέρχομαι σε κάποιο απαντημένο ερώτημα...

    Καλή Χρονιά σε όλους!

  11. #701
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από intercitys Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και Καλή Χρονιά!

    Μια απορία για το κόστος ενεργοποίησης μέσω SFBB, γτ δεν το είδα πουθενά και δεν είχα κ ξεκάθαρη απάντηση από VF:
    Το συνολικό κόστος για την ενεργοποίηση (σκαψίματα, υλικά, εργασίες εγκατάστασης κλπ) είναι 2€ ή έχει κάποιο μεγάλο κόστος που επιμερίζεται;

    Συγγνώμη αν επανέρχομαι σε κάποιο απαντημένο ερώτημα...

    Καλή Χρονιά σε όλους!
    τα γράφει όλα στο sfbb.gr φίλε μου
    εφόσον είσαι επιλέξιμος σου βγάζει τις προσφορές και τις εταιρείες.

  12. #702
    Εγγραφή
    30-07-2005
    Μηνύματα
    382
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα και καλή χρονιά.

    Σκέφτομαι να αναβαθμίσω την υπάρχουσα σύνδεση μου, και διαβάζοντας αρκετά εδώ μέσα έχω κάποιες απορίες σχετικά με αυτή την νέα τεχνολογία.

    Καταρχήν να πω πως υπάρχει διαθεσιμότητα, και έχω εκτυπώσει το κουπόνι της προσφοράς. Περιοχή Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης.
    Ως διαθέσιμους παρόχους μου δίνει Wind και Cosmote με πακέτα 100/10 και 200/20. Λογικά θα απευθυνθώ σε cosmote.

    Θα ηθελα να ρωτήσω τα εξης ;

    1. Υπάρχει κάποιος τρόπος να δούμε σε ποιόν πάροχο ανήκει η υποδομή του δικτύου; Λογικά είναι Cosmote μιας και εχει τοποθετηθεί και είναι σε λειτουργία καμπίνα ακριβώς μπροστά από την είσοδο της οικίας. Απλα το ρωτάω γιατί βλέπω οτι προσφέρει και η Wind την ιδια υπηρεσία.
    2. Στο τεχνικό σκέλος (θα το περιγράψω μπακάλικα) μιλάμε για μια υλοποίηση FTTH (σου φέρνουν την οπτική εως την οικία σου) ή υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιηθεί το υφιστάμενο ζεύγος χαλκού και με κάποιο τρόπο να δίνει αυτή την ταχύτητα ?
    3. Η υφιστάμενη σύνδεση είναι προπληρωμένο ADSL 24 απο Nova, και είναι προπληρωμένη εως τέλος Ιουνιου 2020. Αν ζητήσω να υλοποιηθεί η νεα γραμμη χωρίς φορτότητα της υπάρχουσας, αυτο είναι εφικτό ? Το κόστος είναι το ίδιο σε περίπτωση φορητότητας και σε περίπτωση νέας γραμμής ?

  13. #703
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Rex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και καλή χρονιά.

    Σκέφτομαι να αναβαθμίσω την υπάρχουσα σύνδεση μου, και διαβάζοντας αρκετά εδώ μέσα έχω κάποιες απορίες σχετικά με αυτή την νέα τεχνολογία.

    Καταρχήν να πω πως υπάρχει διαθεσιμότητα, και έχω εκτυπώσει το κουπόνι της προσφοράς. Περιοχή Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης.
    Ως διαθέσιμους παρόχους μου δίνει Wind και Cosmote με πακέτα 100/10 και 200/20. Λογικά θα απευθυνθώ σε cosmote.

    Θα ηθελα να ρωτήσω τα εξης ;

    1. Υπάρχει κάποιος τρόπος να δούμε σε ποιόν πάροχο ανήκει η υποδομή του δικτύου; Λογικά είναι Cosmote μιας και εχει τοποθετηθεί και είναι σε λειτουργία καμπίνα ακριβώς μπροστά από την είσοδο της οικίας. Απλα το ρωτάω γιατί βλέπω οτι προσφέρει και η Wind την ιδια υπηρεσία.
    2. Στο τεχνικό σκέλος (θα το περιγράψω μπακάλικα) μιλάμε για μια υλοποίηση FTTH (σου φέρνουν την οπτική εως την οικία σου) ή υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιηθεί το υφιστάμενο ζεύγος χαλκού και με κάποιο τρόπο να δίνει αυτή την ταχύτητα ?
    3. Η υφιστάμενη σύνδεση είναι προπληρωμένο ADSL 24 απο Nova, και είναι προπληρωμένη εως τέλος Ιουνιου 2020. Αν ζητήσω να υλοποιηθεί η νεα γραμμη χωρίς φορτότητα της υπάρχουσας, αυτο είναι εφικτό ? Το κόστος είναι το ίδιο σε περίπτωση φορητότητας και σε περίπτωση νέας γραμμής ?
    1. Αν η καμπίνα μπροστά στο σπίτι είναι για FTTH και ανήκει στην Cosmote, τότε αυτή είναι ο ιδιοκτήτης των ινών.
    2. Εφόσον έχεις διαθεσιμότητα στο sfbb.gr, τότε υποχρεωτικά θα έρθει ίνα μέσα στο σπίτι. Δεν θα χρησιμοποιηθεί χαλκός.
    3. Η σύνδεση ADSL που έχεις δεν έχει σχέση με το FTTH (και η Nova δεν σου προσφέρει συμβόλαιο οπτικής από την καμπίνα ΟΤΕ). Η οπτική ίνα θα είναι ούτως ή άλλως "νέα γραμμή". Επομένως ή θα κρατήσεις την ADSL μέχρι τον Ιούνιο, ή θα την διακόψεις πρόωρα και θα πληρώσεις το σχετικό ποσό. Επειδή όμως και οι εργασίες για την οπτική θα χρειαστούν κάποιους μήνες, το διάστημα που θα χρειαστεί να έχεις και τις δύο συνδέσεις δεν αναμένεται πολύ μεγάλο...

  14. #704
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    επίσης να προσθέσω μια πληροφορία που έχω μάθει αλλά δεν την έχω επιβεβαιώσει

    εκτός από την COSMOTE που δίνει τους κωδικούς

    η πληροφορία που έφτασε στα χέρια μου (αλλά δεν έχει επιβεβαιωθεί αν ισχύει ή όχι) είναι ότι και η VODAFONE αλλά και η WIND δίνουν τους κωδικούς.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Rex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και καλή χρονιά.

    Σκέφτομαι να αναβαθμίσω την υπάρχουσα σύνδεση μου, και διαβάζοντας αρκετά εδώ μέσα έχω κάποιες απορίες σχετικά με αυτή την νέα τεχνολογία.

    Καταρχήν να πω πως υπάρχει διαθεσιμότητα, και έχω εκτυπώσει το κουπόνι της προσφοράς. Περιοχή Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης.
    Ως διαθέσιμους παρόχους μου δίνει Wind και Cosmote με πακέτα 100/10 και 200/20. Λογικά θα απευθυνθώ σε cosmote.

    Θα ηθελα να ρωτήσω τα εξης ;

    1. Υπάρχει κάποιος τρόπος να δούμε σε ποιόν πάροχο ανήκει η υποδομή του δικτύου; Λογικά είναι Cosmote μιας και εχει τοποθετηθεί και είναι σε λειτουργία καμπίνα ακριβώς μπροστά από την είσοδο της οικίας. Απλα το ρωτάω γιατί βλέπω οτι προσφέρει και η Wind την ιδια υπηρεσία.
    2. Στο τεχνικό σκέλος (θα το περιγράψω μπακάλικα) μιλάμε για μια υλοποίηση FTTH (σου φέρνουν την οπτική εως την οικία σου) ή υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιηθεί το υφιστάμενο ζεύγος χαλκού και με κάποιο τρόπο να δίνει αυτή την ταχύτητα ?
    3. Η υφιστάμενη σύνδεση είναι προπληρωμένο ADSL 24 απο Nova, και είναι προπληρωμένη εως τέλος Ιουνιου 2020. Αν ζητήσω να υλοποιηθεί η νεα γραμμη χωρίς φορτότητα της υπάρχουσας, αυτο είναι εφικτό ? Το κόστος είναι το ίδιο σε περίπτωση φορητότητας και σε περίπτωση νέας γραμμής ?
    1. αν η καμπίνα FTTH είναι της COSMOTE τότε αυτή έχει την υποδομή στην περιοχή (εκτός από καμπίνες πρέπει να έχει και φρεάτια)

    2. η οπτική ίνα έρχεται μέχρι το ακίνητο (σκάβουν δρόμο/πεζοδρόμιο) και εκεί που συναντά το ακίνητο ή μπαίνει από την σωλήνα που έχει ήδη το ακίνητο και περνάνε τα χάλκινα καλώδια
    ή ανοίγουν νέα δίοδο στην είσοδο του ακινήτου όπου τοποθετούν κεντρικό κατανεμητή οποίος διαμοιράζει τις οπτικές ίνες μέσω άλλων κατανεμητών σε κάθε όροφο του ακινήτου
    από αυτούς τους κατανεμητές (ορόφου) πάει η οπτική ίνα στο σπίτι σου εκεί καταλήγει σε μια κεντρική πρίζα όπου κουμπώνει άλλο καλώδιο οπτικής ίνας με το ONT (NOKIA) από αυτό φεύγει καλώδιο δικτύου και πάει στο ROUTER με το οποίο διαχειρίζεσαι την σύνδεση με το διαδίκτυο και την VoIP Τηλεφωνία
    3. δεν γνωρίζω τι μπορεί να γίνει καθώς η NOVA δεν συμμετέχει

    μόνο COSMOTE/VODAFONE/WIND είναι στην δράση sfbb.gr

  15. #705
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αυτός που έχει την FTTH υποδομή στην περιοχή δίνει και σε άλλους παρόχους ή όχι;

Σελ. 47 από 86 ΠρώτηΠρώτη ... 2737424546474849525767 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 11:16
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-17, 14:04
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-17, 18:07
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-17, 10:07
  5. Μηνύματα: 117
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-17, 21:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας