Σελ. 20 από 86 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122253040 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 286-300 από 1290
  1. #286
    Εγγραφή
    22-07-2011
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Στο παλαιό φάληρο εγκαινίασανn πριν λίγους μήνες την πρώτη gigabit σύνδεση αλλά ακόμα δεν έχω διαθεσιμότητα για 100αρα ενώ θα έπρεπε μέσα στο καλοκαίρι, σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα, να είχε γίνει η αναβάθμιση σε vectoring.

  2. #287
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    marousi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/950
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TP-limk-kati + Netgear
    Στα Πετράλωνα προχτές πρόσεξα οτι σε ολόκληρες γειτονείες έχει περαστεί νέα ίνα με απόληξη ανά δυο σπίτια. Είναι περίεργο καθώς εκεί έχει άπειρα χαμόσπιτα στα όρια του κατοικίσιμου. Τα φρεάτια έλεγαν WIND

  3. #288
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.887
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από some1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο παλαιό φάληρο εγκαινίασανn πριν λίγους μήνες την πρώτη gigabit σύνδεση αλλά ακόμα δεν έχω διαθεσιμότητα για 100αρα ενώ θα έπρεπε μέσα στο καλοκαίρι, σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα, να είχε γίνει η αναβάθμιση σε vectoring.
    Σε μένα έπρεπε να γίνει έως τέλη Μαρτίου κι ακόμα να δω Vectoring και διαθεσιμότητα.

  4. #289
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα Πετράλωνα προχτές πρόσεξα οτι σε ολόκληρες γειτονείες έχει περαστεί νέα ίνα με απόληξη ανά δυο σπίτια. Είναι περίεργο καθώς εκεί έχει άπειρα χαμόσπιτα στα όρια του κατοικίσιμου. Τα φρεάτια έλεγαν WIND
    Δεν είναι παράλογο, αφού γίνεται η εργολαβία, περνάνε σε όλα.

  5. #290
    Εγγραφή
    04-05-2018
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπερα!
    Κανα 2 ερωτησουλες θα κανω...

    Ελαβα σημερα mail απο το SFBB πως 2 παροχοι (ΟΤΕ-WIND) εβγαλαν προσφορες για την διευθυνση μου, για πακετα fiber 100 και 200 με την εκπτωση των 13 ευρω ανα μηνα.
    Πηρα λοιπον ενα τηλ σε ενα καταστημα wind να ρωτησω γενικοτερα...

    Μου ειπαν πως για να παρω το πακετο fiber100 πρεπει να μου κανουν εγκατασταση, οπτικη ινα, μεχρι το διαμερισμα.
    Ειχα την εντυπωση πως το FTTC εχει την δυνατοτητα για 100~200αρες ταχυτητες. Κάνω λαθος;

    Εν το μεταξυ πολλες καμπινες ακομα δεν εχουν ουτε καν συνδεθει , ουτε ηλεκτροδοτηθει και η αποληξη της οπτικης στην πολυκατοικια απλως υπαρχει εκει στην ακρη του πεζοδρομιου.

    Επειτα ρωτησα πως αν προχωρησω την διαδικασια για να αποκτησω αυτο το fiber double play προγραμμα 100/10 πότε θα απολαμβανω τις υπηρεσιες και μου απαντησαν πως θα μπω στην σειρα και θα παρει αρκετο καιρο...
    Ετσι μου δημιουργηθηκε μια ακομα ερωτηση την οποια και εκανα.
    Εφοσων χρειαζεται εγκατασταση οπτικης μεχρι το διαμερισμα για 100/200 ταχυτητες και εφοσων θα αργησει να γινει αυτο γιατι δεν ελαβα και προσφορες για FTTH με ταχυτητες ανω των 500 και γιατι δεν μου παρουσιασανε και τα 48€ εκπτωση στο κοστος εγκαταστασης;

    Απαντηση δεν έλαβα...

    Υπαρχει καποιος γνωστης στο θεμα να μου κανει λιγο λιανά το γενικοτερο drill της υποθεσης γιατι εχω την εντυπωση πως αν παω σε καταστημα τις wind (οπως μου προτειναν γιατι ειχαν δουλεια και δεν ειχαν ορεξη να μου μιλησουν) δεν θα καταφερω να συννενοηθω..

    Ευχαριστω εκ των προτερων!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ooaris : 28-09-18 στις 20:04.

  6. #291
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Είναι σίγουρο πως δεν θα καταφερεις να συννενοηθεις

    Σε αυτές τις περιπτώσεις
    παίρνεις τηλέφωνο τον πάροχο (εξυπηρέτηση πελατών) που έχει πάρει την περιοχή (έχει σκάψει τον δρόμο). Εχεις περισσότερες πιθανότητες να μάθεις κάτι.
    ΔΕΝ ΠΑΣ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ, ξέρουν την μαύρη τους την τύφλα

    Η διαδικασία είναι αργή, μετά την αίτηση ραντεβού και με διαχειριστή για να διαλέξουνε όδευση (θα βάλουν κουτάκι σε κάθε όροφο)
    Θα δούνε πως θα μπουνε στο διαμέρισμα και που θα τερματίσει η ίνα
    Θα το κατασκευάσουνε
    Θα ενεργοποιήσουν την υπηρεσία

    Παίρνει καιρό
    Προς το παρόν δίνουν10/100, 20/200 Τα παραπάνω αργότερα

    Οπτική ίνα σπίτι vs χαλκός από καμπίνα - Καμμία σχέση - φάντης με ρετσινόλαδο
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #292
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ooaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει καποιος γνωστης στο θεμα να μου κανει λιγο λιανά το γενικοτερο drill της υποθεσης γιατι εχω την εντυπωση πως αν παω σε καταστημα τις wind (οπως μου προτειναν γιατι ειχαν δουλεια και δεν ειχαν ορεξη να μου μιλησουν) δεν θα καταφερω να συννενοηθω..
    H δράση αφορά συνδέσεις με τουλάχιστον 100Mbps ταχύτητα αλλά που μπορεί να αναβαθμισθούν σε έως Gigabit. Άρα τέτοιες συνδέσεις είναι μόνον οι FTTH και όχι οι VDSL από καμπίνα (FTTC).
    Πακέτα μεγαλύτερα των 200Mbps θα δοθούν αργότερα.

    Κάνεις την εγγραφή και παίρνεις το κουπόνι. Κατόπιν κάνεις αίτημα σε όποιον πάροχο σ' ενδιαφέρει. Το κουπόνι μπορείς να το ενεργοποιήσεις μέχρι 31-5-2019, άρα έχει περιθώριο να δεις αν υπάρχουν αργότερα προσφορές και από άλλους παρόχους.
    Από την στιγμή που αποφασίσεις να προχωρήσεις, κάνεις το αίτημα κι έρχεται τεχνικός του παρόχου που έχει αναλάβει την περιοχή για κατ' αρχήν έλεγχο της οικοδομής, ώστε να γίνει η μελέτη για την εγκατάσταση της οπτικής ίνας. Αυτή θα γίνει κάποια στιγμή αργότερα σε κοινόχρηστο χώρο της οικοδομής και σε κάθε όροφο αυτής. Κατόπιν θα γίνει σύνδεση με οπτική ίνα του διαμερίσματος με τον κατανεμητή ορόφου, από τον πάροχο με τον οποίο θα υπογράψεις την σύμβαση.

    Οι καμπίνες FTTH δεν χρειάζονται ηλεκτρική τροφοδοσία. Δεν έχουν εσωτερικά ενεργό εξοπλισμό.

  8. #293
    Εγγραφή
    04-05-2018
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σας ευχαριστω.

    Ακομα μια ερωτηση...
    Εγω εχω nova τωρα και ειμαι ευχαριστημενος απο το adsl τους στην τιμη που μου το δινουν.
    Μεχρι να γινουν ολες αυτες οι διαδικασιες που θα παρουν καιρο εγω θα μπορω να συνεχισω να ειμαι στην νοβα ή πρεπει αναγκαστικα να μεταφερθω στην wind και να βολευτω με καποια απο τα προγραματα adsl-vdsl που εχει τωρα μεχρι να γινει η αναβαθμιση σε fiber;
    Και αν οντως πρεπει να μεταφερθω αναγκαστικα τωρα που..προφανως... δεν θελω, για ευνοητους λογους. Αμα κανω την αιτηση κανα 6μηνο αργοτερα θα φαω στην μαπα καμμια "αναμονη στην ουρα" για κανα 6μηνο ακομα;
    Πρεπει να βιαστώ ή οτι και να κανω θα βρεθω σε μια εταιρια που δεν θελω και θα ειμαι για καιρο με χαλκο μαζι τους;

    (Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος. Το κυριως προβλημα μου ειναι πως δεν θελω να ειμαι συνδρομητης ουτε για 1 μερα στην wind με προγραμμα adsl/vdsl. Κατεμε ειναι μακραν η χειροτερη εταιρια σε ολους τους τομεις. Αν ειναι να παω στην wind θα ειναι επειδη θα εχω "εγγυημενη" ταχυτητα fiber 100+)

  9. #294
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    351
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Μπορείς να συνεχίσεις να είσαι στην νοβα και όταν σε συνδέσουν θα χειριστούν αυτοί την διακοπή. Τουλάχιστον έτσι είπαν σε εμένα. Έκανα την αίτηση 13 αυγούστου και 14 με πήρε η νοβα να με ρωτήσει γιατί φεύγω. Την δευτέρα θα έρθουν να περάσουν την ίνα επιτέλους. Πάει με σειρά αιτήσεων η κατάσταση.

  10. #295
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι σίγουρο πως δεν θα καταφερεις να συννενοηθεις

    Σε αυτές τις περιπτώσεις
    παίρνεις τηλέφωνο τον πάροχο (εξυπηρέτηση πελατών) που έχει πάρει την περιοχή (έχει σκάψει τον δρόμο). Εχεις περισσότερες πιθανότητες να μάθεις κάτι.
    ΔΕΝ ΠΑΣ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ, ξέρουν την μαύρη τους την τύφλα

    Η διαδικασία είναι αργή, μετά την αίτηση ραντεβού και με διαχειριστή για να διαλέξουνε όδευση (θα βάλουν κουτάκι σε κάθε όροφο)
    Θα δούνε πως θα μπουνε στο διαμέρισμα και που θα τερματίσει η ίνα
    Θα το κατασκευάσουνε
    Θα ενεργοποιήσουν την υπηρεσία

    Παίρνει καιρό
    Προς το παρόν δίνουν10/100, 20/200 Τα παραπάνω αργότερα

    Οπτική ίνα σπίτι vs χαλκός από καμπίνα - Καμμία σχέση - φάντης με ρετσινόλαδο
    Στα 100mbits είναι τέτοια η διαφορά;

    Ρωτώ γιατί βλέπω να θεωρείται κοινά αποδεκτή η μεγάλη ανωτερότητα της οπτικής, ακόμα και στις ίδιες ταχύτητες, αλλά δεν ακούμε συχνά συγκεκριμένες λεπτομέρειες.

    Πέρα από την δεδομένη ανωτερότητα της underlying τεχνολογίας εννοώ, μελλοντικές δυνατότητες αναβάθμισης κλπ που είναι γνωστά.

    Στις ίδιες όμως ταχύτητες τί επωφελείται ο χρήστης της υπηρεσίας; Για παράδειγμα υπάρχουν καλύτερα ping? Οι vectoring vdsl από καμπίνα που έχω δει τερματίζουν τα 100mbits. Διαφορά ταχύτητας στο κατέβασμα, συνεπώς, δεν υπάρχει.

  11. #296
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα 100mbits είναι τέτοια η διαφορά;

    Ρωτώ γιατί βλέπω να θεωρείται κοινά αποδεκτή η μεγάλη ανωτερότητα της οπτικής, ακόμα και στις ίδιες ταχύτητες, αλλά δεν ακούμε συχνά συγκεκριμένες λεπτομέρειες.

    Πέρα από την δεδομένη ανωτερότητα της underlying τεχνολογίας εννοώ, μελλοντικές δυνατότητες αναβάθμισης κλπ που είναι γνωστά.

    Στις ίδιες όμως ταχύτητες τί επωφελείται ο χρήστης της υπηρεσίας; Για παράδειγμα υπάρχουν καλύτερα ping? Οι vectoring vdsl από καμπίνα που έχω δει τερματίζουν τα 100mbits. Διαφορά ταχύτητας στο κατέβασμα, συνεπώς, δεν υπάρχει.
    fiber vs cooper
    https://www.google.com/search?source....0.tyUQ54Pu0vo

    Καλό διάβασμα

    Βασικότατο το latency
    Αttenuation ? Τι είναι αυτό ?

    Εκτός από αναβάθμιση υπάρχει και υποβάθμιση
    Μετά από 2 χρόνια που θα τελειώσει η επιδότηση, ανάλογα πως θα είναι και οι τιμές, γυρνάς αν θες σε adsl έως 24. Πάνω από οπτική.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 29-09-18 στις 06:21.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #297
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Στη Σπάρτη που ήμουν πριν λίγες μέρες, είδα ότι ο ΟΤΕ ανοίγει ξανά τις τρύπες με τις οπτικές ίνες (που είχε φτιάξει 100αρες VDSL καμπίνες πριν 1,5 χρόνο) και φαίνεται να τραβάει καλώδια μπροστά από την κάθε πολυκατοικία.

  13. #298
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    fiber vs cooper
    https://www.google.com/search?source....0.tyUQ54Pu0vo

    Καλό διάβασμα

    Βασικότατο το latency
    Αttenuation ? Τι είναι αυτό ?

    Εκτός από αναβάθμιση υπάρχει και υποβάθμιση
    Μετά από 2 χρόνια που θα τελειώσει η επιδότηση, ανάλογα πως θα είναι και οι τιμές, γυρνάς αν θες σε adsl έως 24. Πάνω από οπτική.
    Αν κοιτάξεις τα αποτελέσματα που βγάζει η αναζήτηση, θα δεις ότι βγαίνουν σελίδες οι οποίες είναι από αντιφατικές έως και ανακριβείς. Αλίμονο αν η απάντηση σε όλα στο φόρουμ ήταν "google it".
    Μία πιο στοχευμένη απάντηση, που συγκρίνει μόνο FTTH vs VDSL ίδιας ταχύτητας στη σημερινή Ελλάδα δεν είναι παράλογη, γιατί μιλάμε μόνο για ένα συγκεκριμένο υποσύνολο των περιπτώσεων fiber vs copper.

    Σε αυτή την περίπτωση, το γεγονός είναι ότι δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές. Το attenuation δεν παίζει ρόλο στη σύγκριση, εάν κάνουμε την παραδοχή ότι συγκρίνουμε VDSL που επιτγχάνει να κλειδώσει στην ίδια ταχύτητα με το fiber. To latency πράγματι αναμένεται να είναι ελάχιστα μικρότερο, αλλά δεν γλιτώνεις ούτε ένα ολόκληρο hop - Αν μία VDSL σε fastpath έχει ping με τον πάροχο της τάξης των 10ms, το FTTH πιθανόν να έχει 2-3 ms λιγότερο. Στα υπόλοιπα θέματα, οι συγκρίσεις είναι σχεδόν ισοδύναμες, αν μιλάμε για switched fiber (βασικά ethernet) και όχι εκχώρηση μήκους κύματος, που δεν δίνουν (ακόμα?) οι πάροχοι στην Ελλάδα.

    Η κρίσιμη διαφορά είναι ότι ένα VDSL στα 100Mbps ή 200Mbps στατιστικά θα είναι το απολύτως βέλτιστο που μπορεί να δώσει, ενώ το fiber μπορεί να αναβαθμιστεί εύκολα σε αυθαίρετα μεγάλες ταχύτητες: 500Mbps, 1Gbps, κλπ. Επίσης το fiber αναμένεται να είναι πιο ανεκτικό σε διακοπές ρεύματος της γειτονιάς σου (εφόσον έχεις UPS).

  14. #299
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    minas υπάρχουν πολλές αναφορές χρηστων με vectoring vdsl που μια κλειδώνουν στα 100 και μια στα 70...

    Πέρα απ' αυτο αυτο που πραγματικά οφελείται ο ελληνας χρήστης είναι οτι την 100αρα FTTH την πληρώνει φθηνότερα απο την 100αρα vectoring με το voucher.
    Απο κει και πέρα θέμα επιλογής τεχνολογίας δεν υπάρχει. Αν εισαι απο τους τυχερούς που θα σου φέρει ο πάροχος την ινα στο σπίτι εισαι. Διαφορετικά αρκείσαι στο vectoring και λες κι ευχαριστω

  15. #300
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Ας παραμείνω στις 100άρες

    Το fiber έχει ποιότητα που δεν έχει ο χαλκός
    latency, jitter, lost packets συντελουν σ'αυτό

    +την υποβάθμιση
    + ότι είμαι κοντά στο ΑΚ και παίρνω από μη αναβαθμισμένο καφάο (δεν θάμαι ο μόνος) και ο χαλκός μπορεί να φτάσει έως 40
    + ότι η inalan δίνει 100/100. Ο χαλκός μπορεί ?

    Το google it μην το υποτιμας, δεν υπάρχει πάντα διάθεση να γράφουμε σεντόνια
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 20 από 86 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122253040 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 11:16
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-17, 14:04
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-17, 18:07
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-17, 10:07
  5. Μηνύματα: 117
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-17, 21:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας