Σελ. 70 από 86 ΠρώτηΠρώτη ... 50606568697071727580 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.036-1.050 από 1290
  1. #1036
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι πολλες περιοχες με ftth δεν εχουν μπει στη δραση? Πριν 3 χρονια εσκαψε η wind και ποτε δεν μπηκε στο sfbb ...
    Οποτε κρατατε μικρο καλαθι ακομσ κι αν σκαψουν
    Για τον ιδιο λογο που αλλες περιοχες εχουν μπει στη δραση εδω και 3 χρονια και ακομα ερχονται... Αδιαφορια.


  2. #1037
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.145
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι πολλες περιοχες με ftth δεν εχουν μπει στη δραση? Πριν 3 χρονια εσκαψε η wind και ποτε δεν μπηκε στο sfbb ...
    Οποτε κρατατε μικρο καλαθι ακομσ κι αν σκαψουν
    Έτσι και εδώ γύρω από το σπίτι μου. Σκαψιματα, οπτικές, καφαο wind αλλά sfbb Κούκου.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #1038
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.747
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έγινε αναβάθμιση!

    Μέχρι σήμερα έχουν καταχωρηθεί περισσότερα από 186.092 διακριτά κτήρια σε ταχυδρομικές διευθύνσεις που ανήκουν στους ακόλουθους ΤΚ:

    https://submit.sfbb.gr/EligibilityCheck.aspx
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #1039
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Ποιες περιοχες εβαλαν δηλαδη? Γιατι εγω 3 χρονια τωρα που εσκαψε κι ακομα περιμενω τη wind να ενημερωσει το sfbb

  5. #1040
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Και που μπαίνουν περιοχές λες και σκάβουν;


  6. #1041
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Η ερώτηση μου θα ήταν:
    Πως μπαίνουν στο sfbb;
    Πρέπει να το δηλώσει ο παροχος ότι έκανε εργασίες στους τάδε ΤΚ και είναι έτοιμο για ftth;

    Γιατί αν είναι έτσι, τότε θα πέσει πρήξιμο προς τηλεφωνικά κέντρα μπας και νιώσουν και προωθήσουν τίποτα προς τα πάνω.
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  7. #1042
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.747
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ο πάροχος στέλνει αρχικά τα στοιχεία..
    Και όταν τελειώσουν τα έργα βγαίνει το κουπόνι.. (κανονικά)

    Δεν ξέρω τι βάλανε τώρα αλλά προχθές ήταν κάπου 181.000 κτήρια..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  8. #1043
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Παίδες παλιότερες αναφορές σας στο παρόν νήμα έλεγαν
    *για περίπου 190€ κόστος εγκαταστάσεως ανά διαμέρισμα επιδοτούμενο μετά με 48€ της sfbb. Αυτο συνεχίζει να ισχύει (προφανώς ελπίζω ότι φθήνυνε έκτοτε);;
    *επίσης για έργα, σκαψίματα και αναμονές ανά όροφο· συνεχίζει να ισχύε αυτό;; Ή μπορούν να το κάνουν από την ήδη υπάρχουσα όδευση των καλωδίων χαλκού προς τα διαμερίσματα; Τουτέστιν αν δεν μπορούν προκύπτει δυνάμει μπλέξιμο με συνέλευση πολυκατοικίας;; Γιατί πέρασαν σήμερα την ίνα από το πεζοδρόμιο στον εσωτερικό κατανεμητή της πολυκατοικίας μου και ο τεχνικός/εργολάβος που ρώτησα μού είπε ότι προς κάθε διαμέρισμα η ίνα περνά από την ίδια διαδρομή με τον χαλκό χωρίς σκαψίματα κτλ. Μπούρδες, μούφες έλεγε ή είναι δυνατό;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioetisap : 12-05-21 στις 16:57.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  9. #1044
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioetisap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες παλιότερες αναφορές σας στο παρόν νήμα έλεγαν
    *για περίπου 190€ κόστος εγκαταστάσεως ανά διαμέρισμα επιδοτούμενο μετά με 48€ της sfbb. Αυτο συνεχίζει να ισχύει (προφανώς ελπίζω ότι φθήνυνε έκτοτε);;
    *επίσης για έργα, σκαψίματα και αναμονές ανά όροφο· συνεχίζει να ισχύε αυτό;; Ή μπορούν να το κάνουν από την ήδη υπάρχουσα όδευση των καλωδίων χαλκού προς τα διαμερίσματα; Τουτέστιν αν δεν μπορούν προκύπτει δυνάμει μπλέξιμο με συνέλευση πολυκατοικίας;; Γιατί πέρασαν σήμερα την ίνα από το πεζοδρόμιο στον εσωτερικό κατανεμητή της πολυκατοικίας μου και ο τεχνικός/εργολάβος που ρώτησα μού είπε ότι προς κάθε διαμέρισμα η ίνα περνά από την ίδια διαδρομή με τον χαλκό χωρίς σκαψίματα κτλ. Μπούρδες, μούφες έλεγε ή είναι δυνατό;
    Το κόστος εγκατάστασης έχει να κάνει με τον παροχο, θα πρέπει να δεις αυτό που σε ενδιαφέρει τι χρεώνει.
    Οχι δεν πάει μέσω του Χαλκου

  10. #1045
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioetisap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες παλιότερες αναφορές σας στο παρόν νήμα έλεγαν
    *για περίπου 190€ κόστος εγκαταστάσεως ανά διαμέρισμα επιδοτούμενο μετά με 48€ της sfbb. Αυτο συνεχίζει να ισχύει (προφανώς ελπίζω ότι φθήνυνε έκτοτε);;
    *επίσης για έργα, σκαψίματα και αναμονές ανά όροφο· συνεχίζει να ισχύε αυτό;; Ή μπορούν να το κάνουν από την ήδη υπάρχουσα όδευση των καλωδίων χαλκού προς τα διαμερίσματα; Τουτέστιν αν δεν μπορούν προκύπτει δυνάμει μπλέξιμο με συνέλευση πολυκατοικίας;; Γιατί πέρασαν σήμερα την ίνα από το πεζοδρόμιο στον εσωτερικό κατανεμητή της πολυκατοικίας μου και ο τεχνικός/εργολάβος που ρώτησα μού είπε ότι προς κάθε διαμέρισμα η ίνα περνά από την ίδια διαδρομή με τον χαλκό χωρίς σκαψίματα κτλ. Μπούρδες, μούφες έλεγε ή είναι δυνατό;
    για το πρώτο θα πρέπει να το δεις ανάλογα τον πάροχο και την προσφορά

    για το δεύτερο έρχεται μηχανικός και κάνει μελέτη από που θα περάσει το κεντρικό καλώδιο - που θα μπει ο κεντρικός κατανεμητής - που θα μπουν οι κατανεμητές σε κάθε όροφο κτλ

    συνήθως γίνεται ξεχωριστή εγκατάσταση οπτικών ινών είτε εσωτερικά είτε εξωτερικά ανάλογα τι θα πει ο αρμόδιος μηχανικός

    το μόνο που απαιτείται βάση νομοθεσίας (η οποία είναι η ίδια με της αυτόνομης εγκατάστασης φυσικού αερίου) είναι η υπογραφή του διαχειριστή δεν χρειάζεται καμία Γ.Σ ούτε απόφαση

    αλλά όλα τα παραπάνω βασίζονται στην τελική γνώμη/άποψη του υποψήφιου πελάτη

    εγώ το ρίσκαρα έβαλα οπτικές ίνες - μου αρέσει το αισθητικό αποτέλεσμα αλλά και το πρακτικό (ούτε σκουπίδια έκαναν - ούτε ζημιές προξένησαν) και τέλος ο χαλκός.

  11. #1046
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το πρώτο θα πρέπει να το δεις ανάλογα τον πάροχο και την προσφορά
    Έχω βγάλει κουπόνι αλλά δεν έχει βγει προσφορά ακόμα.

    για το δεύτερο έρχεται μηχανικός και κάνει μελέτη από που θα περάσει το κεντρικό καλώδιο - που θα μπει ο κεντρικός κατανεμητής - που θα μπουν οι κατανεμητές σε κάθε όροφο κτλ

    συνήθως γίνεται ξεχωριστή εγκατάσταση οπτικών ινών είτε εσωτερικά είτε εξωτερικά ανάλογα τι θα πει ο αρμόδιος μηχανικός
    Εμάς σήμερα χτύπησαν πρώτα για να μπουν να ελέγξουν αν καθαρή η εισαγωγή μέχρι τον κατανεμητή με ατσαλίνα. Αν καθαρή μού είπαν θα την έβαζαν μέσα μέχρι το κουτί, αν όχι θα έβαζαν κουτί έξω και θα την έφερναν ως εκεί.
    Έγινε το πρώτο.

    το μόνο που απαιτείται βάση νομοθεσίας (η οποία είναι η ίδια με της αυτόνομης εγκατάστασης φυσικού αερίου) είναι η υπογραφή του διαχειριστή δεν χρειάζεται καμία Γ.Σ ούτε απόφαση
    Έλα ντε πού δεν είμαι εγώ διαχειριστής και πού δεν έχουμε επισήμως διαχειριστή γιατί γίνεται της ακατονόμαστης εδώ και χρόνια...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κόστος εγκατάστασης έχει να κάνει με τον παροχο, θα πρέπει να δεις αυτό που σε ενδιαφέρει τι χρεώνει.
    Δεν έχω δει κάπου να το διευκρινίζει ο ΟΤΕ στην ιστοσελίδα του. Το μόνο που έχω δει είναι τα γενικά της sfbb εδώ κάτω κάτω.
    Οχι δεν πάει μέσω του Χαλκου
    Για να είμαστε ξεκάθαροι, δεν λέω μέσω χαλκού καθ'αυτόν αλλά παράλληλα με τον χαλκό αν δυνατό για να μην χρειασθούν ιδιαίτερα σκαψίματα (και για το κόστος αλλά και για την συναίνεση των γειτόνων).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioetisap : 12-05-21 στις 17:35.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  12. #1047
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioetisap Εμφάνιση μηνυμάτων


    Δεν έχω δει κάπου να το διευκρινίζει ο ΟΤΕ στην ιστοσελίδα του. Το μόνο που έχω δει είναι τα γενικά της sfbb εδώ κάτω κάτω.

    Για να είμαστε ξεκάθαροι, δεν λέω μέσω χαλκού καθ'αυτόν αλλά παράλληλα με τον χαλκό αν δυνατό για να μην χρειασθούν ιδιαίτερα σκαψίματα (και για το κόστος αλλά και για την συναίνεση των γειτόνων).
    Αν μπείς μέσα στην σελίδα του sfbb και σου βγάλει τις προσφορές θα δεις και τις τιμές

    πχ wind

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_7.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  42,7 KB 
ID: 227493

    Ote

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_8.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  46,1 KB 
ID: 227494

    Πρέπει να μπει κατανεμητής σε κάθε όροφο δύσκολα να γίνει μέσα απο τις οδεύσεις χαλκού, χώρια που δεν μπορεί να τσακίσει η ίνα

    Σε κάποιες περιπτώσεις περνάνε την κάθετη μέσα απο τα κάγκελα

  13. #1048
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioetisap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω δει κάπου να το διευκρινίζει ο ΟΤΕ στην ιστοσελίδα του. Το μόνο που έχω δει είναι τα γενικά της sfbb εδώ κάτω κάτω.
    Δεν έχει αλλάξει κάτι. Το κόστος εγκατάστασης είναι 188-190€, από τα οποία η δράση δίνει έκπτωση 48€ (όπως αναφέρει και η Cosmote) και τα υπόλοιπα 140€ μέχρι σήμερα τα κάνει δώρο ο πάροχος (τυράκι για να πας μαζί του).
    Όταν με το καλό βγουν οι προσφορές στο sfbb, τότε θα δεις αν ακόμη ισχύει το δώρο των 140€ ή έχει αλλάξει η πολιτική της εταιρείας.

  14. #1049
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπείς μέσα στην σελίδα του sfbb και σου βγάλει τις προσφορές θα δεις και τις τιμές
    Βρε σδικρ σού είπα δεν έχει βγει η προσφορά ακόμα για την περιοχή μου στο sfbb. Κουπόνι ναι, προσφορά όχι ακόμα.
    Προσάρτημα:
    Αντέγραψα αυτόν τον σύνδεσμο από την εικόνα σου όθεν

    Σημείωση:
    Η τελική τιμή μετά επιδότησης αφορά τους δικαιούχους της δράσης Superfast Broadband.
    Το κόστος σύνδεσης είναι σε προσφορά 50€ (από 190€), χρεώνεται εφάπαξ και περιλαμβάνει τα τέλη ενεργοποίησης και εγκατάστασης Οπτικής Ίνας μέχρι το σπίτι (FTTH). Οι ωφελούμενοι της δράσης Superfast Broadband λαμβάνουν επιπλέον επιδότηση 48€ (τελικό κόστος σύνδεσης 2€).
    Στις τιμές περιλαμβάνεται έκπτωση 1€ λόγω της ενεργοποίησης του e-λογαριασμού.
    Οι τιμές συμπεριλαμβάνουν Φ.Π.Α. 24% και δεν υπόκειται στο Τέλος Συνδρομητών Σταθερής Τηλεφωνίας 5% του άρθρου 55 του Ν. 4389/2016.


    Οπότε οι τιμές ίδιες, οι αναφερθείσες και περισσότερες λεπτομέρειες περί των της εγκαταστάσεως δεν υπάρχουν επισήμως.
    Πρέπει να μπει κατανεμητής σε κάθε όροφο δύσκολα να γίνει μέσα απο τις οδεύσεις χαλκού, χώρια που δεν μπορεί να τσακίσει η ίνα
    Και από έξω μέχρι το κουτί στο υπόγειο πώς την περάσανε;; Σε σωλήνα είναι μέχρι εκεί η πλεξούδα. Βέβαια δεν ξέρω μετά προς τους ορόφους τί γίνεται.
    Σε κάποιες περιπτώσεις περνάνε την κάθετη μέσα απο τα κάγκελα
    Με αυτό να σου πω δεν κατάλαβα καθόλου τί εννοείς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει αλλάξει κάτι. Το κόστος εγκατάστασης είναι 188-190€, από τα οποία η δράση δίνει έκπτωση 48€ (όπως αναφέρει και η Cosmote) και τα υπόλοιπα 140€ μέχρι σήμερα τα κάνει δώρο ο πάροχος (τυράκι για να πας μαζί του).
    Όταν με το καλό βγουν οι προσφορές στο sfbb, τότε θα δεις αν ακόμη ισχύει το δώρο των 140€ ή έχει αλλάξει η πολιτική της εταιρείας.
    Το αναφερθέν τυράκι σημαντικό· ελπίζω να ισχύει ανεξαιρέτως, καθολικώς.
    Οπότε περιμένω να βγει προσφορά, να δω τις λεπτομέρειες και βλέπουμε.

    Σας ευχαριστώ όλους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioetisap : 12-05-21 στις 18:25.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  15. #1050
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioetisap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε σδικρ σού είπα δεν έχει βγει η προσφορά ακόμα για την περιοχή μου στο sfbb. Κουπόνι ναι, προσφορά όχι ακόμα.

    Και εγώ σου λέω όταν θα βγει προσφορά θα δεις τα σχετικά, τι δεν καταλαβαίνεις;
    Σου τις δίνω μάλιστα

Σελ. 70 από 86 ΠρώτηΠρώτη ... 50606568697071727580 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 11:16
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-17, 14:04
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-17, 18:07
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-17, 10:07
  5. Μηνύματα: 117
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-17, 21:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας