Σελ. 17 από 86 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 1290
  1. #241
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    H όλη φάση δεν είναι για να "ξελαφρώσει" τους συνδρομητές από έξοδα, αλλά κυρίως για να δώσει τυράκι στους παρόχους για επέκταση του FTTH...
    Ναι, γιατί οι πάροχοι είναι μικρά ανυπεράσπιστα ποντικάκια που ψάχνουν τυράκι...

  2. #242
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.714
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Τώρα είμαι cyta με 3/35 από παλιά μη αναβαθμιζόμενη καμπίνα και η γραμμή μετρημένη στον κατανεμητή δεν πάει παραπάνω.

    Είτε έτσι είτε αλλιώς θα περιμένω να περάσει το καλοκαίρι, δεν θα μείνω στην Αθήνα περιμένοντας τους εγκαταστάτες

    Δεύτερες σκέψεις

    1. Το 29 €/μήνα για 10/100 θα πιέσει τις τιμές vdsl 50 προς τα κάτω. Ηδη πληρώνω στην cyta 28 €/μήνα

    2. Οποιος πάρει 10/100 από καμπίνα μπορεί σε 2 χρόνια να γυρίσει στα 50. Με τους γνωστούς απατεώνες παρόχους μπορεί να μην προσφέρουν 50άρι με FFTH σε 2 χρόνια και το ελάχιστο να είναι 100. Οπότε επιστροφή στο καφάο ? Και πιθανή χρέωση σαν καινούργια γραμμή (ενεργοποίηση κλπ) ? Και έλλειψη ακραίου δικτύου ? Μπλέξιμο

    3. Τι γίνεται σε περίπτωση μετακόμισης ? Πέναλτυ για πρόωρη αποχώρηση ? Πόσο ? Δεν αναφέρεται πουθενά.

    4. Υπάρχουν ορισμένοι που θα πάρουν 10/100 FTTH από αναβαθμισμένη καμπίνα. Αυτοί τουλάχιστον θα μπορούν να γυρίσουν σε 50άρι. Μάλλον χωρίς τέλη ενεργοποίησης

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ναι, γιατί οι πάροχοι είναι μικρά ανυπεράσπιστα ποντικάκια που ψάχνουν τυράκι...
    Καθόλου.
    Γι αυτό η εγκατάσταση κάνει 140 και όχι 80.
    Αν το κουπόνι έδινε παραπάνω η εγκατάσταση θα έκανε 180
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 09-07-18 στις 06:47.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #243
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jaisonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Upload 10 οι μπινέδες σε δίκτυο οπτικών ινών...
    Και λιγα λες. Παραπληροφορηση φουλ με οπτικες ινες και πρασινους δρακους.

  4. #244
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παντού προσφέρουν 100/100 εμείς εδώ στο Ελλάδα δίνουμε 100/10 και αν αρέσει

  5. #245
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ναι, γιατί οι πάροχοι είναι μικρά ανυπεράσπιστα ποντικάκια που ψάχνουν τυράκι...
    Το αν θα τσιμπήσουν είναι άλλο θέμα...

  6. #246
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.526
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντού προσφέρουν 100/100 εμείς εδώ στο Ελλάδα δίνουμε 100/10 και αν αρέσει
    Να πάτε να μείνετε Βουλγαρία κύριοι ...

    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  7. #247
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα πάνε και οι Αυστραλοί στην Βουλγαρία
    https://www.telstra.com.au/broadband...xplained#fixed
    12Mbit down 1Mbit up fiber...........

  8. #248
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πάνε και οι Αυστραλοί στην Βουλγαρία
    https://www.telstra.com.au/broadband...xplained#fixed
    12Mbit down 1Mbit up fiber...........
    Έχεις ένα point στο επιχείρημά σου, αλλά να σημειώσουμε ότι η Αυστραλία είναι από τις χειρότερες ανεπτυγμένες χώρες παγκοσμίως στο ιντερνετ εδώ και πολλά χρόνια (εν μέρει και γιατί περιμένουν το αόρατο χέρι της αγοράς για υποδομές). Παρανοϊκά caps και ταχύτητες γτπ (για τα πανηγύρια εννοούσα καλέ, τί νομίσατε; )

    Το broadband στην ελλάδα είναι καλύτερο από ότι στην αυστραλία χρόνια τώρα...

    Πάντως συμφωνώ μαζί σου ότι είναι υπερβολή να νομίζουμε ότι στην Ελλάδα είμαστε οι τελευταίοι του κόσμου ιντερνετικώς. Ειδικά μετά την ανάπτυξη VDSL από καμπίνα ευρέως (ναι, ακόμα και με 10mbits upload) νομίζω θα είμαστε καθαρά άνω του μέσου όρου. Από την άλλη, κι ένας εκνευρισμός δικαιολογείται γιατί ακόμα και λαμβάνοντας υπόψη την κρίση το deployment του VDSL πήρε βασανιστικά αργούς ρυθμούς (χειρότερα από το adsl deployment νομίζω πήγε).

    Η υπερδιαφήμιση από το 2012 μιας υπηρεσίας που δεν παρέχονταν στην συντριπτική πλειοψηφία δεν βοήθησε...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marcus1 : 09-07-18 στις 12:01.

  9. #249
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.526
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...

    Πάντως συμφωνώ μαζί σου ότι είναι υπερβολή να νομίζουμε ότι στην Ελλάδα είμαστε οι τελευταίοι του κόσμου ιντερνετικώς. Ειδικά μετά την ανάπτυξη VDSL από καμπίνα ευρέως (ναι, ακόμα και με 10mbits upload) νομίζω θα είμαστε καθαρά άνω του μέσου όρου. Από την άλλη, κι ένας εκνευρισμός δικαιολογείται γιατί ακόμα και λαμβάνοντας υπόψη την κρίση το deployment του VDSL πήρε βασανιστικά αργούς ρυθμούς (χειρότερα από το adsl deployment νομίζω πήγε).

    Η υπερδιαφήμιση από το 2012 μιας υπηρεσίας που δεν παρέχονταν στην συντριπτική πλειοψηφία δεν βοήθησε...
    Θυμάμαι τις παλιές καλές εποχές του adslgr όταν περιμέναμε τον Βαρελή και μετά τον Χαζηδάκη ...
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  10. #250
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμάμαι τις παλιές καλές εποχές του adslgr όταν περιμέναμε τον Βαρελή και μετά τον Χαζηδάκη ...
    Nαι, δεν εξιδανικεύω, προς θεού. Περάσαμε και τεχνολογικό μεσαίωνα ακόμα παλιότερα. Νομίζω μεταξύ 2001-2005 ήμασταν στον πάτο των ανεπτυγμένων χωρών στο ιντερνετ, όταν διατηρούσαμε χρονοχρέωση ενώ οι άλλες χώρες είχαν προχωρήσει στο flatrate... Εκείνη η υστέρηση ήταν η μεγαλύτερη της ελλάδας , ούτε στην εποχή των "home computers" δεν ήμασταν τόσο πίσω από τους άλλους (τις προάλλες έβλεπα συνέντευξη του david pleasance που έλεγε ότι είχε έρθει ο ίδιος αθήνα για να αλλάξει αντιπρόσωπο, γιατί η ελλάδα ήταν υπολογίσιμη -για το μέγεθος της- αγορά για την amiga στα τέλη 80ς/αρχές 90ς).

    Νομίζω αρχές 2000ς ήταν τα πέτρινα χρόνια της τεχνολογίας στην Ελλάδα, χειρότερα από όλα όσα προηγήθηκαν και όσα ακολούθησαν.

  11. #251
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.526
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι, δεν εξιδανικεύω, προς θεού. Περάσαμε και τεχνολογικό μεσαίωνα ακόμα παλιότερα. Νομίζω μεταξύ 2001-2005 ήμασταν στον πάτο των ανεπτυγμένων χωρών στο ιντερνετ, όταν διατηρούσαμε χρονοχρέωση ενώ οι άλλες χώρες είχαν προχωρήσει στο flatrate... Εκείνη η υστέρηση ήταν η μεγαλύτερη της ελλάδας , ούτε στην εποχή των "home computers" δεν ήμασταν τόσο πίσω από τους άλλους (τις προάλλες έβλεπα συνέντευξη του david pleasance που έλεγε ότι είχε έρθει ο ίδιος αθήνα για να αλλάξει αντιπρόσωπο, γιατί η ελλάδα ήταν υπολογίσιμη -για το μέγεθος της- αγορά για την amiga στα τέλη 80ς/αρχές 90ς).

    Νομίζω αρχές 2000ς ήταν τα πέτρινα χρόνια της τεχνολογίας στην Ελλάδα, χειρότερα από όλα όσα προηγήθηκαν και όσα ακολούθησαν.
    Όταν ο ΟΤΕ έβαζε ISDN χάσαμε την πρώτη μάχη
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  12. #252
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις ένα point στο επιχείρημά σου, αλλά να σημειώσουμε ότι η Αυστραλία είναι από τις χειρότερες ανεπτυγμένες χώρες παγκοσμίως στο ιντερνετ εδώ και πολλά χρόνια (εν μέρει και γιατί περιμένουν το αόρατο χέρι της αγοράς για υποδομές). Παρανοϊκά caps και ταχύτητες γτπ (για τα πανηγύρια εννοούσα καλέ, τί νομίσατε; )

    Το broadband στην ελλάδα είναι καλύτερο από ότι στην αυστραλία χρόνια τώρα...

    Πάντως συμφωνώ μαζί σου ότι είναι υπερβολή να νομίζουμε ότι στην Ελλάδα είμαστε οι τελευταίοι του κόσμου ιντερνετικώς. Ειδικά μετά την ανάπτυξη VDSL από καμπίνα ευρέως (ναι, ακόμα και με 10mbits upload) νομίζω θα είμαστε καθαρά άνω του μέσου όρου. Από την άλλη, κι ένας εκνευρισμός δικαιολογείται γιατί ακόμα και λαμβάνοντας υπόψη την κρίση το deployment του VDSL πήρε βασανιστικά αργούς ρυθμούς (χειρότερα από το adsl deployment νομίζω πήγε).

    Η υπερδιαφήμιση από το 2012 μιας υπηρεσίας που δεν παρέχονταν στην συντριπτική πλειοψηφία δεν βοήθησε...
    Ο μέσος όρος δεν είναι στατικός, και στις περισσότερες περιπτώσεις κινείται πιο γρήγορα από εμάς.
    Μία χρήσιμη έκθεση της ΕΕ από έναν χρόνο πίσω δείχνει με ακρίβεια πού βρισκόμαστε:
    https://ec.europa.eu/digital-single-...es-europe-2016

  13. #253
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πάτε να μείνετε Βουλγαρία κύριοι ...

    Εγώ μένω Ελλάδα και θέλω να έχω πραγματικό FTTH (100/100) όχι "μαϊμού)

  14. #254
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ μένω Ελλάδα και θέλω να έχω πραγματικό FTTH (100/100) όχι "μαϊμού)
    Μετακόμισε σε περιοχή κάλυψης Inalan τότε...

  15. #255
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πάνε και οι Αυστραλοί στην Βουλγαρία
    https://www.telstra.com.au/broadband...xplained#fixed
    12Mbit down 1Mbit up fiber...........
    Αυτή η ταχύτητα είναι για όσους θέλουν "απλό" ίντερνετ για να χαζεύουν κάνα FB κλπ. Πιο κάτω όμως, λέει πως δίνει 100 download και 30 upload...


    Στην Αμερική είναι χειρότερα όμως. Μόνο η ΑΤ&Τ Fiber και η Verizon FiOS δίνουν πραγματικά 100/100, 300/300, 500/500 και 1000/1000.

    Οι υπόλοιπες εταιρίες στις ΗΠΑ (όπου AT&T και Verizon δεν έχουν δίκτυο), δίνουν το ίδιο upload με εμάς, π.χ. 100/10, 200/20, 300/30, 400/40 και... 1000/50!!! Σ' εμάς το upload στο τελευταίο, μάλλον θα είναι 1000/100.

Σελ. 17 από 86 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 11:16
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-17, 14:04
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-17, 18:07
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-17, 10:07
  5. Μηνύματα: 117
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-17, 21:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας