Σελ. 26 από 86 ΠρώτηΠρώτη ... 616212425262728313646 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 376-390 από 1290
  1. #376
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 30-36€ στο πάγιο είναι σχετικά καλά. Το κόστος εγκατάστασης (190€) είναι πολύ μεγαλύτερο για τον πάροχο και το αποσβένει μόνο αν όλοι στην οικοδομή κάνουν σύνδεση.
    πως γίνεται στην περίπτωση μου

    η εγκατάσταση γίνεται από την VODAFONE για όλη την πολυκατοικία (σκάψιμο στο δρόμο - πεζοδρόμιο) + σωλήνες από εκεί που θα περάσουν τα καλώδια οπτικών ινών + κανάλια από εκεί που θα περάσουν τα καλώδια οπτικών ινών + καλώδια οπτικών ινών + κατανεμητής κεντρικός + κατανεμητής για τα καταστήματα που διαθέτει η πολυκατοικία + κατανεμητής σε κάθε όροφο

    όλα αυτά δωρεάν (δεν πληρώνω τίποτα) βέβαια εγώ τα παιδιά θα τα κεράσω εννοείται καφέδες/νερά και τίποτα για να φάνε όσο κάνουν τις εργασίες

    εγώ θα πληρώσω 2 ευρώ στον λογαριασμό COSMOTE για την εγκατάσταση και 36.50 ευρώ κάθε μήνα για την σύνδεση

    για 24 μήνες

    με δωρεάν εξοπλισμό

  2. #377
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.695
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως γίνεται στην περίπτωση μου

    η εγκατάσταση γίνεται από την VODAFONE για όλη την πολυκατοικία (σκάψιμο στο δρόμο - πεζοδρόμιο) + σωλήνες από εκεί που θα περάσουν τα καλώδια οπτικών ινών + κανάλια από εκεί που θα περάσουν τα καλώδια οπτικών ινών + καλώδια οπτικών ινών + κατανεμητής κεντρικός + κατανεμητής για τα καταστήματα που διαθέτει η πολυκατοικία + κατανεμητής σε κάθε όροφο

    όλα αυτά δωρεάν (δεν πληρώνω τίποτα) βέβαια εγώ τα παιδιά θα τα κεράσω εννοείται καφέδες/νερά και τίποτα για να φάνε όσο κάνουν τις εργασίες

    εγώ θα πληρώσω 2 ευρώ στον λογαριασμό COSMOTE για την εγκατάσταση και 36.50 ευρώ κάθε μήνα για την σύνδεση

    για 24 μήνες

    με δωρεάν εξοπλισμό
    Nα υποθέσω ότι δεν είσαι ο μοναδικός με internet στην Ελλάδα

    Σε κάποια άλλη περιοχή τα κόστη θα τα φάει η cosmote και την σύνδεση θα την κάνει η vodafone

    Oλο και κάποια λεφτά θα παίρνουν οι πάροχοι από ΕΕ για την εγκατάσταση + τα μηνιαία που θα πληρώνει ο ένας στον άλλο.

    Γενικά μην χάσεις τον ύπνο σου και μην ανησυχείς γι' αυτούς
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #378
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το κόστος εγκατάστασης της υποδομής σε κάθε οικοδομή, έχει αναφερθεί σε σχετικό συνέδριο πριν 1 περίπου χρόνο γύρω στα 1000€. Και τότε ζητούσαν (όπως και πάροχοι σε άλλες χώρες) να συνδράμει κράτος ή ΕΕ για την ανάπτυξη των δικτύων. Αυτό τελικά γίνεται με την δράση sfbb και το κουπόνι, για όσο διαρκέσει.

    Σε Vodafone και Wind το κόστος εγκατάστασης προ επιδότησης είναι στα 188€. Με την επιδότηση (48€) λόγω κουπονιού κατεβαίνει στα 140€.
    Αντίστοιχα στον ΟΤΕ η αρχική τιμή είναι στα 190€. Με την επιδότηση (48€) λόγω κουπονιού κατεβαίνει στα 142€. Όμως αυτή την περίοδο έχει προσφορά (-140€) την αρχική τιμή και την κατεβάζει στα 50€, οπότε με το κουπόνι πάει στα 2€.

    Με τα ποσά αυτά φαίνεται ότι για να είναι στα ίσα, χρειάζονται τουλάχιστον 5-6 συνδέσεις ανά οικοδομή. Το κέρδος (οπότε λογικά θα πέσουν οι χρεώσεις) θα έρθει πολύ αργότερα και ανάλογα την αύξηση των συνδέσεων.

  4. #379
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα υποθέσω ότι δεν είσαι ο μοναδικός με internet στην Ελλάδα

    Σε κάποια άλλη περιοχή τα κόστη θα τα φάει η cosmote και την σύνδεση θα την κάνει η vodafone

    Oλο και κάποια λεφτά θα παίρνουν οι πάροχοι από ΕΕ για την εγκατάσταση + τα μηνιαία που θα πληρώνει ο ένας στον άλλο.

    Γενικά μην χάσεις τον ύπνο σου και μην ανησυχείς γι' αυτούς
    δεν χάνω τον ύπνο μου

    δεν είμαι ο μοναδικός με internet στην ελλάδα

    είμαι ο μοναδικός στην περιοχή μου πάντως και η πολυκατοικία η πρώτη που μπαίνει στο FTTH.

    απλά για το τυπικό της υπόθεσης η COSMOTE με σέβεται ως πελάτη της (τόσα χρόνια) έτσι τους σέβομαι και εγώ είμαι τυπικός στις πληρωμές μου

    για το σκηνικό της δράσης SFBB ειλικρινά δεν σκάω καθόλου γιατί είναι με "επιχορήγηση" τα λεφτά τους τα παίρνουν μια χαρά

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κόστος εγκατάστασης της υποδομής σε κάθε οικοδομή, έχει αναφερθεί σε σχετικό συνέδριο πριν 1 περίπου χρόνο γύρω στα 1000€. Και τότε ζητούσαν (όπως και πάροχοι σε άλλες χώρες) να συνδράμει κράτος ή ΕΕ για την ανάπτυξη των δικτύων. Αυτό τελικά γίνεται με την δράση sfbb και το κουπόνι, για όσο διαρκέσει.

    Σε Vodafone και Wind το κόστος εγκατάστασης προ επιδότησης είναι στα 188€. Με την επιδότηση (48€) λόγω κουπονιού κατεβαίνει στα 140€.
    Αντίστοιχα στον ΟΤΕ η αρχική τιμή είναι στα 190€. Με την επιδότηση (48€) λόγω κουπονιού κατεβαίνει στα 142€. Όμως αυτή την περίοδο έχει προσφορά (-140€) την αρχική τιμή και την κατεβάζει στα 50€, οπότε με το κουπόνι πάει στα 2€.

    Με τα ποσά αυτά φαίνεται ότι για να είναι στα ίσα, χρειάζονται τουλάχιστον 5-6 συνδέσεις ανά οικοδομή. Το κέρδος (οπότε λογικά θα πέσουν οι χρεώσεις) θα έρθει πολύ αργότερα και ανάλογα την αύξηση των συνδέσεων.
    επιβεβαιώνω και εγώ τις τιμές που αναφέρει ο φίλος jkoukos.

  5. #380
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.883
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κόστος εγκατάστασης της υποδομής σε κάθε οικοδομή, έχει αναφερθεί σε σχετικό συνέδριο πριν 1 περίπου χρόνο γύρω στα 1000€. Και τότε ζητούσαν (όπως και πάροχοι σε άλλες χώρες) να συνδράμει κράτος ή ΕΕ για την ανάπτυξη των δικτύων. Αυτό τελικά γίνεται με την δράση sfbb και το κουπόνι, για όσο διαρκέσει.

    Σε Vodafone και Wind το κόστος εγκατάστασης προ επιδότησης είναι στα 188€. Με την επιδότηση (48€) λόγω κουπονιού κατεβαίνει στα 140€.
    Αντίστοιχα στον ΟΤΕ η αρχική τιμή είναι στα 190€. Με την επιδότηση (48€) λόγω κουπονιού κατεβαίνει στα 142€. Όμως αυτή την περίοδο έχει προσφορά (-140€) την αρχική τιμή και την κατεβάζει στα 50€, οπότε με το κουπόνι πάει στα 2€.

    Με τα ποσά αυτά φαίνεται ότι για να είναι στα ίσα, χρειάζονται τουλάχιστον 5-6 συνδέσεις ανά οικοδομή. Το κέρδος (οπότε λογικά θα πέσουν οι χρεώσεις) θα έρθει πολύ αργότερα και ανάλογα την αύξηση των συνδέσεων.
    Σε μονοκατοικίες τι (θα) παίζει "αντίστοιχα" ?

  6. #381
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.399
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μονοκατοικίες τι (θα) παίζει "αντίστοιχα" ?
    Λογικά στις μονοκατοικίες δεν είναι τόσο το κόστος μιας και θα είναι ένα κουτί και τέλος. Σε μια πολυκατοικία βάλε πόσους ορόφους τόσα κουτιά και αν έχει και μαγαζιά άλλα τόσα. Αν βάλει ένας πρέπει να μπουν κουτιά σε ΟΛΗ την πολυκατοικία οπότε και ανεβαίνει πολύ το κόστος. Αντίθετα σε μια μονοκατοικία ένα κουτί και τέλος. Οι τιμές είναι φιξ(λογικό να είναι) είτε για πολυκατοικία είτε μονοκατοικία. Κάποιος που ξέρει καλύτερα ας μας πει.

  7. #382
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τα ποσά είναι στάνταρτ. Δεν τους κοστίζει βέβαια χιλιάρικο, αλλά σίγουρα ξεπερνούν τα 300€. Τα σκαφτικά, άδειες διέλευσης κλπ είναι τα ίδια. Εργατικά και υλικά έρχονται φθηνότερα.
    Μπαίνουν μέσα σε μονοκατοικίες και ευελπιστούν να τα πάρουν από τις πολυκατοικίες.

  8. #383
    Εγγραφή
    03-04-2007
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30D/10U
    ISP
    HCN
    Έχω ήδη FTTH εδώ και μήνες. Δεν έγινε η ίδια δουλειά στο πέρασμα της οπτικής, αλλά δεν είναι και ασύγκριτα δυσκολότερη του SFBB. Κόστος εγκατάστασης 40€. Χωρίς συμβόλαιο. Και θα το ξαναπώ. Είναι απαράδεκτοι με αυτό το upload που δίνουν. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.
    Κι εξάλλου, αν πάνε σε μία καινούρια οικοδομή που -λέμε τώρα- έχει και οπτική από τον κεντρικό κατανεμητή, θα αλλάξει κάτι;

  9. #384
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το έχουμε γράψει πολλάκις. Άλλο η εγκατάσταση που κάνει η Inalan και η HCN και άλλο των 3 παρόχων. Μέρα με την νύκτα η εγκατάσταση και οι προδιαγραφές των εργασιών.
    Στα 40€ υπολογίζεις και τις εργασίες σκαφτικών ή μήπως τις έκανες εσύ;

    Έχει γράψει καιρό τώρα ο εκπρόσωπος της Inalan ότι είναι στις συζητήσεις να μπει και αυτή στην δράση. Έλα όμως που υπάρχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές και υποχρεώσεις, οπότε μην περιμένεις κάτι σχετικό από τις 2 μικρές εταιρείες.

  10. #385
    Εγγραφή
    08-10-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Υπάρχει κάποια ανακοίνωση για νέες περιοχές που θα ενταχθούν στην δράση SFBB το 2019;

  11. #386
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    παραθέτω φωτογραφίες από τις εργασίες που έγιναν στην πολυκατοικία μου
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗΣ ΟΡΟΦΟΥ (ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΗ).jpg  

    ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗΣ (ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΗ).jpg  

    ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗΣ.jpg  

    ΕΙΣΟΔΟΣ ΚΑΛΩΔΙΟΥ ΑΠΟ ΦΡΕΑΤΙΟ.jpg  

    ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ.jpg  

    ΔΙΑΚΛΑΔΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΧΩΡΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗ.jpg  

    ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗΣ ΟΡΟΦΟΥ (ΜΠΡΟΣΤΙΝΗ ΟΨΗ).jpg  

    ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗΣ ΟΡΟΦΟΥ - ΔΙΑΚΛΑΔΩΤΗΣ (ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΗ).jpg  


  12. #387
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Eυχαριστημένος, να φανταστώ;

    Το βρίσκω αξιοπρεπέστατο και συμμαζεμένο. Καμία σχέση, δε, με τις σφηκοφωλιές των εσκαλίτ που έχουμε, που τις κοιτάζεις και αναρωτιέσαι πώς στο καλό επιβιώνουν οι συνδέσεις μας..

    Καλές ταχύτητες!

  13. #388
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eυχαριστημένος, να φανταστώ;

    Το βρίσκω αξιοπρεπέστατο και συμμαζεμένο.

    Καλές ταχύτητες!
    εγώ ναι είμαι ευχαριστημένος

    θεωρώ ότι έγινε καλή δουλειά (θα μπορούσε να ήταν καλύτερη π.χ αν είχαν λευκά σπιράλ και σωλήνες για να ταιριάζει με το χρώμα) δυστυχώς είχαν μόνο γκρι αλλά το καλό ήταν ότι μπόρεσαν και έγιναν προσαρμογές στην αρχική μελέτη ώστε να είναι διακριτικό

    φυσικά το κριτήριο μου ήταν η ασφάλεια του εξοπλισμού και της εγκατάστασης (σε αυτό παίζει ρόλο φυσικά ότι η πολυκατοικία διαθέτει εξωτερικό φωτισμό με ανίχνευση κίνησης σε συνδυασμό με τις κάμερες ασφαλείας εξωτερικά και εσωτερικά (σε κοινόχρηστους χώρους) που διαθέτει η πολυκατοικία θα λειτουργήσουν αποτρεπτικά για κάθε επίδοξο "βάνδαλο")

    αλλά γενικά έγινε προσεγμένη δουλειά μετά από τις εργασίες καθάρισαν τα πάντα

    αποκατέστησαν εξωτερικά τις πλάκες του πεζοδρομίου/δρόμου και κάλυψαν τρύπες που είχαν κάνει κατά την τοποθέτηση

    ήμουν ο πρώτος που μπήκα στην δράση (πρώτη η πολυκατοικία στην περιοχή μου) και ο πρώτος που έφαγε το "μανίκι" καθώς είμαι και διαχειριστής της πολυκατοικίας εκτός από ιδιοκτήτης που ήθελε να μπει στην δράση

    έτσι έπρεπε τρεις μέρες που κράτησαν οι εργασίες (πρώτη μέρα το σκάψιμο εξωτερικά) (δεύτερη μέρα και τρίτη μέρα η τοποθέτηση εσωτερικά)

    επίσης αυτό το συνεργείο κάνει τις εγκαταστάσεις σε όλη την αττική από ότι έμαθα από τον υπεύθυνο

    τώρα για να απολαύσω τις ταχύτητες περιμένω την COSMOTE να μου φέρει τον εξοπλισμό (έχω μόνο το miniUPS) και να εγκαταστήσει την οπτική ίνα στο διαμέρισμα μου (από πληροφορίες ξέρω ότι δίνουν ως ρούτερ το Speedport entry 2i και ένα NOKIA GPON)

    έχω καλώδιο δικτύου έτοιμο για ότι χρειαστεί.

    μετά θα απολαύσω το αποτέλεσμα του 100/10

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά στις μονοκατοικίες δεν είναι τόσο το κόστος μιας και θα είναι ένα κουτί και τέλος. Σε μια πολυκατοικία βάλε πόσους ορόφους τόσα κουτιά και αν έχει και μαγαζιά άλλα τόσα. Αν βάλει ένας πρέπει να μπουν κουτιά σε ΟΛΗ την πολυκατοικία οπότε και ανεβαίνει πολύ το κόστος. Αντίθετα σε μια μονοκατοικία ένα κουτί και τέλος. Οι τιμές είναι φιξ(λογικό να είναι) είτε για πολυκατοικία είτε μονοκατοικία. Κάποιος που ξέρει καλύτερα ας μας πει.
    το συνεργείο που ήρθε σε εμένα ξέρεις πόσο παρακαλάει για μονοκατοικία (όλο πολυκατοικίες μας έχουν τύχει μέχρι τώρα σε Βύρωνα/Παγκράτι/Π. Φάληρο) που έχουν πάει και είναι δύσκολο γιατί τους τρώει συνολικά τέσσερις μέρες

    πρώτη μέρα το σκάψιμο δρόμου/πεζοδρομίου
    δεύτερη/τρίτη μέρα η εγκατάσταση εσωτερικά
    τέταρτη μέρα το κλείσιμο του δρόμου/πεζοδρομίου

  14. #389
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.625
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @zerocool , την εγκατασταση την πληρωσατε ως εξοδα πολυκατοικιας ;
    ποσο κοστισε ;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  15. #390
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    @zerocool , την εγκατασταση την πληρωσατε ως εξοδα πολυκατοικιας ;
    ποσο κοστισε ;
    αν μπεις στην δράση SFBB δεν πληρώνεις τίποτα (σκαψίματα/εγκατάσταση)

Σελ. 26 από 86 ΠρώτηΠρώτη ... 616212425262728313646 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 11:16
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-17, 14:04
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-17, 18:07
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-17, 10:07
  5. Μηνύματα: 117
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-17, 21:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας