Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 32
  1. #16
    Εγγραφή
    05-10-2004
    Περιοχή
    Santa Clara, CA, USA
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.307
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    200/5 Mbps
    ISP
    Comcast
    Router
    Netgear C7000v2
    Επειδή διάβασα λίγο το paper, μου φαίνεται ότι κάνουμε πολύ κακό για το τίποτα.

    1) Όπως είπαν και άλλοι πιο πριν, κανένα desktop/laptop ηχείο δεν μπορεί να παίξει ήχους πάνω από 20kHz. Τέτοιο εύρος συχνοτήτων καλά καλά δεν πιάνουν πανάκριβα επαγγελματικά ηχεία πολλών χιλιάδων $$$$, είναι αστείο να μιλάμε για desktop/laptop. Και δεν πιάνουν επειδή δεν έχει κανένα νόημα, το ανθρώπινο αυτί δεν πιάνει τέτοιες συχνότητες.

    2) Ακόμα κι αν έχεις όμως ένα τέτοιο ηχείο ειδικής χρήσης, η κάρτα ήχου δεν παράγει σήμα πάνω από 20kHz. Ακριβώς επειδή τα περισσότερα ηχεία έχουν προδιαγραφές το πολύ μέχρι 20kHz, η έξοδος ήχου της κάρτας έχει φίλτρο για να κόβει τυχόν μεγαλύτερες συχνότητες οι οποίες μπορεί από το να στρεσάρουν το ηχείο υποβαθμίζοντας την ποιότητα ήχου μέχρι και να δημιουργήσουν βλάβη στο ηχείο.

    3) Ακόμα κι αν έχει κάποιος ηχείο και κάρτα που υποστηρίζουν >20kHz, υπάρχει θέμα με το αρχείο του ήχου. Τα πιο δημοφιλή αρχεία δεν κωδικοποιούν συχνότητες σε τέτοιο εύρος. Το mp3 και λοιπά lossy κόβουν (ανάλογα το bitrate) πάνω από τα 16kHz - 20kHz, το wav/flac/λοιπά lossless (σε CD quality) πάνε μέχρι 22.05kHz, PCM με προδιαγραφές DVD audio πάει μέχρι 24kHz. Υπάρχουν φυσικά PCM και DSD που φτάνουν τα 384Khz sampling rate, δηλαδή κωδικοποιούν συχνότητες μέχρι 192kHz, αλλά αμφιβάλω αν το τυπικό PC έχει codecs για τέτοια audio formats. Άρα δύσκολο να σου έρθει π.χ. ένα DSD ως attachment σε email και το μηχάνημά σου να μπορεί να το παίξει.

    4) Στο paper μιλάνε για ζημιές στα 120-140 db SPL. Σε τέτοια ένταση (και ειδικά αφού μιλάμε για τέτοιες υψηλές συχνότητες) το τελευταίο που θα με απασχολούσε είναι η υγεία του δίσκου... Λένε π.χ. για έκθεση σε ήχο 7kHz (το ζουζούνισμα μιας σκνίπας) στα 119db (ένταση ενός κομπρεσέρ) επί 120 δευτερόλεπτα. Χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω ότι αυτό είναι ήδη πάνω από τις αντοχές του ανθρώπινου αυτιού.

  2. #17
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από murray Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή διάβασα λίγο το paper, μου φαίνεται ότι κάνουμε πολύ κακό για το τίποτα.

    1) Όπως είπαν και άλλοι πιο πριν, κανένα desktop/laptop ηχείο δεν μπορεί να παίξει ήχους πάνω από 20kHz. Τέτοιο εύρος συχνοτήτων καλά καλά δεν πιάνουν πανάκριβα επαγγελματικά ηχεία πολλών χιλιάδων $$$$, είναι αστείο να μιλάμε για desktop/laptop. Και δεν πιάνουν επειδή δεν έχει κανένα νόημα, το ανθρώπινο αυτί δεν πιάνει τέτοιες συχνότητες.

    2) Ακόμα κι αν έχεις όμως ένα τέτοιο ηχείο ειδικής χρήσης, η κάρτα ήχου δεν παράγει σήμα πάνω από 20kHz. Ακριβώς επειδή τα περισσότερα ηχεία έχουν προδιαγραφές το πολύ μέχρι 20kHz, η έξοδος ήχου της κάρτας έχει φίλτρο για να κόβει τυχόν μεγαλύτερες συχνότητες οι οποίες μπορεί από το να στρεσάρουν το ηχείο υποβαθμίζοντας την ποιότητα ήχου μέχρι και να δημιουργήσουν βλάβη στο ηχείο.

    3) Ακόμα κι αν έχει κάποιος ηχείο και κάρτα που υποστηρίζουν >20kHz, υπάρχει θέμα με το αρχείο του ήχου. Τα πιο δημοφιλή αρχεία δεν κωδικοποιούν συχνότητες σε τέτοιο εύρος. Το mp3 και λοιπά lossy κόβουν (ανάλογα το bitrate) πάνω από τα 16kHz - 20kHz, το wav/flac/λοιπά lossless (σε CD quality) πάνε μέχρι 22.05kHz, PCM με προδιαγραφές DVD audio πάει μέχρι 24kHz. Υπάρχουν φυσικά PCM και DSD που φτάνουν τα 384Khz sampling rate, δηλαδή κωδικοποιούν συχνότητες μέχρι 192kHz, αλλά αμφιβάλω αν το τυπικό PC έχει codecs για τέτοια audio formats. Άρα δύσκολο να σου έρθει π.χ. ένα DSD ως attachment σε email και το μηχάνημά σου να μπορεί να το παίξει.

    4) Στο paper μιλάνε για ζημιές στα 120-140 db SPL. Σε τέτοια ένταση (και ειδικά αφού μιλάμε για τέτοιες υψηλές συχνότητες) το τελευταίο που θα με απασχολούσε είναι η υγεία του δίσκου... Λένε π.χ. για έκθεση σε ήχο 7kHz (το ζουζούνισμα μιας σκνίπας) στα 119db (ένταση ενός κομπρεσέρ) επί 120 δευτερόλεπτα. Χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω ότι αυτό είναι ήδη πάνω από τις αντοχές του ανθρώπινου αυτιού.
    Τα είπες όλα. το άρθρο είναι παρανοϊκή καταστροφολογία, σε βαθμό που παίζει να είναι και επινοημένο.

  3. #18
    Εγγραφή
    16-10-2004
    Περιοχή
    ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.666
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    21.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ δεν έχω ηχεία, ακούω μόνο από headset οπότε δεν κινδυνεύω...

  4. #19
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι' αυτό λέω εδώ και χρόνια, σε υπολογιστές που παίζουν ρόλο desktop (desktops ή laptops) αποκλειστικά και μόνο SSDs πάντα.
    τα ιδια λεω και εγω αλλα δεν μου περρισευει 1000+ για να παρω 3 tb ssd για τα αρχεια μου

  5. #20
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Unreal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν έχω ηχεία, ακούω μόνο από headset οπότε δεν κινδυνεύω...
    https://youtu.be/WKzaXrP1nnw

    Είσαι σίγουρος πως δεν κινδυνεύεις; δες τι έπαθε ο καημένος.

  6. #21
    Εγγραφή
    10-01-2006
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    8(dB) / 36(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από murray Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή διάβασα λίγο το paper, μου φαίνεται ότι κάνουμε πολύ κακό για το τίποτα.

    1) Όπως είπαν και άλλοι πιο πριν, κανένα desktop/laptop ηχείο δεν μπορεί να παίξει ήχους πάνω από 20kHz. Τέτοιο εύρος συχνοτήτων καλά καλά δεν πιάνουν πανάκριβα επαγγελματικά ηχεία πολλών χιλιάδων $$$$, είναι αστείο να μιλάμε για desktop/laptop. Και δεν πιάνουν επειδή δεν έχει κανένα νόημα, το ανθρώπινο αυτί δεν πιάνει τέτοιες συχνότητες.

    2) Ακόμα κι αν έχεις όμως ένα τέτοιο ηχείο ειδικής χρήσης, η κάρτα ήχου δεν παράγει σήμα πάνω από 20kHz. Ακριβώς επειδή τα περισσότερα ηχεία έχουν προδιαγραφές το πολύ μέχρι 20kHz, η έξοδος ήχου της κάρτας έχει φίλτρο για να κόβει τυχόν μεγαλύτερες συχνότητες οι οποίες μπορεί από το να στρεσάρουν το ηχείο υποβαθμίζοντας την ποιότητα ήχου μέχρι και να δημιουργήσουν βλάβη στο ηχείο.

    3) Ακόμα κι αν έχει κάποιος ηχείο και κάρτα που υποστηρίζουν >20kHz, υπάρχει θέμα με το αρχείο του ήχου. Τα πιο δημοφιλή αρχεία δεν κωδικοποιούν συχνότητες σε τέτοιο εύρος. Το mp3 και λοιπά lossy κόβουν (ανάλογα το bitrate) πάνω από τα 16kHz - 20kHz, το wav/flac/λοιπά lossless (σε CD quality) πάνε μέχρι 22.05kHz, PCM με προδιαγραφές DVD audio πάει μέχρι 24kHz. Υπάρχουν φυσικά PCM και DSD που φτάνουν τα 384Khz sampling rate, δηλαδή κωδικοποιούν συχνότητες μέχρι 192kHz, αλλά αμφιβάλω αν το τυπικό PC έχει codecs για τέτοια audio formats. Άρα δύσκολο να σου έρθει π.χ. ένα DSD ως attachment σε email και το μηχάνημά σου να μπορεί να το παίξει.

    4) Στο paper μιλάνε για ζημιές στα 120-140 db SPL. Σε τέτοια ένταση (και ειδικά αφού μιλάμε για τέτοιες υψηλές συχνότητες) το τελευταίο που θα με απασχολούσε είναι η υγεία του δίσκου... Λένε π.χ. για έκθεση σε ήχο 7kHz (το ζουζούνισμα μιας σκνίπας) στα 119db (ένταση ενός κομπρεσέρ) επί 120 δευτερόλεπτα. Χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω ότι αυτό είναι ήδη πάνω από τις αντοχές του ανθρώπινου αυτιού.
    Ακριβώς!

  7. #22
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymous-root Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς!
    Καλά, όχι και "ακριβώς".
    Ολόκληρη ανάλυση για το αν τα ηχεία και οι υπολογιστές μπορούν να παίξουν πάνω από 20KHz και στο τέλος το παράδειγμα από το paper αναφέρει έκθεση σε ήχο 7KHz.

    ΟΚ, δε λέω, και η ένταση προφανώς είναι ένα θέμα (οπότε και πάλι μπορεί πρακτικά το όλο ζήτημα να είναι μούφα) αλλά η ανάλυση μάλλον είναι κι αυτή λίγο biased.

  8. #23
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από murray Εμφάνιση μηνυμάτων

    4) Στο paper μιλάνε για ζημιές στα 120-140 db SPL. Σε τέτοια ένταση (και ειδικά αφού μιλάμε για τέτοιες υψηλές συχνότητες) το τελευταίο που θα με απασχολούσε είναι η υγεία του δίσκου... Λένε π.χ. για έκθεση σε ήχο 7kHz (το ζουζούνισμα μιας σκνίπας) στα 119db (ένταση ενός κομπρεσέρ) επί 120 δευτερόλεπτα. Χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω ότι αυτό είναι ήδη πάνω από τις αντοχές του ανθρώπινου αυτιού.
    Τα ηχεία μου (Hi-fi) που είναι πολύ υψηλής ποιότητας δίνουν τις εξής προδιαγραφές:
    Max sound pressure level: 107 dB peak from pair at 7' / 2 m
    ενώ μια συνηθισμένη ακρόαση δεν ξεπερνάει τα 85db κατά μέσο όρο με peaks που μπορεί να φθάνουν τα 90db και κάτι...
    Άσε που για να φθάσεις στα 107db θέλεις διπλασιασμό της ισχύος ανά 3db πράγμα που απαιτεί να έχεις και ενισχυτή με ανάλογη ποιότητα και δύναμη (πχ αν το ηχείο δίνει 85 db με 1 watt, χρειάζονται πολύ πάνω από 1000 watt για να πλησιάσεις τα 120db)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shadowman : 02-06-18 στις 18:37.

  9. #24
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.629
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από murray Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή διάβασα λίγο το paper, μου φαίνεται ότι κάνουμε πολύ κακό για το τίποτα.

    1) Όπως είπαν και άλλοι πιο πριν, κανένα desktop/laptop ηχείο δεν μπορεί να παίξει ήχους πάνω από 20kHz. Τέτοιο εύρος συχνοτήτων καλά καλά δεν πιάνουν πανάκριβα επαγγελματικά ηχεία πολλών χιλιάδων $$$$, είναι αστείο να μιλάμε για desktop/laptop. Και δεν πιάνουν επειδή δεν έχει κανένα νόημα, το ανθρώπινο αυτί δεν πιάνει τέτοιες συχνότητες.

    2) Ακόμα κι αν έχεις όμως ένα τέτοιο ηχείο ειδικής χρήσης, η κάρτα ήχου δεν παράγει σήμα πάνω από 20kHz. Ακριβώς επειδή τα περισσότερα ηχεία έχουν προδιαγραφές το πολύ μέχρι 20kHz, η έξοδος ήχου της κάρτας έχει φίλτρο για να κόβει τυχόν μεγαλύτερες συχνότητες οι οποίες μπορεί από το να στρεσάρουν το ηχείο υποβαθμίζοντας την ποιότητα ήχου μέχρι και να δημιουργήσουν βλάβη στο ηχείο.

    3) Ακόμα κι αν έχει κάποιος ηχείο και κάρτα που υποστηρίζουν >20kHz, υπάρχει θέμα με το αρχείο του ήχου. Τα πιο δημοφιλή αρχεία δεν κωδικοποιούν συχνότητες σε τέτοιο εύρος. Το mp3 και λοιπά lossy κόβουν (ανάλογα το bitrate) πάνω από τα 16kHz - 20kHz, το wav/flac/λοιπά lossless (σε CD quality) πάνε μέχρι 22.05kHz, PCM με προδιαγραφές DVD audio πάει μέχρι 24kHz. Υπάρχουν φυσικά PCM και DSD που φτάνουν τα 384Khz sampling rate, δηλαδή κωδικοποιούν συχνότητες μέχρι 192kHz, αλλά αμφιβάλω αν το τυπικό PC έχει codecs για τέτοια audio formats. Άρα δύσκολο να σου έρθει π.χ. ένα DSD ως attachment σε email και το μηχάνημά σου να μπορεί να το παίξει.

    4) Στο paper μιλάνε για ζημιές στα 120-140 db SPL. Σε τέτοια ένταση (και ειδικά αφού μιλάμε για τέτοιες υψηλές συχνότητες) το τελευταίο που θα με απασχολούσε είναι η υγεία του δίσκου... Λένε π.χ. για έκθεση σε ήχο 7kHz (το ζουζούνισμα μιας σκνίπας) στα 119db (ένταση ενός κομπρεσέρ) επί 120 δευτερόλεπτα. Χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω ότι αυτό είναι ήδη πάνω από τις αντοχές του ανθρώπινου αυτιού.

    και εγω ετσι το καταλαβα και προσπαθουσα να υπολογισω τα 50 και 380 pa και τα 126 db σε τι ενεργεια πτωσης αντιστοιχουν , και μετα να το πολλαπλασιασω με την συχνοτητα (5000 - 27000 hz ) για να καταληξω σε καποιο συμπερασμα του τυπου οτι 5000-27000 πτωσεις το δεπτερολεπτο απο μισο εκατοστο ενδεχεται να δημιουργησουν προβλημα στον μηχανικο δισκο και να γελασω .

    χωρια τα ηλεκτρομαγνητικα κυματατα της πηγης που ειναι στα 10 εκατοστα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #25
    Εγγραφή
    05-10-2004
    Περιοχή
    Santa Clara, CA, USA
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.307
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    200/5 Mbps
    ISP
    Comcast
    Router
    Netgear C7000v2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, όχι και "ακριβώς".
    Ολόκληρη ανάλυση για το αν τα ηχεία και οι υπολογιστές μπορούν να παίξουν πάνω από 20KHz και στο τέλος το παράδειγμα από το paper αναφέρει έκθεση σε ήχο 7KHz.

    ΟΚ, δε λέω, και η ένταση προφανώς είναι ένα θέμα (οπότε και πάλι μπορεί πρακτικά το όλο ζήτημα να είναι μούφα) αλλά η ανάλυση μάλλον είναι κι αυτή λίγο biased.
    Αυτό κατάλαβες εσύ; Το paper (που μάλλον δεν κοίταξες ούτε διαγώνια) έχει πειράματα με συχνότητες από 6.5kHz έως 40kHz. Εγώ είπα ότι για τις μεν υπερηχητικές συχνότητες (>20kHz) κανένα (σχεδόν) οικιακό σύστημα δεν μπορεί να τις αναπαράξει, οπότε πολύ φασαρία για το τίποτα, για τις δε ακουστικές συχνότητες (που μπορούν να αναπαραχθούν οικιακά) οι εντάσεις που αναφέρει το paper δημιουργούν πρωτίστως πρόβλημα ακοής στον ίδιο τον άνθρωπο - ακόμα και να σου ερχόταν ένα τέτοιο κακόβουλο attachment δεν θα άντεχες να το αφήσεις να παίζει σε τέτοια ένταση επί τόσην ώρα. Τι είναι biased από αυτό που λέω;

  11. #26
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από murray Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό κατάλαβες εσύ; Το paper (που μάλλον δεν κοίταξες ούτε διαγώνια) έχει πειράματα με συχνότητες από 6.5kHz έως 40kHz. Εγώ είπα ότι για τις μεν υπερηχητικές συχνότητες (>20kHz) κανένα (σχεδόν) οικιακό σύστημα δεν μπορεί να τις αναπαράξει, οπότε πολύ φασαρία για το τίποτα, για τις δε ακουστικές συχνότητες (που μπορούν να αναπαραχθούν οικιακά) οι εντάσεις που αναφέρει το paper δημιουργούν πρωτίστως πρόβλημα ακοής στον ίδιο τον άνθρωπο - ακόμα και να σου ερχόταν ένα τέτοιο κακόβουλο attachment δεν θα άντεχες να το αφήσεις να παίζει σε τέτοια ένταση επί τόσην ώρα. Τι είναι biased από αυτό που λέω;
    Ναι, να σου πω την αλήθεια, από αυτά που έγραψες, αυτό κατάλαβα. Το paper δεν το διάβασα, όχι.
    Τώρα έτσι όπως το εξήγησες κατάλαβα τι ήθελες να πεις. Οπότε το παίρνω πίσω. Δεν ήταν biased, απλά όχι αρκετά επεξηγηματικό.

  12. #27
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παραγωγική αμφισβήτηση λοιπόν. Καταλάβαμε και οι υπόλοιποι καλύτερα.

    Είναι μία από τις πολλές φορές, που τα σχόλια είναι πιο ενημερωτικά από την ίδια την είδηση.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  13. #28
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.813
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Το γεγονος οτι εγω μπορω να φτιαξω ενα παλλομενο συστημα στα 30-35khz (δεν ακουγεται) και με 5-10 δευτερολεπτα λειτουργιας σε μια ενταση 140 db (που δε θα τη καταλαβει κανεις γιατι ειναι εκτος του ανθρωπινου hearing range) να μπορω να βγαλω off ολους τους δισκους εντος της ηχητικης ακτινας του συστηματος, ειναι "προβληματικο".

    edit: Και ειναι ακομα πιο προβληματικο σε areas που το "αγορασε SSD" δε καλυπτει... πχ καταγραφικα καμερων που θελουν terabyte δεδομενων. Δε γινεται ενας attacker να βγαζει off το καταγραφικο με remote τροπο (αναπαραγωγη υψηλης συχνοτητας ηχου σε πολυ υψηλα db).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 02-06-18 στις 23:44.

  14. #29
    Εγγραφή
    24-08-2006
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    το ότι συγκεκριμένοι ήχοι μπορούν να καταστρέψουν δίσκους είναι γνωστό εδώ και πολλά χρόνια το αν ένας υπολογιστής μπορεί να παράξει τέτοιους ήχους είναι άλλο θέμα

  15. #30
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Η μετάφραση αναφέρει μόνο το μισό απο το paper. Χρησιμοποιεί ακουστικές συχνότητες για να συντονίσει το δίσκο και να προκαλέσει ζημιά. Το καλύτερο κομμάτι όμως είναι οτι χρησιμοποιούν υπέρηχους για να μπερδέψουν τα επιταχυνσιόμετρα του δίσκου και να τον αναγκάζουν να παρκάρει την κεφαλή. Αυτό είναι πραγματικά πρωτότυπη ιδέα.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-18, 16:23
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 19:26
  3. Aν μια μητρικη καει μπορει να παρει και δισκους μαζι?
    Από puffy στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-17, 12:37
  4. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-17, 13:33
  5. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-17, 16:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας