Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    08-07-2015
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Την καλησπέρα μου σε όλους!

    Θα ήθελα παρακαλώ μια γνώμη στο παρακάτω θέμα.

    Εδώ και 2 περίπου χρόνια υπάρχουν προβλήματα τόσο με το adsl όσο και με την γραμμή τηλεφώνου, συγκεκριμένα αποσυνδέσεις (κυρίως παλαιότερα) και χαμηλές ταχύτητες (κυρίως στο uploading) ως προς το internet και "παράσιτα"ή "χιονια" στην γραμμή του τηλεφώνου. Η συνδεσμολογία είναι μέσω σπλίττερ. Το πρόβλημα υφίσταται, όταν συνυπάρχουν τα καλώδια τηλεφώνου και adsl. Με άλλα λόγια όλα λειτουργούν ομαλώς, όταν συνδέεται είτε μόνο του το καλώδιο του adsl (και άρα δεν λειτουργεί το τηλέφωνο) είτε μόνο του το καλώδιο του σταθερού (και άρα δεν έχω ιντερνετ). Έχω δοκιμάσει τουλάχιστον 2 διαφορετικά καλώδια, συσκευές τηλεφώνου και σπλίττερ χωρις αποτέλεσμα. Ο τεχνικός του παροχου (της wind) μου είχε πει ότι φταίει είτε η συσκευή τηλεφώνου είτε το καλώδιο adsl. Ek του αποτελέσματος μου είπε μ@@@@@@. Καμμιά ιδέα τί μπορεί να φταίει; Υπ`όψιν ότι είμαι άσχετος με το αντικείμενο οπότε να είσθε όσο πιο αναλυτικόι γίνεται.

    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Εγγραφή
    24-03-2006
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Αγόρασε νέο σπλιτεερ και βάλε φίλτρα στα τηλέφωνα. Κανε σωστές συνδεσεις. Είναι πολύ απλό. Απορώ γιατί ο τεχνικός δεν το είπε. Πρόσεξε τι σπλιτεερ θα πάρεις. Ότι τύπο λέει το ρούτερ από κάτω ...Α ,Α+ κλπ

  3. #3
    Εγγραφή
    08-07-2015
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!

    Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικά σπλίττερ, όλα 100% λειτουργικά, καμμιά διαφορά. Πώς μπορώ να δω τον τύπο του σπλίττερ που χρειάζεται και πώς ξέρω αν έχω χρησιμοποιήσει το σωστό; Κάτω από το ρούτερ δεν βλέπω κατι σχετικό (Α, Α+ κλπ)

    Με τον προηγούμενο πάροχο με το ίδιο ρούτερ και το ίδιο σπλίττερ δεν υπήρχε κανένα θέμα, αφ`ου έχω ίδιο ρούτερ, γιάτι να πρέπει να αλλάξω το σπλίττερ;

    Ευχαριστώ!

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To splitter από την πλευρά του modem είναι μια απλή γέφυρα, όπως θα δεις και στο Link.
    Aν δεν έχεις τηλέφωνο δίπλα στο ρούτερ ή αν βάλεις διπλή πρίζα δεν χρειάζεται καθόλου, βάζεις το ρούτερ κατευθείαν στην πρίζα και το τηλέφωνο με ένα φίλτρο καλής ποιότητας.
    Αν πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε splitter, βάλε και εκεί ένα καλής ποιότητας.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    08-07-2015
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Υπάρχει μόνο μία τηλεφωνική πρίζα σε όλο το σπίτι, σε απόσταση 3 μέτρων από το ρούτερ. Συνεπώς, αν κατάλαβα καλά, ή αγοράζω κάποιο πιο ποιοτικό σπλίττερ από αυτα που έχω ήδη δοκιμάσει ή βάζω δεύτερη πρίζα; Ευχαριστώ!!

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού δεν έχεις τηλέφωνο δίπλα στο ρούτερ δεν χρειάζεσαι splitter, βάλε το ρούτερ κατευθείαν στην πρίζα και το τηλέφωνο με ένα φίλτρο στην άλλη, τσεκάρισε μήπως σου δημιουργεί πρόβλημα και κάποια από τις δύο πρίζες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    08-07-2015
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αφ`ού σε ευχαριστήσω θερμα για το ενδιαφέρον σου, επειδή έχω μια επιφύλαξη, αν έχω αντιληφθεί πλήρως τα όσα λες: Μου λες στην υπάρχουσα πρίζα τηλεφώνου να συνδέσω το καλώδιο του adsl και να βάλω και δεύτερη, καινούργια, πρίζα τηλεφώνου για να συνδέσω μέσω φίλτρου το καλώδιο της συσκευής του σταθερού τηλεφώνου. Σωστά;

    Επειδή, για να είμαι ειλικρινης, με προβληματίζει το κόστος του ηλεκτρολόγου για νέα τηλεφωνική πρίζα, θεωρείς ότι με ένα καινόύργιο "καλό" σπλίττερ υπαρχουν σοβαρές πιθανότητες να μην λύθει το πρόβλημα; Τα 3 σπλίττερ που δοκίμασα είναι τα 2 "Atech" και το τρίτο απλώς γράφει "Pstn Splitter". Προφανώς είναι της πλάκας.

    Ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά!

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mήπως δεν κατάλαβα έγω καλά;; λες πιο πάνω
    Υπάρχει μόνο μία τηλεφωνική πρίζα σε όλο το σπίτι, σε απόσταση 3 μέτρων από το ρούτερ
    εννοείς ότι αυτή η πρίζα είναι όλη κι' όλη ή έχει πρίζα το ρούτερ και στα 3 μέτρα είναι κι' άλλη πρίζα που βάζεις το τηλέφωνο;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    08-07-2015
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αυτή η πρίζα τηλεφώνου είναι όλη κι όλη. Το καλώδιο του adsl διασχίζει τους τοίχους και καταλήγει στην υποδοχή του ρούτερ.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι καλώδιο έχεις βάλει;; αν είναι καλώδιο προεκτάσεως δεν είναι σωστό, θα πρέπει να βάλεις καλώδιο UTP.

    Kάνε μια δοκιμή,
    Βάλε το splitter στην πρίζα και σύνδεσε το router στο splitter με ένα κοντό καλώδιο από αυτά που έχει μέσα στο κουτί του, σύνδεσε και το τηλέφωνο με ένα κοντό καλώδιο επίσης στο splitter.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    08-07-2015
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Η συνδεσμολογία που έχω εδώ και πολλά χρόνια (και η οποιά δεν δημιουργούσε κανένα πρόβλημα παλαιοτερα) είναι η εξής: Ένα κοντό γκρί καλώδιο τηλεφώνου ξεκινά από την μοναδική πρίζα τηλεφώνου και καταλήγει στην υποδοχή line του splitter που είναι σχεδόν από κάτω από την πρίζα. Στις υποδοχές "phone" kai "modem" συνδέονται αφ`ενός ένα γκρι κοντο καλώδιο τηλεφώνου το οποίο καταλήγει στην συσκευή τηλεφώνου που είναι από πάνω σε τραπεζάκι και αφ`ετέρου ένα μακρύ λευκό καλώδιο 4-5 μέτρων που ξεκινά από το σπλίττερ και καταλήγει, μέσω τοίχων, στο ρούτερ.

    Αυτό το λευκό καλώδιο δεν μπορώ να πω σίγουρα, αν είναι "προεκτάσεως" βασει της παραπομπής σου. Και το utp που βλέπω στο ιντερνετ ιδιο μου φαινεται. Υπάρχει τρόπος να το επιβεβαιώσω; Σε κάθε περίπτωση, αν έχει πρόβλημα το συγκεκριμένο καλώδιο, θα λειτουργούσε κανονικά το ιντερνετ, όταν το συνδέω απ`ευθείας (χωρίς σπλίττερ) στην πριζα του τηλεφώνου ή όταν απλώς αποσυνδέω το καλώδιο του τηλεφώνου από το σπλίττερ και αφήνω μόνο του το καλώδιο του adsl; Mε άλλα λόγια, πρόβλημα υπάρχει μονον στην συνύπαρξη των 2 καλωδίων στο σπλίττερ.

    Δεν φτάνει κοντό καλώδιο (εννοεις αυτά τα γκρι για να κάνω την δοκιμή που λες, είναι σε απόσταση. Έχω κάνει όμως δοκιμή και με άλλο καλώδιο (χωρίς την παρεμβολή των τοίχων γιατί είναι μικρότερο) και ισχύουν τα ίδια.

    Ευχαριστώ!!!

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν θέλουμε να πάμε σε άλλη θέση το ρούτερ τότε κάνουμε την προέκταση με καλώδιο UTP. Κάνουμε την διακλάδωση μέσα στην πρίζα χρησιμοποιώντας αυστηρά ένα ζευγάρι από τα 4 που έχει το UTP(π.χ. μπλέ-μπλέ/άσπρο).
    Το UTP έχει ζευγάρια χρωμάτων και τα οποία είναι συνεστραμμένα μεταξύ τους.
    Αν έχουμε να επιλέξουμε ανάμεσα σε μακρύ τηλεφωνικό καλώδιο και κοντό δικτύου ή κοντό τηλεφωνικό καλώδιο και μακρύ δικτύου, επιλέγουμε το δεύτερο.

    Το πρόβλημα σου είναι καθαρά θέμα καλωδίου, επαφών ή splitter/φίλτρου.

    - - - Updated - - -

    Μην κολλάς γιατί όταν βάζεις τα καλώδια χωριστά είναι εντάξει και όταν μπαίνουν μαζί υπάρχει πρόβλημα, μπορεί η γραμμή να είναι στο όριο της και μόλις προστεθεί πάνω της συσκευή ή επιπλέον καλώδιο να έχει πρόβλημα, το ίδιο ισχύει και για τους διαφορετικούς παρόχους.

    Κάνε την δοκιμή με τα κοντά καλώδια και αν δεν μπορείς να μεταφέρεις τον υπολογιστή για την δοκιμή σύνδεσε τον με ένα μακρύ καλώδιο δικτύου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    08-07-2015
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Σε ευχαριστώ πολύ για την ενασχόληση. Θα δοκιμάσω νέα καλώδια και σπλίττερ μήπως βγάλω άκρη.

Παρόμοια Θέματα

  1. "Στο σφυρί" και η ΕΥΔΑΠ?
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 393
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-22, 15:49
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-18, 21:18
  3. Επιλογή του "user" στο user.static.hol.gr
    Από rightpath στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-17, 13:05
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-17, 17:41
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-17, 09:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας