Σελ. 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 116
  1. #76
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από r0ulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εκανα αιτηση γιατι βρηκα καλυτερο προγραμμα αλλα ηθελα να παρω κ αντιπροσφορα. Αυτο λεμε, οτι ειναι κατα του καταναλωτη γιατι σταματανε οι αντιπροσφορες.
    Με συνεχομενες αυξησεις και αστεια προγραμματα κ ταχυτητες ποιον συμφερει αυτο που εγινε, εμας ή τις εταιρείες;

    Άλλο θέμα το ότι δεν μπορείς να πάρεις πλέον αντιπροσφορά, τα δικαιώματα σου όμως παραμένουν όπως είχανε έχεις 14 ημέρες να αλλάξεις γνώμη

  2. #77
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από r0ulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα αίτηση φορητότητας από Vodafone σε Nova(Σταθερή - Ιντερνετ).Στη σύμβαση της Nova είχε ένα κουτάκι που έπρεπε να τσεκάρεις αν θέλεις να περιμένεις 14 μέρες για υπαναχώρηση ή όχι. Το άφησα ατσεκάριστο και η Nova περίμενε 14 μέρες μέχρι να στείλει το αίτημα φορητότητας. Έτσι η Vodafone δεν έμαθε ποτέ ότι θέλω να αλλάξω πάροχο και δεν μου έκανε ποτέ αντιπροσφορά.

    Με λίγα λόγια το καρτέλ που έχει δημιουργηθεί στους παρόχους κάνει ότι θέλει και τα έκανε πλακάκια και ο ΕΕΤΤ μαζί τους. Απαράδεκτο ενώ σε όλες τις χώρες της ΕΕ πληρώνουν πολύ λιγότερα για κινητή, σταθερή κ ίντερνετ, μαζί με συσκευές iphone κλπ εμείς εδώ στη μπανανία καθόμαστε και τρώμε ότι μας σερβίρει το καρτελ και λέμε καλά έκανε κ από πάνω!!

    Ελπίζω οι συνήγοροι του καταναλωτή να καταφέρουν κάτι να αλλάξει αλλιώς μας βλέπω σε λίγο χωρίς καθόλου δικαιώματα έτσι όπως το πάνε.
    Μάλλον το χειρίστηκες λάθος. Αφού στην άκρη του μυαλού σου είχες την αντιπροσφορά, έπρεπε να τσεκάρεις να μην περιμένεις τις 14 μέρες. Μπορεί να έχανες το δικαίωμα της υπαναχώρησης, όμως σου έμενε αυτό της "ακύρωσης φορητοτητας" το οποίο ισχύει μέχρι και μια ώρα πριν την ενεργοποίηση της γραμμής στον νέο παροχο και εντος των 14 ημερών από την αίτηση σου.

    Αυτό σημαίνει πως ο παλιός παροχος θα είχε (πιθανότατα) τον χρόνο για αντιπροσφορά, και εσύ για ακύρωση. Σημειωτέον αυτό έχει χαμηλότερο ποσοστό επιτυχίας αν ο νέος παροχος είναι ο ΟΤΕ, μιας και συνήθως πραγματοποιεί σε χρόνο ρεκόρ τις νέες συνδέσεις.

  3. #78
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    To πρόβλημά του είναι ότι αν και δεν τσέκαρε το κατάλληλο πεδίο (άρα ζήτησε να γίνει νωρίτερα η φορητότητα) εν τούτοις δεν λήφθηκε υπόψη και η εταιρεία ακολούθησε την στάνταρτ διαδικασία (αναμονή επί 14ήμερο).
    Είτε υπάρχει λάθος στο τι ουσιαστικά κάνει το πεδίο, είτε η εταιρεία αγνόησε την επιθυμία του.

  4. #79
    Εγγραφή
    16-06-2018
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγω εχω φιλο σε καταστημα του οτε και τον ρωτησα αν μπορεις να κανεις ακυρωση της αιτησης η υπαναχωρηση και μου ειπε πως εχει προσπαθησει να τραβηξει πισω πολλες αιτησης και δεν μπορει να κανει τιποτα... αν κανεις αιτηση φορητοτητας σε αλλο παροχο θα σε τραβηξει ο καινουριος και δεν μπορεις να κανεις τιποτα...ετσι μου ειπε...εγω ας πουμε προλαβα και το εκανα αυτο πριν 2 μηνες για καλυτερη προσφορα και για να παρω συσκευη και οντως πηρα... ειχα κανει αιτηση φορητοτητας στην wind με πηρε η κοσμοτε μεσα σε 20 λεπτα και μην τα πολυλογω πηρα και την συσκευη και μειωση στο παγιο... τωρα δεν μπορει να το κανει καποιος... αυτα μου ειπε εμενα...

  5. #80
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnakis2206 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω εχω φιλο σε καταστημα του οτε και τον ρωτησα αν μπορεις να κανεις ακυρωση της αιτησης η υπαναχωρηση και μου ειπε πως εχει προσπαθησει να τραβηξει πισω πολλες αιτησης και δεν μπορει να κανει τιποτα... αν κανεις αιτηση φορητοτητας σε αλλο παροχο θα σε τραβηξει ο καινουριος και δεν μπορεις να κανεις τιποτα...ετσι μου ειπε...εγω ας πουμε προλαβα και το εκανα αυτο πριν 2 μηνες για καλυτερη προσφορα και για να παρω συσκευη και οντως πηρα... ειχα κανει αιτηση φορητοτητας στην wind με πηρε η κοσμοτε μεσα σε 20 λεπτα και μην τα πολυλογω πηρα και την συσκευη και μειωση στο παγιο... τωρα δεν μπορει να το κανει καποιος... αυτα μου ειπε εμενα...
    Πότε δεν μπορούσε να σου ακυρώσει την φορητότητα ο παροχος που φεύγεις, στον καινούργιο πρέπει να κάνεις την αίτηση ακύρωσης εσύ ο ίδιος

  6. #81
    Εγγραφή
    16-06-2018
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μα αυτο ακριβως εννοω...οτι αυτο που μου ειπε και αυτος ειναι οτι καινουριες αιτησης προς τον οτε και ο ιδιος ο υπαλληλος δεν μπορει να της ακυρωσει...

  7. #82
    Εγγραφή
    01-01-2009
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο θέμα το ότι δεν μπορείς να πάρεις πλέον αντιπροσφορά, τα δικαιώματα σου όμως παραμένουν όπως είχανε έχεις 14 ημέρες να αλλάξεις γνώμη
    Γι αυτόν ακριβώς τον λόγο το αλλάξανε, για να μη μπορούμε να επωφεληθούμε των αντιπροσφορών. Είναι κατά μου και υπέρ τους.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goana12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον το χειρίστηκες λάθος. Αφού στην άκρη του μυαλού σου είχες την αντιπροσφορά, έπρεπε να τσεκάρεις να μην περιμένεις τις 14 μέρες. Μπορεί να έχανες το δικαίωμα της υπαναχώρησης, όμως σου έμενε αυτό της "ακύρωσης φορητοτητας" το οποίο ισχύει μέχρι και μια ώρα πριν την ενεργοποίηση της γραμμής στον νέο παροχο και εντος των 14 ημερών από την αίτηση σου.

    Αυτό σημαίνει πως ο παλιός παροχος θα είχε (πιθανότατα) τον χρόνο για αντιπροσφορά, και εσύ για ακύρωση. Σημειωτέον αυτό έχει χαμηλότερο ποσοστό επιτυχίας αν ο νέος παροχος είναι ο ΟΤΕ, μιας και συνήθως πραγματοποιεί σε χρόνο ρεκόρ τις νέες συνδέσεις.
    Δεν το ήξερα αυτό για ακύρωση φορητότητας, πάντως στο κουτάκι έλεγε ότι αν δεν περιμένω τις 14 μέρες χάνω το δικαίωμα υπαναχώρησης αλλά και επιβαρύνομαι μετά με τα έξοδα σε περίπτωση ακύρωσης της σύμβασης.

    Πάντως σήμερα με πήρε η voda και μου έκανε αντιπροσφορά και όταν τους είπα ότι έχουν παρέλθει οι 14 μέρες εφόσον έχουν συμφωνήσει για νέους κανονισμούς, είπε "α εντάξει άρα θα έχετε έξοδα, έχετε δίκιο".
    Ότι να ναι.

  8. #83
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από r0ulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι αυτόν ακριβώς τον λόγο το αλλάξανε, για να μη μπορούμε να επωφεληθούμε των αντιπροσφορών. Είναι κατά μου και υπέρ τους.
    Οκ, επειδή δεν θυμάμαι τώρα, έχεις πουθενά τον νόμο που λέει πως ήταν δικαίωμα αυτό;
    Γιατί ξεκίνησε το όλο θέμα με εσένα να ζητάς τον συνήγορο του καταναλωτή γιατί σου πειράζουν τα δικαιώματα σου

  9. #84
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από r0ulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι αυτόν ακριβώς τον λόγο το αλλάξανε, για να μη μπορούμε να επωφεληθούμε των αντιπροσφορών. Είναι κατά μου και υπέρ τους.
    Οι αντιπροσφορές δεν ήταν/είναι θεσμοθετημένες και δεν γινόταν πάντα σε όλες τις περιπτώσεις. Έχουμε δεκάδες αναφορές από μέλη του φόρουμ που έγραψαν σχετικά.
    Έχουν γίνει αναφορές για προβλήματα χρηστών που έμπλεξαν με τις αντιπροσφορές και είχαν θέματα. Όπως επίσης και τα θέματα που είχαν οι ίδιοι οι πάροχοι και για ποιον λόγο ο ΣτΚ πρότεινε και τελικά έγινε η τροποποίηση στον κανονισμό.

  10. #85
    Εγγραφή
    27-03-2007
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    usrobotics 9112
    Wind: Διαδικασία για την ακύρωση αίτησης φορητότητας
    https://techingreek.com/wind-diadika...oritotitas-dt/

    - - - Updated - - -

    εγω σκέφτομαι να πάω την ημερα που τελειωνει το συμβολαιο στην κινητη της cosmote στην cyta για καρτοκινητο και μετα θα υπαρχει αντιπροσφορά απο cosmote για επιστροφη σε αυτην .

  11. #86
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υπάρχει από χθες σχετικό θέμα στο φόρουμ.

  12. #87
    Εγγραφή
    01-01-2009
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Είδες πουθενά να λέω ότι το θέμα των αντιπροσφορών είναι δικαίωμα του καταναλωτή βάσει νόμου? Ξαναλέω ότι το θέμα των αντιπροσφορών ήταν κάτι που ήταν υπέρ του καταναλωτή και το κατήργησαν. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω για να το καταλάβεις.
    Κ φυσικά μου πειράζουν τα δικαιώματά μου όταν αποφασίζουν μόνοι τους για τρελά προγράμματα και τιμές. Αμέσως επόμενο είναι ο καταναλωτής να κοιτάζει πως να επωφεληθεί από παντού. Εχεις δει καθόλου τι παίρνεις στην υπόλοιπη ΕΕ με 30€ το μήνα πχ? Απεριόριστα σε όλη την ΕΕ, κλήσεις ΜΒ ΚΑΙ iphone 9 ή το τελευταίο τελοσπάντων. Και ταχύτητες στο ιντερνετ όχι αστεία. Και κάτσε εσύ να λες καλά κάνουνε γιατί είχαμε κάποια ψιλομπερδέματα με τις αντιπροσφορές κ δε ξέρω τι.
    Να τους δώσετε κ κανένα μπουρμπουάρ αμα είναι.
    Βρε μπας κ είστε από τις εταιρείες εδώ μέσα?

  13. #88
    Εγγραφή
    15-11-2007
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 /5
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από r0ulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδες πουθενά να λέω ότι το θέμα των αντιπροσφορών είναι δικαίωμα του καταναλωτή βάσει νόμου? Ξαναλέω ότι το θέμα των αντιπροσφορών ήταν κάτι που ήταν υπέρ του καταναλωτή και το κατήργησαν. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω για να το καταλάβεις.
    Κ φυσικά μου πειράζουν τα δικαιώματά μου όταν αποφασίζουν μόνοι τους για τρελά προγράμματα και τιμές. Αμέσως επόμενο είναι ο καταναλωτής να κοιτάζει πως να επωφεληθεί από παντού. Εχεις δει καθόλου τι παίρνεις στην υπόλοιπη ΕΕ με 30€ το μήνα πχ? Απεριόριστα σε όλη την ΕΕ, κλήσεις ΜΒ ΚΑΙ iphone 9 ή το τελευταίο τελοσπάντων. Και ταχύτητες στο ιντερνετ όχι αστεία. Και κάτσε εσύ να λες καλά κάνουνε γιατί είχαμε κάποια ψιλομπερδέματα με τις αντιπροσφορές κ δε ξέρω τι.
    Να τους δώσετε κ κανένα μπουρμπουάρ αμα είναι.
    Βρε μπας κ είστε από τις εταιρείες εδώ μέσα?
    Φυσικά και είναι και από εταιρίες....
    συμφωνώ μαζί σου....

  14. #89
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από r0ulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδες πουθενά να λέω ότι το θέμα των αντιπροσφορών είναι δικαίωμα του καταναλωτή βάσει νόμου? Ξαναλέω ότι το θέμα των αντιπροσφορών ήταν κάτι που ήταν υπέρ του καταναλωτή και το κατήργησαν. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω για να το καταλάβεις.
    Κ φυσικά μου πειράζουν τα δικαιώματά μου όταν αποφασίζουν μόνοι τους για τρελά προγράμματα και τιμές. Αμέσως επόμενο είναι ο καταναλωτής να κοιτάζει πως να επωφεληθεί από παντού. Εχεις δει καθόλου τι παίρνεις στην υπόλοιπη ΕΕ με 30€ το μήνα πχ? Απεριόριστα σε όλη την ΕΕ, κλήσεις ΜΒ ΚΑΙ iphone 9 ή το τελευταίο τελοσπάντων. Και ταχύτητες στο ιντερνετ όχι αστεία. Και κάτσε εσύ να λες καλά κάνουνε γιατί είχαμε κάποια ψιλομπερδέματα με τις αντιπροσφορές κ δε ξέρω τι.
    Να τους δώσετε κ κανένα μπουρμπουάρ αμα είναι.
    Βρε μπας κ είστε από τις εταιρείες εδώ μέσα?
    Είπες

    Ελπίζω οι συνήγοροι του καταναλωτή να καταφέρουν κάτι να αλλάξει αλλιώς μας βλέπω σε λίγο χωρίς καθόλου δικαιώματα έτσι όπως το πάνε.
    Τα δικαιώματα συνήθως τα έχουμε με κάποιο νόμο, κάποια απόφαση


    Οχι δεν είμαι από κάποια εταιρία τηλεφωνίας, αλλά κάτι τέτοια τα λέγαμε στο δημοτικό ή και πιο μικροί

  15. #90
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Από το 13888 του ΟΤΕ που ρώτησα για τη γραμμή του πατέρα μου, πρότειναν να μην περιμένει τις 14 μέρες και ότι θα κάνουν αντιπροσφορά λίγο πριν την ολοκλήρωση της φορητότητας για να κάνει ακύρωση φορητότητας

Σελ. 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-18, 14:28
  2. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-17, 01:36
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-17, 18:36
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-17, 23:02
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-17, 20:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας