Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 116
  1. #91
    Εγγραφή
    15-11-2007
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 /5
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το 13888 του ΟΤΕ που ρώτησα για τη γραμμή του πατέρα μου, πρότειναν να μην περιμένει τις 14 μέρες και ότι θα κάνουν αντιπροσφορά λίγο πριν την ολοκλήρωση της φορητότητας για να κάνει ακύρωση φορητότητας
    Και πως θα γίνει αυτό ;;; Λογικά αν δεν περιμένεις 14 μέρες τότε δεν μπορείς να κάνεις ακύρωσης...

  2. #92
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν διαβάζατε τον κανονισμό και τι προβλέπει, θα καταλαβαίνατε αυτό που αναφέρει ο gcf.
    Χοντρικά για να μην τα ξαναγράφω δες εδώ, εδώ, εδώ κι εδώ.

  3. #93
    Εγγραφή
    01-01-2009
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το 13888 του ΟΤΕ που ρώτησα για τη γραμμή του πατέρα μου, πρότειναν να μην περιμένει τις 14 μέρες και ότι θα κάνουν αντιπροσφορά λίγο πριν την ολοκλήρωση της φορητότητας για να κάνει ακύρωση φορητότητας
    Επιβεβαιώνω. Με κάλεσαν άλλες 2 φορές από τη voda για αντιπροσφορά και μου είπαν αυτό ακριβώς που λες. Ότι θα πρέπει να μην περιμένουμε τις 14 μέρες και θα προλαβαίνουν αυτοί να κάνουν αντιπροσφορά πριν ολοκλήρωση της φορητότητας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπες


    Τα δικαιώματα συνήθως τα έχουμε με κάποιο νόμο, κάποια απόφαση
    Έχεις τρομερό πρόβλημα κατανόησης αγαπητέ. Ή κάνεις πως έχεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν είμαι από κάποια εταιρία τηλεφωνίας, αλλά κάτι τέτοια τα λέγαμε στο δημοτικό ή και πιο μικροί
    Καλά που μου το πες. Λες αν ήσουν απο εταιρεία κ να το παραδεχόσουν δηλαδή; Ελπίζω τελικά να κατάφερες να το βγάλεις το δημοτικό.

  4. #94
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    'Αρα με λίγα λόγια με αυτά που διαβάζω, η "διαδικασία" για να πάρει κάποιος αντιπροσφορά είναι.

    1.Κάνω αίτηση στον νέο πάροχο με τσεκαρισμένο το "κουτάκι" που λέει ότι θέλω να ξεκινήσουν οι διαδικασίες πριν τις 14 μέρες.
    2. Αν(πρέπει κανονικά) ενημερωθεί ο παλιός μου πάροχος μέσα σε αυτές τις 14 μέρες και με πάρει τηλέφωνο πάλι μέσα σε αυτό το διάστημα, μπορώ να συμφωνήσω μαζί του και τελικά να ζητήσω με αίτηση(στον νέο πάροχο), ότι δεν θα πάω στον νέο πάροχο.
    3. Όλα αυτά πρέπει να γίνουν πριν ενεργοποιηθεί η γραμμή και πάρω το sms ενεργοποίησης. Ερώτηση Αν ενεργοποιηθεί μέσα σε αυτές τις 14 μέρες η γραμμή από τον νέο πάροχο μπορώ να κάνω κάτι?

  5. #95
    Εγγραφή
    01-01-2009
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    'Αρα με λίγα λόγια με αυτά που διαβάζω, η "διαδικασία" για να πάρει κάποιος αντιπροσφορά είναι.

    1.Κάνω αίτηση στον νέο πάροχο με τσεκαρισμένο το "κουτάκι" που λέει ότι θέλω να ξεκινήσουν οι διαδικασίες πριν τις 14 μέρες.
    2. Αν(πρέπει κανονικά) ενημερωθεί ο παλιός μου πάροχος μέσα σε αυτές τις 14 μέρες και με πάρει τηλέφωνο πάλι μέσα σε αυτό το διάστημα, μπορώ να συμφωνήσω μαζί του και τελικά να ζητήσω με αίτηση(στον νέο πάροχο), ότι δεν θα πάω στον νέο πάροχο.
    3. Όλα αυτά πρέπει να γίνουν πριν ενεργοποιηθεί η γραμμή και πάρω το sms ενεργοποίησης. Ερώτηση Αν ενεργοποιηθεί μέσα σε αυτές τις 14 μέρες η γραμμή από τον νέο πάροχο μπορώ να κάνω κάτι?
    Σωστά. Αν ενεργοποιηθεί η γραμμή δεν μπορείς να κάνεις κάτι, αλλά το θέμα είναι , βάσει των όσων κατάλαβα εν κατακλείδι, ότι θα σε καλέσουν απευθείας από τον παλιό πάροχο για αντιπροσφορά.

    Εγώ εντέλει δε βγήκα χαμένη γιατί το πρόγραμμα που πήρα ήταν χαμηλότερο από αυτό που πλήρωνα στον παλιό.

  6. #96
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    'Αρα με λίγα λόγια με αυτά που διαβάζω, η "διαδικασία" για να πάρει κάποιος αντιπροσφορά είναι.

    1.Κάνω αίτηση στον νέο πάροχο με τσεκαρισμένο το "κουτάκι" που λέει ότι θέλω να ξεκινήσουν οι διαδικασίες πριν τις 14 μέρες.
    2. Αν(πρέπει κανονικά) ενημερωθεί ο παλιός μου πάροχος μέσα σε αυτές τις 14 μέρες και με πάρει τηλέφωνο πάλι μέσα σε αυτό το διάστημα, μπορώ να συμφωνήσω μαζί του και τελικά να ζητήσω με αίτηση(στον νέο πάροχο), ότι δεν θα πάω στον νέο πάροχο.
    3. Όλα αυτά πρέπει να γίνουν πριν ενεργοποιηθεί η γραμμή και πάρω το sms ενεργοποίησης. Ερώτηση Αν ενεργοποιηθεί μέσα σε αυτές τις 14 μέρες η γραμμή από τον νέο πάροχο μπορώ να κάνω κάτι?
    1. Σωστά.
    2. Όχι "κανονικά πρέπει", αλλά 100% ενημερώνεται, διαφορετικά πως θα μπορούσε να ξεκινήσει η διαδικασία αφού πρέπει να αποδεσμεύσει την γραμμή. Μόνο τότε το μαθαίνει και μπορεί (αν θέλει) να κάνει αντιπροσφορά. Στην άλλη περίπτωση το μαθαίνει την 15η ημέρα, όταν πλέον είναι αργά και δεν ισχύει πλέον καμιά υπαναχώρηση/ακύρωση.
    3. Αν ενεργοποιηθεί η γραμμή στον νέο πάροχο, απλά συνεχίζεις με αυτόν, εκτός κι αν δεν σε απασχολεί το τέλος πρόωρης διακοπής του συμβολαίου και το διακόψεις.

  7. #97
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από r0ulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιβεβαιώνω. Με κάλεσαν άλλες 2 φορές από τη voda για αντιπροσφορά και μου είπαν αυτό ακριβώς που λες. Ότι θα πρέπει να μην περιμένουμε τις 14 μέρες και θα προλαβαίνουν αυτοί να κάνουν αντιπροσφορά πριν ολοκλήρωση της φορητότητας.

    - - - Updated - - -



    Έχεις τρομερό πρόβλημα κατανόησης αγαπητέ. Ή κάνεις πως έχεις.



    Καλά που μου το πες. Λες αν ήσουν απο εταιρεία κ να το παραδεχόσουν δηλαδή; Ελπίζω τελικά να κατάφερες να το βγάλεις το δημοτικό.
    Έχεις δίκαιο τι δημοτικό και βλακείες, νήπια και πολύ σου βάζω.

  8. #98
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Σωστά.
    2. Όχι "κανονικά πρέπει", αλλά 100% ενημερώνεται, διαφορετικά πως θα μπορούσε να ξεκινήσει η διαδικασία αφού πρέπει να αποδεσμεύσει την γραμμή. Μόνο τότε το μαθαίνει και μπορεί (αν θέλει) να κάνει αντιπροσφορά. Στην άλλη περίπτωση το μαθαίνει την 15η ημέρα, όταν πλέον είναι αργά και δεν ισχύει πλέον καμιά υπαναχώρηση/ακύρωση.
    3. Αν ενεργοποιηθεί η γραμμή στον νέο πάροχο, απλά συνεχίζεις με αυτόν, εκτός κι αν δεν σε απασχολεί το τέλος πρόωρης διακοπής του συμβολαίου και το διακόψεις.
    το αν να σου πω την αλήθεια το έβαλα για το εξής παραθυράκι που βλέπω.

    Αν ο νέος πάροχος περιμένει 14 μέρες άσχετα που έγω τσέκαρα ότι το θέλω νωρίτερα δεν μπορεί να γίνει κάτι. Θα ενημερώσει τον παλιό αλλά όταν θα είναι αργά.

    Αυτό μπορεί να το κάνει με διάφορες δικαιολογίες εννοείται. Δεν νομίζω να υπάρχει πουθενά γραμμένο που θα λέει ότι πρέπει να ενημερώσει άμεσα τον προηγούμενο πάροχο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adiS : 27-06-18 στις 13:21.

  9. #99
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παρότι το έχουμε καλύψει, θα ξανακάνω μία σύνοψη, όπως την βλέπω εγώ.
    1. Προφανώς και υπάρχουν και άνθρωποι που σχετίζονται με τις εταιρείες στο φόρουμ, και είναι πολύ προτιμότερο. Έτσι έχουμε όλοι επιπλέον πληροφόρηση και ακούμε γνώμες από όλες τις πλευρές, αντί να ακούμε μόνο τη δικιά μας και να αυτοεπιβεβαιωνόμαστε.
    2. Στην στρεβλή κατάσταση των τιμολογίων των παρόχων, η διαδικασία αντιπροσφοράς ήταν μία χρήσιμη επιλογή για τους καταναλωτές. Όμως είναι προτιμότερο για όλους να εξορθολογιστούν τα προγράμματα και να μην χρειάζεται να καταφεύγουμε σε τεχνάσματα για να πετύχουμε την επιθυμητή προσφορά.
    3. Ο Συνήγορος του Καταναλωτή κατέληξε στο ίδιο συμπέρασμα, και παρότι αναγνωρίζει ότι ως πελάτες χάνουμε κάποια ευελιξία, οι αλλαγές έχουν προοπτική να δράσουν θετικά, πχ οι υπάρχοντες πελάτες να παίρνουν εξαρχής καλύτερη προσφορά ανανέωσης ή οι πάροχοι να μην επιβαρύνονται με έξοδα που δεν θα αποζημιωθούν σε περιπτώσεις ανάκλησης φορητότητας.

  10. #100
    Εγγραφή
    16-04-2009
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρότι το έχουμε καλύψει, θα ξανακάνω μία σύνοψη, όπως την βλέπω εγώ.
    1. Προφανώς και υπάρχουν και άνθρωποι που σχετίζονται με τις εταιρείες στο φόρουμ, και είναι πολύ προτιμότερο. Έτσι έχουμε όλοι επιπλέον πληροφόρηση και ακούμε γνώμες από όλες τις πλευρές, αντί να ακούμε μόνο τη δικιά μας και να αυτοεπιβεβαιωνόμαστε.
    2. Στην στρεβλή κατάσταση των τιμολογίων των παρόχων, η διαδικασία αντιπροσφοράς ήταν μία χρήσιμη επιλογή για τους καταναλωτές. Όμως είναι προτιμότερο για όλους να εξορθολογιστούν τα προγράμματα και να μην χρειάζεται να καταφεύγουμε σε τεχνάσματα για να πετύχουμε την επιθυμητή προσφορά.
    3. Ο Συνήγορος του Καταναλωτή κατέληξε στο ίδιο συμπέρασμα, και παρότι αναγνωρίζει ότι ως πελάτες χάνουμε κάποια ευελιξία, οι αλλαγές έχουν προοπτική να δράσουν θετικά, πχ οι υπάρχοντες πελάτες να παίρνουν εξαρχής καλύτερη προσφορά ανανέωσης ή οι πάροχοι να μην επιβαρύνονται με έξοδα που δεν θα αποζημιωθούν σε περιπτώσεις ανάκλησης φορητότητας.
    Τα μπλεξίματα που γινόντουσαν μεχρι τώρα με την διαδικασία ακύρωσης ή μη της φορητότητας οφειλόντουσαν σε λάθος των εταιριών και της επικοινωνίας τους.
    Οπότε η συγκεκριμένη κίνηση δεν είναι αναγκαίο μέτρο για τον εξορθολογισμό της διαδικασίας. Θα μπορούσαν να επιβάλουν μεν την επικοινωνία μέσω του συστήματος αλλά να μην αναιρείται η δυνατότητα υπαναχώρησης.

    Με την εικόνα που έχουν δείξει οι εταιρίες τηλεπικοινωνιών αμφιβάλω αν θα μετακυλίσουν στους πελάτες οποιαδήποτε οφέλη αποκομίζουν από μια θετική ρύθμιση.
    Οπότε από την σκοπιά του καταναλωτή μικραίνει το περιθώριο σε ένα "εργαλείο" πίεσης ενώ από την σκοπιά της εταιρίας γίνεται ευκολότερη η διαχείριση της φορητότητας και μειώνεται η πίεση των καταναλωτών.

    Με αυτό το σκεπτικό σαν καταναλωτής βλέπω αρνητική την ρύθμιση.

  11. #101
    Εγγραφή
    01-01-2009
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκαιο τι δημοτικό και βλακείες, νήπια και πολύ σου βάζω.
    Καλα πηγαινε τωρα να δωσεις ραπορτο στην εταιρεία σου

  12. #102
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Λοιπόν, μου έκαναν προσφορά από την Cosmote για να φύγω από την Wind (στα 26 ευρώ σταθερό-Ϊντερνετ), έβαλα να μην ισχύει το 14ημερο και περίμενα λογικά να μην υπάρξει αντιπροσφορά μετά από αυτά που διάβαζα.
    Με πήραν από την wind όταν τους ήρθε το αίτημα, μου έκαναν αντιπροσφορά στα 16 ευρώ (240 ευρώ όφελος τα 2 χρόνια), με έστειλαν σε κατάστημα της Wind και έστειλαν από εκεί ένα φαξ. H Cosmote με πήρε για να κλείσω ραντεβού με τον τεχνικό, όταν τους ενημέρωσα για το φαξ με πήραν μετά από λίγο τηλέφωνο, επιβεβαίωσαν και ακύρωσαν την αίτηση.
    Το αναγνωρίζω στην Cosmote ότι φέρθηκε άψογα, η Wind όταν είχα πάει είχε αγνοήσει επιδεικτικά αντίστοιχο φαξ που της είχα στείλει, συν τα προβλήματα που είχα στην συνεργασία μας. Αλλά η διαφορά στην τιμή ήταν πολύ μεγάλη για να αρνηθώ.

  13. #103
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχουμε γράψει ότι το παιχνίδι των αντιπροσφορών μπορεί να γίνει μόνο στην περίπτωση που αποποιηθούμε το 14 ήμερο και ξεκινήσει νωρίτερα η φορητότητα (όπως έπραξες εσύ ).
    Πάντως πρέπει να υπάρχει θέληση και από τον πάροχο για να παιχθεί.

  14. #104
    Εγγραφή
    15-11-2007
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 /5
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Path Level
    Interleaved
    Άρα από τη στιγμή που ο παλιός μας πάροχος πάρει ενημέρωση για διακοπή πριν την πάροδο των 14 ημερών, μπορεί αν θέλει να σου κανει αντιπροσφορά και δεν απελευθερώνει την γραμμή μέχρι την απάντηση σου. Αν συμφωνήσεις με το παλιό πάροχο τότε στέλνεις στο νέο ένα φαξ και του λες ότι τελικά δεν ενδιαφέρεσαι...
    Κάτι είναι και αυτό...

  15. #105
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Την γραμμή υποχρεούται να την απελευθερώσει.

Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-18, 14:28
  2. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-17, 01:36
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-17, 18:36
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-17, 23:02
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-17, 20:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας