Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Καλησπέρα!

    Μόλις έκανα αίτηση για VDSL50 και αναμένω... χωρίς να έχω τον εξοπλισμό (θα θελήσει 2 μέρες μετά την ενεργοποίηση), ήθελα να ρωτήσω, τί να περιμένω/κάνω;

    Υποθέτω πως δεν θα δω να πέφτει το internet αλλά θα πρέπει να το γυρίσω χειροκίνητα σε VDSL, σωστά; Υπάρχουν κάπου οι ρυθμίσεις (είδα κάποια threads, αλλά παλιά);

    Ευχαριστώ!

    - - - Updated - - -

    Δεν απάντησε κανείς, οπότε...

    Ήρθε το 50άρι, έπεσε το ιντερνέτι, έπρεπε να ξανακάνω το setup στο router διαλέγοντας ΟΤΕ, κι έπαιξε μια χαρά. 49999/4998. Με γειες μας

  2. #2
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.130
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109073 kbps / 10990 kbps
    ISP
    COSMOTE S.A.
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας παιδιά,

    Προχθές πήρα τηλέφωνο στην Cosmote για να δω τι θα κάνω με το συμβόλαιο που λήγει μεθαύριο.
    Τώρα είμαι στο Cosmote Double Play 24XL με σχεδόν 36€ το μήνα και ζήτησα να πάω στο Cosmote Double Play 50XL με 37,4€.

    Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
    1. Τώρα παίζω με το DGN220 της Netgear. Φαντάζομαι πως αυτό δεν με καλύπτει.
      Επειδή αρνήθηκα τον εξοπλισμό του ΟΤΕ (για προσωπικούς λόγους), τι modem/router προτείνετε για να παίξω όμορφα και στρωτά μπάλα κοντά στα 50MBbps?
      Το τωρινό μου setup περιλαμβάνει ένα Linksys PLSK400 power-line. Θα ήθελα να συνέχιζα να το χρησιμοποιώ.
      Ενδιαφέρομαι επίσης μελλοντικά για file server (είτε custom είτε κάποιο έτοιμο NAS) οπότε θα ήθελα να ληφθεί και αυτό στα υπόψιν.
    2. Η γραμμή "μοιράζεται" σε δύο σπίτια της ίδιας οικογένειας. Το ένα χρησιμοποιεί μόνο το τηλέφωνο μέσω της PSTN γραμμής και στο άλλο χρησιμοποίειται και το τηλέφωνο και το internet (στο οποίο είναι εγκατεστημένο και το DGN2200).
      Θα χρειαστεί να αλλάξω κάτι στην υπάρχουσα διάταξη με την έλευση του νέου πακέτου στα 50Mbps?
    3. Πριν 4-5 ημέρες με πήραν τηλέφωνο από Cosmote για να μου προτείνουν το ίδιο πακέτο που έχω (Double Play 24XL) με αναβαθμισμένη ταχύτητα στα 100Mbps στα 49,9€.
      Αρνήθηκα ευγενικά καθώς δεν θεωρώ value for money την διαφορά. Ξέρω ότι η καμπίνα του ΟΤΕ είναι στα 50 μέτρα από το σπίτι μιας και την βλέπω και φαντάζομαι ότι για αυτό με κάλεσαν.
      Ο άνθρωπος με τον οποίο μίλησα μου είπε ότι αν προχωρήσω, θα χρειαστεί να αλλάξω σε VoIP τηλεφωνία, πράγμα το οποίο και με αποθάρυνε σημαντικά καθώς υπάρχουν ηλικιωμένοι άνθρωποι και οι συχνές διακοπές ρεύματος στην περιοχή δεν είναι καλός οιώνος. Το κατάλαβε απόλυτα αλλά μου είπε ότι από το 2020 θα είναι υποχρεωτική η VoIP σε όλους.
      Μπορώ να γυρίσω στο μέλλον σε VoIP αν το θελήσω με το modem/router που θα επιλέξω να αγοράσω?


    Θα εκτιμούσα σημαντικά κάποια απάντηση στα παραπάνω ερωτήματα μου

    Intel Core i7-3930K | Gigabyte GA-X79-UD5 | Corsair Hydro Series H100i | G.Skill Ares 64GB | Asrock Arc A380 6GB OC | Creative SoundBlaster Z | OCZ Vector SSD 128GB | WD CaviarBlack 640GB | WD RED 2TB | Coolermaster Silent Pro M600 | Coolermaster 690 Pure Black Edition Case | Triple Monitor: Dell U2311H - 2 x Dell U2312HM
    MacBook Pro (Retina 13-inch / 16GB Ram)
    iPhone 15 Pro 128GB Black Titanium

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φίλε μου, έκανα αίτηση για το συγκεκριμένο πακέτο, και με ενημέρωσαν ότι είναι μόνο για νέους συνδρομητες Cosmote. Μου πρότειναν ένα υποδεέστερο με τιμή στα 51€. Μάλλον σήμερα θα κάνω αίτηση φορητοτητας για να μου κάνουν προσφορά.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.130
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109073 kbps / 10990 kbps
    ISP
    COSMOTE S.A.
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stereo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, έκανα αίτηση για το συγκεκριμένο πακέτο, και με ενημέρωσαν ότι είναι μόνο για νέους συνδρομητες Cosmote. Μου πρότειναν ένα υποδεέστερο με τιμή στα 51€. Μάλλον σήμερα θα κάνω αίτηση φορητοτητας για να μου κάνουν προσφορά.
    Εγώ τους πήρα αρχικά τηλ μιας και έληγε το συμβόλαιο και μου είπαν ότι η τιμή που έχουν είναι στα 41,8€. Η τιμή των 37,4€ που έβλεπα ήταν μόνο για αγορά από το site τους.
    Με το που κλείσαμε το τηλ, άνοιξα chat μαζί τους και τους ζήτησα να με καλέσουν. Ο υπάλληλος που με πήρε μου προχώρησε κανονικά το νέο συμβόλαιο στα 37,4€
    Υφιστάμενος πελάτης Cosmote από...πάντα και με σχετικά καλά συμβόλαια (Double Play 24 +) τα τελευταία 4 χρόνια περίπου.

    Intel Core i7-3930K | Gigabyte GA-X79-UD5 | Corsair Hydro Series H100i | G.Skill Ares 64GB | Asrock Arc A380 6GB OC | Creative SoundBlaster Z | OCZ Vector SSD 128GB | WD CaviarBlack 640GB | WD RED 2TB | Coolermaster Silent Pro M600 | Coolermaster 690 Pure Black Edition Case | Triple Monitor: Dell U2311H - 2 x Dell U2312HM
    MacBook Pro (Retina 13-inch / 16GB Ram)
    iPhone 15 Pro 128GB Black Titanium

  5. #5
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.666
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stereo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, έκανα αίτηση για το συγκεκριμένο πακέτο, και με ενημέρωσαν ότι είναι μόνο για νέους συνδρομητες Cosmote. Μου πρότειναν ένα υποδεέστερο με τιμή στα 51€. Μάλλον σήμερα θα κάνω αίτηση φορητοτητας για να μου κάνουν προσφορά.
    Δεν θα κάνουν καμία προσφορά. Πρόσφατα άλλαξε ο κανονισμός της φορητότητας και η αίτηση προς τον νέο πάροχο φεύγει μετά την πάροδο των 14ων ημερών. Και από την στιγμή που φύγει δεν υπάρχει δυνατότητα ακύρωσης. https://www.adslgr.com/forum/threads...BC%CF%8E%CE%BD

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    @icsd08063, καταλαβαίνω ότι μιλάς για μεταφορά σε καμπίνα πλέον, οπότε έχε υπόψη ότι σε τέτοιες περιπτώσεις γυρίζει και η τηλεφωνία σε VoIP.
    Με VoIP παντρεύεσαι (θέλεις δεν θέλεις) την συσκευή του παρόχου, αφού μόνο σε αυτήν λειτουργεί η τηλεφωνία (πριν 1 μήνα σταμάτησε να δίνει τον κωδικό της).
    Σε ΟΤΕ υπάρχει δυνατότητα να έχεις δικό σου modem/router και το Speedport πίσω του ή δικό σου router πίσω από το Speedport. Έτσι η συσκευή του παρόχου θα είναι μόνο για την τηλεφωνία και ο δικός σου router για όλα τα υπόλοιπα.
    Ωστόσο λες ότι μοιράζεις την γραμμή σε 2 διαφορετικά σπίτια, οπότε το πως θα γίνει η συνδεσμολογία μεταξύ των συσκευών ή/και πως θα λειτουργεί η τηλεφωνία, εξαρτάται πως έχει η εσωτερική καλωδιακή σου εγκατάσταση.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.130
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109073 kbps / 10990 kbps
    ISP
    COSMOTE S.A.
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @icsd08063, καταλαβαίνω ότι μιλάς για μεταφορά σε καμπίνα πλέον, οπότε έχε υπόψη ότι σε τέτοιες περιπτώσεις γυρίζει και η τηλεφωνία σε VoIP.
    Με VoIP παντρεύεσαι (θέλεις δεν θέλεις) την συσκευή του παρόχου, αφού μόνο σε αυτήν λειτουργεί η τηλεφωνία (πριν 1 μήνα σταμάτησε να δίνει τον κωδικό της).
    Σε ΟΤΕ υπάρχει δυνατότητα να έχεις δικό σου modem/router και το Speedport πίσω του ή δικό σου router πίσω από το Speedport. Έτσι η συσκευή του παρόχου θα είναι μόνο για την τηλεφωνία και ο δικός σου router για όλα τα υπόλοιπα.
    Ωστόσο λες ότι μοιράζεις την γραμμή σε 2 διαφορετικά σπίτια, οπότε το πως θα γίνει η συνδεσμολογία μεταξύ των συσκευών ή/και πως θα λειτουργεί η τηλεφωνία, εξαρτάται πως έχει η εσωτερική καλωδιακή σου εγκατάσταση.
    Διευκρίνησα στον υπαλλήλο του ΟΤΕ που μιλήσαμε ότι δεν επιθυμώ για αρχή VoIP και ότι θα κρατήσω τον δικό μου εξοπλισμό. Αυτό βέβαια που ποτέ δεν μου διευκρινίστηκε είναι ότι με τον δικό μου εξοπλισμό δεν θα μπορώ να έχω τηλέφωνο αν με γυρίσουν εξαρχής σε VoIP αλλά ούτε και να μπορώ να αξιοποιήσω το full της γραμμής στα 50Mbps.

    Μπορείς να μου εξηγήσεις τι σημαίνει αυτό με τον κωδικό που αναφέρεις;

    Από τα γραφόμενα σου, μάλλον θα πρέπει να μιλήσω πάλι με ΟΤΕ καθώς το συμβόλαιο που μου στείλανε ηλεκτρονικά αναφέρει ξεκάθαρα ότι θα χρησιμοποιηθεί ο δικός μου εξοπλισμός και ότι ουσιαστικά δεν θα μου στείλουν τίποτα, όπως δλδ συμφωνήσαμε στο τηλέφωνο (χωρίς τις παραπάνω διευκρινίσεις ωστόσο).

    Έφοσον με γυρίσουν αμέσως σε VoIP, θα πρέπει θεωρητικά να πάρω δυο Speedport από τον ΟΤΕ για να έχουν και τα δυο σπίτια παράλληλα τηλ;

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έγραψες πριν ότι σου ανέφεραν για το 100άρι πακέτο θα γυρίσεις σε VoIP. Προφανώς επειδή θα το πάρεις από καμπίνα, που είναι πλέον γνωστή πολιτική της εταιρείας. Το ίδιο θα γίνει και με το 50άρι από καμπίνα.
    Δεν γνωρίζω τι συμβόλαιο ή χαρτιά σου έδωσαν, αλλά αυτά που έχει η ιστοσελίδα, αναφέρουν άλλα πράγματα.
    Υπάρχει η περίπτωση (σπάνια πλέον) να σε μεταφέρουν στη καμπίνα αρχικά με PSTN και κάποια στιγμή να σε πάρουν τηλέφωνο να βάλεις την συσκευή τους για το VoIP.

    Εδώ και 1,5 χρόνο ο ΟΤΕ μετά από αίτημα του πελάτη, έδινε τον κωδικό της τηλεφωνίας ώστε να την λειτουργήσει σε δικιά του συμβατή συσκευή. Εδώ κι 1 περίπου μήνα άλλαξε αυτή την πολιτική και πλέον δεν τον δίνει. Είμαι παθών κι έχω ίδια πείρα, όπως και πολλά άλλα μέλη του φόρουμ.

    Όχι δεν θέλεις 2 Speedport. Ένα χρειάζεσαι και αυτό βγάζει 2 εξόδους για σύνδεση των τηλεφωνικών συσκευών. Αν λογικά το βάλεις στο σπίτι σου, πρέπει να συνδεθεί μία θύρα με το καλώδιο που πάει στο άλλο σπίτι. Ιδανικά θέλεις 2 καλώδια από τον κατανεμητή της οικοδομής. Ένα που θα φέρνει το DSL σήμα (αυτό δεν πάει στο άλλο διαμέρισμα) και το άλλο που επιστρέφει την τηλεφωνία. Διαφορετικά υπάρχει και άλλη λύση αλλά δεν είναι η βέλτιστη.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.130
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109073 kbps / 10990 kbps
    ISP
    COSMOTE S.A.
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έγραψες πριν ότι σου ανέφεραν για το 100άρι πακέτο θα γυρίσεις σε VoIP. Προφανώς επειδή θα το πάρεις από καμπίνα, που είναι πλέον γνωστή πολιτική της εταιρείας. Το ίδιο θα γίνει και με το 50άρι από καμπίνα.
    Δεν γνωρίζω τι συμβόλαιο ή χαρτιά σου έδωσαν, αλλά αυτά που έχει η ιστοσελίδα, αναφέρουν άλλα πράγματα.
    Υπάρχει η περίπτωση (σπάνια πλέον) να σε μεταφέρουν στη καμπίνα αρχικά με PSTN και κάποια στιγμή να σε πάρουν τηλέφωνο να βάλεις την συσκευή τους για το VoIP.

    Εδώ και 1,5 χρόνο ο ΟΤΕ μετά από αίτημα του πελάτη, έδινε τον κωδικό της τηλεφωνίας ώστε να την λειτουργήσει σε δικιά του συμβατή συσκευή. Εδώ κι 1 περίπου μήνα άλλαξε αυτή την πολιτική και πλέον δεν τον δίνει. Είμαι παθών κι έχω ίδια πείρα, όπως και πολλά άλλα μέλη του φόρουμ.

    Όχι δεν θέλεις 2 Speedport. Ένα χρειάζεσαι και αυτό βγάζει 2 εξόδους για σύνδεση των τηλεφωνικών συσκευών. Αν λογικά το βάλεις στο σπίτι σου, πρέπει να συνδεθεί μία θύρα με το καλώδιο που πάει στο άλλο σπίτι. Ιδανικά θέλεις 2 καλώδια από τον κατανεμητή της οικοδομής. Ένα που θα φέρνει το DSL σήμα (αυτό δεν πάει στο άλλο διαμέρισμα) και το άλλο που επιστρέφει την τηλεφωνία. Διαφορετικά υπάρχει και άλλη λύση αλλά δεν είναι η βέλτιστη.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και πάλι.
    Σήμερα γύρισα σπίτι και ναι... δεν έχω internet.
    Η τηλεφωνία παίζει κανονικά όπως και πριν, δεν έχω πειράξει απολύτως τίποτα. Μάλλον λοιπόν έγινε αυτό που ανέφερες και με μετέφεραν αρχικά με PSTN.
    Παρατηρώ ότι το DGN2200 που έχω συγχρονίζει στα 24503/1359 με modem status connected αλλά δεν μπορεί να πάρει IP.
    Μίλησα με ΟΤΕ και κανόνισα να μου στείλουν τον δικό τους εξοπλισμό για αρχή ώστε να υπάρχει.
    Καμία ιδέα για το τι μπορώ να κάνω για τώρα για το internet?

    - - - Updated - - -


    Update:
    Τηλεφώνησα ξανά στην Cosmote σήμερα και ξανά ανέφερα το πρόβλημα.
    Η υπάλληλος που μίλησα ήταν ευγενικότατη και έδειξε θέληση να με βοηθήσει. Το πιο σημαντικό ήταν ότι το πήγε step by step.
    Με ρώτησε αρχικά για το αν υπάρχει συναγερμός έτσι ώστε να νου στείλουν ups. Επειδή υπάρχει καλωδίωση συναγερμού στο σπίτι αλλά δεν έχει μπει ακόμη, της ανέφερα ότι μελλοντικά θα μπει. Μου είπε ότι όταν μπει, θα πρέπει να μιλήσω μαζί τους για να μου το στείλουν τότε.
    Με ρώτησε ακόμη αν υπάρχουν συχνές διακοπές ρεύματος στην περιοχή. Της απάντησα πως ναι και μου είπε ότι κανόνισε την παραλαβή του ups σε 2 ημέρες με ΕΛΤΑ courier.
    Κανονίσαμε και την παραλαβή του εξοπλισμού την ίδια μέρα επίσης.
    Στην συνέχεια είδαμε και το θέμα του internet όπου δεν έπαιξε ούτε με τα otenet στοιχεία. Το έδωσε σαν βλάβη με εκτιμώμενη ημερομηνία αποκατάστασης σε 3 εργάσιμες.
    Με πήραν τηλ σε 5 λεπτά ακριβώς από Cosmote και μου είπαν να κάνω ένα restart του εξοπλισμού μου.
    Συγχρόνισε στα 17900 και πήρε και IP.

    Κοινώς, fixed.
    Εξαιρετική εξυπηρέτηση από την Cosmote, που νομιζω αξίζει να αναφερθεί.

    Περιμενω τον εξοπλισμό τώρα έτσι ώστε να δω τι θα κάνω από εδώ και πέρα με νέο router που σκέφτομαι να πάρω.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υπόψη ότι πάλι άλλαξε την πολιτική πριν 2-3 μέρες και πλέον δίνει τον κωδικό της τηλεφωνίας για χρήση σε δικιά μας συμβατή συσκευή.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Ενδιαφέρον, αναρωτιέμαι αν θα αλλάξουν την πολιτική τους για δικό τους εξοπλισμό σιγά-σιγά (αλλιώς δεν έχει νόημα για 50+ ταχύτητες).

    Απ'ό,τι βλέπω πάντως το AC68U δεν υποστηρίζει vectoring, σωστά;

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    To DSL-AC68U υποστηρίζει το απλό vectoring (G.993.5).
    To DSL-AC68VG υποστηρίζει και το Super Vectoring (35b) όπως και VoIP τηλεφωνία.

  13. #13
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gryzor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον, αναρωτιέμαι αν θα αλλάξουν την πολιτική τους για δικό τους εξοπλισμό σιγά-σιγά (αλλιώς δεν έχει νόημα για 50+ ταχύτητες).

    Απ'ό,τι βλέπω πάντως το AC68U δεν υποστηρίζει vectoring, σωστά;
    Με αυτο το ρουτερ ειμαι σε 100αρα. Αλλα μεχρι εκει. Για οτι πιο πανω θα παω και γω στον εξοπλισμο του ΟΤΕ
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

  14. #14
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    To DSL-AC68U υποστηρίζει το απλό vectoring (G.993.5).
    To DSL-AC68VG υποστηρίζει και το Super Vectoring (35b) όπως και VoIP τηλεφωνία.
    Σ'ευχαριστώ. Φοβερό μηχανάκι το VG, με αντίστοιχη τιμή όμως... για να δούμε!

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γενικά όσα έχουν υποστήριξη super vectoring και VoIP είναι ακριβούτσικα διαφορετικά καλυπτόμαστε με την συσκευή του παρόχου.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση σχετικά με ένα search κώδικα
    Από Red Yonko στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-18, 14:55
  2. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-18, 19:01
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-18, 14:19
  4. Βοήθεια με ένα σκληρό δίσκο
    Από Anna2018 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-17, 22:15
  5. [Other] Αποδυναμωνει το ρουτερ με τα χρονια?
    Από therock003 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-17, 12:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας