Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Καλημέρα,
    παρατήρησα πριν έναν μήνα περίπου πτώση της ταχύτητας στο 50άρι VDSL της Nova. Συγκεκριμένα, η ταχύτητα κλειδώματος του modem μου (Actual Rate) έπεσε από τα 49999 kbps στα ~38000 kbps και το Attainable Rate από τα ~90000 kbps στα ~47000 kbps. Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με την τεχνική υποστήριξη της Nova και πολλά restart του modem (τα οποία δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα), ζήτησα επίσκεψη τεχνικού. Ο τεχνικός μέτρησε ταχύτητα 39000 kbps στο κουτί του σπιτιού και παρότι παραδέχτηκε ότι δεν βρίσκει βλάβη στην καλωδίωση του σπιτιού και ότι έπρεπε να κλειδώνω ψηλότερα, μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι ο ίδιος, ούτε μπορεί να το δηλώσει σαν βλάβη στον ΟΤΕ καθώς οτιδήποτε πάνω από 35000 kbps θεωρείται αποδεκτό σύμφωνα με τη σύμβαση που έχουν κάνει η Nova και ο OTE. Έτσι παραμένω δεσμευμένος με συμβόλαιο 50Mbps ενώ έχω λιγότερα, χωρίς εξήγηση για την ξαφνική πτώση της ταχύτητας και φυσικά χωρίς δυνατότητα επίλυσης του προβλήματός μου. Υπάρχει κάποιος με παρόμοια εμπειρία ή κάποια ιδέα;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Modem stats.png 
Εμφανίσεις:  138 
Μέγεθος:  40,6 KB 
ID: 194314
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mix1911 : 06-06-18 στις 10:06.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    χωρίς να αλλάξει τίποτα απο μερίας σου έχεις τόσο ;

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mix1911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    παρατήρησα πριν έναν μήνα περίπου πτώση της ταχύτητας στο 50άρι VDSL της Nova. Συγκεκριμένα, η ταχύτητα κλειδώματος του modem μου (Actual Rate) έπεσε από τα 49999 kbps στα ~38000 kbps και το Attainable Rate από τα ~90000 kbps στα ~47000 kbps. Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με την τεχνική υποστήριξη της Nova και πολλά restart του modem (τα οποία δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα), ζήτησα επίσκεψη τεχνικού. Ο τεχνικός μέτρησε ταχύτητα 39000 kbps στο κουτί του σπιτιού και παρότι παραδέχτηκε ότι δεν βρίσκει βλάβη στην καλωδίωση του σπιτιού και ότι έπρεπε να κλειδώνω ψηλότερα, μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι ο ίδιος, ούτε μπορεί να το δηλώσει σαν βλάβη στον ΟΤΕ καθώς οτιδήποτε πάνω από 35000 kbps θεωρείται αποδεκτό σύμφωνα με τη σύμβαση που έχουν κάνει η Nova και ο OTE. Έτσι παραμένω δεσμευμένος με συμβόλαιο 50Mbps ενώ έχω λιγότερα, χωρίς εξήγηση για την ξαφνική πτώση της ταχύτητας και φυσικά χωρίς δυνατότητα επίλυσης του προβλήματός μου. Υπάρχει κάποιος με παρόμοια εμπειρία ή κάποια ιδέα;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Modem stats.png 
Εμφανίσεις:  138 
Μέγεθος:  40,6 KB 
ID: 194314


    Το FastPath το έχεις ζητήσει μόνος σου;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Καμία απολύτως αλλαγή από μεριάς μου.

    - - - Updated - - -

    Το fastpath το ζήτησα εγώ. Tο αίτημα αλλαγής ολοκληρώθηκε χωρίς προβλήματα, με την ταχύτητα να παραμένει αμετάβλητη. Το πρόβλημα προέκυψε αρκετό καιρό μετά την αλλαγή σε fastpath.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    καλα για δοκιμασε παλι να πας στο interleaved

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mix1911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία απολύτως αλλαγή από μεριάς μου.

    - - - Updated - - -

    Το fastpath το ζήτησα εγώ. Tο αίτημα αλλαγής ολοκληρώθηκε χωρίς προβλήματα, με την ταχύτητα να παραμένει αμετάβλητη. Το πρόβλημα προέκυψε αρκετό καιρό μετά την αλλαγή σε fastpath.

    Tα λάθη που μαζεύει η γραμμή έστω και με 37 ώρες Uptime είναι υπερβολικά, κάνε το παρακάτω
    Kάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και σύνδεσε το πάλι
    και αν δεις πάλι το ίδιο κάνε έναν έλεγχο και τηλέφωνο στον πάροχο να δηλώσεις βλάβη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα λάθη που μαζεύει η γραμμή έστω και με 37 ώρες Uptime είναι υπερβολικά, κάνε το παρακάτω

    και αν δεις πάλι το ίδιο κάνε έναν έλεγχο και τηλέφωνο στον πάροχο να δηλώσεις βλάβη.
    Πραγματοποιώντας έλεγχο, θα βρω κάτι που δεν το βρήκε ο τεχνικός; Τα βήματα που περιγράφονται στο link που παραθέτεις, τα ακολουθήσαμε με τον τεχνικό κατα την επίσκεψη που έγινε. Να ζητήσω επανεπίσκεψη τεχνικού λόγω σφαλμάτων και αν ναι, ποιος θεωρείται αποδεκτός αριθμός σφαλμάτων; Ρωτώ γιατί βάσει της εμπειρίας μου με την εξυπηρέτηση της Nova, πιθανότατα θα μου απαντήσουν ότι τα errors είναι μέσα στα φυσιολογικά επίπεδα!

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mix1911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματοποιώντας έλεγχο, θα βρω κάτι που δεν το βρήκε ο τεχνικός; Τα βήματα που περιγράφονται στο link που παραθέτεις, τα ακολουθήσαμε με τον τεχνικό κατα την επίσκεψη που έγινε. Να ζητήσω επανεπίσκεψη τεχνικού λόγω σφαλμάτων και αν ναι, ποιος θεωρείται αποδεκτός αριθμός σφαλμάτων; Ρωτώ γιατί βάσει της εμπειρίας μου με την εξυπηρέτηση της Nova, πιθανότατα θα μου απαντήσουν ότι τα errors είναι μέσα στα φυσιολογικά επίπεδα!
    Έκανες την επανεκκίνηση που σου είπα πιο πάνω;; μπορεί τα λάθη να είναι τυχαίο γεγονός λόγω κακοκαιρίας, προσωρινής βλάβης, κ.λ.π.

    Ρίξε μια ματιά εδώ για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα λάθη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Καλημέρα, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Ενώ το router συγχρόνιζε στα 49 Mbps, πλέον συγχρονίζει στα 37-38. Ήρθε τεχνικός, μου είπε τα ίδια και απο την τεχνική της Nova μου λένε ότι το βλέπουν ότι είναι χαμηλά, αλλά δε μπορούν να κάνουν κάτι γιατί είναι πάνω από 35 που είναι το όριο. Δε δίνουν καμία εξήγηση και προφανώς δεν έχω βγάλει άκρη.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antopro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Ενώ το router συγχρόνιζε στα 49 Mbps, πλέον συγχρονίζει στα 37-38. Ήρθε τεχνικός, μου είπε τα ίδια και απο την τεχνική της Nova μου λένε ότι το βλέπουν ότι είναι χαμηλά, αλλά δε μπορούν να κάνουν κάτι γιατί είναι πάνω από 35 που είναι το όριο. Δε δίνουν καμία εξήγηση και προφανώς δεν έχω βγάλει άκρη.
    Κάνε το παρακάτω για να πάρουμε μια πλήρη εικόνα της γραμμής σου.

    Kάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και σύνδεσε το πάλι. Ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής με screenshot μέσα από το μενού (Actual Rate(Up/Down)-Downstream Attenuation-SNR Margin-Errors(Up/Down), κ.λ.π.).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    crosstalk????

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-18, 15:14
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 23:44
  3. Πρόβλημα στην υποδοχή του φορτιστή σε Dell Vostro μετά απο πτώση
    Από miledent στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-17, 09:20
  4. Μηνύματα: 115
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-17, 14:34
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-17, 09:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας