Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34

Θέμα: ruKernelTool

  1. #16
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Βασικά δεν είμαι τόσο γνώστης για να κάνω δικό μου firmware. Αν κατάλαβα αυτός είναι ο μόνος τρόπος, σωστά;

  2. #17
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, αποσυμπιέζεις το firmware image με κάποια εργαλεία του Freetz, κάνεις μέσα της αλλαγές που χρειάζεται και το ξανά συμπιέζεις με τα ίδια εργαλεία, μετά θέλει και κάποιες άλλες προετοιμασίες για να το πέρασης.

    Δεν το έχω δοκιμάσει, μιας και έχω το 7390 στο οποίο δεν χρειάζεται να γίνει τέτοια διαδικασία, άλλα τέλος πάντων δεν φαίνεται και δύσκολη αυτή η διαδικασία, απλός πρέπει λίγο να κάτσεις να τα διάβασης εκεί στο γερμανικό φόρουμ με google translate η μπορεί και να έχει μηνύματα στα αγγλικά. Αλλιώς περιμένεις μέχρι κάποιος άλλος από εδώ να το κάνει και να γράψει αναλυτικό οδηγό.

  3. #18
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αποσυμπιέζεις το firmware image με κάποια εργαλεία του Freetz, κάνεις μέσα της αλλαγές που χρειάζεται και το ξανά συμπιέζεις με τα ίδια εργαλεία, μετά θέλει και κάποιες άλλες προετοιμασίες για να το πέρασης.

    Δεν το έχω δοκιμάσει, μιας και έχω το 7390 στο οποίο δεν χρειάζεται να γίνει τέτοια διαδικασία, άλλα τέλος πάντων δεν φαίνεται και δύσκολη αυτή η διαδικασία, απλός πρέπει λίγο να κάτσεις να τα διάβασης εκεί στο γερμανικό φόρουμ με google translate η μπορεί και να έχει μηνύματα στα αγγλικά. Αλλιώς περιμένεις μέχρι κάποιος άλλος από εδώ να το κάνει και να γράψει αναλυτικό οδηγό.
    Απ ότι διαβάζω ούτε αυτό μπορεί να πιάσει.
    Αποσυμπίεση, αλλαγή του αρχείου και συμπίεση γίνονται κανονικά.
    Αλλά υπάρχει θέμα με το cert το οποίο δεν περνάει ξανά στο νέο συμπιεσμένο και άρα δεν μπορεί να περαστεί πίσω στο fritz.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #19
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ ότι διαβάζω ούτε αυτό μπορεί να πιάσει.
    Αποσυμπίεση, αλλαγή του αρχείου και συμπίεση γίνονται κανονικά.
    Αλλά υπάρχει θέμα με το cert το οποίο δεν περνάει ξανά στο νέο συμπιεσμένο και άρα δεν μπορεί να περαστεί πίσω στο fritz.
    Εγώ κατάλαβα ότι sign πρέπει να το κάνεις μόνο σε περίπτωση που θα πέρασης το firmware από το GUI της AVM, για να το πέρασης χωρίς signature υπάρχει ένα PowerShell script, και για να το κάνεις sign δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, μια χαρά γίνεται. Και έτσι και αλλιώς μπορείς να το κάνεις, ο τρόπος δουλεύει.

  5. #20
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ κατάλαβα ότι sign πρέπει να το κάνεις μόνο σε περίπτωση που θα πέρασης το firmware από το GUI της AVM, για να το πέρασης χωρίς signature υπάρχει ένα PowerShell script, και για να το κάνεις sign δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, μια χαρά γίνεται. Και έτσι και αλλιώς μπορείς να το κάνεις, ο τρόπος δουλεύει.
    Δεν είδα κάποιον να λέει ότι το έκανε και δούλεψε.
    Έχεις Link;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #21
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ ότι διαβάζω ούτε αυτό μπορεί να πιάσει.
    Αποσυμπίεση, αλλαγή του αρχείου και συμπίεση γίνονται κανονικά.
    Αλλά υπάρχει θέμα με το cert το οποίο δεν περνάει ξανά στο νέο συμπιεσμένο και άρα δεν μπορεί να περαστεί πίσω στο fritz.
    Για δείξε εσύ που διάβασες αυτά.

    Το ότι δεν υπάρχει πρόβλημα μπορείς να το βρεις στα θέματα για τα οποία έδωσα τα link στο μήνυμα #9, ειδικά στο δεύτερο link που είναι και στα αγγλικά, ότι το έφτιαξε και όλα είναι ΟΚ, ενώ στο πρώτο που είναι το θέμα με της πολλές σελίδες και εκεί δεν λένε για κάποιο πρόβλημα.

  7. #22
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δείξε εσύ που διάβασες αυτά.

    Το ότι δεν υπάρχει πρόβλημα μπορείς να το βρεις στα θέματα για τα οποία έδωσα τα link στο μήνυμα #9, ειδικά στο δεύτερο link που είναι και στα αγγλικά, ότι το έφτιαξε και όλα είναι ΟΚ, ενώ στο πρώτο που είναι το θέμα με της πολλές σελίδες και εκεί δεν λένε για κάποιο πρόβλημα.
    Αυτά που έστειλες εσύ διαβάζω αλλά μάλλον άλλα καταλαβαίνουμε.
    Προσωπικά δεν διάβασα κάπου που να λέει ότι κάποιος ακολούθησε την Χ-μέθοδο και κατάφερε να μετατρέψει το γερμανικό σε international.
    Και αυτό ζητάω στο προηγούμενο μήνυμά μου.
    Αν έχω παραλείψει κάποιον χρήστη που το έκανε, υπέδειξέ τον.
    Μπορεί να μου ξέφυγε.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #23
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Από όσα διάβασα κατάλαβα ότι μέχρι το 7490 γίνεται , ενώ από το 7590 δεν... Αν έχει καταφέρει κάποιος με το 7590 ας μας πει να το παλέψουμε.

  9. #24
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1024000/102400
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    Mikrotik RB4011iGS+RM
    Για όποιον ενδιαφέρεται, κατάφερα να μετατρέψω Γερμανικό FB7530 σε International και έγραψα οδηγίες εδώ: https://whrl.pl/Rff7m3

    Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να επαναλάβει τα ίδια βήματα επιτυχώς και με το 7590, αλλά είναι πολύ πιθανό με τις κατάλληλες διαφοροποιήσεις όπου υπάρχει αναφορά σε μοντέλο και με επιφύλαξη για το αν χρειάζεται η προσθήκη του τρίτου argument "0" στο βήμα που γίνεται upload το image με χρήση του tool "eva_to_memory".

    Επίσης για όποιον ενδιαφέρεται για το ιστορικό της προσπάθειας είχα βοήθεια στα δύο παρακάτω threads:
    * https://www.ip-phone-forum.de/thread...acking.301316/
    * https://www.ip-phone-forum.de/thread...r-7530.301400/

    Σημειοτέον ότι επειδή δεν γίνεται signing, για επόμενα updates πρέπει να ακολουθηθεί η ίδια διαδικασία. Θεωρητικά με signing υπάρχει τρόπος να γίνονται updates από το GUI, αλλά δεν το έκανα pursue.

    Η βάση για τα βήματα είναι από τα post που κοινοποίησε εδώ ο/η Sania (ευχαριστώ), αλλά επειδή στις γερμανικές οδηγίες είναι λίγο σκόρπια είπα να τα συγκεντρώσω κάπου στην Αγγλική...

  10. #25
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GD_19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όποιον ενδιαφέρεται, κατάφερα να μετατρέψω Γερμανικό FB7530 σε International και έγραψα οδηγίες εδώ: https://whrl.pl/Rff7m3

    Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να επαναλάβει τα ίδια βήματα επιτυχώς και με το 7590, αλλά είναι πολύ πιθανό με τις κατάλληλες διαφοροποιήσεις όπου υπάρχει αναφορά σε μοντέλο και με επιφύλαξη για το αν χρειάζεται η προσθήκη του τρίτου argument "0" στο βήμα που γίνεται upload το image με χρήση του tool "eva_to_memory".

    Επίσης για όποιον ενδιαφέρεται για το ιστορικό της προσπάθειας είχα βοήθεια στα δύο παρακάτω threads:
    * https://www.ip-phone-forum.de/thread...acking.301316/
    * https://www.ip-phone-forum.de/thread...r-7530.301400/

    Σημειοτέον ότι επειδή δεν γίνεται signing, για επόμενα updates πρέπει να ακολουθηθεί η ίδια διαδικασία. Θεωρητικά με signing υπάρχει τρόπος να γίνονται updates από το GUI, αλλά δεν το έκανα pursue.

    Η βάση για τα βήματα είναι από τα post που κοινοποίησε εδώ ο/η Sania (ευχαριστώ), αλλά επειδή στις γερμανικές οδηγίες είναι λίγο σκόρπια είπα να τα συγκεντρώσω κάπου στην Αγγλική...
    Πολύ καλή προσπάθεια αλλά μεγάλο το κόστος αυτό της αναβάθμισης.
    Κάτι ανάλογο με τις custom rom στα κινητά.
    Φυσικά αν δεν ψάχνεται κανείς με τις αναβαθμίσεις είναι η απόλυτη λύση.
    Προσωπικά θα μείνω στην Γερμανική.
    Πλέον την συνήθισα.
    Δεν κάνω αλλαγές εξάλλου καθημερινά ώστε να με ενοχλεί το μενού του.
    Και πάλι μπράβο για την προσπάθεια.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #26
    Εγγραφή
    17-02-2022
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Για να μετατρέψουμε ένα γερμανικό FRITZ Box, μέσω rukerneltool, θα πρέπει να υπάρχει σύνδεση μέσω ίντερνετ; Και εάν ναι, το ίντερνετ το χρειάζεται το rukerneltool ή το Fritz, ή και τα δύο;

    Το ρωτάω αυτό γιατί μόλις μου ήρθε ένα γερμανικό μαύρο FRITZ Box 7390 και προσπάθησα να το μετατρέψω σε international μέσω rukerneltool. Παρά το γεγονός ότι έχω αλλάξει ημερομηνία στα windows, στο φάκελο και όταν έκανα unzip (20/06/2018), κάθε φορά κολλάει στο βήμα 6 (verify network connection to your router) και συγκεκριμένα στο να διαβάσει την ακριβής Adam2 IP address (παρά το γεγονός ότι πριν από αυτό το βήμα έδειχνε στοιχεία σύνδεσης πχ, IP address, subnet mask, standard gateway, DHCP server, DNS Server κοκ), με αποτέλεσμα να αποτυγχάνει και το κατέβασμα του firmware κοκ.

    Αν και αυτό δεν ξέρω αν επιρεάζει σε κάποιο βήμα τη διαδικασία, ίσως πρέπει να αναφέρω ότι τη σύνδεση του FRITZ Box με το rukerneltool, την έκανα από το 4ο βήμα και έπειτα, δηλαδή όταν είχε ήδη εγκατασταθεί το rukerneltool στον υπολογιστή.

    Αν για οποιοδήποτε λόγο, δεν μπορώ να το μετατρέψω μέσω rukerneltool, ισχύουν κανονικά οι άλλοι τρόποι πχ μέσω FTP; Θα πρέπει και τότε να υπάρχει σύνδεση με internet; Η κονσόλα CLI, είναι το γνωστό command pro (γραμμή εντολών); Τα αρχεία Firmware και recovery image που έχω κατεβάσει για το 7390, θα πρέπει να τα έχω σε κάποιο συγκεκριμένο φάκελο; Από ό,τι έχω καταλάβει το firmware είναι για την γλώσσα (προσθέτοντας δηλαδή και την Αγγλική) και το recovery image για το Annex; Μπορώ μετά από πιθανή μετατροπή του firmware σε international να επαναφέρω το Fritz Box στην Γερμανική; Αν ναι, αυτό γίνεται μέσω επαναφοράς των εργοστασιακών του ρυθμίσεων;

    Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και πολλά μπράβο σε όλη την ομάδα του Forum!

  12. #27
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχω χρόνια να το χρησιμοποιήσω, αλλά θυμάμαι ότι μπορούσες και χωρίς πρόσβαση στο διαδίκτυο να κάνεις την αλλαγή του firmware αρκεί να το είχες κατεβάσει εκ των προτέρων και να το είχες βάλει στον κατάλληλο φάκελλο του rukerneltool (είχε και σχετικό πλήκτρο για Offline αναβάθμιση).
    Σε κάθε περίπτωση η διαδικασία με το FTP δουλεύει πάντα.

  13. #28
    Εγγραφή
    17-02-2022
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    1) Άρα για την μετατροπή μέσω rukerneltool χρειάζεται σύνδεση του με το διαδίκτυο ώστε να μπορεί να κατέβει το σχετικό firmware του μοντέλου που θα επιλέξεις; Θα πρέπει παράλληλα να είναι συνδεδεμένο με το ίντερνετ και το Fritz;

    2) Τη διαδικασία μέσω FTP, την είχα διαβάσει ήδη στο Forum και σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για αυτό!
    Θα πρέπει να υπάρχει και σε αυτή σύνδεση με internet; Η κονσόλα CLI, είναι το γνωστό command pro (γραμμή εντολών); Τα αρχεία Firmware και recovery image που έχω κατεβάσει για το 7390, θα πρέπει να τα έχω σε κάποιο συγκεκριμένο φάκελο; Από ό,τι έχω καταλάβει το firmware είναι για την γλώσσα (προσθέτοντας δηλαδή και την Αγγλική) και το recovery image για το Annex; Μπορώ μετά από πιθανή μετατροπή του firmware σε international να επαναφέρω το Fritz Box στην Γερμανική; Αν ναι, αυτό γίνεται μέσω επαναφοράς των εργοστασιακών του ρυθμίσεων;

  14. #29
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και στις 2 περιπτώσεις δεν χρειάζεται σύνδεση στο διαδίκτυο. Θα συνδεθει το Fritz απ' ευθείας με τον υπολογιστή.

    α. Κατεβάζεις εκ των προτέρων το firmware που θέλεις και το μεταφέρεις σε συγκεκριμένο φάκελο του rukerneltool, στον υπολογιστή σου.

    β. Το CLI είναι η γραμμή εντολών. Τα αρχεία μπορείς να τα έχεις σε οποιονδήποτε φάκελο.
    Θα χρειαστείς μόνο το recovery. Το firmware είναι μόνο για αναβάθμιση σε νεώτερη έκδοση. Αν recovery και firmware έχουν την ίδια έκδοση, δεν χρειάζεσαι το δεύτερο.
    Για να περάσεις πάλι την γερμανική έκδοση (αλήθεια γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο), κάνεις πάλι τα ίδια με το αντίστοιχο γερμανικό recovery και firmware και απλά στο 5ο βήμα της διαδικασίας στο FTP δίνεις την εντολή quote SETENV firmware_version avm (αλλάζεις σε avm το avme).

  15. #30
    Εγγραφή
    17-02-2022
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Πρέπει δυστυχώς να πήγε κάτι στραβά στην όλη διαδικασία...

    Προσπάθησα να το κάνω μέσω FTP και ενώ μπήκα μέσω στοιχείων adam2, μετά την εντολή δεν μου έβγαλε κάτι και από τότε αναβοσβήνει συνεχώς το Fritz Box μη δίνοντας μου επιλογή για κάποια περαιτέρω ενέργεια. Πλέον δεν μπορώ να μπω μέσω ethernet στο 192.168.178.1 ενώ δεν το βλέπει ούτε το ruKernelTool (πριν το έβλεπε) Κρίμα τα 30€ 4 σχεδόν ποτά lol. Ήθελα όμως να πειραματιστώ και ειλικρινά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.

    Πάλι καλά που τη δοκιμή την έκανα με αυτό και όχι με το 7490 το οποίο μου έρχεται αύριο.

    Αν το 7490 δεν έχει την τελευταία firmware >7 την αναβάθμιση αυτού πώς την κάνω; Λέτε να κάνω πάλι κάτι λάθος;

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας