Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Χαιρετώ.
    Εχω εδώ και χρόνια ένα πολύ καλό ασύρματο τηλέφωνο,το Gigaset SL400,το οποίο είναι καταπληκτικό τηλέφωνο.Από τότε που μου εγκατέστησε η Κοσμοτέ ένα λευκό ρούτερ που μου είπε ότι θα δουλεύει σε Voip,το ασύρματο άρχισε να κάνει... ζαβολιές.Εκεί πχ που έκανε αναγνώριση κλήσεων και έβγαζε το όνομα εάν αυτό ήταν καταχωρημένο σε μνήμη,βγάζει την ένδειξη "εξωτερική".Ετσι,αν θέλω να μη σηκώνω κάποιο ενοχλητικό τηλ.,δεν μπορώ να το αναγνωρίσω για να μην το σηκώσω.
    Μπορεί κάποιος να μου πει αν είναι σωστή η παρατήρησή μου,ή φταίει το ασύρματο;

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.335
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ.
    Εχω εδώ και χρόνια ένα πολύ καλό ασύρματο τηλέφωνο,το Gigaset SL400,το οποίο είναι καταπληκτικό τηλέφωνο.Από τότε που μου εγκατέστησε η Κοσμοτέ ένα λευκό ρούτερ που μου είπε ότι θα δουλεύει σε Voip,το ασύρματο άρχισε να κάνει... ζαβολιές.Εκεί πχ που έκανε αναγνώριση κλήσεων και έβγαζε το όνομα εάν αυτό ήταν καταχωρημένο σε μνήμη,βγάζει την ένδειξη "εξωτερική".Ετσι,αν θέλω να μη σηκώνω κάποιο ενοχλητικό τηλ.,δεν μπορώ να το αναγνωρίσω για να μην το σηκώσω.
    Μπορεί κάποιος να μου πει αν είναι σωστή η παρατήρησή μου,ή φταίει το ασύρματο;
    Δοκίμασε να το συνδέσεις στην άλλη θύρα του speedport.
    Δοκίμασε με άλλη συσκευή.
    Αν δεν έχεις και πάλι αναγνώριση, δήλωσέ το βλάβη.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Αλλαξα τη θύρα όπως είπες αλλά δεν.Εν τω μεταξύ,σημερα με πήραν απ' τον ΟΤΕ και τους είπα το πρόβλημα και μου είπαν να κάνω επανεκκίνηση αλλά τίποτα και πάλι.Πήρα από το κινητό μου και έβγαλε και πάλι "εξωτερική",αντί για αναγνώριση.Τότε μου είπαν ότι θα το δώσουν βλάβη για να εξεταστεί.
    Το περίεργο είναι ότι ένα άλλο ασύρματο πάλι Siemens που έχω,αναγνώρισε την κλήση όταν πήγα στην κουζινα και το κοίταξα.
    Edit.
    Τελικά πήρα την υποστήριξη της Gigaset,και μου είπαν να συνδέσω το ασύρματο στο Phone1 κατ' ευθείαν,κάτι που έκανα και το τηλέφωνο αναγνώρισε,άρα είναι ΟΚ.Μου είπε ότι έτσι και αναγνωρίσει,πα να πει ότι είναι θέμα σύνδεσης στο δίκτυο του σπιτιού.
    Τώρα το έβαλα σε κάποιο hub που έχει πάνω του 3 καλώδια με το γνωστό τηλεφωνικό βύσμα αλλά δε δουλεύει.Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Theodore41 : 11-06-18 στις 15:14.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η τάση που βγάζει στις θύρες το Speedport δεν επαρκεί για παράλληλη σύνδεση πολλών συσκευών. Το θέμα είναι ότι κάποιες εξ αυτών (π.χ. το ασύρματο που έχεις) θέλουν λίγο παραπάνω ένταση για να λειτουργήσουν πλήρως, αλλά αυτή δεν υπάρχει για πάνω από 3 περίπου συσκευές. Κάνε μια δοκιμή μόνο με 2 τηλέφωνα στο τηλεφωνικό ταφ.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τάση που βγάζει στις θύρες το Speedport δεν επαρκεί για παράλληλη σύνδεση πολλών συσκευών. Το θέμα είναι ότι κάποιες εξ αυτών (π.χ. το ασύρματο που έχεις) θέλουν λίγο παραπάνω ένταση για να λειτουργήσουν πλήρως, αλλά αυτή δεν υπάρχει για πάνω από 3 περίπου συσκευές. Κάνε μια δοκιμή μόνο με 2 τηλέφωνα στο τηλεφωνικό ταφ.
    Αφού σε ευχαριστήσω για τη βοήθεια,σου αναφέρω ότι έβγαλα 2 συσκευές αφήνοντας μόνον τα 2 ασύρματα συν μία ακόμη,αλλά καλώντας με το κινητό δεν μπόρεσε να κάνει κανένα από τα δύο ασύρματα αναγνώριση.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κάνε δοκιμή στο ταφ με μια συσκευή και αν είναι ΟΚ πρόσθεσε μία άλλη κοκ. Μόνο αυτές θα είναι συνδεδεμένες και καμία άλλη ακόμη και σε άλλη θύρα.
    Αν η πρώτη είναι ασύρματη βάλε μετά μία ίδια. Αν έχει θέμα βγάλε την 2η και βάλε μια σταθερή. Γενικά κάνε δοκιμές με διάφορες συσκευές.
    Κανονικά στο ταφ πρέπει να δουλεύει σίγουρα μία συσκευή. Μην ξεχνάς ότι στο συνεχές ρεύμα έχουμε απώλεια λόγω μήκους του καλωδίου, που όσο μεγαλώνει αυτό αντίστοιχα αυξάνεται η απώλεια τη τάσης.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-18, 14:16
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-17, 11:13
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-17, 13:02
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-17, 23:02
  5. Πρόβλημα με εισερχόμενα sms σε cosmote απο Αγγλικά νούμερα
    Από sdikr στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-17, 00:10

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας