Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    07-06-2018
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Exclamation
    Hi, ο τίτλος τα λέει όλα αλλά επιτρέψτε μου να εξηγήσω και να σας πω μια πολύ μικρή ιστορική αναδόμηση συμβάντων. Έχουμε και λέμε Η πολυκατοικία που νοικιάζουμε αυτήν την στιγμή είναι νεόδμητη, στολίδι στην κακόφημη γειτονία. Έχει 2 κάμερες εσωτερική και εξωτερική. Η εξωτερική βλέπει στον σχετικά κλειστό χώρο της οικοδομής εκεί όπου παρκάρω ένα μεταχειρισμένο sedan που έχουμε αυτήν την στιγμή και το εταιρικό αυτοκίνητο που λόγο θέσης μου επιτρέπετε να το χρησιμοποιώ σχετικά κατά αποκλειστικότητα, επομένως κάπου πρέπει να παρκάρει. Κοντά μας ή σχεδόν απέναντι υπάρχει μια pub η να το εξηγήσω καλύτερα ένα underground bar με μπιλιάρδα, συνοδούς και πολύ καλές παρέες. Σε 1-2 μήνες περιμένουμε ένα καινούριο sedan εργοστασιακό, και πρόκειται να πουλήσουμε αυτό που χρησιμοποιούμε προς το παρόν, όποια γρατζουνιά η ζημία κάνει την αξία του ψιλά για τα διόδια Το θέμα μου είναι το έξης: Έχω βρει κυριολεκτικά 2 κουτάκια μπύρας μέσα στην εξάτμιση από το προσωπικό μου αυτοκίνητο και παράλληλα έχουμε και διαφόρους φοιτητές - νέους στην γειτονία που περνάνε τον χρόνο τους στην πιλοτή μας. Fan Fact Έχω βρει λάδι από pizza στο καπό του αυτοκινήτου μου και κουτιά κοντά στις ρόδες. Όλα τα παραπάνω σε διάστημα μηνών και τέλος πάντων, έχουν δει τα μάτια μου πάρα πολλά

    Τι θέλω να κάνω: Το διαμέρισμα μου κατέχει ένα απλό καλώδιο κάμερας (1 Power 2 Data ) το οποίο, σύμφωνα με ένα πράμα που βρίσκει καλώδια στον τοίχο, πάει μέσα από την εντοιχιζόμενη ντουλάπα οπού, ακολουθεί σωληνώσεις νερού ή καλοριφέρ, περνάει από το μπάνιο της διπλανής μου. Επομένως να σας προλάβω, να αντικαταστήσουμε την κάμερα με IP και την καλωδίωση δεν είναι επιλογή καθώς το καλώδιο είναι κυριολεκτικά στον σοφά μέσα
    Wifi ή νέα καλωδίωση δεν είναι επιλογή λόγου συμφωνητικού και κοινών πολυκατοικίας.

    Τι ζητάω από εσάς είναι να μου προτείνετε πως μπορώ να λύσω το πρόβλημα του " analog to digital " . Σκεφτόμουν να πάρω ένα καταγραφικό Unifi για τις επιλογές του, το όνομα που κατέχει στην αγορά, αλλά και τις δυνατότητες του. Αν μπορείτε να προτείνετε με pm ή με comments κάποια εταιρεία που κάνει αυτές τις μετατροπές θα το εκτιμούσα ειλικρινά. Σαλλονίκη.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τι καλώδιο είναι αυτό που έχεις, είναι κλασικό κάμερας ή κάτι άλλο;

    Αν είναι κλασικό αναλογικής κάμερας, τότε ενα παίρνεις ενα απλό καταγραφικό που να δέχεται είσοδο απο αναλογικές πηγές και είσαι έτοιμος.
    δεν μπορείς να κάνεις αυτή την καλωδίωση έτσι όπως την αναφέρεις ώστε να δέχεται Ip κάμερες, θέλεις τουλάχιστον 6 καλώδια

  3. #3
    Εγγραφή
    07-06-2018
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι καλώδιο είναι αυτό που έχεις, είναι κλασικό κάμερας ή κάτι άλλο;

    Αν είναι κλασικό αναλογικής κάμερας, τότε ενα παίρνεις ενα απλό καταγραφικό που να δέχεται είσοδο απο αναλογικές πηγές και είσαι έτοιμος.
    δεν μπορείς να κάνεις αυτή την καλωδίωση έτσι όπως την αναφέρεις ώστε να δέχεται Ip κάμερες, θέλεις τουλάχιστον 6 καλώδια
    Το καλώδιο είναι το πολύ απλό με 3 μικρά καλωδιάκια, εγώ θέλω την αναλογική εγκατάσταση να την κάνω είσοδο για ip καταγραφικό λόγο τεχνολογίας και ευελιξίας.

    Όταν λέω εγκατάσταση, δεν έχω ούτε καταγραφικό ούτε καλωδίωση ΑΚΟΜΑ. Είναι τα καλώδια σε μία άκρη με περιμένουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Οταν λες οτι εχει 3 καλωδιακια το καλωδιο μεσα, εχει 2 μικρα και 1 μεγαλο σαν της τηλεορασης ας πουμε?

    Μεσα απο αυτο δεν μπορεις να περασεις IP camera.

    Ας το παρουμε ομως απο την αρχη γιατι εχεις αλλο προβλημα νομιζω. Οι καμερες δεν κανουν τιποτα παραπανω απο το να "φοβιζουν" τον επίδοξο κλέφτη.
    Σκεψου ομως ποσα βιντεακια εχεις δει στο ιντερνετ απο καμερες ασφαλειας σε γκαραζ ,σπιτια που κλεβουν.... και φευγουν ανενόχλητοι

    Αυτο λοιπον που προσπαθω να σου πω , ειναι να δεις πρωτα πως θα σταματήσεις τον κοσμο να μπαίνει στην πυλωτή.Οι φοιτητες-κοσμος ειναι ένοικοι πολυκατοικίας?
    Εχει παγκακια και καθονται?

    Το συμφωνητικό της πολυκατοικιας ειναι τοσο αναλυτικο που λεει οτι θα μπει καλωδιακή καμερα και οχι wifi?

  5. #5
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Aμα ειναι σαν αυτο δεν εχεις προβλημα.

    Τα 2 μικρά ειναι για την τροφοδοσια της καμερας και το τριτο μεγαλυτερο (ομοαξονικο) για τα data.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  kalodio-cctv-9-0200.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  16,4 KB 
ID: 197445

    Εφοσον περναει ομοαξονικο μπορεις να βαλεις λυσεις της Hikvision με πολλες ψηφιακες ευκολιες αλλά και πολυ χαμηλες τιμες.

    Παρολαυτα ακομα και σκετο ομοαξονικο αν περναγε μπορεις να κανεις δουλεια με Power Over Coaxial (POC).
    I'm getting low on beans and marmalade..

Παρόμοια Θέματα

  1. Speedport Entry 2i (και όχι μόνο) με IP Phone
    Από Mosfet στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-18, 22:08
  2. Απο ADSL-ISDN σε VDSL-ISDN με ASTERISK & Συναγερμο?
    Από gveloce στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-18, 13:03
  3. Μετατροπή συμβολαίου κινητής Cosmote σε cosmoκαρτα ή what's up
    Από VACH στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-18, 01:08
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-17, 01:42
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-17, 09:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας