Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    16-06-2013
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παίδες γεια σας.

    Ένα πρόβλημα με τα ηχεία που έχω στο desktop:

    Έχω κάτι απλά ηχεία Creative.

    Τα συνέδεσα πριν καιρό στον υπολογιστή και είχα παρατηρήσει το εξής:

    Μια φορά που δεν τα είχα κλείσει από το κουμπί on/off που έχουν και τα ξέχασα ανοιχτά, τα ηχεία έκλεισαν μόνα τους μετά από ένα διάστημα.

    Όταν άνοιξα τον υπολογιστή, διαπίστωσα ότι όταν έκανα αυξομείωση της έντασης του ήχου, τα ηχεία ενεργοποιούνταν αυτόματα (το κίτρινο φωτάκι τους άναβε).

    Με λίγα λόγια, δεν χρειαζόταν να ανοιγοκλείνω τα ηχεία με το εξωτερικό κουμπάκι on/off, αυτό γινόταν αυτόματα από τα Windows (βέβαια, το εξωτερικό κουμπάκι των ηχείων έπρεπε να είναι στο “on”).

    Μετά από μια αναβάθμιση που έκανα στα Windows, αυτό το αυτόματο on/off με τα ηχεία έπαψε να γίνεται.

    Από τότε ψάχνω να βρω τι ρύθμιση είχα κάνει τότε (ή είχε γίνει από μόνη της), και δεν μπορώ να το βρω.

    Μπορεί κάποιος να βοηθήσει, για το πως το on/off των ηχείων θα ελέγχεται από τα Windows;

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.855
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Οταν το volume control των Windows πεφτει στο 10 ή πιο κατω και δεν αναπαραγεται ηχος απο τον Internet Browser, Media Player κλπ. τοτε τα ηχεια μπαινουν σε off.

    Οταν το volume control των Windows ειναι στο 40-50 ή πιο πανω τοτε τα ηχεια δεν κλεινουν. Βασικα αν volume control των Windows το βαλεις πανω απο το 80 δεν κλεινουν ποτε (ή σχεδον ποτε).

    Εγω εχω ρυθμισμενη την ενταση των ηχειων απο τον διακοπτη τους σε συγκεκριμενο επιπεδο, και χρησιμοποιω το volume control των Windows για αυξομειωση της εντασης.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-06-2013
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masterfaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν το volume control των Windows πεφτει στο 10 ή πιο κατω και δεν αναπαραγεται ηχος απο τον Internet Browser, Media Player κλπ. τοτε τα ηχεια μπαινουν σε off.

    Οταν το volume control των Windows ειναι στο 40-50 ή πιο πανω τοτε τα ηχεια δεν κλεινουν. Βασικα αν volume control των Windows το βαλεις πανω απο το 80 δεν κλεινουν ποτε (ή σχεδον ποτε).

    Εγω εχω ρυθμισμενη την ενταση των ηχειων απο τον διακοπτη τους σε συγκεκριμενο επιπεδο, και χρησιμοποιω το volume control των Windows για αυξομειωση της εντασης.
    Φίλε σε ευχαριστώ για την απάντηση.

    Έκανα ό,τι λές και ισχύει.

    Το θέμα τώρα είναι ότι όταν απενεργοποιώ τον υπολογιστή, τα ηχεία εκεί που είναι σβηστά, λόγω της ρύθμισης της έντασης κτλ. στα Windows, ανάβουν.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-18, 11:22
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-18, 12:07
  3. Επιλογή ηχείων για υπολογιστή
    Από lkrgs στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-17, 18:02
  4. Αλλαγή ηχείων 2.1 για pc
    Από adiS στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-17, 10:09
  5. απομακρυσμένη διαχείριση (on/off) οικιακών συσκευών
    Από atux_null στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-17, 11:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας