Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Question
    Γεια σας!

    Εδώ και λίγο καιρό είμαι ευτυχής χρήστης 30αρας VDSL γραμμής από Vodafone μέσω των Ελληνικών Ραδιοϋπηρεσιών σε πρόγραμμα OneNET.

    Δυστυχώς το modem/router που δίνουν (Oxygen) δε με ικανοποιεί ως προς τα διάφορα features συν του γεγονότος ότι
    δεν έχω πλήρη πρόσβαση μιας και κρατάν το "admin" access για τον εαυτό τους. Σκέφτομαι λοιπόν να πάω σε κάποιο
    δικό μου και για αρχή έλεγα κάποιο FritzBox, όμως κοιτάζοντας εδώ μέσα αλλά μιλώντας και με τη Vodafone κατάλαβα
    πως αν προχωρήσω στην αλλαγή θα έχω μεν ιντερνετ αλλά δε θα παίζει η VOIP τηλεφωνία. Επίσης ακόμη και αν αφήσω
    το Oxygen για τo VOIP και θελήσω να κάνω bridged ένα δικό μου router δε θα δουλέψει καθώς όπως μου είπαν πλέον
    το bridged δεν το υποστηρίζουν. Θεωρώ πως τεχνικά δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα απλά για κάποιο λόγο δε θέλουν
    να δώσουν τους κωδικούς για χρήση σε δικό μας modem/router.

    Σκέφτομαι να τους γράψω ένα επίσημο email και να ρωτήσω το λόγο και βάση ποιας νομοθεσίας δε μας δίνουν τα στοιχεία
    που χρειαζόμαστε για δικό μας εξοπλισμό αλλά δε ξέρω αν θα βγει κάποια άκρη.

    Υπάρχει κάποια προηγούμενη εμπειρία ή κάτι διαφορετικό να κάνω; Κάποιος ο οποίος ίσως χωρίς να μπλέξει με όλα αυτό
    το γραφειοκρατικό έχει καταφέρει να έχει voip σε δικό του εξοπλισμό;

    Ευχαριστώ!
    A good friend will come bail you out of jail.

    A true friend will be sitting next to you saying "Damn...We fucked up"

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ερώτηση, ποια νομοθεσία λέει πως θα έχεις φουλ πρόσβαση στο router; πρόσβαση στα στοιχεία της τηλεφωνίας;
    Καμία, δεν είναι κάτι που να το κανονίζει κάποιος νόμος.

    Σου παρέχουνε μια υπηρεσία και όπως λέει και το συμβόλαιο παρέχουν πρόσβαση μόνο με εγκεκριμένο εξοπλισμό και διατηρούν το δικαίωμα να σου διακόψουν την πρόσβαση αν βάλεις κάτι άλλο.

    Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις static ip ώστε μετά να την δώσεις στο δικό σου το router, voip όμως όχι, αυτό δουλεύει μόνο στο Oxygen.

    Δεν είναι τόσο τεχνικό το θέμα, όσο θέμα υποστήριξης, σου λένε έγω παρέχω αυτή την υπηρεσία και την υποστηρίζω με τον δικό μου εξοπλισμό και μόνο.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Χωρίς να γνωρίζω υποθέτω πως όλα στα συμβόλαια κλπ. βασίζονται σε κάποιο νομοθετικό πλαίσιο.

    Όπως και να έχει θεωρώ πως διατηρώ το δικαίωμα (για οποιοδήποτε έννομο δικό μου συμφέρον) να μην αφήνω πρόσβαση
    στον καθένα (vodafone, ote κλπ.) στο εσωτερικό δικό μου δίκτυο. Το ότι έχω firewall από πίσω πάλι είναι δικό μου δικαίωμα.
    Όπως και το να μην κάνει όποτε θέλει restart το router, να μην κάνει αναβαθμίσεις που "σπάνε" πράγματα (π.χ. port forward) κλπ.
    Το ότι θα πρέπει κάθε λίγο και λιγάκι να παίρνω τηλ. στη Vodafone για να μου φτιάχνει ότι έχει χαλάσει (αν βρω κάποιο που το γνωρίζει) ή
    να προσθέτει configs επίσης είναι ενοχλητικό.

    Τελοσπάντων, νομίζω όλα τα παραπάνω δεν είναι του θέματος....

    Στατική ΙΡ έχω καθώς είναι επαγγελματικό το πακέτο. Δε με νοιάζει το VOIP να δουλέψει πάνω σε τρίτο εξοπλισμό απλά δε βλέπω
    να υπάρχει τρόπος να έχω δίκτυο από δικό μου χωρίς να υπάρχει πρόβλημα με το VOIP. Φυσικά το ιδανικό θα ήταν να είναι όλα
    σε ένα αλλά είμαι ανοικτός σε προτάσεις.
    A good friend will come bail you out of jail.

    A true friend will be sitting next to you saying "Damn...We fucked up"

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα ζητήσεις και άλλη static, συνήθως το δίνουν σε Block των 6 Ips, απο εκεί θα έχεις 4ip για να δώσεις στον δικό εξοπλισμό.

    Αν δεν θέλεις να έχει πρόσβαση ο παρόχος σου στον εξοπλισμό κλπ, μπορείς πάντα να διακόψεις την σύνδεση και να πας σε κάποιον που δεν απαιτεί να έχει δικό του εξοπλισμό πάνω στην γραμμή.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-03-2006
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Mikrotik RB4011
    Στην εταιρία εχω το επαγγελματικό πακέτο με 2 καναλια φωνής και adsl. Μου έδωσαν το γνωστό oxygen multimode... Τους πίεσα και μου το έχουν γυρισμένο σε bridge mode (το οδηγώ σε mikrotik) και μου έχουν κάνει sip τη τηλεφωνία που την οδηγώ σε asterisk. Όχι δεν συνδέεται στον ims της vodafone αλλά τοπικά στο oxygen. Όλα αυτά μου τα έκαναν αφού πήραν την συγκατάθεση μου πως δεν θα χρειαστώ το support τους. Επίσης ο κωδικός admin μπορεί να εισαχθεί μόνο από το internet στην 9001. Μου τον είχαν δώσει για κάποια χρόνια αλλά μετά έπεσα σε έναν "καλό τεχνικό" ο οποίος τον άλλαξε. Έκτοτε έκλεισα και την πρόσβαση τους ( για κάποιο περίεργο λόγο δεν χρησιμοποιούν tr-069 και θέλουν web access) θα προσπαθήσω να ανεβάσω και screenshots αργότερα.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Στη δουλεία μου εμεέις έχουμε one net μας έδωσαν το Zte zxhn h267a που και πάλι κλειδωμένο είναι

  7. #7
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Στο onenet εχουν γραψει εδω μεσα οτι δεν δίνουν στοιχεία.

    Εγώ ειμαι κάτοχος vbc και μου το ξεκλείδωσαν για bridge mode αλλα δεν καταφερα ποτε να κάνω sip trunk. Κάποια ρύθμιση εντωμεταξύ το χάλασε και δεν μπορώ να μπω να το ρυθμίσω. Δεν μπαίνω όμως καν στη διαδικασία για factory reset γιατι ξέρω ότι θα φάω ώρες για να μου το ξανακάνουν admin access και αν πετυχω καποιον που να θέλει να βοηθησει.

    Πριν 2 χρόνια που είχα χάσει ήδη κάποιες ωρες για το bridge mode ειχα καταφερει να μιλησω με καποιον αρκετα ψηλα που εδινε οδηγιες στον τεχνικο τους για την πρωτη συνδεση. Μου ειχε πει οτι ειναι λιγο πολυ τρελλοι στη vodafone (εκεινος ειχε μεινει απο τη παλια hol). Ειχα κσταφερει να τον βρω και 3-4 μερες μετα αφου παλι παρακαλουσα για πολυ ώρα για annex m.

    Παρόλο που η vodafone διαφημίζεται έτσι, δεν είναι και πολύ φιλική προς τις επιχειρήσεις...

  8. #8
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Εγώ στο γραφείο που έχουμε το zte zxhn h267a και θέλουμε να το βάλουμε σε bridge mode ώστε να βάλουμε ένα tplink που αγοράσαμε αλλά με τίποτα δεν μας δίνουν κωδικούς για root αλλά τπτ

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 23:15
  2. Ρυθμιση οτε voip σε TP-LINK VR200v
    Από fire711 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-19, 15:44
  3. Μετατροπή γιαμμής απο ISDN (voip) σε PSTN (voip)
    Από puntomania στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-18, 20:07
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-18, 14:13
  5. Cyta Voip σε αλλο ρουτερ
    Από Ferm στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-17, 15:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας