Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Γεια σας φίλοι.
    Μετά από 2 χρόνια αορίστου χρόνου συμβόλαιο (είχε λήξει το 2018), και μετά από σκέψη και προσφορές από Cosmote (όχι και τόσο συμφέρουσες για νέο πελάτη ειδικά από φορητότητα), ζήτησα από NOVA προσφορά αναβάθμισης του υπάρχοντος πακέτου μου από 50Mbit γραμμή, απεριόριστα σταθερά, full pack nova tv, σε 100Mbit συν απεριόριστα κινητά πάνω στα υπόλοιπα (tv, σταθερά) που έμειναν ίδια.
    Και όλα αυτά με 1 ευρώ λιγότερα από ότι έδινα ως τώρα, 53 ευρώ αντί 54.

    Έχω 2 ερωτήματα.

    1. Έχω το Technicolor 788v2, από NOVA ανέφεραν ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Αλλαγη router δικαιούμαι μόνο αν χαλάσει αυτό. Ισχυει; Ερωτώ διότι βλέπω ότι το type είναι
    ITU-T G.993.2 Annex B (VDSL2)
    Δηλαδή δε βλέπω vectoring. Υποστηριζει το συγκεκριμένο router θεωρητικά από ότι έχω δει, αλλα γιατί κλειδώνει εκει;
    Από την ίδια καμπίνα παίρνει ο γείτονας δίπλα σε 50αρα επίσης (σε Cosmote) και αναφέρει Vectoring ο router του.

    2.Δεν προβλέπεται VoIP για υφιστάμενους συνδρομητές, μόνο για νέους, βάσει νόμου όπως μου είπαν. Ισχυει; Διότι πριν καιρό σε ερώτηση μου στο τεχνικό τμήμα μου ανέφεραν ότι αν πάω σε 100Mbit μπορώ να αιτηθω μετατροπή από POTS σε VoIP.

    Η γραμμή μου γενικά, εκτός κάποιων μεμονωμένων προβλημάτων ευθύνης NOVA, είναι πολύ καλή.

    Αν δε γίνει καμία διακοπή ρεύματος (όπως προσφατα) έχει φτάσει και 3 μήνες Uptime με μερικές δεκάδες CRC και χιλιάδες FEC.

    Στατιστικά τωρινά:

    https://imgur.com/gallery/psBovdZ

    - - - Updated - - -

    Πριν λίγο ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία!
    Ταχύτατη θα έλεγα η NOVA μιας και μου είχαν πει στο τηλέφωνο, την άλλη εβδομάδα.

    Στατιστικά εξαιρετικά!

    Link Information
    Uptime:0 days, 1:32:05DSL Type:ITU-T G.993.2 Annex B (VDSL2)Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:10.997 / 109.996Data Transferred (Sent/Received) [B/B]:0 / 0Output Power (Up/Down) [dBm]:3,7 / 12,1
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]:3,4 / 7,5
    SN Margin (Up/Down) [dB]:31,0 / 13,1

  2. #2
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    634
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109957 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avesael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας φίλοι.
    Μετά από 2 χρόνια αορίστου χρόνου συμβόλαιο (είχε λήξει το 2018), και μετά από σκέψη και προσφορές από Cosmote (όχι και τόσο συμφέρουσες για νέο πελάτη ειδικά από φορητότητα), ζήτησα από NOVA προσφορά αναβάθμισης του υπάρχοντος πακέτου μου από 50Mbit γραμμή, απεριόριστα σταθερά, full pack nova tv, σε 100Mbit συν απεριόριστα κινητά πάνω στα υπόλοιπα (tv, σταθερά) που έμειναν ίδια.
    Και όλα αυτά με 1 ευρώ λιγότερα από ότι έδινα ως τώρα, 53 ευρώ αντί 54.

    Έχω 2 ερωτήματα.

    1. Έχω το Technicolor 788v2, από NOVA ανέφεραν ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Αλλαγη router δικαιούμαι μόνο αν χαλάσει αυτό. Ισχυει; Ερωτώ διότι βλέπω ότι το type είναι
    ITU-T G.993.2 Annex B (VDSL2)
    Δηλαδή δε βλέπω vectoring. Υποστηριζει το συγκεκριμένο router θεωρητικά από ότι έχω δει, αλλα γιατί κλειδώνει εκει;
    Από την ίδια καμπίνα παίρνει ο γείτονας δίπλα σε 50αρα επίσης (σε Cosmote) και αναφέρει Vectoring ο router του.

    2.Δεν προβλέπεται VoIP για υφιστάμενους συνδρομητές, μόνο για νέους, βάσει νόμου όπως μου είπαν. Ισχυει; Διότι πριν καιρό σε ερώτηση μου στο τεχνικό τμήμα μου ανέφεραν ότι αν πάω σε 100Mbit μπορώ να αιτηθω μετατροπή από POTS σε VoIP.

    Η γραμμή μου γενικά, εκτός κάποιων μεμονωμένων προβλημάτων ευθύνης NOVA, είναι πολύ καλή.

    Αν δε γίνει καμία διακοπή ρεύματος (όπως προσφατα) έχει φτάσει και 3 μήνες Uptime με μερικές δεκάδες CRC και χιλιάδες FEC.

    Στατιστικά τωρινά:

    https://imgur.com/gallery/psBovdZ

    - - - Updated - - -

    Πριν λίγο ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία!
    Ταχύτατη θα έλεγα η NOVA μιας και μου είχαν πει στο τηλέφωνο, την άλλη εβδομάδα.

    Στατιστικά εξαιρετικά!

    Link Information
    Uptime:0 days, 1:32:05DSL Type:ITU-T G.993.2 Annex B (VDSL2)Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:10.997 / 109.996Data Transferred (Sent/Received) [B/B]:0 / 0Output Power (Up/Down) [dBm]:3,7 / 12,1
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]:3,4 / 7,5
    SN Margin (Up/Down) [dB]:31,0 / 13,1
    Αν είσαι από τους τυχερούς που δεν έχουν voip, κούμπωσε και ένα modem/router της προκοπής και θα ευχαριστηθείς στο 100% τη γραμμή σου.
    But for chips and for freedom
    I could die

    NOMBRE D'OR JEWELRY

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avesael Εμφάνιση μηνυμάτων

    Στατιστικά εξαιρετικά!

    Link Information
    Uptime:0 days, 1:32:05DSL Type:ITU-T G.993.2 Annex B (VDSL2)Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:10.997 / 109.996Data Transferred (Sent/Received) [B/B]:0 / 0Output Power (Up/Down) [dBm]:3,7 / 12,1
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]:3,4 / 7,5
    SN Margin (Up/Down) [dB]:31,0 / 13,1
    Καλοριζικη η γραμμη.

    Απλα να παρακολουθεις τα λαθη καθως λογω ταχυτητων ειναι πιο "ευαισθητη " η γραμμη. αν δεν εχεις πολλα σε βαθος χρονου εισαι μια χαρα.
    The gr81 .

  4. #4
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Λοιπόν, έβαλα για δοκιμή πάνω ένα Fritz 7390 ενός φίλου για δοκιμές.
    Το παράξενο είναι ότι συγχρονίζει στα 97Mbbps αντί των 109 του Technicolor και ότι δείχνει
    VDSL2 17a G.Vector (ITU G.993.5) τη στιγμή που το Technicolor έδειχνε DSL Type:ITU-T G.993.2 Annex B (VDSL2)

    Τελικά τι παιζει; Να ζητήσω άλλον router από τη ΝΟΒΑ ή να μείνω με Technicolor ;

    Από πλευράς λαθών, σαφώς περισσότερα από την 50αρα γραμμή αλλά δίχως να επηρεάζουν την σταθερότητα και την απόδοση της γραμμής (500crc σε 30 ωρες, ενώ στην 50αρα 10crc σε 10 ημέρες)

    Με το Fritz πολύ λιγότερα λάθη από το Technicolor εννοείται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Avesael : 24-05-20 στις 01:46.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Βλέπω κλείδωσες 110/11. Οι καμπίνες ποιου παρόχου είναι?

  6. #6
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω κλείδωσες 110/11. Οι καμπίνες ποιου παρόχου είναι?
    ΟΤΕ

    Γενικά φαινεται να πηγαίνει καλά η γραμμή.
    Περισσότερα λάθη από την 50αρα, αλλά σταθερή και δίχως προβλήματα ως τώρα.
    Ελπίζω να μείνει έτσι!

  7. #7
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Μια χαρά είσαι! Δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα!

  8. #8
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Τελικά μου τη ματιασαν την 100αρα :-)
    4 ημέρες μετά την ενεργοποίηση, και ενώ όλα έβαιναν καλώς, άρχισαν αποσυγχρονισμοι, χιλιάδες λάθη CRC, HEC, σε λίγα λεπτά ή ώρες.
    Γενικά υπήρξε αστάθεια στη γραμμή και περισσότερο ήταν οι πάνω από 20 αποσυγχρονισμοι που με ανάγκασαν να καλέσω το τεχνικό τμήμα της NOVA.

    Εδώ να πω ότι πραγματικά ήταν ΑΨΟΓΟΙ,και οι της τεχνικής υποστήριξης, και η NOVA για την ταχύτατη απόκριση της, και ο τεχνικός που ήρθε και βρήκε τη βλάβη, και ο ΟΤΕ που έστειλε την επόμενη τεχνικό (άψογος κι αυτός) και άλλαξε ζεύγος μιας και το υπάρχον είχε θέματα.

    Τέλος καλό, όλα καλά ( ; ), θα δείξει. Πάντως ως τώρα από το πρωί που αλλαχθηκε το ζεύγος φαινεται να έφτιαξε η βλάβη.
    Το θέμα είναι ότι είδα τις μετρήσεις από τον τεχνικό του ΟΤΕ μπροστά μου, και το προηγούμενο ζεύγος έβγαζε προβλήματα, σε σχέση με το νέο που έδειχνε καθαρό.
    Αλλά επειδή χαλκός είσαι αφού... :-) κρατάμε και μια πισινή.

    Και πάλι όμως συγχαρητήρια σε NOVA και ΟΤΕ για την άμεση απόκριση τους.
    Δεν το περίμενα η αλήθεια είναι...

  9. #9
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.761
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πως γίνεται και "έβγαζε" προβλήματα ο χαλκός την δεύτερη εβδομάδα και την πρώτη δεν "έβγαζε", μάλλον κάνας γείτονας θα ενεργοποιήθηκε κι αυτός και πέφτατε ο ένας πάνω στον άλλο.
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  10. #10
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως γίνεται και "έβγαζε" προβλήματα ο χαλκός την δεύτερη εβδομάδα και την πρώτη δεν "έβγαζε", μάλλον κάνας γείτονας θα ενεργοποιήθηκε κι αυτός και πέφτατε ο ένας πάνω στον άλλο.
    Αυτό υπέθεσε κι ο τεχνικός του ΟΤΕ.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Έχοντας περάσει 2,5 ημέρες uptime με το νέο ζεύγος, δεν υπάρχει ως τώρα ούτε μια αποσύνδεση, ουτε ένας αποσυγχρονισμος.
    Βέβαια υπάρχουν κάμποσα CRC και HEC, που δεν επηρεάζουν ως τώρα ούτε ταχύτητα ούτε σταθεροτητα γραμμής.

    Υπάρχει μια απορία όμως.

    Με τη νέα γραμμή πεντακάθαρη (το είδα στο μηχάνημα που έγιναν οι ελεγχοι), την εσωτερική καλωδίωση επισης, γιατί αυτά τα λαθη;

    Εφόσον δεν επηρεάζουν ως τώρα καλως, αλλα από που προέρχονται;

    https://imgur.com/gallery/fKO94oB

  12. #12
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avesael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχοντας περάσει 2,5 ημέρες uptime με το νέο ζεύγος, δεν υπάρχει ως τώρα ούτε μια αποσύνδεση, ουτε ένας αποσυγχρονισμος.
    Βέβαια υπάρχουν κάμποσα CRC και HEC, που δεν επηρεάζουν ως τώρα ούτε ταχύτητα ούτε σταθεροτητα γραμμής.

    Υπάρχει μια απορία όμως.

    Με τη νέα γραμμή πεντακάθαρη (το είδα στο μηχάνημα που έγιναν οι ελεγχοι), την εσωτερική καλωδίωση επισης, γιατί αυτά τα λαθη;

    Εφόσον δεν επηρεάζουν ως τώρα καλως, αλλα από που προέρχονται;

    https://imgur.com/gallery/fKO94oB
    Από την εσωτερική σου καλωδίωση σε μεγαλύτερο ποσοστό και από το τηλεφωνικό πριζακι τοίχο σε χαμηλότερο ποσοστό.
    Αν θες ξεκινά από το απλό,πάρε ένα πριζακι τοίχο,όχι φτηνιάρικο (έτσι την πάτησα εγώ),και δοκίμασε.
    Εγώ πήρα της legrand και σταμάτησαν τα προβλήματα.
    Σε μένα αυτό που έκανε το φτηνιάρικο πριζακι ήταν να μην κρατάει σταθερό το noice Margin πάνω από 9-10 και έκανε απότομα σκαμπανεβάσματα από το 9 στο 5-6 και έτσι να μου δημιουργεί crc errors.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Άνοιξα την πρίζα και φρίκαρα.
    3 ζεύγη καλωδίων μπλε - κόκκινο, το 1 στις θέσεις 5-6 και τα άλλα 2 μαζί στις 3 - 4 !!!
    Στο σπίτι υπάρχει 1 πρίζα ακόμα (πολυ παλιά) που δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ στα 17 χρόνια που είμαι σε αυτό το σπίτι.

    Με το που τις έβγαλα όλες και άφησα το ζεύγος της γραμμής, αμέσως το attenuation έπεσε από 7.3 σε 5.2 και το snr ανέβηκε από 11.5 σε 14.7 !

    Τα CRC μετά από 2 ώρες uptime είναι μόλις 7 σε σχέση με πριν που θα ήταν 50-60.

    Ευχαριστώ το φιλο παραπάνω που με έβαλε σε σκέψεις για την πρίζα.
    Θα αγοράσω και μια legrand να μπει να τελειώνουμε κάποια στιγμή.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avesael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άνοιξα την πρίζα και φρίκαρα.
    3 ζεύγη καλωδίων μπλε - κόκκινο, το 1 στις θέσεις 5-6 και τα άλλα 2 μαζί στις 3 - 4 !!!
    Στο σπίτι υπάρχει 1 πρίζα ακόμα (πολυ παλιά) που δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ στα 17 χρόνια που είμαι σε αυτό το σπίτι.

    Με το που τις έβγαλα όλες και άφησα το ζεύγος της γραμμής, αμέσως το attenuation έπεσε από 7.3 σε 5.2 και το snr ανέβηκε από 11.5 σε 14.7 !

    Τα CRC μετά από 2 ώρες uptime είναι μόλις 7 σε σχέση με πριν που θα ήταν 50-60.

    Ευχαριστώ το φιλο παραπάνω που με έβαλε σε σκέψεις για την πρίζα.
    Θα αγοράσω και μια legrand να μπει να τελειώνουμε κάποια στιγμή.
    Χαίρομαι πολύ που σε βοήθησα φίλε μου.
    Αυτά είναι πολύ καλά stats,μειώνοντας και το attenuation κέρδισες και λιγο σε ταχύτητα
    Αν και δεν νομίζω να χρειαστη να αλλάξεις πρίζα,αν όμως δεις το noice να σου κάνει σκαμπανεβάσματα,τότε άλλαξε την.
    Edit:
    Θες να σου πω και ένα άλλο tip,φτιάξε ένα τηλεφωνικό καλώδιο από utp cat5 για να εξαλείψεις κάθε απώλεια που μπορεί να υπάρχει με το απλό τηλεφωνικό καλώδιο που βάζεις στο modem router από το πριζακι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Darcdrake : 01-06-20 στις 16:30.

  15. #15
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.761
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα errors έχουν σχέση και με εξωτερικούς παράγοντες, συνήθως παρεμβολές απο άλλες συνδέσεις, για παράδειγμα σε εμένα αυξάνονται συγκεκριμένες ώρες αιχμής, μετα το σούρουπο και σταματάνε εντελώς μετα τις 2 τη νύχτα. Εκεί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και το καλύτερο πριζάκι και το καλύτερο καλώδιο να βάλεις.
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας