Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Γεια σας!

    Έχω μια απορία και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου τη λύσει. Πρόσφατα έφυγα από τον ΟΤΕ και έκανα νέα σύνδεση στη Wind. Ο ΟΤΕ μου ζήτησε πίσω το router (Speedport Entry 2i) που είχε παραχωρήσει προς χρήση, οπότε πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο. Με ενδιαφέρει να συνδεθώ ασύρματα κι έτσι βρήκα ένα παλιό router του OTE (BAUDTEC TW263R4-A0), με το οποίο προσπάθησα να συνδεθώ στο ίντερνετ αλλά απέτυχα.

    Την πρώτη φορά που σύνδεσα το router, η ένδειξη για το wifi δεν ήταν ενεργή. Τη δεύτερη φορά φάνηκε να είναι ενεργή (όπως και οι άλλες ενδείξεις), αλλά από 'κει και πέρα, δεν γνωρίζω τι ακριβώς πρέπει να κάνω για να συνδεθώ. Στη λίστα με τα ασύρματα δίκτυα δεν εμφανίζεται η σύνδεσή μου, ενώ στη σελίδα http://192.168.1.1 δεν μπορώ να συνδεθώ. Επίσης, από τη wind δεν έχω λάβει κωδικούς, ωστόσο συνδέομαι κανονικά στο ίντερνετ με το speedport router του ΟΤΕ.

    Γνωρίζει κάποιος αν και πώς μπορώ να συνδεθώ ασύρματα με το Baudtec;

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved


    Το Manual είναι εδώ. Κάνε πρώτα ένα Hard Reset στο ρούτερ.

    Μπαίνεις στο μενού, πας στο Wireless >>> βάζεις όνομα και κωδικό(WPA2-PSK και κωδικό με αριθμούς-γράμματα κεφαλαία/μικρά-σύμβολα) >>> SAVE >>> Επανεκκίνηση.

    Όταν θα συγχρονίσει το ρούτερ, επιλέγεις το δίκτυο με το όνομα που έχεις βάλει και βάζεις τον κωδικό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων


    Το Manual είναι εδώ. Κάνε πρώτα ένα Hard Reset στο ρούτερ.

    Μπαίνεις στο μενού, πας στο Wireless >>> βάζεις όνομα και κωδικό(WPA2-PSK και κωδικό με αριθμούς-γράμματα κεφαλαία/μικρά-σύμβολα) >>> SAVE >>> Επανεκκίνηση.

    Όταν θα συγχρονίσει το ρούτερ, επιλέγεις το δίκτυο με το όνομα που έχεις βάλει και βάζεις τον κωδικό.

    Καλώς σας βρήκα!

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Με την επανεκκίνηση του ρούτερ το ασύρματο δουλεύει κανονικά. Ωστόσο, τώρα δεν λειτουργεί το τηλέφωνο. Νομίζω τη σύνδεση των καλωδίων την έκανα σωστά*. Μπορεί να φταίει ότι χρησιμοποιώ άλλον διαχωριστή από αυτόν που ερχόταν με το ρούτερ; Αν όχι, τι άλλο μπορεί να φταίει;

    * Το καλώδιο της τηλεφωνική γραμμής καταλήγει στη μονή υποδοχή του διαχωριστή, το καλώδιο της τηλεφωνικής συσκευής στη μια από τις δυο άλλες υποδοχές του διαχωριστή (σε αυτή του τηλεφώνου) και το καλώδιο που ξεκινάει από την τρίτη υποδοχή του διαχωριστή καταλήγει στην υποδοχή του ρούτερ που γράφει line.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bottomfeeder : 11-06-18 στις 11:54.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H συνδεσμολογία είναι μέσα στο manual, Line >>> τηλεφωνική πρίζα, Phone >>> συσκευή τηλεφώνου, modem >>> ρούτερ.

    Αν βάλεις σκέτο το τηλέφωνο στην πρίζα λειτουργεί;; μήπως έχεις τηλεφωνία VoIP;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Ναι, όπως λέει μέσα τα έχω συνδέσει. Δεν νομίζω ότι είναι VoIP, δεν ξέρω και τι ακριβώς είναι η VoIP τηλεφωνία. Ούτε σκέτο το τηλέφωνο σε άλλη πρίζα λειτουργεί. Με το άλλο ρούτερ του ΟΤΕ (speedport entry 2i) λειτουργεί κανονικά και το τηλέφωνο, αλλά η συνδεσμολογία είναι διαφορετική. Πάνω στο ρούτερ έχει ξεχωριστές θέσεις για τα καλώδια του τηλεφώνου. O διαχωριστής που χρησιμοποιώ είναι του Speedport και πάνω γράφει vdsl. Μήπως ευθύνεται αυτό; Από την άλλη, δοκίμασα δυο παλιότερους διαχωριστές (όχι του Baudtec όμως) και δεν λειτουργούσε ούτε το ίντερνετ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bottomfeeder : 11-06-18 στις 15:48.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aφού δεν λειτουργεί στην τηλεφωνική πρίζα, είσαι σε VoIP, με το Speedport έβγαινε η τηλεφωνία από το ρούτερ και με επιστροφή σήματος σου το γύριζαν στις άλλες τηλεφωνικές πρίζες, αυτό το ρούτερ δεν έχει τέτοια δυνατότητα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bottomfeeder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, όπως λέει μέσα τα έχω συνδέσει. Δεν νομίζω ότι είναι VoIP, δεν ξέρω και τι ακριβώς είναι η VoIP τηλεφωνία. Ούτε σκέτο το τηλέφωνο σε άλλη πρίζα λειτουργεί. Με το άλλο ρούτερ του ΟΤΕ (speedport entry 2i) λειτουργεί κανονικά και το τηλέφωνο, αλλά η συνδεσμολογία είναι διαφορετική. Πάνω στο ρούτερ έχει ξεχωριστές θέσεις για τα καλώδια του τηλεφώνου. O διαχωριστής που χρησιμοποιώ είναι του Speedport και πάνω γράφει vdsl. Μήπως ευθύνεται αυτό; Από την άλλη, δοκίμασα δυο παλιότερους διαχωριστές (όχι του Baudtec όμως) και δεν λειτουργούσε ούτε το ίντερνετ.
    Αν συνεχίζει και δουλεύει το speeport και η τηλεφωνία πάνω στο speedport, τότε δεν σε έχουν συνδέσει ακόμα στην Wind.
    H wind απο όσο θυμάμαι δεν δίνει voip ακόμα, αλλά και να έδινε δεν θα δούλευε με το speedport που έχει ρυθμίσεις μόνο για OTE

  8. #8
    A, μάλιστα! Δεν έπρεπε να μου το έχουν πει αυτό όταν έκανα την νέα σύνδεση; Ή όλες οι νέες συνδέσεις είναι έτσι πλέον; Οπότε η μόνη λύση είναι να αγοράσω νέο ρούτερ;

    - - - Updated - - -

    Sdikr, στο site τους, όπου μπορείς να δεις την κατάσταση της αίτησης, μου βγάζει σφάλμα. Μου είχαν πει 12 εργάσιμες μέρες, οι οποίες έχουν περάσει, και υπέθεσα ότι θα είχε γίνει η σύνδεση. Δεν τους έχω πάρει τηλέφωνο όμως να τους ρωτήσω. Αν είναι θα πάω από εκεί να δω τι γίνεται. Όταν γίνει κανονικά η σύνδεση υπάρχει το ενδεχόμενο να λειτουργήσει κανονικά το ρούτερ;

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για νεα σύνδεση Wind
    Από zto στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-18, 06:09
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-18, 16:14
  3. Πρόβλημα σε σύνδεση WIND VDSL ΕΠΕΙΓΟΝ
    Από nkapsa στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-17, 22:37
  4. Σύνδεση WIND εν έτει 2017
    Από Le0pard στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-17, 11:56
  5. Νέα σύνδεση wind
    Από Bokie στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-17, 11:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας