Σελ. 6 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 426
  1. #76
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skoupas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε dns δεν έχω πειράξει κάτι στο freepbx, θα το δω.
    Ρούτερ όπως αναφέρω έχω το speedport plus. Δεν έχω άλλο εξοπλισμό ούτε κάποιο άλλο firewall. Σε raspberry το δουλεύω. VPN δεν έχω καταφέρει να δουλέψω γιατί χάνω τον ήχο μετά τα 30 δευτερόλεπτα. Έχω ανοίξει τις πόρτες και με το fail2ban μπορώ να δω αν προσπαθεί κάποιος να μπει. Από όταν το γύρισα σε 5062 δεν έχω δει προσπάθεια. Αν έχεις και τις κατάλληλες ρυθμίσεις στα extensions, κάποια ισχυρά password και το νου σου στα logs, θεωρώ ότι δεν κινδυνεύεις.
    Μόνο εγώ θέλω να έχω το σταθερό του σπιτιού μου στο κινητό και να χτυπάει κανονικά? Γίνονται όλα αυτά εύκολα με vpn?
    Αν πάρω το fritz φαντάζομαι γίνεται κάπως. Με asterisk το λειτουργεί κανείς όπως το σκέφτομαι?
    Δεν θα αναφέρω τους λόγους ασφαλείας γιατί το VPN είνα μονόδρομος... Όποιος θέλεις να έχει το κεφάλι του ήσυχο ας το κάνει ...
    Οποίος θέλει να μπλέξει ας κάνει ότι θέλει ..απλό

    Η όποια πρόσβαση σε πόρους του όποιου εσωτερικού δικτύου όποιας μορφής μόνο με VPN ... Ποτέ ανοίγματα πορτών και τέτοια ..

  2. #77
    Εγγραφή
    03-10-2003
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    288
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99998/9999
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    24(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υπαρχει και η λυση να κοβεις εισερχομενες απο διαφορα κρατη.
    Αυτος ειναι ο λογος που χρησιμοποιω sophos utm τα τελευταια χρονια μιας και ειναι πολυ ευκολο να επιλεξεις ποιες χωρες θελεις να αποκλεισεις.

  3. #78
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SlotKiller Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει και η λυση να κοβεις εισερχομενες απο διαφορα κρατη.
    Αυτος ειναι ο λογος που χρησιμοποιω sophos utm τα τελευταια χρονια μιας και ειναι πολυ ευκολο να επιλεξεις ποιες χωρες θελεις να αποκλεισεις.
    Αυτό είναι πολύ εύκολο να γίνει έτσι και αλλιώς..

  4. #79
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι πολύ εύκολο να γίνει έτσι και αλλιώς..
    Πώς γίνετε δηλαδή?

  5. #80
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς γίνετε δηλαδή?
    Εξαρτάτε τι υποδομές έχεις σε ένα δίκτυο ...

    - - - Updated - - -

    Με χρήση Linux και με GeoIP module στο firewall...

  6. #81
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Καλησπερα,

    Ποσο δυσκολο ειναι στον ΟΤΕ να υλοποιουμε ενα SIP trunk και να μας δινουν οσα καναλια SIP θελουμε ?

    Αυτο το πραγμα οτι πρεπει να να φτιαχνω για καθε νουμερο ξεχωριστο SIP trunk με τον IMS με ξεπερναει

    Για ποιο λογω το υλοποιουν ετσι ?

  7. #82
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,

    Ποσο δυσκολο ειναι στον ΟΤΕ να υλοποιουμε ενα SIP trunk και να μας δινουν οσα καναλια SIP θελουμε ?

    Αυτο το πραγμα οτι πρεπει να να φτιαχνω για καθε νουμερο ξεχωριστο SIP trunk με τον IMS με ξεπερναει

    Για ποιο λογω το υλοποιουν ετσι ?
    Αυτό που λες γίνεται με το πρόγραμμα Flexible Voice (FV) και ζητάς 5-90 κανάλια φωνής μέσω SIP trunk πάνω σε dedicated SHDSL σύνδεση με ξεχωριστό modem και subnet. Τουλάχιστον έτσι λέει η θεωρία...

  8. #83
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Ελα ντε και εγω ετσι πιστευα!!

    Αλλα ομως για καθε νουμερο που εχεις πρεπει να κανεις SIP trunk στον IMS π.χ εχω flexy με πακεο 20 νουμερα τοτε για καθε ενα νουμερο πρεπει να κανω SIP trunk.

    Εντωμεταξυ εαν θες ολες οι outgoing κλησεις σου να εχουν ενα caller id εκει πας για αυτοκτονια δουλευει καθε SIP trunk σαν να εχει κεφαλικο νουμερο παρολο εσυ που σε επιπεδο extension εχεις δωσει αλλο outgoing caller id.

    Δηλαδη τι μου δινει 20 νουμερα εαν δεν μπορω να τα ρυθμισω οπως θελω εγω

    και στην τελικη τι ειδους SIP χρησιμοποειει ο OTE δικο του πρωτοκολλο εχει φτιαξει ?

    Εντωμεταξυ εαν θες τεχνικη υποστηριξη κλαφτα!!!

    Περα απο routing και κανα debug δεν βοηθανε τους ειχα στειλει ενα tcpdump για να δουνε τι ακριβως γινεται στο registration και ακρη δεν βγαλανε

  9. #84
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Ίσως η προβλεπόμενη λειτουργία να είναι ξεχωριστό registration για κάθε αριθμό, ανεξάρτητα από το πόσα κανάλια φωνής του αποδίδονται. Ανορθόδοξο μεν, αλλά τι να πει κανείς...

    Χάνεται ένα μεγάλο μέρος της ευελιξίας του SIP με αυτές τις αγκυλώσεις του ΟΤΕ, αλλά προσπαθούνε προφανώς να κρατήσουνε το σύστημα κοντά σε αυτά που γνωρίζουνε εκείνοι και όχι σε αυτά που χρειάζεται ο σύγχρονος συνδρομητής.

  10. #85
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όταν πρόκειται για συνεχόμενο φάσμα αριθμών, π.χ. 214xxxxxx0 - 214xxxxxx9, τότε δεν χρειάζεται ξεχωριστό registration, αλλά γίνεται register με το πρώτο.
    Αν τώρα γίνει μετάπτωση αριθμών από TDM σε flexy, τότε, ναι πράγματι, γίνεται ένα registration για κάθε αριθμό.

    Μπορεί έτσι κάποιος να έχει 10 κανάλια, αλλά να κάνει πολύ περισσότερα registrations.

    Σε ό,τι αφορά τις εξερχόμενες κλήσεις και το caller id, ισχύει κατά γράμμα το παρακάτω:
    ‘From:’ Field (calling number) : Τα VoIP CPEs στις κλήσεις προς το VoIP δίκτυο του ΟΤΕ θα πρέπει να στέλνουν στο πεδίο ‘From:’ τον Ε.164 αριθμό που τους έχει αποδοθεί, σε international format. Αν έρχεται λανθασμένο calling number από τα VoIP CPEs, τα συστήματα του ΟΤΕ θα το μεταφράζουν στο κεφαλικό νούμερο που έχει αποδοθεί στον συγκεκριμένο πελάτη

  11. #86
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Δουλεύει με δεκάδες, για κάθε δεκάδα θες ένα registration. Τώρα αν έχει τελείως διαφορετικούς αριθμούς είναι πιθανόν να σου ανοίγουν για κάθε αριθμό νέο registration.
    Πάντως σε πελάτη που είχε τρεις δεκάδες, κάτι bri που είχε κάνει μεταφορά του τα είχαν ρίξει πάνω σε ένα από τα υπάρχοντα registrations απλά για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν έστελναν το DID σωστά και έπρεπε να το ψαρέψεις από το Το.
    Τώρα για υποστήριξη, ναι είναι ότι να ναι αλλά παλιότερα ήταν χειρότερα. Το ότι στέλνουν τεχνικούς να σου φτιάξουν το κύκλωμα και η μόνη δοκιμή που κάνουν είναι να κάνουν register με ένα ruggetized sip phone και μετά σου λένε καλή τύχη δείχνει ότι συνεχίζουν την ίδια πολιτική/λογική που είχαν με τα isdn. Παραδίδω στην πόρτα κι αν σου αρέσει.
    Τώρα που ρίξανε στο ίδιο ims και τις home και απλές business συνδέσεις, παίζει να γίνεται χαμούλης στην υποστήριξη.
    Θυμάμαι μια φορά που είχε πέσει ένας κόμβος από τους 16 (ή είχε χαθεί το routing του) και δεν είχε η Δυτική Ελλάδα τηλέφωνο!

  12. #87
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.646
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλεύει με δεκάδες, για κάθε δεκάδα θες ένα registration. Τώρα αν έχει τελείως διαφορετικούς αριθμούς είναι πιθανόν να σου ανοίγουν για κάθε αριθμό νέο registration.
    Πάντως σε πελάτη που είχε τρεις δεκάδες, κάτι bri που είχε κάνει μεταφορά του τα είχαν ρίξει πάνω σε ένα από τα υπάρχοντα registrations απλά για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν έστελναν το DID σωστά και έπρεπε να το ψαρέψεις από το Το.
    Τώρα για υποστήριξη, ναι είναι ότι να ναι αλλά παλιότερα ήταν χειρότερα. Το ότι στέλνουν τεχνικούς να σου φτιάξουν το κύκλωμα και η μόνη δοκιμή που κάνουν είναι να κάνουν register με ένα ruggetized sip phone και μετά σου λένε καλή τύχη δείχνει ότι συνεχίζουν την ίδια πολιτική/λογική που είχαν με τα isdn. Παραδίδω στην πόρτα κι αν σου αρέσει.
    Τώρα που ρίξανε στο ίδιο ims και τις home και απλές business συνδέσεις, παίζει να γίνεται χαμούλης στην υποστήριξη.
    Θυμάμαι μια φορά που είχε πέσει ένας κόμβος από τους 16 (ή είχε χαθεί το routing του) και δεν είχε η Δυτική Ελλάδα τηλέφωνο!
    Κατά τα άλλα λένε ότι υπάρχει redundancy...

  13. #88
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    χαχα εδω γελαμε τι να πω εγω που μια φορα ειχε χαθει η μιση ΚΡΗΤΗ!!!!

  14. #89
    Εγγραφή
    20-02-2010
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    COSMOTE
    Router
    APU2 PC ENGINES
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thagg1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Αναφέρθηκε και πρίν, εχεις DNS τον DNS του ΟΤΕ στο Freepbx box? Πολλές φορές, αλλάζει (πρεπει να εχουν farm απο πισω απο το ονομα) κ φαινεται να γινονται κουλα. Διορθώνει αν χρησιμοποιεις τον DNS τους.

    2. port forward ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ. Το router/firewall σου πρεπει να διατηρεί τη "συνομιλία" καθώς "ξεκινάει" απο εσένα πάντα (δλδ απο το freepbx -> ims). Εχω pfSense και μου έκοβε γρήγορα τα UDP states, υπάρχει ρύθμιση για αυτο. Ti router/firewall εχεις?

    3. Ακόμα και 5062 αντι της κανονικής, είναι θεμα χρόνου να σε πάρουν χαμπαρι και να σου αρχίσουν κλησεις προς Ζιμπαμπουε, στο λογαριασμό σου. Βάλε VPN. Τις είχα ανοιχτές κ εγω για λίγο καιρο (5060) και εβρισκα πυκνά συχνά registration attempts για διάφορα (ανύπαρκτα) extensions.

    4. Βάλε VPN

    5. κενά στον ήχο == χαμένα (πανω απο 1) πακέτα. Αργό uplink ή το (2) παραπάνω;

    6. τις RTP δεν τις κανεις portforward. Δεν χρειάζεται γιατι οι κλήσεις (εξερχόμενες/είσερχομενες) στελνουν πρώτα RTP απο εσένα προς έξω κ εκεί φτιαχνεται το FW state.

    Με ενδιαφέρει πολύ η ρύθμιση του pfsense για καλύτερη λειτουργία του OTE trunk

    Μπορείς να μου δώσεις οδηγίες;

  15. #90
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    1. Απευθειας σύνδεση με pppoe πανω στο PFsense
    2. Ρυθμιση του traffic shaper για voip με το wizard
    3. Floating rules ωστε να βαλεις σε προτεραιοτητα το traffic απο το voip range του οτε 195.167.16.0/23 καθως και το traffic απο την εσωτερικη ip του asterisk για τις portes 10000-20000 προς οπουδηποτε (πρακτικα προς τον οτε)

    Δεν χρειαζεται κατι περισσοτερο

Σελ. 6 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΟΤΕ Sip Trunk πρόβλημα με εισερχόμενες κλήσεις σε FreePBX
    Από Kapnos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-18, 09:42
  2. OTENET Freepbx SIP Trunk
    Από vangelisb στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-18, 22:23
  3. Speedport W 724V freePBX sip trunk και Phone 1
    Από kororos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-18, 13:53
  4. Ερώτηση: SIP διαμέσου TCP ή TLS για Asterisk / FreePBX
    Από thagg1975 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-18, 15:49
  5. OTE sip Trunk Caller id
    Από Marios30 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-18, 23:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας