Σελ. 23 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 31318212223242528 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 331-345 από 426
  1. #331
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Το ims.otenet.gr υποστηριζει g722 τελικα η οχι; Παντως βαζοντας ΜΟΝΟ g722, δεν δουλευει καν. Δεν δοκιμασα g722+alaw.

  2. #332
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Transcode δεν κανει, οπότε πρέπει να έχεις και alaw ενεργο οπωσδηποτε. Ομως περναει το g722 αν υποστηριζεται παρακατω. Γενικα με πρωτο το g722 και δευτερο το alaw, δουλευουν ολα με την καλυτερη δυνατη ποιοτητα.

  3. #333
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Οποτε λες να μπει η ακριβως η ιδια σειρα και πιο κατω; (δηλ pbx - endpoints);

    Παντως δεν αναφερομουν σε transcoding. Δοκιμασα μονο g722 παντου (trunk - pbx - endpoint) και δεν δουλευει.

  4. #334
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grpprod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε λες να μπει η ακριβως η ιδια σειρα και πιο κατω; (δηλ pbx - endpoints);

    Παντως δεν αναφερομουν σε transcoding. Δοκιμασα μονο g722 παντου (trunk - pbx - endpoint) και δεν δουλευει.
    Αν ενεργοποιήσεις μόνο G.722 στο trunk σου, θα έχεις ήχο σε κάποιες κλήσεις, σε όσες κλήσεις καταλήγουν σε κάποιον που επίσης το υποστηρίζει. Η Cosmote τα περνάει όλα transparently στο απέναντι άκρο.
    Για παράδειγμα αν καλέσεις κινητό που υποστηρίζει και έχει ενεργό VoWiFi/VoLTE τότε θα δουλέψει με G.722. Αν καλέσεις σε ένα σπίτι που έχει π.χ. Speedport δε θα δουλέψει.

    Επομένως ενεργοποιείς, με αυτή τη σειρά, G.722, G.711a και θα είσαι μια χαρά. Αν θα το ενεργοποιήσεις μόνο στο κέντρο σου ή και στις συσκευές, εξαρτάται από το αν το κέντρο λειτουργεί ως proxy ή όχι, αν δηλαδή όλα περνάνε από το κέντρο και το signalling και τα media, τότε δε χρειάζεται στις συσκευές, αλλιώς ναι.

  5. #335
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    @sxbcl Μιας και το αναφερεις αυτο με το vowifi/volte, εχω δει οτι o codec που χρησιμοποιειται σε αυτη την περιπτωση απο την μερια του κινητου ειναι ο g722.2-wb και οχι ο g722. Οταν φτανει ας πουμε στο αλλο ακρο (π.χ καποιο κεντρο asterisk-based) θα παιξει ο g722? Ρωταω γιατι εκανα ενα ερωτημα στην Grandstream και μου ειπε οτι οχι. Επισης τους ρωτησα αν εχουν καποιο αρχειο που θα μπορουσα να κανω import τον codec (722.2-wb/nb) και μου ειπαν οτι οχι γιατι δεν ειναι ειναι royalty free. Νομιζω οτι αυτος ηταν και ενας απο τους λογους που υπηρχαν θεματα με τα service messages οταν ας πουμε καλουσες ενα συνδρομητη κινητης της cosmote και εβγαινε ενα service message εφοσον ηταν ενεργο το volte/vowifi (π.χ.: Ο συνδομητης που καλεσατε δεν ειναι διαθεσιμος. Η κληση σας προωθειται. Μετα το χαρακτηριστικο ηχο αφηστε το μηνυμα σας."), το οποιο δεν ακουγοταν ποτε και λες τι εγινε πεθανε η κληση. Ή ας πουμε οταν εκανα μια δοκιμη απο modulus αριθμο δεν ακουγες ποτε το μηνυμα και συνεχιζε να χτυπαει για πολλη ωρα. Βεβαια στο ακρο του κινητου ειχε σταματησει να δινει ειδοποιηση για απαντηση της κλησης, απλα στο ακρο που ξεκινουσε η κληση το παθαινες αυτο. Και ψαχνοτας λιγο ειδα οτι και αλλες χωρες το ειχαν το συγκεκριμενο θεμα και ήταν λογω αυτου του codec g722.2-wb/nb (AMR-WB/NB) και με το γεγονος οτι δεν γινοταν σωστα transcoding ή δεν γινοταν καθολου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fasdf : 04-08-23 στις 12:31.

  6. #336
    Εγγραφή
    09-07-2015
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5503/54996 kbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 12.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου που όταν καλώ σε εταιρείες και υπάρχει μουσική αναμονής ακούγεται διακεκομμένα, και μέχρι να βάλω δικό μου router για να έχω σωστό QoS έχω αναγκαστικά μόνο alaw. Μου είχαν πει τα παιδιά εδώ ότι λογικά από μεριάς τους οι μουσική τους δεν είναι alaw και γίνεται live transcoding και γι' αυτό ακούγεται διακεκομμένα ή και καθόλου η μουσικά, αν είχα καταλάβει και εγώ σωστά χαχα

    Σκέφτομαι σοβαρά να κοτσάρω ένα ρούτερ της προκοπής σύντομα, απλά μετά σημαίνει ότι θα θέλω και AP.
    Ελληνικός Home Assistant Server ➡️ https://discord.gg/eTkKdrY4GP

  7. #337
    Εγγραφή
    21-04-2017
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ont - Pfsense
    Σήμερα το πρωί δεν είχα τηλέφωνο.
    Μουσική στα logs connection to xxxxxxxx@ims.otenet.gr timed out
    Έχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα;

  8. #338
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ολα δουλευουν. Κανε clear states στο pf, ειτε ολα ειτε οτι εχει να κανει με 5060

  9. #339
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Μια ερωτηση αν ξερει κανεις: σε τηλεφωνικο κεντρο grandstream ucm6302 και συσκευες grandstream DP752+DP730 και trunk cosmote εχω παρατηρησει οτι ο ηχος ομιλιας (απο την μερια την δικη μου) ειναι χαμηλος και δυσκολευει το συνομιλητη μου. Πολλες φορες αναγκαζομαι να αυξησω τον τονο της φωνης μου και να φερω παρα πολυ κοντα το μικροφωνο της συσκευης στο στομα μου για να με ακουσουν (σε σημειο που δεν εχει λογικη ας πουμε). Απο ακρη σε ακρη ειμαι με sip. Δεν εχω πουθενα αναλογικο κατι.

    Ξερει κανεις πως διορθωνεται αυτο; Μπορω αν γινεται να ζητησω απο τον ΟΤΕ να αυξησει την ενταση για τον εξερχομενο ηχο απο την μερια μου αν δεν γινεται κατι απο τις συσκευες μου;

    Ευχαριστω.

  10. #340
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27030/2702
    ISP
    Cosmote
    Router
    Archer VR900
    SNR / Attn
    15.7(dB) / 8.9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερωτηση αν ξερει κανεις: σε τηλεφωνικο κεντρο grandstream ucm6302 και συσκευες grandstream DP752+DP730 και trunk cosmote εχω παρατηρησει οτι ο ηχος ομιλιας (απο την μερια την δικη μου) ειναι χαμηλος και δυσκολευει το συνομιλητη μου. Πολλες φορες αναγκαζομαι να αυξησω τον τονο της φωνης μου και να φερω παρα πολυ κοντα το μικροφωνο της συσκευης στο στομα μου για να με ακουσουν (σε σημειο που δεν εχει λογικη ας πουμε). Απο ακρη σε ακρη ειμαι με sip. Δεν εχω πουθενα αναλογικο κατι.

    Ξερει κανεις πως διορθωνεται αυτο; Μπορω αν γινεται να ζητησω απο τον ΟΤΕ να αυξησει την ενταση για τον εξερχομενο ηχο απο την μερια μου αν δεν γινεται κατι απο τις συσκευες μου;

    Ευχαριστω.
    Εγώ πάντως που έχω παλαιότερο εξοπλισμό, UCM6202 και DP715 δεν έχω κανένα πρόβλημα. Τα άλλα σταθερά τηλέφωνα λειτουργούν κανονικά; Μήπως φταίει το codec στο Voip trunk του UCM; Μόνο PCMA βάζουμε.

  11. #341
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ουτε ο οτε, ουτε τα codecs εχουν καποια σχεση.

    Μονο η συσκευη τα κανονιζει αυτα, μιας και εκει γινεται και η μονη αναλογικη μετρατροπη

  12. #342
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερωτηση αν ξερει κανεις: σε τηλεφωνικο κεντρο grandstream ucm6302 και συσκευες grandstream DP752+DP730 και trunk cosmote εχω παρατηρησει οτι ο ηχος ομιλιας (απο την μερια την δικη μου) ειναι χαμηλος και δυσκολευει το συνομιλητη μου. Πολλες φορες αναγκαζομαι να αυξησω τον τονο της φωνης μου και να φερω παρα πολυ κοντα το μικροφωνο της συσκευης στο στομα μου για να με ακουσουν (σε σημειο που δεν εχει λογικη ας πουμε). Απο ακρη σε ακρη ειμαι με sip. Δεν εχω πουθενα αναλογικο κατι.

    Ξερει κανεις πως διορθωνεται αυτο; Μπορω αν γινεται να ζητησω απο τον ΟΤΕ να αυξησει την ενταση για τον εξερχομενο ηχο απο την μερια μου αν δεν γινεται κατι απο τις συσκευες μου;

    Ευχαριστω.
    Πάντως βλέπω κόσμο να γκρινιάζει γενικά, δηλαδή ρύθμιση mic gain δεν έχει όπως τα Yealink που έχω εγώ?

    https://www.google.com/search?q=gran...e-gws-wiz-serp
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #343
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Ευχαριστω για τις απαντησεις. Σορρυ για την καθυστερημενη απαντηση μου.
    @BlueChris: Δυστυχως δεν υπαρχει ρυθμιση για mic gain.
    Ρωτησα και στα forums της grandstream. Δεν εδωσε κανεις μια ουσιαστικη απαντηση (αυτος που απαντησε αλλο καταλαβε). Ρωτησα και στο helpdesk. Νομιζω οτι απλα ειναι θεμα firmware το αν θα μπορουσα να βαλουν μια τετοια επιλογη ή γενικα να ενισχυσουν τον ηχο. Απλα απο τοτε που τις βγαλανε αυτες τις ρημαδες τις συσκευες δεν εχουν ασχοληθει σε κανενα firmware update με αυτο το κομματι. Καπου γραψανε οτι βελτιωσαν κατι αλλα δεν εχω καταλαβει ουσιαστικη διαφορα. Δεν ξερω αν μπορω μεσω ssh στο dp752 να κανω κατι. Δηλαδη εχω καταφερει να μπω να με ssh αλλα δεν ξερω τι να πειραξω μπας και βοηθηθει η κατασταση. Αν εχετε/ξερετε που μπορω να βρω καποιο pdf με οδηγο που εξηγει τις εντολες θα βοηθουσε.

  14. #344
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    To mic gain δεν μπορει να ειναι θαμενο πισω απο ssh εντολες
    γενικοτερα Η gs εχει τετοια ρυθμιση.

    Οταν μιλανε μεταξυ τους ακουγονται καλα?

  15. #345
    Εγγραφή
    09-07-2015
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5503/54996 kbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 12.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πήρα mikrotik router. Ώρα να στηθεί όπως θα έπρεπε το VOIP (αφού βγάλω άκρη από τις ρυθμίσεις γιατί χάνεσαι εκεί μέσα)
    Ελληνικός Home Assistant Server ➡️ https://discord.gg/eTkKdrY4GP

Σελ. 23 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 31318212223242528 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΟΤΕ Sip Trunk πρόβλημα με εισερχόμενες κλήσεις σε FreePBX
    Από Kapnos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-18, 09:42
  2. OTENET Freepbx SIP Trunk
    Από vangelisb στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-18, 22:23
  3. Speedport W 724V freePBX sip trunk και Phone 1
    Από kororos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-18, 13:53
  4. Ερώτηση: SIP διαμέσου TCP ή TLS για Asterisk / FreePBX
    Από thagg1975 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-18, 15:49
  5. OTE sip Trunk Caller id
    Από Marios30 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-18, 23:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας