Σελ. 13 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 3811121314151823 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 426
  1. #181
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.512
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT, Mikrotik x86
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο ξεφτιλισμενος παροχος δεν αναλαμβανει να κανει transcode, οπως θα οφειλε.
    Δεν βλέπω πως θα όφειλε. Στέλνει τον codec και δεν υποστηρίζεται στον Asterisk. Υπάρχουν patches, αμφιβόλου ποιότητας. Με δεδομένο ότι είναι αυτό, γιατί περιμένω traces που έχω προτείνει για να δούμε τι γίνεται.

  2. #182
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.788
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οχι δεν παει ετσι.
    Εχει ανακοινωσει ποιους codec υποστηριζει. Επισημως, μαζι με τους κωδικους. Δεν γινεται ξαφνικα να στελνει κατι αλλο, το οποιο δεν εχει αναφερθει.
    Αλλα αμα εισαι λιγο οτι ναναι, επιτρεπεις να γινονται τετοια στο δικτυο σου.

  3. #183
    Εγγραφή
    12-04-2021
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό όμως θα έπρεπε να έχει λυθεί εδώ και μήνες, μετά τις αλλαγές που έγιναν το καλοκαίρι του '20.
    Εχω ελεξει τα παντα, σωστοι dns το pbx βγαινει κανονικα απο την public ip του ρουτερ, το traceroute για το ims.otenet.gr κανονικα απο τους dns του οτε. τα παντα παιζουν εκτος απο το volte που υπαρχει η καθυστεριση των 30sec, μετα κανονικα. ειναι πολυ συγκεκριμενο το προβλημα.

    Παρατηρησεις.

    1.Το μονο codec που δεχεται και πραγματοποιουνται οι κλησεις ειναι το alaw. σε ολα τα αλλα μου κανει drop τις κλησεις.
    2. με tcpdump (παντα για το volte) εκει εντοπιζω ενα προβλημα. μου εμφανιζει ip fragmentetion. αλλα κανοντας ping με διαφορα μεγεθη πακετων και προς τα εξω και στο εσωτερικο δικτυο δεν υπαρχει πουθενα καποιο fragmentetion.
    3. Εβαλα τα στοιχεια sip του ΟΤΕ πανω σε μια συσκευη grandstream που ειναι μερος του δυκτιου αυτου και ολες οι κλησεις γινονται κανονικα. και το απο volte

  4. #184
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Ωραία, πάρε δύπ tcpdump, ένα που υπάρχει το θέμα και ένα μετά που έχει στρώσει να δούμε τι sip μηνύματα ανταλλάσει το κέντρο με το ims.
    Αν με τα 30sec εννοείς ότι παίρνεις, εμφνίζεται το πρόβλημα, κρατάς ανοιχτή την κλήση και εξαφανίζεται μετά από 30 sec τότε στο tcpdump θα πρέπει να κάνεις το ίδιο σενάριο για να φανεί μήπως σου στέλνουν κανά reinvite κι αλλάζουν κάτι στην κλήση και στρώνει.

  5. #185
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, να κανω μια ερωτηση αν τυχον το εχει δοκιμασει καποιος.
    Εχω μια γραμμη cosmote voip σε αλλο σπιτι απο εκει που ειμαι. Τωρα δινω με ενα linksys SPA 3102 voip router συνδεδεμενο στην 2η εξοδο τηλεφωνου στο speedport 2i και μεσω openvpn συνδεεται στον αστερισκ εκει που ειμαι.
    Αν παρω κωδικους ΟΤΕ πως μπορω να το συνδεσω απευθειας?
    1. Αν πχ κανω ενα vpn (βασικα υπαρχει ηδη) και να δινει ip cosmote θα κανει registration απο τον Asterisk?
    2. Η' θα πρεπει να βαλω τοπικα εναν αστερισκ εκει που ειναι η γραμμη να γινει εκει τo trunk registration και να συνδεσω μετα μεταξυ τους τους 2 αστερισκ ?
    Εχει δοκιμασει κανεις το πρωτο ή τον δευτερο τροπο ?
    thanks!!!

  6. #186
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, να κανω μια ερωτηση αν τυχον το εχει δοκιμασει καποιος.
    Εχω μια γραμμη cosmote voip σε αλλο σπιτι απο εκει που ειμαι. Τωρα δινω με ενα linksys SPA 3102 voip router συνδεδεμενο στην 2η εξοδο τηλεφωνου στο speedport 2i και μεσω openvpn συνδεεται στον αστερισκ εκει που ειμαι.
    Αν παρω κωδικους ΟΤΕ πως μπορω να το συνδεσω απευθειας?
    1. Αν πχ κανω ενα vpn (βασικα υπαρχει ηδη) και να δινει ip cosmote θα κανει registration απο τον Asterisk?
    2. Η' θα πρεπει να βαλω τοπικα εναν αστερισκ εκει που ειναι η γραμμη να γινει εκει τo trunk registration και να συνδεσω μετα μεταξυ τους τους 2 αστερισκ ?
    Εχει δοκιμασει κανεις το πρωτο ή τον δευτερο τροπο ?
    thanks!!!
    το ovpn του mikrotik... έχει θέμα με τις udp... Νικηφόρε.... στην ουσία ενα route θες στην μεριά του κέντρου σου να βγαίνει η 195.167.0.0/16 απ την γραμμή του εξοχικού σου.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  7. #187
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ovpn του mikrotik... έχει θέμα με τις udp... Νικηφόρε.... στην ουσία ενα route θες στην μεριά του κέντρου σου να βγαίνει η 195.167.0.0/16 απ την γραμμή του εξοχικού σου.
    ναι το ξερω δεν εχει udp, αλλα δεν εχω καποιο linux μηχανημα εκει να το κανω σωστο openvpn οπως πρεπει να ειναι, αυτο της mikrotik ειναι για τα μπαζα δυστυχως πολλα του λειπουν.
    Ενα raspi θελει βασικα κονσολιτσα μονο...
    Η 195.167 κατι τι ειναι?
    Οταν λες θεμα με το UDP θα εχει καποιο προβλημα δεν θα μιλαει πχ τι ?

    - - - Updated - - -

    Αν ηταν να βαλω ενα raspi εκει για openvpn τοτε βαζω και αστερισκ κονσολα εννοειτε παντα, και κανω την δουλεια με τον 2ο τροπο.
    Αν χρειαστει παντα προς το παρον θελω να λιωσω τον τροπο που εχω κανει με το SPA και θα δουμε.

  8. #188
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Μα πως έχει θέμα με το udp από την στιγμή που παίζει το spa3102 κι αυτό udp πακέτα ανταλλάσει με τον asterisk.
    Το πραγματικό σου πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να κάνεις resolve το ims του ote από τους dns του οτε μέσα από το δικό του κύκλωμα στο εξοχικό.
    Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να αλλάξεις τους dns του asterisk να κοιτάνε κατά εκεί που αυτό σημαίνει πως άμα πέσει το vpn σου δεν θα χει dns το μηχάνημα.
    Θα μου πεις βάζεις 2ο και 3ο στο resolv.conf και λύνεται το πρόβλημα. Από την άλλη αν έχεις σαν Dns server το Mikrotik τότε ίσως καλύτερα να σετάρεις ένα dns forwarding και να καθαρίσεις ώραια κι όμορφα.

  9. #189
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δεν παιζει να υπαρχει προβλημα με την UDP γιατι και απο κινητο που μπαινω στον αστερισκ μεσω mikrotik ovpn μια χαρα μιλαω και με ακουνε.
    Ναι αυτα με το DNS ειναι θεμα γιατι θα περασει ολη την κινηση του αστερισκ μεσω του vpn.
    Θα δημιουργηθουν προβληματα και στα αλλα μαλλον (modulus, voip.awmn, sip.awmn εχω και αυτα τα trunks).
    Mαλλον η δευτερη λυση ειναι ποιο ιδανικη ε ?

  10. #190
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Βασικά για πες, στον asterisk έχει δηλωμένο σαν gateway το Mikrotik;

  11. #191
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    απομακρυσμένο fritzbox που έχω...μεσω mikrotik ovpn... στο ucm.... trunk το έχω μέσω tcp να κάνει reg... με udp... δεν δουλεύει
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  12. #192
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.788
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αφου το mikrotik με το openvpn ειναι τσακωμενοι χρονια τωρα... πως να δουλεψει με udp? Αλλαξε κατι?

  13. #193
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά για πες, στον asterisk έχει δηλωμένο σαν gateway το Mikrotik;
    καλησπερα, ναι το main router το 109 δλδ γιατι εχω 2 εσωτερικα mikrotik.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου το mikrotik με το openvpn ειναι τσακωμενοι χρονια τωρα... πως να δουλεψει με udp? Αλλαξε κατι?
    καλησπερα, τι εννοεις δεν καταλαβα.
    Ναι το ξερω οτι το mikrotik δεν υποστηριζει UDP σε TCP ειναι.
    Εχω μονιμες συνδεσεις μεταξυ του 109 και ενος 951 στο μερος που ειναι η Cosmote.
    Στο καθενα τρεχει και server και client και ειναι ετσι συνδεδεμενα και τα 2 μεταξυ τους και με routes περναω απο το ενα στο αλλο, εχουν δλδ μονιμες συνδεσεις.
    Χρονια δουλευω ετσι και εδινα την γραμμη μου εκει με το linksys SPA 3102 αλλα ηταν μαζι με τον asterisk.
    Tωρα επειδη εβαλα modulus εδω και εμεινε, το πηγα εκει και δινω την cosmote, πριν δεν ειχα αλλωστε προγραμμα με χρονους κλησεις και ετσι δεν ειχα ασχοληθει ποτε πριν με το σταθερο της Cosmote + οτι εδω ειχα απεριοριστα λογω της nova pstn 3play που εκοψα τωρα.
    Μια χαρα παιζει, απλα λογω μετατροπων και vpn υπαρχει καποιο lag, οχι απαγορευτικο μιλας μια χαρα δλδ.

    Τι εννοεις με το πως να δουλεψει με UDP? εννοεις αν συνδεσω απευθειας το trunk του OTE στον αστερισκ μεσω του ovpn ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 14-04-21 στις 18:50. Αιτία: Διευκρινήσεις

  14. #194
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Ωραία θα φτιάξεις ένα static route στο mikrotik που έχεις για gateway ότι αφορά της IP του IMS να το στέλνει στο εξοχικό να βγαίνουν από εκεί, ένα dns forward και τελείωσες.
    Αυτό που εννοεί ο netblues είναι μάλλον αυτό

    https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Interface/OVPN

  15. #195
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα, ναι καταλαβα το ειχα σκεφτει, παρομοια routes ειχα για το awmn και την κινητη 4G οταν ειχα αντι adsl για να περναει το voip μου μονο μεσω ιντερνετ και οχι awmn που ειχε προβληματα με Pings Κτλ.
    Την σελιδα για το ovpn την ξερω πολλα χρονια τωρα. Τα εγραψα χτες και σε ενα θεμα στα Mikrotik.
    Αλλο ρωτησα εγω, λεω γιατι αποτελει προβλημα η ελλειψη UDP αφου αλλα ολα μου δουλευουν!!! για το RTP ?

    Επισης η αρχικη ερωτηση ηταν αν το εχει δοκιμασει καποιος ετσι που λες και δουλευει.
    Μην παρω κωδικους καταργηθει το 2i και μετα δεν δουλευει!
    Γιατι δοκιμασα στο κινητο δλδ να περασω απο το openvpn ολη την κινηση του ιντερνετ ωστε δλδ να εχω cosmote ip και δεν εχει ιντερνετ ετσι.
    Αρα η απευθειας συνδεση στο ote trunk απο το zoiper πχ δεν μπορει να γινει.

    - - - Updated - - -

    To DNS forward δεν επιασα, τι να κανει αυτο ? εχω τωρα στο nas adguard home και εχω αυτο σαν dns server, εχω και σε ενα Pi το pihole αλλα το εχω κλειστο τωρα και τα εχω γυρισει στο nas.

Σελ. 13 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 3811121314151823 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΟΤΕ Sip Trunk πρόβλημα με εισερχόμενες κλήσεις σε FreePBX
    Από Kapnos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-18, 09:42
  2. OTENET Freepbx SIP Trunk
    Από vangelisb στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-18, 22:23
  3. Speedport W 724V freePBX sip trunk και Phone 1
    Από kororos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-18, 13:53
  4. Ερώτηση: SIP διαμέσου TCP ή TLS για Asterisk / FreePBX
    Από thagg1975 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-18, 15:49
  5. OTE sip Trunk Caller id
    Από Marios30 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-18, 23:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας