Σελ. 1 από 29 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 426
  1. #1
    Εγγραφή
    08-06-2018
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα,
    Ψάχνω εδώ και κάτι εβδομάδες για οδηγίες σύνδεσης SIP γραμμών του ΟΤΕ σε Asterisk κέντρο και δεν μπορώ να βγάλω άκρη ακόμα.

    Το support του ΟΤΕ (13888, 13818) είναι άχρηστο. Δεν το συζητάμε αυτό.

    Θα ήθελα να φτιάξουμε μαζί έναν οδηγό εδώ ώστε να γλιτώσουμε χρόνο σε όλους και ελπίζω να με βοηθήσετε σε αυτό.

    Θέματα:

    1. Διαδικασία απόκτησης κωδικών
    2. Ρυθμίσεις


    1. Διαδικασία απόκτησης κωδικών

    • Βάζετε σε ένα φύλο Α4 τη ταυτότητα του κατόχου της γραμμής και τις 2 όψεις.
    • Γράφεται με το χέρι στο ίδιο φύλο: "Παρακαλώ όπως μας κοινοποιηθούν κωδικοί για την Ευρυζωνική Γραμμή 21012345567 στο κινητό 6971234567"
    • Αν είστε εταιρεία βάλτε σφραγίδα.
    • Υπογραφή και ονοματεπώνυμο

    Το στέλνετε στο support@otebusiness.gr και σε λίγη ώρα θα λάβετε τον κωδικό ο οποίος θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί εντός 30 λεπτών (έτσι μου είπαν από το support του ΟΤΕ)

    2. Ρυθμίσεις

    Προσοχή: Το Asterisk κέντρο πρέπει να χρησιμοποιεί την ίδια ADSL όπου είναι και η γραμμή. Αν έχετε παραπάνω από μια γραμμή μπορεί με γραπτό αίτημα στον ΟΤΕ να ζητηθεί να περνάνε όλες οι γραμμές από μία συγκεκριμένη ADSL (VDSL)

    Ρυθμίσεις που βρήκα κάπου εδώ στο φόρουμ και δεν έχω το link (sorry) είναι:

    Κώδικας:
    PEER DETAILS:
    username=+301234567890
    type=peer
    secret=XXXXXXXX
    host=ims.otenet.gr
    fromuser=+301234567890
    qualify=yes
    fromdomain=ims.otenet.gr
    insecure=invite
    
    Registration string:
    +301234567890:XXXXXXXXXX:+301234567890@ims.otenet.gr@ims.otenet.gr:5060/+301234567890


    Αυτό που έχω καταφέρει με αυτές τις οδηγίες είναι να κάνω REGISTER τη γραμμή στο Asterisk.

    Αλλά δεν λειτουργεί ακόμα.

    Από το support@otebusiness.gr λένε:

    1. Το τηλεφωνικό καλώδιο της γραμμής θα πρέπει να συνδεθεί στη θύρα DSL του router ΟΤΕ.
    2. Στο δικό μας router αρχικά θα κάνετε Reset to Factory Defaults. By default δουλεύουν σε pass-through mode.
    3. Θα μας αποστείλετε αίτημα στο support@otebusiness.gr για να κλείσουμε το TR069 πρωτόκολλο, έτσι ώστε να μην παίρνει αυτόματα η γραμμή username & password για τη σύνδεση στο internet.
    4. Θα πρέπει από την LAN1 ή LAN2 ή LAN3 να συνδέσετε καλώδιο Ethernet στην WAN θύρα του δικού σας router.
    5. Στο δικό σας router θα βάλετε τα στοιχεία σύνδεσης internet της γραμμής σας για να κάνει PPP.
    6. Σε περίπτωση που το ρούτερ του ΟΤΕ πάρει αυτόματα τα στοιχεία της γραμμής, στα credentials για τη σύνδεση internet (ATM για ADSL ή ΡΤΜ για VDSL) στο field PPP, βάζετε username: otenetdemo@otenet.gr και password: otenet.

    Δηλαδή χρειάζομαι άλλο ένα ρούτερ; (Πήρα απάντηση από τον ΟΤΕ)
    Όχι, δεν είναι απαραίτητο.
    Απλά μέσα από το ρούτερ του ΟΤΕ θα κάνετε disable την VoBB ώστε το SIP να γίνεται μέσα από το τηλεφωνικό σας κέντρο.

    Υπάρχει κάποιος εδώ να συμπληρώσει τα κενά;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AlexDev : 11-06-18 στις 12:40.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.629
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Δεν επιτρέπει διπλό sip registration, με το δεύτερο router στην ουσία σου λένε ότι θα βάλουν σε bridge mode το δικό τους κάνοντας disable και την voip τηλεφωνία πάνω από το router κι επειδή μπαίνει σε bridge πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα άλλο για να κάνεις την pppoe σύνδεση.
    Κάνοντας disable την VoBB pppoe σύνδεση μέσα από το router τους στην ουσία κάνεις το ίδιο πράγμα. Κάνε το δεύτερο.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτό που εννοούν είναι να έχεις (αν θέλεις) δικό σου router:
    α. To Speedport λειτουργώντας κανονικά ως modem/router, αλλά κάνοντας κλήση ΡΡΡ με τα γενικά credentials και ενεργοποιημένη την επιλογή PPPoE Passthrough και ο δικός σου router κάνει χρήση των δικών σου credentials.
    β. To Speedport λειτουργώντας κανονικά ως modem (bridge mode) και ο δικός σου router να κάνει την κλήση ΡΡΡ με τα των δικά σου credentials.

    Και στις 2 περιπτώσεις το VoBB θα είναι κλειστό ώστε η τηλεφωνία να λειτουργεί στο δικό σου κέντρο και να ελευθερωθεί η πόρτα από το Speedport

  4. #4
    Εγγραφή
    08-06-2018
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχει κάποιος Asterisk να παίζει αυτή τη στιγμή για να μας πει τι έχει κάνει ακριβώς;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν επιτρέπει διπλό sip registration, με το δεύτερο router στην ουσία σου λένε ότι θα βάλουν σε bridge mode το δικό τους κάνοντας disable και την voip τηλεφωνία πάνω από το router κι επειδή μπαίνει σε bridge πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα άλλο για να κάνεις την pppoe σύνδεση.
    Κάνοντας disable την VoBB pppoe σύνδεση μέσα από το router τους στην ουσία κάνεις το ίδιο πράγμα. Κάνε το δεύτερο.

    - - - Updated - - -

    Έχω το Router Oxygen (που έχει την ψηφιακή ISDN θύρα )

    Αυτό δεν το ονομάζει VOBB ή δεν το βρίσκω.

    Όμως αν καταλαβαίνω σωστά πρέπει να κάνω Disable το Phone.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.629
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Δες στα ADSL connections πόσες συνδέσεις έχεις εκεί πρέπει να το κάνεις disable.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexDev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κάποιος Asterisk να παίζει αυτή τη στιγμή για να μας πει τι έχει κάνει ακριβώς;

    Σε 2 εγκαταστάσεις που έχω κάνει με speedport entry 2i και speedport w724v, το κομμάτι VoIP είναι απενεργοποιημένο. Το freepbx κανονικά κάνει register και παίζει καλά.

    Σε multi vdsl περιβάλλον είτε μπαίνει ζευγάρι speedport + ht503 είτε φτηνά fritz 7170 με gateway το αντίστοιχο vdsl. Στην περίπτωση του fritz δημιουργούνται τα αντίστοιχα 620, 621… clients και freepbx sip trunks.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-06-2018
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε ευχαριστώ για την πληροφορία @kronos911

  8. #8
    Εγγραφή
    06-09-2003
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 7530AX
    Ενημερωτικά το Σάββατο 7/7 έχοντας αγοράσει το Fritz 7590 μετά τις ρυθμίσεις για το internet τα port forwardings μου κλπ κλπ κάλεσα τηλ. στο 13888 για επίλυση της σύνδεσης του voip μου καθώς δεν δούλευε το σταθερό μου. Αρνήθηκαν να μου δώσουν κωδικούς και δεν με ενημέρωσαν για οποιαδήποτε διαδικασία αίτησης. Το συγκεκριμένο fritz το πουλάνε και στο site τους για κακή τους τύχη. Μου πρότειναν να κρατήσω το σκουπίδι τους για τηλεφωνία και να κάνω bridge το δικό μου, αλλά αρνούμαι κάτι τέτοιο καθώς δεν συμφέρει σε επίπεδο υποστήριξης (two points of failure). Τους ζήτησα να μου στείλουν γραπτώς οτι δεν μπορούν να μου δώσουν κωδικό για την τηλεφωνία και ακόμη τίποτα.
    Έστειλα email όπως αναφέρετε παραπάνω και ακόμη τίποτα.
    Άνοιξα βλάβη χωρίς να δίνω την αίσθηση του γνώστη με απλή περιγραφή προβλήματος μη λειτουργίας voip και με ενημέρωσε πως πρέπει να συνδέσω τον ΝΕΟ εξοπλισμό για να βοηθήσουν. Ακόμη δεν έχω νέα.
    Πολύ ταλαιπωρία 50-60 λεπτά στο τηλ όλο το ΣΚ...

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    έχει αλλάξει πολιτική ο ΟΤΕ και πλέον δεν δίνει κωδικούς για την τηλεφωνία.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-09-2003
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 7530AX
    Οπότε? Που το γράφει αυτό? Και γιατί πουλάνε άλλο modem στο site τους? Και γιατί δεν γράφει ότι είναι μόνο για bridging.

    Επίσης πριν 10 λεπτά με ενημέρωσαν οτι πρέπει να τους καλέσω απο το σπίτι για να μου στείλουν τον κωδικό στο κινητό και να το εισάγω αμέσως...

    Eχω 3 διαφορετικά feedback για το ίδιο θέμα.

    Επίσης θα έχει πλάκα μια διερεύνηση με ΕΕΕΤ και με λογική GDPR. Δεν μπορώ να αντιληφθώ κανένα λόγο να μην μου δίνουν προσωπικό κωδικό μου.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    2.443
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Από το site του ΟΤΕ για το 7590:
    Καταρχάς, είναι συμβατό με γραμμές PSTN, ISDN αλλά και τη νέα παροχή τύπου VoIP του ΟΤΕ (ευρυζωνική τηλεφωνία)
    Οπότε είτε είναι υποχρεωμένοι να δώσουν κωδικούς, είτε να στους περάσουν με TR-069.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γι' αυτά που πουλά/δίνει ο ίδιος και όχι του εμπορίου. Υπάρχουν αναφορές μελών στο σχετικό θέμα που αυτά τραβούν αυτόματα τις ρυθμίσεις κατά την σύνδεση, αλλά και ότι σε επόμενη αναβάθμιση θα είναι εφικτό και στα του εμπορίου, όπου λογικά θα έχει τα στοιχεία ρυθμίσεων (TR-069) επιλέγοντας "Cosmote" ως πάροχο στο κατάλληλο πεδίο (τώρα δεν υπάρχει αυτή η επιλογή στο υπάρχον πεδίο).

    Και όχι, ο κωδικός της τηλεφωνίας δεν είναι προσωπικό δεδομένο και είναι στην πολιτική εκάστου παρόχου αν θα τον δώσει. Και αυτό ισχύει παγκοσμίως, απλά μας είχε καλομάθει ο ΟΤΕ τον τελευταίο χρόνο, όταν κανείς άλλος δεν τον δίνει στη χώρα μας σε οικιακές συνδέσεις (και στην μεγάλη πλειοψηφία του πλανήτη).

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoarv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε? Που το γράφει αυτό? Και γιατί πουλάνε άλλο modem στο site τους? Και γιατί δεν γράφει ότι είναι μόνο για bridging.

    Επίσης πριν 10 λεπτά με ενημέρωσαν οτι πρέπει να τους καλέσω απο το σπίτι για να μου στείλουν τον κωδικό στο κινητό και να το εισάγω αμέσως...

    Eχω 3 διαφορετικά feedback για το ίδιο θέμα.

    Επίσης θα έχει πλάκα μια διερεύνηση με ΕΕΕΤ και με λογική GDPR. Δεν μπορώ να αντιληφθώ κανένα λόγο να μην μου δίνουν προσωπικό κωδικό μου.
    Να σου αλλάξω λίγο την ερώτηση, που γράφει ότι σου δίνουν τον κωδικό; πουθενά,

  14. #14
    Εγγραφή
    06-09-2003
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 7530AX
    Δεν ζήτησα να μου δώσουν το κωδικό για να το αγοράσω, αλλά εφόσον λές φίλε μου Cosmote οτι είναι συμβατό φτιάξτο αν δεν δουλεύει.
    Εκτός αν δουλεύει υπο προυποθέσεις που δεν τις αναφέρεις όμως.
    Επίσης δώσε το firmware για το 7590 που υποστηρίζει τις λειτουργίες σου.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κάνεις ότι δεν ή πραγματικά δεν καταλαβαίνεις;
    Οι συσκευές (άσχετες με το VoIP) που δίνουν όλοι οι πάροχοι με χρησιδάνειο, τραβούν αυτόματα τις ρυθμίσεις; Ναι ή όχι και γιατί;
    Οι ίδιες συσκευές που υπάρχουν και στο εμπόριο, μπορούν να κάνουν το ίδιο; Ναι ή όχι και γιατί;
    Επίσης σε όλες αυτές τις συσκευές (παρόχου/εμπορίου) μπορείς να κάνει crossflashing το firmeware; Ναι ή όχι και γιατί;

Σελ. 1 από 29 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΟΤΕ Sip Trunk πρόβλημα με εισερχόμενες κλήσεις σε FreePBX
    Από Kapnos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-18, 09:42
  2. OTENET Freepbx SIP Trunk
    Από vangelisb στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-18, 22:23
  3. Speedport W 724V freePBX sip trunk και Phone 1
    Από kororos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-18, 13:53
  4. Ερώτηση: SIP διαμέσου TCP ή TLS για Asterisk / FreePBX
    Από thagg1975 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-18, 15:49
  5. OTE sip Trunk Caller id
    Από Marios30 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-18, 23:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας