Σελ. 16 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 61114151617182126 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 226-240 από 426
  1. #226
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.763
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Άρα έχεις ότι είπα, δεν καταλαβαίνει το busy, όταν καλεί οποιοσδήποτε σε cosmote vowifi.
    Είναι πρόβλημα της cosmote, ακριβώς η ίδια δοκιμή σε vf γυρίζει σωστά το busy.
    Έπαιξα και με το inband signaling, δεν άλλαξε κάτι.

    Αμφιβάλλω αν έπαιρνε κανείς traces να έβλεπε κατι, θα βοηθήσει όμως την cosmote να το βρει.
    Θεωρητικά και με speedport πρέπει να υπάρχει το πρόβλημα.
    Δεν μπορω να το δοκιμάσω τα έχω ξηλώσει από παντού

  2. #227
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Και εγω το ιδιο τα εχω ξηλωσει απο παντου.

    Να σαι καλα βρε netblues! Νομιζα οτι καπου υπηρχε προβλημα απο την μερια μου. Το τι reset και δοκιμες εχω κανει εδω και 1 εβδομαδα δεν λεγεται.

  3. #228
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.763
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειπα να το δοκιμάσω λιγο περισσότερο, και με cisco callmanager, τα ιδια κανει. Ετσι και καλεσεις cosmote κινητο και ειναι σε vowifi και ριξει busy, συνεχιζει να κουδουναει μεχρι να κανει timeout.

  4. #229
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Σε ευχαριστω για την δοκιμη!

    Εσυ εχεις κανενα trunk modulus? Αν ναι, αν καλεσεις κινητο cosmote ΧΩΡΙΣ να εχει ενεργο vowifi ή volte ακους το μηνυμα για το busy?

  5. #230
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.763
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η cosmote τα χει κανει ρόιδο.
    Αν κλεισει κανεις το volte/vowifi και ριξεις busy, βγαινει μεν το μηνυμα, ΑΛΛΑ οι κλησεις ΔΕΝ απολυονται. Το δοκιμασα απο διαφορους παροχους. Καλα εκεί στην cosmote ουτε τα βασικά?

  6. #231
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Α οκ. Απλα περιμενα εστω οτι οταν ειναι busy και δεν εχει volte/vowifi o αλλος τοτε το μηνυμα θα ακουγεται. Στο trunk της cosmote ακουγεται αλλα στης Modulus απλα ειναι νεκρο. Βασικα απο ενα capture που εκανα φτανουν rtp πακετα στο κεντρο αλλα δεν ακουγεται τιποτα στην συσκευη.

  7. #232
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    @netblues ή οποιοσδηποτε αλλος μια ερωτηση να σας κανω: στο trunk της cosmote εχω ορισει τον pcma ως codec. Στα extensions στο pbx εχω ορισει τον pcma και αλλους, ενω στα τερματικα εχω ορισει και εκει τον pcma και αλλους. Το προβλημα ειναι οτι οταν ειναι ετσι η ρυθμιση και καλω ας πουμε αριθμους οπως της ACS το τηλεφωνικο κεντρο ή της cosmote το 13888 ή αλλα τηλεφωνικα κεντρα εχω διακοπτομενο ηχο και στα ivr και οταν μιλαω με ανθρωπο. Σε κανονικες κλησεις οχι. Οταν στα τερματικα αφαιρεσω τον pcma και αφησω ολους τους αλλους G722,G723, κτλ τα παντα ακουγονται χωρις προβλημα. Αυτο συμβαινει μονο σε trunk cosmote. Στης modulus οχι. Ξερετε γιατι με transcoding ολα παιζουν ωραια, ενω χωρις παιζουν σκ@τ@? Ρωτησα και την grandstream και μου ειπε να δοκιμασω να κανω direct ip call για να εξακριβωσουμε αν ειναι προβλημα του δικτυου. Αλλα το εκανα απο το ενα σπιτι σε αλλο και παιξανε ολα χωρις προβλημα. Επισης sip alg και h323 ειναι κλειστα.

  8. #233
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Το πρόβλημα δεν είναι σε σένα αλλά στους απέναντι. Αν δεν έχουν ανεβάσει το μήνυμα ή δεν το έχουν μετατρέψει στους πιο κοινούς τύπους codec τότε κάνουν transcode επειδή τους αναγκάζεις να σου σερβίρουν μόνο σε alaw που μάλλον δεν έχουν ήδη έτοιμη. Τώρα γιατί δουλεύει σωστά όταν βάζεις αποκλειστικά κάποιο άλλο codec δεν μπορώ να φανταστώ κάτι. Πιθανόν έτσι αναγκάζεις το δικό σου το κέντρο να κάνει το transcode κι αυτοί να σερβίρουν ότι έχουν με αποτέλεσμα να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα. Η άλλη εκδοχή είναι ότι κανείς transcode κι εσύ οπότε παρεμβαλεται ένας μικρός buffer ώστε να μαζεύει αρκετά πακέτα για να κάνει transcode με έμμεσο αποτέλεσμα να σου ρεγουλαρει την κίνηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος astbox : 29-06-22 στις 14:53.

  9. #234
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Σε ευχαριστω πολύ astbox για την ενημερωση! Ειχα αρχισει να ανησυχω οτι δεν εκανα κατι καλα ή οτι κατι ειναι ελλατωματικο και συμβαινουν ολα αυτα.

  10. #235
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.666
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    @netblues ή οποιοσδηποτε αλλος μια ερωτηση να σας κανω: στο trunk της cosmote εχω ορισει τον pcma ως codec. Στα extensions στο pbx εχω ορισει τον pcma και αλλους, ενω στα τερματικα εχω ορισει και εκει τον pcma και αλλους. Το προβλημα ειναι οτι οταν ειναι ετσι η ρυθμιση και καλω ας πουμε αριθμους οπως της ACS το τηλεφωνικο κεντρο ή της cosmote το 13888 ή αλλα τηλεφωνικα κεντρα εχω διακοπτομενο ηχο και στα ivr και οταν μιλαω με ανθρωπο. Σε κανονικες κλησεις οχι. Οταν στα τερματικα αφαιρεσω τον pcma και αφησω ολους τους αλλους G722,G723, κτλ τα παντα ακουγονται χωρις προβλημα. Αυτο συμβαινει μονο σε trunk cosmote. Στης modulus οχι. Ξερετε γιατι με transcoding ολα παιζουν ωραια, ενω χωρις παιζουν σκ@τ@? Ρωτησα και την grandstream και μου ειπε να δοκιμασω να κανω direct ip call για να εξακριβωσουμε αν ειναι προβλημα του δικτυου. Αλλα το εκανα απο το ενα σπιτι σε αλλο και παιξανε ολα χωρις προβλημα. Επισης sip alg και h323 ειναι κλειστα.
    Γιατί δεν βάζεις και στο trunk του ΟΤΕ τους άλλους codecs; Δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Ίσα-ίσα που αν κάποια κλήση πρέπει να πραγματοποιηθεί με έναν από αυτούς τους codecs, θα γίνει με αυτόν και δεν θα πραγματοποιηθεί καμία μετατροπή.

  11. #236
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.763
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οι βαθιοι γνωστες των τηλεπικοινωνιων (ακα ποτετζηδες) εχουν στησει ολο το sip based δικτυο τους χωρις κανενα ελεγχο. Επιτρεπονται να περασουν ολα. Ναι γιατι το transcoding κοστιζει αμα το κανεις κεντρικα. Τσιπικα πραγματα.
    Οποτε οταν κατι δεν, ο παροχος στελνει τη μπαλα στην εξεδρα, και ψαχτειτε.

    Λεπτομερειες θα μου πειτε. Ισως. Οταν δεν υπαρχει τεχνικη κουλτουρα, αυτά γινονται. Κανεις δεν ενδιαφερεται.

  12. #237
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    @dimangelid Εχω βαλει και αλλους απλα παει και κανει negotiate μονο με pcma και εκει χαλαει το πραγμα. Το εχω παρατηρησει ακομα και αν βαλω πανω πανω τον g722 και απο κατω τον pcma. Βασικα αυτο που εντοπισα ειναι οτι αν κανει negotiate στο trunk με τον pcma, παει στο extension σε pcma και στο τερματικο ειναι ενεργος ο pcma δημιουργουνται προβληματα. Αν στο τερματικο δεν ειναι ενεργος ο pcma ολα καλα. Το τερματικο ειναι ενα dp752. Επισης για να σιγουρευτω οτι δεν κανει κατι το pbx εφτιαξα ενα fxs extension και του εβαλα ενα ασυρματο με το rj11 και παιξανε ολα οκ με pcma.

  13. #238
    Εγγραφή
    21-04-2017
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ont - Pfsense
    Να ενημερώσω ότι η διαδικασία άλλαξε.
    Ζητάς τους κωδικούς, σου στέλνουν μία αίτηση να την συμπληρώσεις και την στέλνεις πίσω μαζί με φωτοτυπία της ταυτότητας.
    Μόλις έκανα την διαδικασία και περιμένω

  14. #239
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Νομίζω έτσι ήταν παλιότερα.

  15. #240
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.763
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Φωτοτυπια? Ταυτοτητας? Αιτηση?
    Εδω εχουμε ψηφιακες υπογραφες, ψηφιακες ταυτοτητες, και ο οτε παει με τον αραμπα..

Σελ. 16 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 61114151617182126 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΟΤΕ Sip Trunk πρόβλημα με εισερχόμενες κλήσεις σε FreePBX
    Από Kapnos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-18, 09:42
  2. OTENET Freepbx SIP Trunk
    Από vangelisb στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-18, 22:23
  3. Speedport W 724V freePBX sip trunk και Phone 1
    Από kororos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-18, 13:53
  4. Ερώτηση: SIP διαμέσου TCP ή TLS για Asterisk / FreePBX
    Από thagg1975 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-18, 15:49
  5. OTE sip Trunk Caller id
    Από Marios30 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-18, 23:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας