Σελ. 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 205
  1. #31
    Εγγραφή
    24-05-2018
    Περιοχή
    Νάουσα, Πάρος
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΟΥΣΑ
    Path Level
    Fastpath
    Αν βγει ελαττωματικό μου είπαν θα πάρω τα λεφτά πίσω αν θέλω και αυτό ελπίζω να γίνει. Αν δεν το κρίνουν ελαττωματικό στο service τους, απλά θα το έχω στείλει μια βόλτα Κρήτη και θα το ξανά φάω στην μάπα.

  2. #32
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν είναι , που το απευχομαι αφού δεν σου κάνει είσαι για Α επικοινωνία με το support της netgear για άλλο firmware ή Β το πουλάς και μειωνεις την χασουρα. Το βλέπεις όμως.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  3. #33
    Εγγραφή
    24-05-2018
    Περιοχή
    Νάουσα, Πάρος
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΟΥΣΑ
    Path Level
    Fastpath
    Ναι ο χρόνος θα δείξει, αν και θεωρώ απ'όσα διάβασα ότι τόσες αποσυνδέσεις σε συνδυασμό με την αύξηση στην θερμοκρασία του μηχανήματος κατά την αποσύνδεση(κάτι που κάνει κι εμένα) είναι πρόβλημα απ'την κατασκευή του. Με το support, όσες φορές πήγα να το δηλώσω στο site για να πάρω όλη την υποστήριξη και να ρωτήσω όσα μου είπες με το που πατάω καταχώρηση μου βγάζει ότι ο σερβερ τους έχει πρόβλημα και το έχω προσπαθήσει 4-5 διαφορετικές μέρες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος peven87 : 13-06-18 στις 17:31.

  4. #34
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Δεν σε παει μια η netgear χαχαχα
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  5. #35
    Εγγραφή
    24-05-2018
    Περιοχή
    Νάουσα, Πάρος
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΟΥΣΑ
    Path Level
    Fastpath
    Το θέμα είναι να κατανοήσουν ότι όντως έχει πρόβλημα με υπερθέρμανση κλπ και να με εξυπηρετήσουν. Μην μου πουν μια χαρά είναι, πάρε κι ένα ανεμιστήρα δώρο και όλα θα πάνε καλά. χαχα

  6. #36
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peven87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τελικά κριθεί ελαττωματικό μπορώ να πάρω πίσω τα λεφτά και αυτό θα ζητήσω. Από κει και έπειτα μετά τα όσα μου είπες θα σκεφτόμουν το ρουτερ σε συνδυασμό με του παρόχου. Κοίταξα αυτό που πρότεινες, εξαιρετικό αλλά θα ήθελα κάτι με wifi. Επίσης μια ερώτηση, το Qos γίνετε απ' το εκάστοτε ρούτερ για τις συνδεδεμένες συσκευές, σωστά?
    Το QoS το κάνεις στη συσκευή όπου περνάει όλο σου το Internet και θέτεις εσύ ένα "τεχνητό" bottleneck, λίγο πιο κάτω από το πραγματικό bandwidth της γραμμής, ώστε οι queues να παραμένουν στον έλεγχο σου και όχι στους buffers του modem (π.χ. Speedport) ή στη μεριά του ISP.
    Αυτό μόνο δεν φτάνει όμως, θες και κάποιο Queue Management για να γίνεται "έξυπνη" διαχείριση του traffic σου. Όχι να μαζεύονται πακέτα και να δουλεύει απλά ένα "tail-drop" (FIFO).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peven87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δηλαδή συνδέσω μόνο το PS4 στο Edge Router X και όλες οι άλλες συσκευές είναι στο speedport πως θα λειτουργεί το Qos?
    Σταματάς να έχεις ως Gateway το Speedport και βάζεις το Router της επιλογής σου να κάνει αυτό τον ρόλο (για να περνάει όλο το traffic από εκεί).
    Δεν μπορείς να έχεις το PS4 μόνο στο ER-X και να περιμένεις να μην έχεις bufferbloat όταν θα πατώνει κάποιος τη γραμμή από τη μεριά του Speedport.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peven87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το speed σε Bridge χάνει την τηλεφωνία, άρα δεν λειτουργεί.
    Δεν χρειάζεται να το βάλεις σε Bridge. Out-of-the-box έχει ενεργοποιημένη την επιλογή "PPPoE Pass-through" και μπορείς να κάνεις κλήση PPPoE και να δεχθείς IP από τον ISP σου.
    Δοκίμασε το στο PS4. Network > Set Up Internet Connection > Custom > PPPoE (βάζεις τα στοιχεία σου). Θα πρέπει να δεις NAT Type 1 και Public IP (αν δεν σε έχει βάλει σε CG-NAT ο ISP σου).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peven87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει τρόπος να θέσω Qos από ένα καλό ρούτερ και να πιάνει και τις συνδέσεις του speedport? Ή γενικά υπάρχει τρόπος να πετύχω αυτό που θέλω?

    <<Η αρχική μου σκέψη(δεν ξέρω αν στέκει γιατί δεν ξέρω και πολλά ειδικά για το Qos) ήταν αφότου μετακομίσω, με ένα καλώδιο τηλεφώνου (απ'το πατρικό μου καθώς είναι κολλητά με την γκαρσονιέρα) να δώσω το dial στο μόντεμ που θα βρίσκεται σ' εμένα και με ένα ethernet καλώδιο να συνδέεται το speed ως accespoint στο πατρικό ώστε να λειτουργεί το τηλέφωνο και να έχουν ίντερνετ και οι γονείς. Έπειτα μέσα απ' το Qos θα έθετα low priority το speed και Hightest το Ps4 πχ οπότε θεωρητικά πάντα μιλώντας, όποια συσκευή συνδεόταν στο speed θα έπαιρνε αυτόματα χαμηλή προτεραιότητα.>>
    Αν θέλεις το Speedport να εκτελεί μόνο χρέη Modem + Τηλεφωνία + WiFi Access Point (όχι Routing) ώστε να κάνεις Routing + QoS σε άλλη συσκευή, τότε μπορείς να κάνεις την εξής πατέντα.
    Το όλο κόλπο είναι ότι ξεκινάς PPPoE Session από την LAN μεριά του Router σου. Γιατί; Γιατί θέλεις οι WiFi Clients να είναι στη LAN μεριά του Router σου ώστε ο DHCP Server να απαντάει στα αιτήματα και να μην τα κάνει Drop το Firewall που υπάρχει για τη WAN μεριά.

    Αν δεν θέλεις αυτό ή θέλεις το Speedport να παίζει μόνο για την τηλεφωνία (σε περίπτωση που βάλεις άλλο modem μπροστά), αγνόησε αυτά που γράφω πιο κάτω.

    Spoiler:
    Οδηγίες για το Entry 2i.

    Κάνεις Backup τις ρυθμίσεις του Speedport για να επιστρέψεις γρήγορα σε αυτές που έχεις τώρα σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά ή δεν το καταφέρεις.

    Local Network > LAN, Αλλάξεις το "LAN IP Address" σε κάτι άλλο εκτός από την IP του Router που θα βάλεις (μπορείς να το έχεις στο ίδιο range, απλά όχι στην ίδια IP).
    Local Network > LAN, Κλείνεις τα εξής: DHCP Server (IPv4), DHCPv6 Server + RA Service (IPv6).
    Local Network > UPnP: Off.
    Internet > WAN: Ελέγχεις ότι το PPPoE Pass-through είναι ενεργό στο PTM_DSL και στο ATM_DSL (πάτα το Detail πάνω δεξιά για να το εμφανίσει).
    Internet > QoS > QoS Global Configuration > QoS Switch: Το αφήνεις ενεργό για να μην έχεις θέματα με το VoIP. Αν έχεις πειράξει τα Queues στο Congestion Management, κάνε Factory Reset και μην τα πειράξεις.

    Αν όλα τα έχεις ρυθμίσει όπως πρέπει, συνδέεις τη LAN του Router της επιλογής σου σε μια LAN στο Speedport και ξεκινάς ένα PPPoE Session.
    Θα πρέπει υποχρεωτικά το Router σου να ξεκινήσει το Session από μια LAN θύρα για να μπορούν οι συσκευές στο Speedport να μιλάνε με τη LAN μεριά του Router σου και αντίστροφα.
    Αν συνδέσεις τη LAN του Speedport με τη WAN του Router σου, οι Clients που έρχονται από τη μεριά του Speedport δεν θα παίρνουν διευθύνσεις από τον DHCP του Router σου (κάνει Drop το Firewall).

    Εννοείται ότι το QoS θα το κάνεις πάνω στο pppoe interface και όχι στην ethernet θύρα αν μιλάμε για shaper πάνω σε interface και όχι filter-matched.
    Γιατί; Επειδή στην ίδια θύρα έχεις LAN Traffic + το PPPoE σου.
    Αυτό δεν ισχύει αν κάνεις match σε κάποια filters/rules.

    Αν πας συγκεκριμένα για το ER-X, θέλει μερικές αλλαγές μετά από το Basic Wizard.
    Συγκεκριμένα θέλει να φέρεις την eth0 στο switch0, να φέρεις το pppoe0 από το eth0 στο switch0, να βάλεις το TCP MSS Clamping στα 1452 bytes και να βάλεις το Smart Queue στο pppoe0 (αν παίξεις με το Smart Queue).
    Επίσης αν καταφέρεις και κάνεις τις αλλαγές αυτές, σιγουρέψου ότι στο Firewall, το WAN_IN και WAN_LOCAL έχουν το pppoe0/in και pppoe0/local αντίστοιχα ως Interfaces και δεν είναι κενά (σημαντικό, αλλιώς δεν έχεις Firewall).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NinjaMiltos : 15-06-18 στις 12:27.

  7. #37
    Εγγραφή
    24-05-2018
    Περιοχή
    Νάουσα, Πάρος
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΟΥΣΑ
    Path Level
    Fastpath
    Σε ευχαριστώ αρχικά για την εκτενή τοποθέτηση, προς το παρόν περιμένω τα νέα απ' το Netgear που έστειλα πίσω και μετά θα κοιτάξω μεταξύ μόντεμ ή ρούτερ. Θα ήθελα να αποδεσμεύσω το speedport από οποιαδήποτε σχέση με μόντεμ, μόνο access point δλδ που να λειτουργεί το τηλέφωνο και να μπορούν οι γονείς να έχουν ίντερνετ( Χωρίς DCHP, οι Ip θα δίνονται απ' το αρχικό) μέσω Wan. Εσύ τι θα πρότεινες για την περίπτωση μου; Ένα καλό μηχάνημα σε θέμα Qos που να ξέρεις, μεταξύ μόντεμ ή ρουτερ τι είναι καλύτερο; Και γενικά τι συμβουλή θα έδινες;

    - - - Updated - - -



    ΥΓ. Εγώ τείνω μετά και τις συμβουλές του Vtester στο Assus DSL AC68U που είδα ότι έχει smart Qos, να συνδέσω πάνω του το speed με καλώδιο ethernet απ' την γκαρσονιέρα στο κεντρικό σπίτι, έτσι ώστε να διαχειρίζομαι εγώ τα πάντα. Τώρα την συνδεσμολογία για δίνει το νέο μόντεμ IP's μέσω του speed ώστε να ελέγχω το Qos δεν την ξέρω, όταν με το καλό φτάσουμε σ' αυτό το σημείο, σίγουρα θα ζητήσω ξανά βοήθεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος peven87 : 15-06-18 στις 14:36.

  8. #38
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Για να κάνεις το Speedport να παίζει μόνο για τηλέφωνο, δες εδώ. Εννοείται ότι μπορείς να κρατήσεις το WiFi ανοιχτό και να κλείσεις DHCPv4 + DHCPv6 + RA Service ώστε να δουλεύει σαν Access Point.

    Εγώ θα σου πρότεινα να αφήσεις το Speedport μπροστά ως Modem με το PPPoE Passthrough ενεργό και να πάρεις κάποιο (σκέτο) Router που να παίρνει LEDE/OpenWRT. Σου δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις κάποιο SQM, όπως τον Cake ή τον FQ_CoDel.

    Εσύ θέλεις τον Cake μιας και κάνει flow queuing με ελεγχόμενο delay + isolation μεταξύ destination και source hosts.
    Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να παίξει ακόμη και πίσω από NAT. Το IP Isolation το θέλεις διότι αν πατώνει το PC τη γραμμή με torrents ή/και uploads, μόλις το PS4 θελήσει να μιλήσει με τον έξω κόσμο, θα κάνει split (κοντά στο) 50-50 ανεξάρτητα από τα πόσα flows έχει ενεργά το torrent.

    Τον fq_codel θα σου πρότεινα να τον αποφύγεις μιας και δεν κάνει isolate μεταξύ source και destination hosts, πράγμα που αν ξεκινήσεις να πατώνεις τη γραμμή, δεν θα είναι "fair" διότι κάνει split το bandwidth ανάλογα με τα flows. Δεν υπάρχει πρόβλημα με απλά Downloads/Uploads.
    π.χ. 9 flows το torrent + 1 flow το PS4. Bandwidth/Flows = Bandwidth per Flow. Δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα αν παίζεις online γιατί δεν χρησιμοποιείς τόσο bandwidth ώστε να κάνει starve, είναι πρόβλημα όμως αν ανοίξεις YouTube έχοντας το torrent ανοιχτό με κάργα seeds και αντικρίσεις το... 360p.

    FQ_CoDel χρησιμοποιεί (επίσημα) το EdgeRouter X στο EdgeOS. Αν δεν χρειάζεσαι τις δυνατότητες του ή τη δυνατότητα να κάνει SQM μέχρι τα 150-170 Mbps, θα σου πρότεινα κάτι που παίρνει LEDE/OpenWRT (που φαντάζομαι θα είναι και Access Point, δεν θα είναι σκέτο Router όπως το ER-X).

    Δες εδώ μια λίστα με υποστηριζόμενες συσκευές.
    https://openwrt.org/toh/views/toh_av...rel_%3D17.01.4
    Πολύ προσοχή στην hardware version που αναφέρουν.
    Επίσης προτίμησε κάτι "δυνατό" για να κάνει shape το bandwidth σου και να μην βαράει 100ρες η CPU.

    Μπορείς επίσης να το εγκαταστήσεις και σε κάποιο x86 μηχάνημα (ή σε κάποιο Virtual Machine) και να παίξεις εκεί.
    Δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με τον Cake στο LEDE (πλέον OpenWRT) μιας και έχω το ER-X μόνιμα μπροστά.

    Edit: Αν βάλεις το Speedport πίσω από το δικό σου Router, φρόντισε στο QoS του Router σου για το Speedport να έχει αρκετό Bandwidth ώστε να μην έχεις θέματα με το τηλέφωνο.
    Αν το κρατήσεις μπροστά ως Modem και χρησιμοποιήσεις το PPPoE Pass-through, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, πάτωσε τη γραμμή όσο θέλεις.

  9. #39
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Αν τελικά αποφασισεις να πάρεις ρουτερ δείξε τι επιλογές εχεις να σε βοηθήσουμε στην επιλογη
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  10. #40
    Εγγραφή
    24-05-2018
    Περιοχή
    Νάουσα, Πάρος
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΟΥΣΑ
    Path Level
    Fastpath
    Μιας και δεν γνωρίζω πολλά, αν έπαιζα πλέον μετά την αποτυχία του Netgear με κάποιο άλλο brand θα προτιμούσα TP-Link ή Assus. Έχω βρει κάποια ρουτερς που προτείνουν γενικώς αλλά νομίζω ότι καλύπτομαι μια χαρά είτε με το DSL AC68U είτε με το ίδιο σε απλό ρούτερ. Είδα ότι υποστηρίζει openWRT αλλά έχω μια μικρή απορία πάνω σ' αυτό, ισχύει και για το μόντεμ και για το απλό ρούτερ ή μόνο για το ρουτερ?

    Άλλη μια ερώτηση γιατί εσύ τα λες πολύ ωραία και αναλυτικά αλλά εγώ δεν τα κατέχω και τόσο. Υποθέτουμε ότι παίρνω το AC68U(απλό ρούτερ) και το έχω στην γκαρσονιέρα, το speedport στο πατρικό μου και τα συνδέω με ethernet. Αν βάλω passthrough φαντάζομαι ότι η κλήση θα γίνετε απ' το assus, αν όμως συνδεθεί κάποιος στο speed δεν θα παίρνει από αυτό Ip μιας και θα δουλεύει σε άλλο υποδύκτιο, οπότε δεν θα μπορώ να ελέγξω και το Qos?

  11. #41
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Όχι custom rom μονο για το ρουτερ όχι για το dsl μοντελο.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  12. #42
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peven87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και δεν γνωρίζω πολλά, αν έπαιζα πλέον μετά την αποτυχία του Netgear με κάποιο άλλο brand θα προτιμούσα TP-Link ή Assus. Έχω βρει κάποια ρουτερς που προτείνουν γενικώς αλλά νομίζω ότι καλύπτομαι μια χαρά είτε με το DSL AC68U είτε με το ίδιο σε απλό ρούτερ. Είδα ότι υποστηρίζει openWRT αλλά έχω μια μικρή απορία πάνω σ' αυτό, ισχύει και για το μόντεμ και για το απλό ρούτερ ή μόνο για το ρουτερ?
    Μόνο το Router (RT-AC68U, όχι το DSL-AC68U). Δύσκολα θα βρεις Modem + Router combo να παίζει με OpenWRT.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peven87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλη μια ερώτηση γιατί εσύ τα λες πολύ ωραία και αναλυτικά αλλά εγώ δεν τα κατέχω και τόσο. Υποθέτουμε ότι παίρνω το AC68U(απλό ρούτερ) και το έχω στην γκαρσονιέρα, το speedport στο πατρικό μου και τα συνδέω με ethernet. Αν βάλω passthrough φαντάζομαι ότι η κλήση θα γίνετε απ' το assus, αν όμως συνδεθεί κάποιος στο speed δεν θα παίρνει από αυτό Ip μιας και θα δουλεύει σε άλλο υποδύκτιο, οπότε δεν θα μπορώ να ελέγξω και το Qos?
    Όχι, δεν θα δουλεύει σε άλλο υποδίκτυο εφόσον συνδέσεις μια LAN του Speedport σε μια LAN του RT-AC68U (ανεξάρτητα από την IP που θα του δώσεις, δεν παίζει ρόλο). Όλες οι συσκευές θα μπορούν να μιλάνε μεταξύ τους, ακόμη και από το WiFi του Speedport, επίσης και η τηλεφωνία θα περνάει μέσω του Ethernet μιας και δεν θα κάνει τον συγχρονισμό το Speedport (το θέλεις μόνο για VoIP + AP σωστά; ).

  13. #43
    Εγγραφή
    24-05-2018
    Περιοχή
    Νάουσα, Πάρος
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΟΥΣΑ
    Path Level
    Fastpath
    Σωστά, μόνο Voip και AP! Οπότε μιλάμε για επιλογή μόνο ρούτερ πλέον. Εγώ με τα όσα μου είπατε πάω προς το Assus, εκτός κι αν εσείς έχετε κάποια καλύτερη πρόταση με βάση το gaming πάντα.

  14. #44
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Θα χρειαστείς και κάποιο Modem μπροστά για να κάνει τον συγχρονισμό αν δεν πας για το DSL-AC68U.

    Κοιτάς για Modem + Router ή για σκέτο Router;

  15. #45
    Εγγραφή
    24-05-2018
    Περιοχή
    Νάουσα, Πάρος
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΟΥΣΑ
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είπαμε οτι θα μπει μπροστά το speed με pass through για voip κλπ και πιςω ενα ρουτερ; Οποτε αφου το ρουτερ μονο πέρνει sqm απ οτι μ είπες λέω σκέτο ρουτερ. Εκτός κι αν καταλαβα κατι λάθος

Σελ. 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Vodafone και Netgear D7000v2
    Από KostasSTi στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-18, 02:44
  2. [Netgear] ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ NETGEAR R6400 ΣΕ ACCESS POINT
    Από GEORGEVASS στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-17, 15:52
  3. Πρόβλημα με συνδεσιμοτητα στο dsl
    Από Στρατος1982romeo στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-17, 18:45
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-17, 21:11
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-17, 00:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας