Σελ. 8 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 367891013 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 205
  1. #106
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Παίξε τώρα να το χαρείς και ασε το quality. Δεν φτιάχνονται όλα μονο με ρυθμίσεις.

    Και δες μήπως σε καλύπτει να κρατήσεις τα χρήματα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vtester : 24-06-18 στις 21:09.

  2. #107
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Το quality είναι το packet loss απ' ότι βλέπω. Αν ρίξεις το bandwidth κι άλλο, ανεβαίνει το quality;

    Επίσης ρίξε μια ματιά εδώ. Θα σου πρότεινα να ρυθμίσεις το Link Layer Adaptation.
    https://wiki.openwrt.org/doc/howto/sqm

    Αν και δεν μπορώ να σου εγγυηθώ το "σωστό" overhead διότι κυκλοφορούν πολλές απόψεις για το πόσο είναι, μπορείς να δοκιμάσεις και το εργαλείο που σου προτείνει (μόνο αν είσαι σε ADSL, δεν δουλεύει αν το modem αναφέρει VDSL στον συγχρονισμό).

    Και κάτι ακόμη. Ετοιμάσου να θυσιάσεις αρκετό bandwidth αν γίνεται Ο Χ-Α-Μ-Ο-Σ στη γραμμή με torrents.
    Στη δικιά μου γραμμή από 47.5/4.75, κατέληξα να βάλω το QoS στα 36/3.6 . Worst-case scenario βέβαια αλλά δεν έχω όρεξη να το σκαλίζω όταν ξεκινάει κάποιος ένα torrent και να το γυρνάω όπως ήταν μόλις τελειώνουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NinjaMiltos : 25-06-18 στις 03:25.

  3. #108
    Εγγραφή
    24-05-2018
    Περιοχή
    Νάουσα, Πάρος
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΟΥΣΑ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NinjaMiltos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το quality είναι το packet loss απ' ότι βλέπω. Αν ρίξεις το bandwidth κι άλλο, ανεβαίνει το quality;

    Έπαιξα λίγο πριν με μειώσεις αλλά τις περισσότερες φορές έπαιρνα C Quality.

    Επίσης ρίξε μια ματιά εδώ. Θα σου πρότεινα να ρυθμίσεις το Link Layer Adaptation.
    https://wiki.openwrt.org/doc/howto/sqm

    Είναι από τα πρώτα που έκανα, έβαλα ATM και 44.

    Αν και δεν μπορώ να σου εγγυηθώ το "σωστό" overhead διότι κυκλοφορούν πολλές απόψεις για το πόσο είναι, μπορείς να δοκιμάσεις και το εργαλείο που σου προτείνει (μόνο αν είσαι σε ADSL, δεν δουλεύει αν το modem αναφέρει VDSL στον συγχρονισμό).

    Καταλάθος πείραξα το Overhrad 44--->48 και πήρα Quality B, το ξανά άλλαξα όμως σε 44 όπως και προτείνουν αυτοί.

    Και κάτι ακόμη. Ετοιμάσου να θυσιάσεις αρκετό bandwidth αν γίνεται Ο Χ-Α-Μ-Ο-Σ στη γραμμή με torrents.
    Στη δικιά μου γραμμή από 47.5/4.75, κατέληξα να βάλω το QoS στα 36/3.6 . Worst-case scenario βέβαια αλλά δεν έχω όρεξη να το σκαλίζω όταν ξεκινάει κάποιος ένα torrent και να το γυρνάω όπως ήταν μόλις τελειώνουν.
    Με torrents δεν έχω κανένα θέμα καθώς μόνο εγώ και αν κατεβάζω, η μόνη χρήση του ίντερνετ που με ενοχλεί στο παιχνίδι είναι όταν η μάνα μου βλέπει σειρές.

    Τώρα σκαλίζω κι εγώ λίγο τα sites μήπως βρω τι γίνεται με το Quality γιατί απ' τα λίγα που ξέρω δεν είναι καλό το packet loss ειδικά για online games.

  4. #109
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Για δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το ECN και στο Upload μπας και περιορίσει το drop που κάνει.

    Είναι κάπου στα Advanced στο Queue Discipline. Προσωπικά έχω το ECN ενεργό και στο Up αλλά και στο Down.

    Επίσης μπορείς να παίξεις με το Flent σε Linux. Μπορείς να κάνεις παιχνίδι και με Live CD/USB αν δεν τα έχεις εγκατεστημένα κάπου.

    Server χρησιμοποίησε τον flent-eu.bufferbloat.net
    Test θα δοκίμαζα μερικά RRUL αλλά και αυτό που λέει Torrent-like Competition.

    Εννοείται ότι θα παίζεις online εκείνη τη στιγμή για να δεις τι συμπεριφορά έχει (αν τελικά θελήσεις να δοκιμάσεις με το flent).

    Ρόλο παίζουν και τα targets που έχει (σε milliseconds). By default είναι στο auto και στα δύο και υπολογίζονται από το bandwidth που θα δηλώσεις αν θυμάμαι καλά.
    Είναι tradeoff μεταξύ packet loss και latency (μέχρι ένα σημείο).
    Δες εδώ: https://www.bufferbloat.net/projects/codel/wiki/CakeTechnical/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NinjaMiltos : 25-06-18 στις 15:23.

  5. #110
    Εγγραφή
    24-05-2018
    Περιοχή
    Νάουσα, Πάρος
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΟΥΣΑ
    Path Level
    Fastpath
    Μια απορία μια και δεν γνωρίζω πολλά πέραν των βασικών. Το DSLreports βγάζει quality C που σημαίνει ότι υπάρχει packet loss. Το speedtest.net όμως και ping test μέσω cmd μου βγάζουν 0% packet loss. Τι πρέπει να πιστέψω τελικά ότι ισχύει?

    - - - Updated - - -



    Μήπως επίσης έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο χρήσιμο packge που θα έπρεπε να κατεβάσω?

  6. #111
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Το packet loss στο dslreports το υπολογίζει καθώς γίνεται το test, ενώ στο speedtest.net φαντάζομαι το υπολογίζει απλά από τα pings πριν αρχίσει το download και το up.

    Πήγαινε στις ρυθμίσεις του dslreports και βάλε λιγότερα downstream connections. Αλλάζει το quality;

    Κάποιο άλλο package όχι. Τα βασικά τα έχει ήδη.

  7. #112
    Εγγραφή
    24-05-2018
    Περιοχή
    Νάουσα, Πάρος
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΟΥΣΑ
    Path Level
    Fastpath
    Εκανα παλι τεστ απ το pc και μου έβγαλε Overall C Buffer A Quality C.
    Εκανα και απ το ps4 και μου έβγαλε αυτό!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  C8409765-D901-410D-A790-9DBBDA986F29.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  554,5 KB 
ID: 194874

    Τι φάση;

  8. #113
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Στο PC έχει 8 downstream sessions ενώ στο PS4 έχει 3. Κοίτα δεξιά από τα Mbps.

  9. #114
    Εγγραφή
    24-05-2018
    Περιοχή
    Νάουσα, Πάρος
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΟΥΣΑ
    Path Level
    Fastpath
    Αφου το ps τα εχει ολα Α νομίζω ειμαι καλα!

  10. #115
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Ανάλογα το πόσο χαμός γίνεται στη γραμμή σου.

    Αν έχεις μόνο 2 streams στο down (π.χ. YouTube + Netflix) και παίζεις και εσύ, δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
    Αν όμως αρχίσουν τα κατεβαστήρια με πολλαπλά sessions, ίσως έχεις θέμα με μικρό packet loss.

    Για 2-5% στιγμιαίο packet loss στο down δεν λέει κάτι, έτσι και αλλιώς στα περισσότερα παιχνίδια υπάρχει κάποιου είδους movement interpolation.
    Στο upstream δεν θες packet loss διότι δεν θα κάνουν register οι κινήσεις σου (γι' αυτό και σου προτείνω ECN ενεργό ακόμη και στο Up).

    Μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο Battlefield (από το 2013 και μετά). Έχουν Network Graph στις ρυθμίσεις και μπορούν να σε βοηθήσουν να κάνεις Fine-Tune το SQM.
    Γενικά το σενάριο έχει να κάνει ως εξής.
    - Packet Loss στο Downstream σημαίνει ότι όλοι οι υπόλοιποι παίκτες κολλάνε ή κάνουν Teleport. Επίσης ακούς "σπάσιμο" σε Voice Chat.
    - Packet Loss στο Upstream σημαίνει Rubber-Banding (πας μπρος-πίσω) και δεν κάνουν register οι κινήσεις σου.

    Τώρα αν έχεις θέμα με Bandwidth Starvation, δεν το γλυτώνεις το Packet Loss. Από κάπου πρέπει να κάνει drop ώστε να έχουν ίδιο Bandwidth όλα τα Flows.
    Παράδειγμα του Bandwidth Starvation...
    Έχω ένα παιχνίδι που στέλνει data με 100 Kbps. Ξεκινάω το test RRUL 1 down + 100 up στο flent.
    Πόσα Flows έχω; 1 το παιχνίδι + 100 το flent, 101 Flows. Διαιρώ το 3600 Kbps στην περίπτωση μου με το 101 και βγάζει περίπου 35.64 Kbps για κάθε Flow.
    Νομίζω εννοείται ότι δεν το γλυτώνω το Packet Loss σε αυτή τη περίπτωση διότι παραβιάζω το target (σε ms) που μπορούν τα πακέτα να παραμείνουν σε queue. Οπότε drop μέχρι να βρεθεί το Bandwidth για να περάσουν τα πακέτα.
    Μπορώ να ανεβάσω το target ώστε να μην τρώω το drop του αιώνα; Μπορώ.
    Μπορώ να το φτάσω στο ταβάνι; (π.χ. 500ms). Όχι, αυτό προσπαθώ να γλιτώσω από την αρχή.

    Η μόνη λύση του Bandwidth Starvation είναι... Να ρίξεις κ' άλλο Bandwidth (αναβάθμιση πακέτου).

    Έχε αυτό στο νου σου μιας και είσαι σε ADSL (κυρίως με το 1 Up). Όσο καλό και να είναι το SQM, κάποια στιγμή θα βαρέσεις ταβάνι με το τι μπορείς να κάνεις με το Bandwidth που έχεις.

  11. #116
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Μέχρι όμως να βάλει vdsl ή κάτι άλλο , είναι καλη λύση.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  12. #117
    Εγγραφή
    24-05-2018
    Περιοχή
    Νάουσα, Πάρος
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΟΥΣΑ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NinjaMiltos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανάλογα το πόσο χαμός γίνεται στη γραμμή σου.

    Αν έχεις μόνο 2 streams στο down (π.χ. YouTube + Netflix) και παίζεις και εσύ, δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
    Αν όμως αρχίσουν τα κατεβαστήρια με πολλαπλά sessions, ίσως έχεις θέμα με μικρό packet loss.

    Γενικά δεν έχω θέμα με πολλαπλά sessions μιας και μόνο εγώ και η μάνα μου χρησιμοποιούμε το ίντερνετ.

    Για 2-5% στιγμιαίο packet loss στο down δεν λέει κάτι, έτσι και αλλιώς στα περισσότερα παιχνίδια υπάρχει κάποιου είδους movement interpolation.
    Στο upstream δεν θες packet loss διότι δεν θα κάνουν register οι κινήσεις σου (γι' αυτό και σου προτείνω ECN ενεργό ακόμη και στο Up).

    Το ενεργοποίησα τώρα το πρωί το ECN στο Upload, μου χάλασε επίσης ο σταθερός Η/Υ που εκεί έκανα όλα τα τεστ κλπ και με το λάπτοπ της μάνας μου wirless, έκανα 2-3 DSL tests και έπερνα Α σε όλα και χωρίς και με ECN.

    Μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο Battlefield (από το 2013 και μετά). Έχουν Network Graph στις ρυθμίσεις και μπορούν να σε βοηθήσουν να κάνεις Fine-Tune το SQM.
    Γενικά το σενάριο έχει να κάνει ως εξής.
    - Packet Loss στο Downstream σημαίνει ότι όλοι οι υπόλοιποι παίκτες κολλάνε ή κάνουν Teleport. Επίσης ακούς "σπάσιμο" σε Voice Chat.
    - Packet Loss στο Upstream σημαίνει Rubber-Banding (πας μπρος-πίσω) και δεν κάνουν register οι κινήσεις σου.

    Battlefield 1 παίζω μόνο και έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές προσπαθώ να ακολουθήσω με τον στόχο τον αντίπαλο αλλά το παιχνίδι δεν μ' αφήνει, όσο κι αν κουνήσω το stick μένει πίσω του και εννοείται με σκοτώνει ο εκάστοτε παίχτης. Πως μπορώ μέσω του BF να ρυθμίσω αυτό που λες?

    Τώρα αν έχεις θέμα με Bandwidth Starvation, δεν το γλυτώνεις το Packet Loss. Από κάπου πρέπει να κάνει drop ώστε να έχουν ίδιο Bandwidth όλα τα Flows.
    Παράδειγμα του Bandwidth Starvation...
    Έχω ένα παιχνίδι που στέλνει data με 100 Kbps. Ξεκινάω το test RRUL 1 down + 100 up στο flent.
    Πόσα Flows έχω; 1 το παιχνίδι + 100 το flent, 101 Flows. Διαιρώ το 3600 Kbps στην περίπτωση μου με το 101 και βγάζει περίπου 35.64 Kbps για κάθε Flow.
    Νομίζω εννοείται ότι δεν το γλυτώνω το Packet Loss σε αυτή τη περίπτωση διότι παραβιάζω το target (σε ms) που μπορούν τα πακέτα να παραμείνουν σε queue. Οπότε drop μέχρι να βρεθεί το Bandwidth για να περάσουν τα πακέτα.
    Μπορώ να ανεβάσω το target ώστε να μην τρώω το drop του αιώνα; Μπορώ.
    Μπορώ να το φτάσω στο ταβάνι; (π.χ. 500ms). Όχι, αυτό προσπαθώ να γλιτώσω από την αρχή.

    Η μόνη λύση του Bandwidth Starvation είναι... Να ρίξεις κ' άλλο Bandwidth (αναβάθμιση πακέτου).

    Bandwidth Starvation δεν έχω ιδέα τι είναι και αν έχω θέμα με αυτό, πάντως στο sqm έχω βάλει το 95% των τιμών που μου έδωσε το speedtest.

    Έχε αυτό στο νου σου μιας και είσαι σε ADSL (κυρίως με το 1 Up). Όσο καλό και να είναι το SQM, κάποια στιγμή θα βαρέσεις ταβάνι με το τι μπορείς να κάνεις με το Bandwidth που έχεις.
    Εννοείται πως δεν έχω τρελές απαιτήσεις απ' τα 800Kbps up, όπως εννοείται πως ακόμα και με VDSL 100αρα πχ πάντα θα υστερεί ο καθένας απέναντι σε 20αρια ping ή σε 400+Mbps ταχύτητα που παίζει σ' άλλες χώρες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος peven87 : 26-06-18 στις 10:59.

  13. #118
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peven87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Battlefield 1 παίζω μόνο και έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές προσπαθώ να ακολουθήσω με τον στόχο τον αντίπαλο αλλά το παιχνίδι δεν μ' αφήνει, όσο κι αν κουνήσω το stick μένει πίσω του και εννοείται με σκοτώνει ο εκάστοτε παίχτης. Πως μπορώ μέσω του BF να ρυθμίσω αυτό που λες?
    Αν θυμάμαι καλά είναι στο Settings > Gameplay > Advanced > Network Performance Graph.
    Το εξηγεί εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=XkU26yuBI2Q

  14. #119
    Εγγραφή
    24-05-2018
    Περιοχή
    Νάουσα, Πάρος
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΟΥΣΑ
    Path Level
    Fastpath
    Που και που το χρησιμοποιώ για να δω αν κινούμε σε καλά επίπεδα και απ' ότι θυμάμαι είχα στιγμιαία packet loss όταν έβλεπε βίντεο η μάνα, αλλιώς packet loss 0. Το συγκεκριμένο βίντεο το είδα το πρωί, χαχα... Σπάνια πάντως μου εμφανίζει τα τετραγωνάκια για προειδοποίηση packet loss αν το κάνει όμως με πετάει έξω συνήθως και πέφτει και το ίντερνετ, το πιο μόνιμο που μου εμφανίζει είναι η προειδοποίηση του Latency, αυτό το συναντάω αρκετά συχνά κάθε μέρα. Η ερώτηση μου είναι η εξής, πως μπορώ να κάνω fine-tune το SQM μέσω αυτού? Πχ αν έχω packet loss ας πούμε να ρίξω το Bandwidth?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος peven87 : 26-06-18 στις 16:21.

  15. #120
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Ναι ξεκίνα και ρίχνε κατά 500Kbps στο Down για αρχή.

Σελ. 8 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 367891013 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Vodafone και Netgear D7000v2
    Από KostasSTi στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-18, 02:44
  2. [Netgear] ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ NETGEAR R6400 ΣΕ ACCESS POINT
    Από GEORGEVASS στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-17, 15:52
  3. Πρόβλημα με συνδεσιμοτητα στο dsl
    Από Στρατος1982romeo στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-17, 18:45
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-17, 21:11
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-17, 00:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας