Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Η ιστορία έχει ως εξής.

    Μετά από πολλά χρόνια συνδρομητής στην forthnet, με άμεση και έγκαιρη εξόφληση όλων των λογαριασμών, εμφανίστηκε από το πουθενά ένα πολύ παλιό υπόλοιπο των 39.κάτι ευρώ.

    Το υπόλοιπο αυτό δεν φαίνονταν στους online λογαριασμούς, ούτε μου έφτασε ποτέ ως μήνυμα στο κινητό. Πάντοτε το ανεξοφλητο υπόλοιπο ήταν ένα ολοστρογγυλο 0. Υπήρχε μόνο στα ενδότερα των λογιστικών συστημάτων της forthnet.

    Το ζήτημα είναι ότι ο λογαριασμός είναι στο όνομα του πατέρα μου και σε εκείνον έγινε η πρώτη αναφορά για το χρωστούμενο και απαίτηση πληρωμής . Με την επίσκεψη μου ζητώντας εξηγήσεις, άρχισαν τα μα μου ας το αφήσουμε και βλέπουμε.

    Η υπόθεση πήρε λάθος τροπή, όταν ο πατέρας μου, πηγαίνοντας να πληρώσει τον τελευταίο λογαριασμό (δεν είναι χάρτινος) πλήρωσε πλαγίως το χρέος φάντασμα ενώ ο διμηνιαίος, τρέχει κανονικά. Με λίγα λόγια μας την έφερε ο υπάλληλος.

    Ποιες είναι οι επόμενες κινήσεις μου?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Σαν τι να μπορείς να κάνεις;
    Απο την στιγμή που θέλεις να παραμείνεις συνδρομητής τους δεν βλέπω να μπορείς να κάνεις και πολλά.

    Συνήθως όταν εμφανίζονται τέτοια χρέη απο την Forthnet ο κόσμος δεν είναι πλέον συνδρομητής τους όποτε απλά τους αγνοεί, δεν έχει πάει κάποιον δικαστικά ως τώρα.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν τι να μπορείς να κάνεις;
    Απο την στιγμή που θέλεις να παραμείνεις συνδρομητής τους δεν βλέπω να μπορείς να κάνεις και πολλά.

    Συνήθως όταν εμφανίζονται τέτοια χρέη απο την Forthnet ο κόσμος δεν είναι πλέον συνδρομητής τους όποτε απλά τους αγνοεί, δεν έχει πάει κάποιον δικαστικά ως τώρα.
    Δεν έχω πρόβλημα με παραμονή η όχι. Αποχωρώ εάν δεν ικανοποιηθω με λύση.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #4
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Να το πληρώσεις. Όλο αντιρρήσεις είσαι.
    Θα κάνεις και πορεία διαμαρτυρίας για 30 ευρώ;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω πρόβλημα με παραμονή η όχι. Αποχωρώ εάν δεν ικανοποιηθω με λύση.
    Τότε ξεκίνα να παίρνεις προσφορές

  6. #6
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το σημειώνω εδώ, στην περίπτωση που συμβεί και σε άλλον.

    Η επικοινωνία μου με την τηλεφωνική υποστήριξη, δεν κατέληξε πουθενά. Και τις δύο φορές που κάλεσα, οι υπάλληλοι μου επαναλάμβαναν συνεχώς την ίδια κασέτα. Είναι χρέος και πρέπει να πληρωθεί. Ούτε πως εμφανίστηκε ήξεραν, ούτε γιατί, ούτε το πότε. Δεν τους αδικώ, όλη μέρα στο τηλέφωνο, το μόνο που σκέφτονται είναι πότε θα σχολάσουν από το νεκροταφείο ψυχών.

    Η λύση δώθηκε από τηλεφώνημα που δέχθηκα ο ίδιος, ύστερα από ένα κατεβατό που έστειλα στο myforthnet.account. Η ευγενικότατη κυρία που μίλησε μαζί μου, υποστήριξε ότι το χρέος υπήρχε από μία περίοδο που είχε γίνει μετατροπή της υπηρεσίας, περίπου 7 χρόνια πριν. Όμως, ούτε η ίδια δεν μπορεί να γνωρίζει εάν το χρέος αυτό, έχει εξοφληθεί ή όχι. Το μόνο σίγουρο είναι ότι το χρέος, δεν φαίνονταν στους λογαριασμούς των τελευταίων 7 ετών, οπότε δεν είμαι υπεύθυνος για την μη πληρωμή του. Έγινε λοιπόν πιστωτικό όλου του ποσού στον λογαριασμό που εκδόθηκε πρόσφατα.

    Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι, εάν υπάρχει δυνατότητα να ζητήσω έγγραφο που να επιβεβαιώνει ότι δεν χρωστάω τίποτα στην εν λόγω εταιρία. Κάπου το είχε πάρει το μάτι μου.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #7
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι, εάν υπάρχει δυνατότητα να ζητήσω έγγραφο που να επιβεβαιώνει ότι δεν χρωστάω τίποτα στην εν λόγω εταιρία. Κάπου το είχε πάρει το μάτι μου.
    Ότι θες μπορείς να ζητήσεις, το θέμα είναι αν θα ικανοποιηθεί το αίτημα.
    Ο νόμιμος κάτοχος να κάνει έγγραφη αίτηση (με συστημένη επιστολή ή fax) ζητώντας βεβαίωση μη-οφειλής. Κρατάς τα αποδεικτικά αποστολής μαζί με φωτοαντίγραφο της αίτησης.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι θες μπορείς να ζητήσεις, το θέμα είναι αν θα ικανοποιηθεί το αίτημα.
    Ο νόμιμος κάτοχος να κάνει έγγραφη αίτηση (με συστημένη επιστολή ή fax) ζητώντας βεβαίωση μη-οφειλής. Κρατάς τα αποδεικτικά αποστολής μαζί με φωτοαντίγραφο της αίτησης.
    Και τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ. Μαζί με όλες τις αποδείξεις πληρωμής των επόμενων λογαριασμών, που θα τις φυλάω, δεν νομίζω να περάσω ξανά τα ίδια. Και όταν λήξει το συμβόλιο, που δυστυχώς καθυστερεί μέχρι τον Φλεβάρη, παραμένω, μόνο με κάποια γεναία παροχή από μεριά τους.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σημειώνω εδώ, στην περίπτωση που συμβεί και σε άλλον.

    Η επικοινωνία μου με την τηλεφωνική υποστήριξη, δεν κατέληξε πουθενά. Και τις δύο φορές που κάλεσα, οι υπάλληλοι μου επαναλάμβαναν συνεχώς την ίδια κασέτα. Είναι χρέος και πρέπει να πληρωθεί. Ούτε πως εμφανίστηκε ήξεραν, ούτε γιατί, ούτε το πότε. Δεν τους αδικώ, όλη μέρα στο τηλέφωνο, το μόνο που σκέφτονται είναι πότε θα σχολάσουν από το νεκροταφείο ψυχών.

    Η λύση δώθηκε από τηλεφώνημα που δέχθηκα ο ίδιος, ύστερα από ένα κατεβατό που έστειλα στο myforthnet.account. Η ευγενικότατη κυρία που μίλησε μαζί μου, υποστήριξε ότι το χρέος υπήρχε από μία περίοδο που είχε γίνει μετατροπή της υπηρεσίας, περίπου 7 χρόνια πριν. Όμως, ούτε η ίδια δεν μπορεί να γνωρίζει εάν το χρέος αυτό, έχει εξοφληθεί ή όχι. Το μόνο σίγουρο είναι ότι το χρέος, δεν φαίνονταν στους λογαριασμούς των τελευταίων 7 ετών, οπότε δεν είμαι υπεύθυνος για την μη πληρωμή του. Έγινε λοιπόν πιστωτικό όλου του ποσού στον λογαριασμό που εκδόθηκε πρόσφατα.

    Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι, εάν υπάρχει δυνατότητα να ζητήσω έγγραφο που να επιβεβαιώνει ότι δεν χρωστάω τίποτα στην εν λόγω εταιρία. Κάπου το είχε πάρει το μάτι μου.
    Πρέπει να είσαι ο πρώτος που βρίσκει άκρη μαζί τους

  10. #10
    Εγγραφή
    28-05-2012
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλά και εμένα μου ζητούσαν 45 ευρώ από το πουθενά και έκανα καταγγελία Στην ΕΕΕΤ και με πήρε τηλ μια μέρα κάποια και μου λέει συγγνώμη έγινε κατά λάθος κτλ κτλ κτλ κτλ φίλε ό,τι είναι καταγγελία, αν έχουν δίκιο ας το αποδείξουν εκείνοι στην ΕΕΕΤ και αν σου πει η ΕΕΕΤ πλήρωσε τότε να το πληρώσεις!

  11. #11
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bokie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά και εμένα μου ζητούσαν 45 ευρώ από το πουθενά και έκανα καταγγελία Στην ΕΕΕΤ και με πήρε τηλ μια μέρα κάποια και μου λέει συγγνώμη έγινε κατά λάθος κτλ κτλ κτλ κτλ φίλε ό,τι είναι καταγγελία, αν έχουν δίκιο ας το αποδείξουν εκείνοι στην ΕΕΕΤ και αν σου πει η ΕΕΕΤ πλήρωσε τότε να το πληρώσεις!
    Η καταγγελία στην ΕΕΕΤ ήταν σίγουρη, αλλά δεν χρειάστηκε τελικά.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για ποια θέματα δεν είναι αρμόδια η ΕΕΤΤ

    Επίλυση οικονομικών διαφορών μεταξύ καταναλωτών και εταιριών (αμφισβήτηση λογαριασμών, επιστροφή χρημάτων, αποζημιώσεις).
    • Αρμοδιότητα: Συνήγορος του Καταναλωτή και Πολιτικά Δικαστήρια.

    Εξώδικη επίλυση κάθε είδους διαφορών μεταξύ εταιριών και καταναλωτών.
    • Αρμοδιότητα: Συνήγορος του Καταναλωτή

  13. #13
    Εγγραφή
    28-05-2012
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Mπράβο και στον συνήγορο του καταναλωτή είχα κάνει!

  14. #14
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποια θέματα δεν είναι αρμόδια η ΕΕΤΤ

    Επίλυση οικονομικών διαφορών μεταξύ καταναλωτών και εταιριών (αμφισβήτηση λογαριασμών, επιστροφή χρημάτων, αποζημιώσεις).
    • Αρμοδιότητα: Συνήγορος του Καταναλωτή και Πολιτικά Δικαστήρια.

    Εξώδικη επίλυση κάθε είδους διαφορών μεταξύ εταιριών και καταναλωτών.
    • Αρμοδιότητα: Συνήγορος του Καταναλωτή
    Δεν μας είπες το σημαντικότερο. Για ποια θέματα είναι αρμόδια η ΕΕΤΤ?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το έχει αναφέρει πλείστες φορές η ΕΕΤΤ, ότι δεν εμπλέκεται καθόλου, αφού δεν είναι αρμόδια σε οικονομικές διαφορές μεταξύ εταιρειών και των πελατών τους.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας