Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23
  1. #16
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Ν8μιζω ειχα δει φωτο που τερματιζει στο ONΤ που ήταν κρεμασμένο στο τοιχο.

    Εdit: τελικα δεν είμαι και τόσο σίγουρος.

  2. #17
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Καποιος να αλλαξει τον τίτλο του θέματος γιατι αυτο το FBTH μας έχει βγάλει το μάτι

  3. #18
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καποιος να αλλαξει τον τίτλο του θέματος γιατι αυτο το FBTH μας έχει βγάλει το μάτι

  4. #19
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Θέλω να συνδέσω το υπόγειο με το δίκτυο του σπιτιού. Η μόνη λύση είναι να περάσει κάποιο καλώδιο από εκεί που περνάνε και οι σωληνώσεις του καλοριφέρ (με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τις θερμοκρασίες που αναπτύσονται εκεί).
    Τα χαρακτηριστικά του SF/UTP που είδα, δεν επαρκούν οπότε η σκέψη μου πήγε σε οπτική ίνα σε συνδυασμό με δυο media converters.

    Κάπου είχα δει για κάποια οπτική ίνα που ήταν πάνω από 120 (ή κάπου εκεί). Ισχύει αυτό ή είχα δει λάθος; Δεν βρίσκω κάτι τώρα.
    Υπάρχει κάποια οπτική ίνα ή μήπως υπάρχει κάποιο άλλο καλώδιο δικτύου που θα με κάλυπτε;


    Επίσης, τα LC, FC, PC που βλέπω, είναι απλά οι τελικοί ακροδέκτες ή έχει και κάποια άλλη διαφορά στην οπτική ίνα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thodoris85 : 03-11-20 στις 19:50.

  5. #20
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Οταν λες " από εκεί που περνάνε και οι σωληνώσεις του καλοριφέρ " πως το εννοεις ?

    σε ολο το μηκος ? κατακορυφα μονο ? για ποση αποσταση μιλαμε ? ειναι πολυκατοικια ?

    Οι σωληνες αν ειναι εκτεθειμενοι , εχουν θερμο-προστατευτικο αφρολεξ. οποτε δεν αναπτυσουν μεγαλες θερμοκρασιες.

    Σε κεντρικο καυστηρα παντως δεν νομιζω να εχετε την θερμοκρασια ρυθμισμενη πανω απο 55 βαθμους. Αντε 60 . και πολυ λεω.

    Οποτε μια χαρα κανουν τα καλωδια που ειδες , ή αν θες δες το Ubiquiti TC-PRO σε cat5e . θα βαλεις 10Gbps και θες οπωςσδηποτε cat6 ?
    και αν παρολα αυτα δεν εχουν οι σωληνες του καλοριφερ προστατευτικο , βαλε το καλωδιο μεσα σε σπιραλ .

    edit : αν ειναι πολυκατοικια ελπιζω να εχεις ενημερωσει πρωτα. Ολοι ψαχνονται για τσακωμους χωρις σοβαρο λογο.

    Επισης , με PLC δεν θα κανεις δουλεια ? γιατι πλεον οι αποθηκες εχουν ρευμα απο το ιδιο το σπιτι. η παιρνεις ρευμα απο το κοινοχρηστο ?
    The gr81 .

  6. #21
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
    Εννοείται ότι θα μπεί μέσα σε σπιράλ ό,τι και αν περάσω (θα περάσω και καλώδιο ρεύματος παράλληλα γι αυτό και θέλω μονωμένο UTP).

    Το μήκος υπολογίζω ότι είναι το πολύ 3 μέτρα (κατακόρυφο) μιας και είμαι στον πρώτο όροφο, άρα θα περάσει μόνο από το ισόγειο. Στο υπόγειο θα περάσει στα ~15-20 εκατοστά μακριά από τους σωλήνες.
    Ναι, οι σωλήνες έχουν αφρολέξ.
    Σχετικά με τη ρύθμιση της θερμοκρασίας του νερού, θεωρούσα ότι θα είναι γύρω στους 70, ίσως να έχεις δίκιο. Θα το κοιτάξω.

    Η σύνδεση δε με νοιάζει να είναι 10Gb όχι. Απλά όταν είχα περάσει μέσα στους τοίχους, είχα βάλει cat6 και λέω να το συνεχίσω έτσι. Το καλώδιο που αναφέρεις θα το κοιτάξω και αυτό όμως.

    Πολυκατοικία είναι. Έχω σκοπό να το κάνω σε 9 μήνες και ξεκινάω το πλάνο μου σιγά-σιγά. Τους ιδιοκτήτες δεν τους πειράζουν πολλά πράγματα. Αλλά θα ζητήσω υπογραφές για να είμαι καλυμμένος και για το μέλλον.

    PLC εννοείς power line; Δεν έχω δικό μου ρεύμα (κανείς δεν έχει). Δεδομένου ότι θα περάσω ρεύμα από τον πίνακα μου όμως, είπα να περάσω και ethernet μιας και θα γίνει η δουλειά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thodoris85 : 03-11-20 στις 23:58. Αιτία: αφαιρέθηκε το link του σπιράλ

  7. #22
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thodoris85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    PLC εννοείς power line; Δεν έχω δικό μου ρεύμα (κανείς δεν έχει). Δεδομένου ότι θα περάσω ρεύμα από τον πίνακα μου όμως, είπα να περάσω και ethernet μιας και θα γίνει η δουλειά.
    Οποτε ανοιξε ενα νεο νημα γιατι αυτο ειναι το θεμα που θελει συζητηση. Οχι το καλωδιο δικτυου. Το οποιο παρεπιπτωντος εγω δεν θα το εβαζα σε μεταλλικο σπιραλ.

    Ειναι πολυ επικινδυνο να "στειλεις" τα 220v . Φαντασου για τον οποιοδηποτε λογω.... μεσω του καλωδιου σου να εχεις διαρροη .
    οποιοσδηποτε ακουμπησει σωμα καλοριφερ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ.

    Αν θα το κανεις μονος σου εγγυμονει κινδυνους που ενας επαγγελματιας ηλεκτρολογος μπορει να τα προβλεψει.

    και επειδη βγαινουμε και ειμαστε και σε "ξενο" νημα , εγω σταματαω.
    The gr81 .

  8. #23
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Σωστό για το offtopic εκεί που πάει η κουβέντα

    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thodoris85 : 03-11-20 στις 21:21.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-19, 22:42
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-18, 20:11
  3. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-18, 11:11
  4. νέα εξωτερική καλωδίωση σπιτιού
    Από GeorgeHellas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-17, 18:26
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-17, 14:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας