Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Καλησπέρα.

    Το σενάριο είναι το εξής...


    Θέλω να πάρω έναν εκτυπωτή ώστε να μπορώ να εκτυπώνω ασύρματα από κινητά καί Android o/s καί iPhone (iOS).
    Η εκτύπωση θέλω να γίνεται απευθείας μέσω wifi. Όχι cloud printing.

    Έχει πολλά βίντεο, αλλά επειδή γίνεται ένας ψιλοχαμός, ήθελα μία κατεύθυνση-βοήθεια.

    Α. Εφόσον στο σπίτι υπάρχει wireless modem-router, αρχικά, θα πρέπει να συνδέσω ασύρματα τον εκτυπωτή (settings) με το τοπικό ασύρματο δίκτυο (SSID) τού σπιτιού. Σωστά;

    Β. Δεν νομίζω πως πρέπει να κάνω ένα access point τον εκτυπωτή. Θα τον συνδέσω με το δίκτυο τού σπιτιού (όπως είπα στο a. - εάν είναι σωστό - ).

    Γ. Ανάλογα τον εκτυπωτή που έχεις αγοράσει (μάλλον για Samsung ή Lexmark πάω), υπάρχει αντίχτοιχα στα Playstore και Appstore εφαρμογή που έχει κατασκευάσει η κάθε εταιρία, ώστε να την εγκαταστήσεις, και να στέλνεται μέσω της εφαρμογής αυτής η εκτύπωση στον εκτυπωτή. Σωστά;

    Δ. Εδώ τα μπερδεύω λίγο. Εφόσον έχεις συνδεθεί με την κάρτα wifi τού κινητού με το router, τί γίνεται με τον εκτυπωτή, που θα πρέπει και δω να συνδεθείς ασύρματα, ενώ έχεις μόνο μία wifi κάρτα στο κινητό; Δεν νομίζω κάθε φορά που θέλεις να εκτυπώσεις, να αποσυνδέεσαι από router, σύνδεση στον εκτυπωτή, εκτυπώνεις, και όταν τελειώνεις με τις εκτυπώσεις, σύνδεση και πάλι με router, κ.ο.κ. Αστείο μου φαίνεται αυτό... Μάλλον κάτι άλλο παίζει.

    Ε. Εάν λυθεί το d., το τελευταίο θέμα είναι πως, εάν συνδέσεις στην εφαρμογή σου στο κινητό τον εκτυπωτή, φαντάζομαι μία φορά το κάνεις αυτό, και μένει μόνιμα η σύνδεση στην εφαρμογή. Δεν χρειάζεται κάθε φορά που θέλεις να εκτυπώσεις κάτι, το πρώτο πράγμα που κάνεις στην εφαρμογή, να είναι να κάνεις connect το κινητό με τον εκτυπωτή. Ό,τι γίνεται και με το router. Μία φορά δίνεις password, και τέλος. Να δώσω για παράδειγμα, εάν πας να εκτυπώσεις κάτι, και έχεις ξεχάσει να ανοίξεις (power on) τον εκτυπωτή, όταν τον ανοίξεις και αυτός συνδεθεί στο τοπικό lan, αμέσως και αυτόματα η εφαρμογή συνδέεται με τον εκτυπωτή, και μπορείς να εκτυπώσεις πλέον.

    ευχαριστώ
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Γενικά έτσι όπως τα έχεις σκεφτεί είναι τα πράγματα.

    Θα κάνω απλά κάποιες διευκρινίσεις σε αυτά που δεν έχεις ξεκάθαρα στο μυαλό σου.

    Λοιπόν αρχικά ο εκτυπωτής που θα πάρεις θα πρέπει να έχει κάρτα δικτύου ασύρματη ή ενσύρματη ώστε να συνδεθεί σαν συσκευή στο τοπικό σου δίκτυο όπως συνδέεται οποιαδήποτε συσκευή(κινητό,pc).

    Θα πρότεινα να βάλεις καρφωτή ip στον εκτυπωτή ώστε να ξέρεις σε ποιά διεύθυνση είναι διαθέσιμος.

    Απαξ και το ξέρεις αυτό θα περάσεις σε κάθε κινητό το λογισμικό της εταιρίας του εκτυπωτή και θα χρειαστεί να κάνεις μια φορά την σύνδεση μεταξύ κινητού - εκτυπωτή.

    Μετά από αυτό τα κινητά θα μπορούν να εκτυπώνουν ασύρματα μέσω του τοπικού σου δικτύου.

    Για το Δ μην μπερδεύεσαι με τις κάρτες δικτύου κάθε συσκευής. Όλες οι συσκευές έχουν μια διεύθυνση ip που την παίρνουν από το DHCP του ρούτερ σου. Άρα το λογισμικό της εταιρίας όταν επιλέξεις εκτύπωση αυτό που θα κάνει απλοικά είναι να στείλει το αίτημα της εκτύπωσης στην ip του εκτυπωτή.

    Αν κάτι δεν είναι ξεκάθαρο ρώτα ελεύθερα!

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Όλα είναι ξεκάθαρα και ok με αυτές τις διευκρινήσεις που μου έδωσες, και ευχαριστώ!

    Δεν έχω κάποια άλλη απορία.

    Πάντως, keep around. Ίσως στο κοντινό μέλλον προκύψει κάτι άλλο.

    Εάν δεν δείτε bold τον τίτλο τού θέματος για αρκετό διάστημα, σημαίνει όλα καλά.

    Και πάλι thanks !
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Κατάφερες να τυπώσεις από iPhone στον εκτυπωτή; Πριν καιρό που το είχα ψάξει λίγο δεν είχα βγάλει άκρη. Έχω τον Brother HL-2170W συνδεδεμένο με καρφωτή ΙΡ στο router ασύρματα.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάφερες να τυπώσεις από iPhone στον εκτυπωτή; Πριν καιρό που το είχα ψάξει λίγο δεν είχα βγάλει άκρη. Έχω τον Brother HL-2170W συνδεδεμένο με καρφωτή ΙΡ στο router ασύρματα.
    Ακόμη δεν έχω καταλήξει σε εκτυπωτή για να δοκιμάσω. Πού έχεις κολλήσει και δεν μπορείς να εκτυπώσεις; Δώσε μας μοντέλο(α) κινητών...
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμη δεν έχω καταλήξει σε εκτυπωτή για να δοκιμάσω. Πού έχεις κολλήσει και δεν μπορείς να εκτυπώσεις; Δώσε μας μοντέλο(α) κινητών...
    IPhone 6S, iOS 11.4.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάφερες να τυπώσεις από iPhone στον εκτυπωτή; Πριν καιρό που το είχα ψάξει λίγο δεν είχα βγάλει άκρη. Έχω τον Brother HL-2170W συνδεδεμένο με καρφωτή ΙΡ στο router ασύρματα.

    IPhone 6S, iOS 11.4.
    Δεν κατάφερες να βγάλεις άκρη για το ακόλουθο...

    Ο εκτυπωτής σου είναι αρκετά παλιός. Όπως φαίνεται καί εδώ, εκτός παραγωγής πιά.
    Για να μπορούν να εκτυπώνουν ασύρματα συσκευές Mac (iPhone, iPad, iPod) σε εκτυπωτές laser, πρέπει ο wi-fi laser εκτυπωτής, να είναι AirPrint. Το AirPrint είναι μία ιδιότητα που που έχουν κάποιοι (όχι όλοι) laser wi-fi εκτυπωτές. Όπως π.χ. αυτός ο εκτυπωτής. Θα το δεις εκει που λέει "Συμβατότητα συσκευών". Με αυτό το AirPrint, εννοεί Mac συσκευές, να εκτυπώνουν ασύρματα στον συγκεκριμένο εκτυπωτή. Αυτό το AirPrint, το έχουν νεώτεροι εκτυπωτές. Ο δικός σου, λόγω παλαιότητας, δεν έχει μία τέτοια ιδιότητα. Δεν υπήρχε τότε (release date). Γι' αυτό και δεν μπόρεσες να εκτυπώσεις.

    Υπάρχουν λύσεις.

    α. (σπαστική λύση) Η ίδια η Apple, παρήγαγε για τέτοιες περιπτώσεις, για παλαιότερους εκτυπωτές, ένα προγραμματάκι που λέγεται FingerPrint. Είχε αρχικά νομίζω 20 δολλάρια. Το έκανες download, εγκατάσταση στο pc/laptop σου, (ανάλογα εάν είχες Mac/Windows είχε αντίστοιχη έκδοση για download), και το πρόγραμμα αυτό έβλεπε τον εκτυπωτή σου. Μέσα από αυτό το πρόγραμμα, τον έκανες share. Δηλαδή, έτρεχες το πρόγραμμα, και, αφού τον έβλεπε το πρόγραμμα, είχε να του κάνεις ένα tick, να τον κάνεις δηλαδή share, και αυτό ήταν όλο. Εκεί τελείωναν τα βάσανά σου. Μπορούσες, πια, να δίνεις εκτύπωση κανονικά στον παλαιότερο εκτυπωτή. Αυτό που γινόταν, ουσιαστικά, ήταν ότι, η Mac συσκευή σου, έδινε την εκτύπωση στο προγραμματάκι FingerPrint, και το πρόγραμμα στον εκτυπωτή. Αυτό είναι καί το σπαστικό, και δυσλειτουργικό. Έπρεπε να έχεις μόνιμα ένα pc/laptop ανοιχτό για αυτή τη δουλειά. Να στέλνονται οι εκτυπώσεις, μέσω τού FingerPrint, που ήταν εγκατεστημένο το πρόγραμμα, στον αντίστοιχο υπολογιστή. Επιπλέον, το κόστος. Μικρό μεν, αλλά έπρεπε να αγοράσεις το FingerPrint. Αργότερα, βγήκαν καί άλλα δωρεάν προγράμματα στο web, για αυτή τη δουλειά, από προγραμματιστές. Εάν google-άρεις λίγο, θα βρεις προγράμματα καί οδηγίες. Αυτός είναι (φαντάζομαι) καί ο λόγος που η Apple κατέβασε το κόστος από τα 20 δολλάρια. Πάντως, εάν θέλεις για δοκιμή, νομίζω το FingerPrint μπορείς να το κατεβάσεις από την Apple για δοκιμή για λίγες ημέρες.

    β. Υπάρχει συσκευή που λέγεται Airport Express, και σε αυτήν συνδέεις, στη USB θύρα τον εκτυπωτή σου (στην περίπτωσή σου τον Brother HL-2170w), και μέσω της ethernet θύρας, συνδέεις το Airport Express με το router. Από κει και πέρα, ρυθμίσεις... Πάντως, αυτό το Airport Express, δεν γνωρίζω εάν κάνει για όλους τους παλαιούς εκτυπωτές. Εδώ, ας μας βοηθήσει και κάποιος που γνωρίζει παραπάνω σχετικά.

    Στο site της Apple εδώ, λέει ποιοί εκτυπωτές είναι AirPrint-enabled. Στους Brother, δεν θα βρεις τον δικό σου.

    Αυτές οι λύσεις (α. & β.) που σου έδειξα, είναι λίγο της ταλαιπωρίας καί του κόστους. Εάν πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο και το κόστος, go ahead. Εάν όχι, και θέλεις να πας σε αγορά νέου, το πρώτο που πρέπει να κοιτάξεις, πια, για συσκευές Mac, τουλάχιστον, τώρα ξέρεις ποιό είναι...

    Εάν θέλεις κάτι άλλο, εδώ είμαστε...
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Το ήξερα για το AirPrint, αλλά ευχαριστώ για τον κόπο σου να το κοιτάξεις και εσύ. Δεν θέλω να τυπώνω τόσο συχνά από το κινητό για να αξίζει επένδυση έστω και $1. Αν γίνεται τσάμπα με ενδιαφέρει, αλλιώς dropbox και εκτύπωση από τον υπολογιστή.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Εφόσον αραιές εκτυπώσεις + δεν θέλεις ούτε $, τότε σωστά το λες:μόνο cloud.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  10. #10
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Καλησπέρα.

    Ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις, πριν πάω σε αγορά εκτυπωτή που είναι ασύρματος. Να ενημερώσω, δεν θέλω να εκτυπώσω clouding.

    α. Όταν λέμε ασύρματος, θα πρέπει στα specs να δω ότι είναι wi-fi direct, wireless direct printing, mobile print, mobile print, Android printing, Apple AirPrint; Έχω μπερδευτεί. Ο καθένας (η κάθε εταιρία) λέει το δικό της. Πώς μπορώ να το ξεχωρίσω;

    β. Γενικότερα, το ότι ένας εκτυπωτής εκτυπώνει ασύρματα, χωρίς την επέμβαση τοπικής ασύρματης συσκευής (access point, wi-fi router), έχει να κάνει με το ότι στηρίζεται στην τεχνολογία wi-fi direct; Λόγω αυτού εκτυπώνει; Έχω καταλάβει σωστά;

    γ. Εάν όντως στηρίζεται στο wi-fi direct, ποιά είναι η max απόσταση που μπορώ να έχω το κινητό/tablet από τον εκτυπωτή, για να στείλω την εκτύπωση. Εάν, πάλι, δεν είναι αποκλειστικά το wi-fi direct, κάποιες διευκρινήσεις για το πού στηρίζεται η ασύρματη εκτύπωση;

    Ευχαριστώ !
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  11. #11
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράδειγμα 1

    Ας πούμε ότι:

    -Ο εκτυπωτής έχει Wi-Fi Direct
    -Θέλω να εκτυπώνω με το Wi-Fi Direct mode τού εκτυπωτή
    -Το κινητό υποστηρίζει Wi-Fi Direct

    Αυτό που πρέπει να κάνω είναι:

    α. Να κάνω μέσα από τα settings τού εκτυπωτή (συνήθως panel και όχι s/w) τον εκτυπωτή access point (ή όπως το λέει η Brother:G/O από το Group Owner - έτσι το έχει ονομάσει αυτή - )

    β. Αφού κάνω τον εκτυπωτή access point, πάω στα settings τού εκτυπωτή στο Wi-Fi Direct

    γ. επιλέγω πώς θέλω να συνδέσω το Wi-Fi Direct με έναν από τους τρεις τρόπους (manually ή WPS ή PIN)

    δ. επιλέγω Wi-Fi Direct στο κινητό και κάνω σύνδεση

    Σωστά;

    - - - Updated - - -

    Βρήκα τη φωτογραφία που θα μου λύσουν όλα τα πιθανά σενάρια να μπει ένας εκτυπωτής ασύρματα (Wi-Fi Direct ή μη - ανάλογα και τί μπορεί να κάνει η συσκευή π.χ. κινητό - ανάλογα εάν υποστηρίζει Wi-Fi Direct). Εξαιρειτικά χρήσιμη φωτογραφία.

    Λοιπόν . . . η φωτογραφία έχει 5 σενάρια.

    Έχω αναλύσει λίγο πριν το σενάριο να υποστηρίζει ο εκτυπωτής καί το κινητό Wi-Fi Direct, και τί μπορεί να γίνει. Είναι αριστερά, η πρώτη περίπτωση να μπορεί να δουλέψει το Wi-Fi Direct. Γιά να δούμε. . .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  brother.JPG 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  54,0 KB 
ID: 196815
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-18, 20:24
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-18, 02:41
  3. Κλήσεις προς 800/801/807 απο κινητό
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-17, 23:34
  4. σωστό backup από κινητό
    Από johnyb98 στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-17, 13:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας