Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    15-06-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,

    Θέλω κάποιοα στιγμή να αναβαθμίσω το τοπικό μου δίκτυο. Αυτό που δεν ξέρω αν γίνεται είναι να ξεφορτωθώ τελείως το speedport plus που μου έχει δώσει η cosmote.
    Μιας και στην εξυπηρέτηση πελατών μου λένε οτι δεν δίνουν σκέτα modem, δεν ξέρω τι άλλες λύσεις υπάρχουν.
    Είμαι αρχάριος όσον αφορά τα δίκτυα, και δεν ξέρω αν μπορώ να χρησιμοποιώ το speedport μονο για modem, χωρίς να φαίνεται σαν συσκευή στο τοπικό δίκτυο.
    Σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ πρώτα πριν φάω μία βδομάδα ψάχνοντας τα πάντα μόνος μου.

    Αρχικά αυτο που δεν ξέρω είναι αν έχω το speedport σε bridge mode, θα μπορώ να ξανασυνδεθώ στη συσκευή με το ip 192.168.1.1? Αν ναι, γίνεται να το απενεργοποιήσω
    τελείως και να μην μπορώ να συνδεθώ καθόλου, παρα μόνο αν γίνει reset? Ξέρω ότι η cosmote έχει back door για όλα τα ρούτερ που δίνει επομένως δεν θέλω να έχει καμία
    επαφή με το τοπικό μου δίκτυο.

    Δεν έχω σκεφτεί ακόμα σε τι θα πάω. Ίσως φτιάξω δικό μου, με pfsence και ενα HDD για να βάλω cashe, ή ίσως πάω σε 3 off-the-self router-firewall, με custom firmware
    για να απομονώσω τις IoT συσκευές που έχω. Και για wireless θα περιμένω να βγουν καινούρια AP απο Ubiquity με WP3.

    Ευχαριστώ.

    Υ.Γ. Λέω αρχάριος γιατί δεν έχω εφαρμώσει τίποτα στην πράξη. Μισοξέρω πολλά. Και οχι, ένα ρουτερ της Asus "να τελειώνω" δεν μου κάνει.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    To Speedport μπορεί να παίξει μόνο ως modem, αν το ρυθμίσεις σε Bridge mode. Στην λειτουργία αυτή:
    α. Δεν παίζει η VoIP τηλεφωνία του ΟΤΕ, οπότε παίρνεις τον κωδικό της και την ρυθμίζεις σε άλλη συσκευή συμβατή με το SIP πρωτόκολλο.
    β. Κανείς δεν μπορεί να μπει στο εσωτερικό σου δίκτυο, εφόσον δεν το επιτρέψεις εσύ με κατάλληλο κανόνα στον δικό σου router.
    γ. Το ποια ΙΡ θα έχει το Speedport και αν είναι στο ίδιο ή διαφορετικό υποδίκτυο με του router και κατ' επέκταση με το εσωτερικό LAN, εξαρτάται από τον router και αν το επιτρέπει. Δεν κατάλαβα ωστόσο τι ακριβώς ρωτάς ή τι θέλεις ή δεν θέλεις.

    Καλώς ήλθες!

  3. #3
    Εγγραφή
    15-06-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλώς σας βρήκα!

    α. Μου απάντησες στην βασικότερη απορία που είχα. Ωστώσο πόσο σίγουρο είναι αυτο? Πώς λέγονται αυτές οι συσκευές?
    β. Αυτό που λες γενικά ισχύει, αλλά όταν στην εξυπηρέτηση πελατών βλέπουν το όνομα του SSID που έχω θέσει εγώ και πόσες συσκευές είναι συνδεμένες, ξέρω σίγουρα ότι από κάπου μπάζει.
    γ. Αυτό που λες στην πρώτη πρόταση μόλις το είδα πριν από λίγο σε ένα βίντεο.

    Αυτό που θα ήθελα είναι να έχω το speedport σαν modem, αλλά να έχω και τηλέφωνο. Κυρίως δεν θέλω η ασφάλειά μου να εξαρτάται από το αν ο οτε θα δίνει firmware updates στην ώρα του και δεν θέλω ο κάθε υπάλληλος του οτε να μπορει να δει ποσες συσκευες εχω στο ρουτερ μου συνδεμενες και πως εχω ονομασει το ασύρματο δίκτυό μου.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    α. Το VoIP είναι γενική ονομασία για την ΙΡ τηλεφωνία, όπου δουλεύει σε πληθώρα πρωτοκόλλων. Η τηλεφωνία του ΟΤΕ λειτουργεί στο πρωτόκολλο SIP και υπάρχουν εκατοντάδες συμβατές συσκευές ή εφαρμογές (modem/router, router, ATA, IP Phones, applications κλπ).

    β. Όταν μια συσκευή λειτουργεί μόνο ως modem, ο όποιος πάροχος δεν μπορεί να έχει πρόσβαση μετά από αυτόν και να γνωρίζει τι υπάρχει πίσω από τον δικό σου router (εκτός κι αν το επιτρέψεις εσύ). Άλλο modem, άλλο router και άλλο modem/router. Αυτό που λες γίνεται διότι απλά η συσκευή που σου δίνει είναι modem/router.

    Στο έγραψα. Με το Speedport μόνο ως modem, δεν λειτουργείτε η VoIP τηλεφωνία. Μόνο αν είναι modem/router (ή σκέτο router). Οι επιλογές που έχεις, σύμφωνα με τις απαιτήσεις σου, είναι:
    α. Βάζεις το Speedport μόνο ως modem και πίσω του το δικό σου router. Θα χρειαστείς και άλλη συσκευή για την τηλεφωνία, εκτός κι αν έχει τέτοια δυνατότητα ο router που θα βάλεις.
    β. Βάζεις το δικό σου modem/router. Αν δεν έχεις δυνατότητα VoIP τηλεφωνίας θα χρειαστείς και άλλη συσκευή.
    γ. Βάζεις το δικό σου modem/router και πίσω του το Speedport μόνο για να δουλεύει η τηλεφωνία.

    Σε καμία από αυτές ο πάροχος δεν θα γνωρίζει ούτε θα μπορεί να έχει πρόσβαση στο δικό σου router και τι περιέχει το εσωτερικό σου δίκτυο.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-06-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οκ, βρήκα PCI-e καρτα για για VOIP που λειτουργεί με SIP, επομένως αν παω σε Pfsence θα το κανω έτσι. Modem δικό μου δεν θέλω να πάρω γιατί ειναι πεταμένα λεφτα. Οταν έρθει to FTTH θα χρειαστω παλι καινουριο.
    Γνωρίζω τι ειναι η καθε συσκευη και τι κανει, δεν χρειαζοταν η επεξήγηση. Ειπες οτι δεν εχει ο ISP προσβαση στο τοπικο σου δίκτυο και διευκρίνισα τι εννοουσα.
    Εχει πρόσβαση ο ΟΤΕ αν χρησιμοποιεις τη συσκευη που σου δίνει χωρις δευτερο ρουτερ-firewall.
    Βρήκα οτι χρειαζόμουν απο την πρωτη σου απαντηση. Ευχαριστω. Το πρωτόκολλο που χρησιμοποιεί ο οτέ και το οτι δεν δουλευει το voip αν το speedport λειτουργει σαν μοντεμ μονο ήταν αρκετά.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ποια κάρτα είναι; Εξόσον γνωρίζω δεν υπάρχει καμία που να έχει η ίδια δυνατότητα SIP και απλά παίζει ως σύνδεσμος σε εφαρμογή PBX. Βασικά εφόσον μιλάμε για VoIP θέλεις κάρτα μόνο αν συνδέσεις απλές τηλεφωνικές συσκευές, διαφορετικά όλα παίζουν μέσω IΡ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Cosmote Voip με SPA112
    Από panagiotiakis στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-21, 01:12
  2. Χρήση Mikrotik RB + VOIP με INALAN FTTH
    Από Nikiforos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 114
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-20, 16:50
  3. DrayTek router και VoIP
    Από Cuore Sportivo στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-19, 12:13
  4. Βοήθεια για FRITZBOX 7490 σύνδεση VOIP με ISDN
    Από gp2000 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-18, 17:21
  5. Draytek Vigor 2700VG ADSL VOIP (SIP) router
    Από dkazaz στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-17, 23:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας