Σελ. 113 από 113 ΠρώτηΠρώτη ... 93103108111112113
Εμφάνιση 1.681-1.694 από 1694
  1. #1681
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.505
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Περι intel gpus, γιατι θα σκασω αν δεν τα πω

    Απο την ελαχιστη εμπειρια που εχω με intel gpus (onboard προφανως, οχι discrete), τα παρακατω περιστατικα μου αφησαν κακη εμπειρια

    - Παλιο λαπτοπ με
    Κώδικας:
    00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller
    (rev 09)
    Σε libreelec 9.2.x (5.1 kernel και mesa 19.1) δεν εχει κανενα προβλημα ακομα και σε 720p. Σε le 10 ή 11 (5.10 kernel και mesa 21.0 στη 10, 6.1 και 22.3 αντιστοιχα στην 11) εχει framedrops ακομα και στα 480p! Και μιλαμε για αναπαραγωγη μεσα σε player, οχι απο την καθε σαπια σελιδα.

    - Σε all in one hp pc (hp pro one 400 g1), με mint 21.x και lmde 5.x, αγνωστης intel gpu γιατι δεν το εχω πλεον μπροστα μου, το σαπιο youtube επαιζε ανετα μονο τα 360p, σε chrome. Αντιθετα, το ιδιο συστημα με w10 και chrome επαιξε ανετοτατα ολα τα 480p, ακομα και μερικα 720p.

    Πως να πειστω μετα απο αυτα οτι ο driver της intel ειναι μια χαρα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 21-09-23 στις 12:20.
    ديميتريس

  2. #1682
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Απο το wiki:
    Legacy Hardware
    Despite the range of devices that Generic x86_64 images can run on, team development and testing has always been focused on current and recent hardware packaged for use as HTPC devices. Users frequently mistake the minimalist nature of LibreELEC as perfect for recycling an older device (laptops with a broken screen are a recurring theme) into a media player. You might be able to boot LibreELEC, but we are often missing hardware drivers for old hardware and the overall playback performance (and power consumption) of first generation Raspberry Pi boards is often way (way) better. As a general rule, project staff view any hardware over 7-8 years old as legacy hardware. If you do need to use legacy hardware; use an era-appropriate LibreELEC (or OpenELEC) image.
    Άλλο elec, άλλο linux γενικά.

  3. #1683
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Δεν ξέρω τι κάνει το Librelec. Με Opensuse παλιότερα και Ubuntuειδη (Xubuntu, Mint, KDE Neon, κτλ) εδώ και πολλά πολλά χρονια και σε 4-5 διαφορετικά laptops τουλάχιστον (διάφορες CPUs Intel Celeron έως i5, κτλ), δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα.

  4. #1684
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.505
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @megahead
    Οκ για το le. Το προβλημα στο mint πως το εξηγεις? Απουσια vaapi? Ετσι κι αλλιως ο λινουξοchrome υποστηριζει vaapi μονο στο chrome os και οχι στις λινουξοδιανομες.

    @famous-walker
    Αν θες ποσταρε και το λινκ που λεει ολα αυτα. Βεβαια, με τα οσα εχω δει εδω και ~1 χρονο στο γενικοτερο development του le, και ειδικα για την 11, δεν εχω και τοση εμπιστοσυνη στους devs του οπως ειχα παλια. Πχ για την 11 προτρεπουν τους χρηστες να αποφευγουν τις καρτες της nvidia, για να πω και κατι ontopic :P
    Τελος, το oe ειναι πιο πεθαμενο και απο τη γιαγια μου που πεθανε πριν 15+ χρονια, αρα αναξιο αναφορας.
    ديميتريس

  5. #1685
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    https://wiki.libreelec.tv/hardware/intel-x86-64-generic

    Αφου δουλευει στο 9.χ μαλλον θα πρεπει να μεινεις εκει. Εκτος αν βαλεις καποια light διανομη με kodi (πχ antix).

    Δεν ειναι θεμα Mesa. Αν ειναι 6ης γενιας υποστηριζεται κανονικα με τον Crocus. Χωρια τους legacy.

    Παντως καλα κανουν και αποθαρρυνουν τους χρηστες απο τις nvidia. Εχει πλανταξει, που θα ελεγε και μια ψυχη, πολυς κοσμος με δαυτες.

  6. #1686
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    @megahead
    Οκ για το le. Το προβλημα στο mint πως το εξηγεις? Απουσια vaapi? Ετσι κι αλλιως ο λινουξοchrome υποστηριζει vaapi μονο στο chrome os και οχι στις λινουξοδιανομες.
    Δεν ξέρω και πραγματικά δε με ενδιαφέρει. Δεν έχω χρόνο να κάθομαι να ρυθμίζω την κάθε παραμικρή παράμετρο, γι' αυτό και έχω εγκαταλείψει τα Arch, Gentoo, Debian Sid. Έχω μπόλικα συστήματα στη δουλειά να παίζω (κι επειδή με τρώει ο κώλος μου έχω στήσει κάτι και στο σπίτι) και οικογένεια. Μου παίζει το χ, ψ Ubuntu, Mint, κτλ; ΝΑΙ και γι' αυτό δεν κάθομαι να ψυρίζω τη μαϊμού. Όλα τα άλλα είναι για να έχουμε να λέμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως καλα κανουν και αποθαρρυνουν τους χρηστες απο τις nvidia. Εχει πλανταξει, που θα ελεγε και μια ψυχη, πολυς κοσμος με δαυτες.
    Η Nvidia παίζει στο Linux μόνο και μόνο λόγω enterprise IT, βλέπε HPC, AI, Cloud, κτλ.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  7. #1687
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Nvidia παίζει στο Linux μόνο και μόνο λόγω enterprise IT, βλέπε HPC, AI, Cloud, κτλ.
    Καλα ναι ισχυει. Μεχρι και για freebsd βγαζει driver που δεν εχει να ζηλεψει κατι απο τις υπολοιπες πλατφορμες. Φυσικα η υποστηριξη τελειωνει γρηγορα, κατι που σιγουρα οχι τυχαια συμπιπτει με κυκλους αντικαταστασης εξοπλισμου στους μικρομεσαιους. Ολα εχουν να κανουν με οικονομικη λογικη για καθε εταιρια. Δεν ειναι τυχαιο που η intel, που βγαζει μυρια διαφορετικα τσιπ, επενδυει σε open-source driver, ουτε πως η amd αποφασισε να επενδυσει και αυτη σε open source drivers αλλα και στο vulkan. Εχει να κανει σε μεγαλο βαθμο με τους πελατες της.

    Ψιλοασχετο, επαιξα λιγο με lutris/winehq αυτο το καλοκαιρι σε ενα ryzen 5600g. Εχει γινει τρελη δουλεια. Παιζουν σχεδον τα παντα χωρις (ή με μικρα που συνηθως λυνονται ευκολα) προβληματα. Ειχα χρονια να ασχοληθω με wine και μου εκανε μεγαλη εντυπωση.

    - - - Updated - - -

    Και κατι αλλο. Σας εχει κολλησει και εσας το post count; Βλεπω εδω και μερικα μηνυματα σε αυτο το thread πως δεν ανεβαινει.

  8. #1688
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.505
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @megahead
    Στα λογια μου ερχεσαι. Επειδη ακριβως εινια ετοιματζιδικη διανομη το mint, αρα εχει ηδη εγκατεστημενο το σωστο driver και οτι αλλο χρειαζεται, πχ firmware, θα επρεπε να παιζει χωρις προβληματα. Εχω βεβαια μια υποψια πως το compostiting του cinnamon, που δεν κλεινιε απο πουθενα btw, ισως να ηταν ο λογος για το χαλι στο youtube.

    @famous-walker
    Σε πειραζει να συνεχισουμε την κουβεντα για το le στο θεμα του kodi εδω στο φορουμ του λινουξ, ωστε να ειμαστε ontopic? Θα γραψω εκει αργοτερα ή αυριο γιατι τωρα εχω νευρα.

    @both
    Επειδη εζησα τις μαυρες μερες του fglrx, ας πω για την nvidia που "νοιαζεται μονο για το enterprise".

    Σημερα, οι nvidia ενημερωνει τον latest driver της (δεν θυμαμαι version number) το ιδιο συχνα με αυτον για τα windows και τον κανει συμβατο με τον εκαστοτε latest πυρηνα, συν με τα διαφορα παρελκομενα που επιβαλλει η mesa, πχ με την libglx που λεγαμε οτι λειπει απο τον 340.
    Καποτε, ~15 χρονια πριν, η nvidia εφερε στο λινουξ το vdpau που ηταν σημαντικο για ενα desktop os. Και η "opensource"* απαντηση σε αυτο, το vaapi, ηρθε λιγο αργοτερα και δουλευε με τον fglrx. Για οποιον θελει να τσεκαρει, υπαρχει ακομα το screenshot μου στο πεθαμενο θεμα της ati με τον mplayer να παιζει 1080p με vaapi+fglrx, τοτε που η υλοποιηση του vaapi ηταν επιπεδου pre-pre-pre-alpha!

    Τι εκανε η ati εκεινο τον καιρο? Ενημερωνε τον fglrx μια φορα το εξαμηνο για να ειναι συμβατος με το καθε νεο release του ubuntu και στα release notes ελεγε τις υποστηριζομενες διανομες, που εκτος απο το ubuntu ηταν ολες enterprise, με αρχαιους πυρηνες και xorg**.
    Και ακομα λεει, και κανει, τα ιδια για τον amdgpu-pro. Οποτε ναι, αν δεν εδινει κωδικα η ati ωστε να βοηθησει στην κατασκευη του radeon και του σκετου amdgpu, ακομα θα λεγαμε και θα τραβαγαμε τα ιδια με τοτε.
    Και αυτα γινανε πριν 10+ χρονια, τοτε που το ai και οι διαφορες αλλες λεξεις ηταν αγνωστες σε ολους.

    * "Εκει εινια ο κωδικας του vdpau, οποιος θελει τον παιρνιε και τον χρησιμοποιει στον driver του" - Wantilles, την εποχη που ειχε linux και nvidia.
    ** Η συμβατοτητα με τον xorg εινια πλεον δευτερεουσας σημασιας επειδη σημερα ο xorg παιρνει μια major αναβαθμηση καθε 100 χρονια, μιας και ειναι με το ενα ποδι στον ταφο. Αλλα τοτε επαιρνε καθε χρονο απο μια τουλαχιστον.

    p.s. Προστεθηκαν παραπανω οι εκδοσεις του πυρηνα και της mesa για τα le 10 και 11.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 22-09-23 στις 12:58.
    ديميتريس

  9. #1689
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Πριν απο 15 χρονια μπορει να ηταν η καλυτερη επιλογη. Πλεον ειναι η χειροτερη, ιδιως για παλιο hardware.

    Για το αλλο, κανενα προβλημα.

  10. #1690
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.505
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Συμφωνω σε αυτο που λες, αν και ισχυει μονο για τους legacy drivers. Και για αυτο ευθυνετια η nvidia που με οσα κανει τους σκοτωνει πριν το επισημο eol τους.
    ديميتريس

  11. #1691
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Γλέντια παίδες. Στην πληθώρα των λινουξάδων του φόρουμ που χρησιμοποιούν ακόμα 340, δλδ μι, μαισελφ εντ άι μετά και την αποστασία του τζίμυ, ανακοινώνω ότι τον φτιάξαν κ παίζει με 6.5.

    Πέραν τούτου του ιδιαιτέρως ευχάριστου, με το οποίο και γλίτωσε το σουτ από το μπαλκόνι του 6ου, δυστυχώς ακόμα πετάει το εξής όπως λέγαμε τζιμυ:

    No provider of glGenSamplers found. Requires one of:
    Desktop OpenGL 3.3
    GL_ARB_sampler_objects
    OpenGL ES 3.0
    Aborted (core dumped)

    Καμμιά ιδέα?

  12. #1692
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.505
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο ειναι απο εφαρμογη σε gtk4 που λεγαμε την αλλη φορα? Γιατι δεν κανεις το workaround που βρηκαμε τοτε?
    ديميتريس

  13. #1693
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Ναι τζιμ έτσι κάνω, το easyeffects είναι, το φορτώνω με GDK_DEBUG=gl-glx easyeffects απλά λέω μπας κ εάν πέρναγα κάποιο έξτρα πακέτο διορθωνόταν

  14. #1694
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.505
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν δεν υπαρχει πακετο για την gtk4 ομοιο με το -gles για την qt5, αναγκαστικα θα το κανεις ετσι.
    Μπορεις παντα να δοκιμασεις αυτο με το symlink που λεει ο τυπος στο bug report που εκανες για την qt5.
    ديميتريس

Σελ. 113 από 113 ΠρώτηΠρώτη ... 93103108111112113

Παρόμοια Θέματα

  1. νεοι nvidia drivers για 64bit vista
    Από xolloth στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-07, 22:55
  2. Νέοι NVidia drivers (87.74)
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-06, 16:46
  3. Νέοι Drivers από Nvidia
    Από ZORO στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-05, 17:43
  4. Νέοι NVIDIA drivers v.71.67
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-05, 13:40
  5. Νέοι Linux drivers για ATi graphics cards
    Από aesir στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-04, 16:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας