Σελ. 110 από 113 ΠρώτηΠρώτη ... 90100105108109110111112 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.636-1.650 από 1694
  1. #1636
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.438
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Dev της fedora ζηταει απο την nvidia να βοηθησει στους opensource drivers
    https://www.phoronix.com/scan.php?pa...L-NVIDIA-Blobs
    https://old.reddit.com/r/linux/comme...dia_and_linux/
    ديميتريس

  2. #1637
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.438
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με αφορμη το ποστ του συμφορουμιτη Jojos170304 εδω
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jojos170304 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας κ η πανάρχαια μου 9600GT βλέπω να τη βγάζει κ να μη τη βγάζει λόγω support θα εκτιμούσα προτάσεις για vfm GPU παθητικής ψύξης. Να υποστηρίζει dual screen με ενδιαφέρει κ τελευταίους drivers, chipset αδιάφορο
    ηρθε η ωρα για το rant.

    Για οσους δεν ξερουνε, πριν 2 μηνες σχεδον ο nvidia 340 απεκτησε "ξαφνικα" προβλημα με τις εφαρμογες σε qt5 και αργοτερα με ορισμενες εφαρμογες σε gl (πχ kodi, kitty κλπ) επειδη δεν εχει/υποστηριζει καποια (ή την) libglvnd. Ο παλιοτερος nvidia driver που την εχει/υποστηριζει εινια ο 390.
    Θεωρω επισης πως το κακο ξεκινησε με την mesa 22.3 ή με καποιο minor update της που εγινε τις επομενες μερες και δεχομαι οτι οι devs κανουν καλα και φτιαχνουν τις εφαρμογες τους ετσι ωστε να χρησιμοποιουν τις συγχρονες βιβλιοθηκες.

    Αλλα εδω υπαρχει ενα προβλημα, μιας και δεν υπαρχει συγκεκριμενη fallback λυση οταν η παραπανω βιβλιοθηκη δεν εινια διαθεσιμη. Για το kodi χρειαζεται workaround και για την qt5 πρεπει να αντικατασταθει μια σημαντικη βιβλιοθηκη της με την υποδεεστερη -gles.
    O nouveau δεν εινια λυση. Δεν ειμαι μονο εγω που λεω για τα χαλια του (ελλειψη ha playback, ελλειψη powersaving, αθλια αποδοση σε 3d) αλλα και οσοι τον βαλανε τωρα για να κανουνε το kodi να ξαναδουλεψει. Ενας ειπε οτι δεν εχει audio out απο το hdmi και ενας αλλος πως βλεπει cpu spikes οταν μετακινειται στο kodi!
    Οποτε, ολο αυτο εινια, imho, ο ορισμος της προσχεδιασμενης απαξιωσης (ελευθερη μεταφραση του planned obsolesence) με ορους opensource, γιατι σε αναγκαζει να αλλαξεις hw επειδη δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις εναν driver που το δουλευει στο 100% των δυνατοτητων του και, αντι να πας σε εναν σαπιο driver που θα το δουλευει στο 10% (και πολυ λεω), αναγκαζεσαι να το αλλαξεις.
    Και βλεποντας τους devs του nouveau να επικεντρωνονται σε νεες καρτες μονο, που εκει πρεπει να ειναι πραγματικα κολλημενος με το opensource καποιος (σε επιπεδο RMS) για να προτιμησει τον nouveau αντι του nvidia, ειμια σιγουρος πως η σωστη υποστηριξη για οποιες καρτες υποστηριζονται απο τους legacy θα ερθει οταν σταματησει να λειτουργει ακομα και η τελευταια καρτα απο αυτες!
    ديميتريس

  3. #1638
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.592
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Μέχρι πότε θα είσαι με την πεθαμένη 340 ρε Τζιμ;
    Μήπως ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να ανβαθμίσεις και να απαλλαγείς από τέτοιου είδους "προβλήματα";

  4. #1639
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.438
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μεχρι οταν μου επιτρεψουν τα οικονομικα μου δυστυχως. Και μετα τον covid, επειδη τον περασα ασχημα και με τσακισε, ξοδεψα πολλα σε γιατρους και εξετασεις. Και ακομα δεν εχω ξεμπερδεψει εντελως.

    Τα παραπανω ομως αφορουν εμενα αποκλειστικα. Για ολους οσους βασιζονται ακομα τον nvidia 340, ακομα και για αυτους που ανακαλυψαν τα χαλια του nouveau προσφατα λογω του προβληματος στο kodi 20, εξακολουθει να εινια hw που δουλευει μια χαρα, οποτε γιατι να αλλαχτει? Εδω κολλαει το planned obsolesence που λεω.
    Για να μην πω πως σημερα μια nvidia 710/730, η πιο low end καρτα που υποστηριζεται απο τον 390, πουλιεται καινουρια για 50+e, τιμη απαραδεκτη για low end hw ~10ετιας...
    ديميتريس

  5. #1640
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.624
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    1. Η nvidia δεν είναι opensource ούτε είναι υποχρεωμένη να υποστηρίζει τις εξελίξεις στο linux world για πάντα σε όλα τα προϊόντα της. 2-3 enterprise distributions υποστηρίζουν, και αυτό είναι γνωστό πριν κάποιος αγοράσει το προϊόν.

    2. Planned obsolesence θα ήταν αν δεν δούλευε καθόλου, απλώς παλιό hardware δουλεύει με παλιό software. Αν δεν σε παίρνει, μην αναβαθμίζεις. Και εγώ έχω παρόμοιο θέμα, σε εμένα ο τελευταίος που δουλεύει είναι ο 470 (η 730 που αναφέρεις), οπότε θα έρθει και σε εμένα η ώρα να διαλέξω αν θα σταματήσω τις αναβαθμίσεις ή θα αγοράσω πιό σύγχρονο εξάρτημα. Και στη δουλειά έχουμε pc που τρέχει windows 7, δουλεύει μιά χαρά χωρίς αναβαθμίσεις 3 χρόνια τώρα, και θα δουλεύει μέχρι να χαλάσει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 07-03-23 στις 07:50.

  6. #1641
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.438
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σοβαρα τωρα, τα πιστευεις αυτα που λες? Δεν ειπα οτι εινια opensource ο οποιοσδηποτε driver της nvidia ή οτι η nvidia ειναι υποχρεομενη να παρεχει support για τις legacy σειρες της. Βεβαια, o 340 εγινε επισημα eol τα τελη του 2019, αλλα η nvidia τον παρατησε πριν καν γινει eol. Αποδειξη για αυτο τα τοσα patches την εποχη "τελη 4.x με αρχες 5.x", που ο driver δεν ηταν ακομα eol. Η nvidia απλα εβγαλε την 340.108 ως τελευταια ενημερωση για αυτον και μετα στα τετοια της. Το μονο ουσιαστικο πραγμα που ελεγαν τοτε τα release notes ηταν "η .108 φερνει συμβατοτητα με τον 5.4" και τερμα.
    Απο εκει και περα τον συντηρει αποκλειστηκα οι κοινοτητα με patches για τον καθε πυρηνα, οπως κανανε και πριν, και τους αξιζει μεγαλο respect γιατι πρακτικα κανουν backporting των patches για τον current nvidia ωστε να δουλευουν ολοι οι legacy, και ο 470, με τον καθε πυρηνα.
    Οταν ο 470 γινει eol και θα θελει τα ιδια θα με θυμηθεις

    Για το αλλο που λες περι παλιου software και windows. Μπορω σημερα να χρησιμοποιησω καποια παλια εφαρμογη, πχ μια που εινια φτιαγμενη σε qt4, σε windows? Ανετα, επειδη τα windows εχουν αυτο το backwards compatibility που πιανει ακομα και τους drivers. Μπορω να κανω το ιδιο σε λινουξ? Οχι, γιατι η qt4 εινια πιο πεθαμενη και απο τη γιαγια μου που μας αφησε πριν 15 χρονια, οποτε δεν γινεται πλεον ουτε να χτισω την εφαρμογη με τις σημερινες libs και compilers. Και αντιστροφα, δεν γινετια σε μια παλια διανομη να χτισω κατι που απαιτει συγχρονα εργαλεια. Αυτο εινια το κακο με το λινουξ, φανταζομαι το ξερουμε ολοι, οποτε μην βγουμε offtopic για αυτο.
    Τα ιδια ειχα πει οταν καποιος μου προτεινε να παω σε slackware 14, διανομη εποχης debian 9, για να εχω τον nvidia 340.

    Για τον nouveau και τη mesa. Το προβλημα στην παραπανω περιπτωση εινια οτι δεν υπαρχει fallback επιλογη για μια βιβλιοθηκη οταν δεν ειναι διαθεσιμη και γιαυτο ευθυνεται η mesa (ή ο xorg στη χειροτερη) μιας και εκει οριζεται η υποστηριξη.
    Το να παει καποιος σε nouveau για να το επιλυσει ειναι μεγαλο βημα πισω. Ας κανω ενα πινακα να δειξω που υστερει στα σημαντικα features που ειναι αυτονοητα για εναν gpu driver απο το 2010 και μετα

      Feature nvidia nouveau vesa  
      xv video y y n  
      vdpau/vaapi y n n  
      hdmi audio y n n  
      powesaving y n n  
      16:9 res y y n  
      3d full basic lol  
    Οπως βλεπεις, ο nouveau εχει περισσοτερα κοινα με τον vesa που εινια ο generic vga driver (και δεν μπορει να κανει ουτε xv video output) παρα με τον nviida. Οποτε, γιατι να τον προτιμησει καποιος λογικος ανθρωπος αντι του nvidia?
    Εδω οσοι νεοι στο λινουξ τον χρησιμοποιουν επειδη ηρθε προεγκατεστημενος με την εκαστοτε διανομη ρωτανε γιατι ειναι ετσι χαλια οι επιδοσεις στο desktop. Αυτο εινια το planned obsolesence (εδω* ο ορισμος στη wikipedia btw) που λεω, επειδη σε αναγκαζεσαι να πας σε κατι τοσο υποδεεστερο σε σημειο που να λες οτι ισως να εχει αποκτησει προβλημα το hw.
    Αλλα για αυτο μονο η nvidia δεν ευθυνεται, τουλαχιστον αυτη τη στιγμη που οι νεες εφαρμογες πρεπει να φτιαχτουν με ενα συγκεκριμενο τροπο ωστε να χρησιμοποιουν και τη νεα βιβλιοθηκη.

    * https://en.wikipedia.org/wiki/Planned_obsolescence
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 07-03-23 στις 13:59.
    ديميتريس

  7. #1642
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.592
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεχρι οταν μου επιτρεψουν τα οικονομικα μου δυστυχως. Και μετα τον covid, επειδη τον περασα ασχημα και με τσακισε, ξοδεψα πολλα σε γιατρους και εξετασεις. Και ακομα δεν εχω ξεμπερδεψει εντελως.

    Τα παραπανω ομως αφορουν εμενα αποκλειστικα. Για ολους οσους βασιζονται ακομα τον nvidia 340, ακομα και για αυτους που ανακαλυψαν τα χαλια του nouveau προσφατα λογω του προβληματος στο kodi 20, εξακολουθει να εινια hw που δουλευει μια χαρα, οποτε γιατι να αλλαχτει? Εδω κολλαει το planned obsolesence που λεω.
    Για να μην πω πως σημερα μια nvidia 710/730, η πιο low end καρτα που υποστηριζεται απο τον 390, πουλιεται καινουρια για 50+e, τιμη απαραδεκτη για low end hw ~10ετιας...
    Για το οικονομικό, σε νιώθω απόλυτα. Μπορείς όμως να απενεργοποιήσεις την Nvidia και να είσαι με την ενσωματωμένη κάρτα.

  8. #1643
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.438
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν υπαρχει ενσωματωμενη vga. Εκεινα τα χρονια η onboard vga ηταν κομματι του chipset της low end μητρικης, πχ g31, οχι του επεξεργαστη οπως ειναι σημερα. Και σιγα μην επαιρνα τοτε τετοια μητρικη. Επισης, η μνημη που ειχε τοτε μια τετοια vga ηταν <16mb και ηταν ισα ισα για να δειχνει το desktop.
    ديميتريس

  9. #1644
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    618
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Σωστός τζιμ. Συμφωνώ 1000% κ στο ιδεολογικό αλλά και στο πρακτικό κομμάτι. Μια χαρά δουλεύει η καρτούλα για τα βασικά που θέλω, θα με αναγκάσουν να την αλλάξω.

    Εάν δεν εξετάζαμε την ιδεολογία της ελευθερίας σε όλες τις gnu/linux να πηγαίναμε όλοι σε πειρατικά w$ (φτου φτου φτου μακρυα από μας, φτου φτου) να τελειώναμε. Το σημαντικότερο κομμάτι μίας τέτοιας διανομής δεν είναι η τεχνική ανωτερότητα της αλλά η ελευθερία της γνώσης που προσφέρει. Εκεί είναι η όλη διαφορά. Red or Blue pill?

  10. #1645
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.624
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρα τωρα, τα πιστευεις αυτα που λες?
    Δεν είναι τι πιστεύω εγώ, έτσι είναι φτιαγμένος ο κόσμος, και στον open source και στον proprietary world. Το λογισμικό εξελίσσεται παράλληλα με το hardware. Ίσως ακόμη και το λογισμικό να γίνεται βαρύτερο σε πιο γρήγορο ρυθμό από ότι μπορεί να γίνει γρηγορότερο το hardware, ιδίως αν λάβουμε υπόψη και τις οικονομικές μας δυνατότητες. Αν θέλουμε the latest and greatest software πρέπει να αγοράζουμε και καινούργιο εξοπλισμό κάθε τόσο.

    Η διαφορά μεταξύ εμπορικού λογισμικού και των εθελοντών του linux είναι πως οι μεν δουλεύουν αν έχουν σκοπό το κέρδος και το βιοπορισμό, οι δε εθελοντές δίνουν τον ελεύθερό τους χρόνο για να λύνουν προβλήματα που ενδιαφέρουν αυτούς και όχι απαραίτητα τα προβλήματα κάποιων άλλων.

    Σε ευχαριστώ για το link της wikipedia περί obsolescence. Υπάρχουν πολλοί ορισμοί που και αυτοί αλλάζουν από εποχή σε εποχή. Η μεγάλη ζήτηση για καινούργια μοντέλα που έχει σαν αποτέλεσμα την απομείωση της αξίας των μεταχειρισμένων δεν είναι απαραίτητα κακό, διότι ανοίγει έτσι μια δευτερογενή αγορά για αυτούς που δεν μπορούν να πληρώσουν τα καινούργια. Αρκεί αυτά να μην είναι ελαττωματικά από σχεδιασμού τους.
    Spoiler:
    Σε πολλά που αναφέρεις δεν είσαι καλά πληροφορημένος. Πχ. το εκτελέσιμο του 470 της nvidia για κάρτες που είναι ήδη 10 χρονών, εγκαθίστανται μέχρι και σε linux 6.1 γιατί το ubuntu LTS είναι supported distribution. Ακόμη app με unsupported qt version γίνεται να τρέξει σε current linux, αρκεί αυτός που το χτίζει να βάλει τις εξαρτήσεις μέσα και να μη χρησιμοποιεί τις βιβλιοθήκες συστήματος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 07-03-23 στις 19:27.

  11. #1646
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.592
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι τι πιστεύω εγώ, έτσι είναι φτιαγμένος ο κόσμος, και στον open source και στον proprietary world. Το λογισμικό εξελίσσεται παράλληλα με το hardware. Ίσως ακόμη και το λογισμικό να γίνεται βαρύτερο σε πιο γρήγορο ρυθμό από ότι μπορεί να γίνει γρηγορότερο το hardware, ιδίως αν λάβουμε υπόψη και τις οικονομικές μας δυνατότητες. Αν θέλουμε the latest and greatest software πρέπει να αγοράζουμε και καινούργιο εξοπλισμό κάθε τόσο.

    Η διαφορά μεταξύ εμπορικού λογισμικού και των εθελοντών του linux είναι πως οι μεν δουλεύουν αν έχουν σκοπό το κέρδος και το βιοπορισμό, οι δε εθελοντές δίνουν τον ελεύθερό τους χρόνο για να λύνουν προβλήματα που ενδιαφέρουν αυτούς και όχι απαραίτητα τα προβλήματα κάποιων άλλων.

    Σε ευχαριστώ για το link της wikipedia περί obsolescence. Υπάρχουν πολλοί ορισμοί που και αυτοί αλλάζουν από εποχή σε εποχή. Η μεγάλη ζήτηση για καινούργια μοντέλα που έχει σαν αποτέλεσμα την απομείωση της αξίας των μεταχειρισμένων δεν είναι απαραίτητα κακό, διότι ανοίγει έτσι μια δευτερογενή αγορά για αυτούς που δεν μπορούν να πληρώσουν τα καινούργια. Αρκεί αυτά να μην είναι ελαττωματικά από σχεδιασμού τους.
    Spoiler:
    Σε πολλά που αναφέρεις δεν είσαι καλά πληροφορημένος. Πχ. το εκτελέσιμο του 470 της nvidia για κάρτες που είναι ήδη 10 χρονών, εγκαθίστανται μέχρι και σε linux 6.1 γιατί το ubuntu LTS είναι supported distribution. Ακόμη app με unsupported qt version γίνεται να τρέξει σε current linux, αρκεί αυτός που το χτίζει να βάλει τις εξαρτήσεις μέσα και να μη χρησιμοποιεί τις βιβλιοθήκες συστήματος

  12. #1647
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.438
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Απανταω με 12+ ωρες καθυστερηση, λογω μικροπροβληματων υγειας.

    Ωραια ολα αυτα που λες, αλλα εγω κοιταω τι συμβαινει πραγματικα και αυτο που συμβανει δεν εχει καμια σχεση. Ξαναλεω πως εγω δεν ζητησα ουτε την nvidia να βγαλει ενημερωση για τον 340 ωστε να περιλαμβανει τη βιβλιοθηκη που λεω, ουτε τη mesa να αφαιρεσει τη βιβλιοθηκη ωστε να γινεται η δουλεια μου. Ζητησα να βρεθει ενα workaround οταν αυτη η βιβλιοθηκη δεν υπαρχει γιατι οι εφαρμογες που την ζητανε, ειτε αμεσα (kodi), ειτε εμμεσα (οποιαδηποτε εφαρμογη σε qt5 εδω) δεν δουλευουν.
    Και ποιο εινια το επισημο workaround? Βαλτε nouveau! Με τα χαλια που εχει ο nouveau εινια καλος μονο για χρηστες που εχουν μηδεν απαιτησεις απο το συστημα τους, πχ αυτοι που νομιζουν πως το λειτουργικο ειναι μονο μια επιφανεια εργασιας που εχει το εικονιδιο του chrome για να πατανε να μπαινουν ιντερνετ.
    Αν εσυ, στα σεταρισμενα σου windows 7 με τον nvidia 340 που λες οτι εισαι μια χαρα με την αποδοση του, ησουν αναγκασμενος να μην εχεις τα οσα εχω μαζεμενα στον πινακα πανω, θα ελεγες οτι ειναι μια χαρα επειδη υποστηριζει natively τη widescreen αναλυση της οθονης σου? Προφανως και οχι. Εγω γιατι να ειμαι? Γιατι να κανω την εμπειρια μου στο λινουξ χειροτερη απ' οτι ηταν την εποχη που ειχα fglrx?

    Επιπλεον, με τον 340 να εινια eol απο το 2019 και πλεον να εχει ανοιχτα security flaws, ο χρηστης στον οποιο απευθυνεται πλεον ειναι ο προχωρημενος. Αυτος που θα βαλει debian testing/unstable για να τον παιρνει απο το μαμα ρεπο του unstable, αυτος που θα βαλει arch για να τον παιρνει απο το aur, αυτος που θα βαλει fedora για να τον παιρνει απο το rpmfusion, αντε και αυτος που θα βαλει ubuntu για να τον παιρνει απο το ενα ppa που καποιος καλοθελητης τον χτιζει ακομα. Και αντι να υπαρχει ενα επισημο workaround απο τη mesa για αυτο το χρηστη, αντιθετα να τον αναγκαζει η ιδια η mesa να παει σε nouveau? Planned obsolesence με ολη τη σημασια της φρασης.

    Τελος, για τα περι πατσαρισματος και χτισιματος του 470 (= legacy driver που θα υποστηριζεται επισημα μεχρι τα τελη του 2024). Η ιδια η nvidia αναφερει μονο την συμβατοτητα με τον xorg στα release notes της και τιποτε αλλο
    http://us.download.nvidia.com/XFree8...uirements.html
    Και πρεπει οι maintainers να τον συντηρουν με patches ωστε να χτιζεται με τους νεους πυρηνες, πχ
    ubuntu
    Κώδικας:
    nvidia-graphics-drivers-470 (470.161.03-0ubuntu2) lunar; urgency=medium
    
      * debian/dkms_nvidia/patches/buildfix_kernel_6.2.patch,
        debian/templates/dkms_nvidia.conf.in,
        debian/dkms_nvidia.conf:
        - Add support for Linux 6.2 (LP: #2009246).
    debian
    Κώδικας:
    nvidia-graphics-drivers-tesla-470 (470.161.03-2) unstable; urgency=medium
    
      * Drop support for building modules for non-native kernel architectures.
      * nvidia-alternative: Access kmod config files over a versioned
        symlink (510.108.03-3).
      * Add versioned Provides: nvidia-kernel-dkms-any (515.65.01-1).
      * Fix nvngx.dll install location (525.89.02-1).  (Closes: #1031185)
      * New Brazilian Portuguese (pt_BR) debconf translations by Paulo Henrique de
        Lima Santana.
      * Bump Standards-Version to 4.6.2. No changes needed.
      * Support acpi_op_remove callback returning void to fix kernel module build
        for Linux 6.2.
      * Backport drm_connector_has_override_edid changes from 525.78.01 to fix
        kernel module build for Linux 6.2.
    Για αλλες διανομες δεν βρηκα αντιστοιχο πακετο.

    Για τα παραπανω, που οι maintainers της καθε διανομης πρεπει να τα κανουν για εναν driver που υποστηριζει κανονικα η nvidia, καταλαβαινεις πως το "υποστηριζει κανονικα τον 6.1 του ubuntu lts*" που λες δεν στεκει. Ειναι οπως την εποχη του fglrx που περιμεναμε να βγαλει η canonical νεο ubuntu lts ωστε να κουνηθουν οι ανικανοι της ati για να τον ενημερωσουν επειδη ειχανε την καραμελα οτι υποστηριζουν μονο συγκεκριμενες εκδοσεις των διανομων. Και οχι οτι κι οτι ενημερωση, ισα ισα να ειναι συμβατος με τον εκαστοτε πυρηνα και xorg που ειχε το τοτε latest ubuntu lts, και τιποτα παραπανω, πχ vdpau/vaapi.

    Αυτη την υποστηριξη προσφερει σημερα η nvidia στον νεοτερο legacy driver της και εμεις τους λεμε μπραβο, οχι επειδη θα μπορουσε να μην προσφερει καθολου υποστηριξη (οπως θα κανει οταν το eol του driver θα πλησιαζει), αλλα επειδη δεν εχουμε καμια εναλλακτικη μιας και ο nouveau ειναι για πεταμα.
    Imho, η nvidia εχει ηδη ξεγραψει τον 470 και η ιδια υποτυπωδης υποστηριξη θα συνεχιστει μεχρι αυτος να γινει eol.

    * το 22.04 εχει 5.14 btw, το 23.04, που δεν εινια lts, θα εχει 6.1
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 08-03-23 στις 15:28.
    ديميتريس

  13. #1648
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.624
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα παραπανω, που οι maintainers της καθε διανομης πρεπει να τα κανουν για εναν driver που υποστηριζει κανονικα η nvidia, καταλαβαινεις πως το "υποστηριζει κανονικα τον 6.1 του ubuntu lts*" που λες δεν στεκει. Ειναι οπως την εποχη του fglrx που περιμεναμε να βγαλει η canonical νεο ubuntu lts ωστε να κουνηθουν οι ανικανοι της ati για να τον ενημερωσουν επειδη ειχανε την καραμελα οτι υποστηριζουν μονο συγκεκριμενες εκδοσεις των διανομων. Και οχι οτι κι οτι ενημερωση, ισα ισα να ειναι συμβατος με τον εκαστοτε πυρηνα και xorg που ειχε το τοτε latest ubuntu lts, και τιποτα παραπανω, πχ vdpau/vaapi.

    Αυτη την υποστηριξη προσφερει σημερα η nvidia στον νεοτερο legacy driver της και εμεις τους λεμε μπραβο, οχι επειδη θα μπορουσε να μην προσφερει καθολου υποστηριξη (οπως θα κανει οταν το eol του driver θα πλησιαζει), αλλα επειδη δεν εχουμε καμια εναλλακτικη μιας και ο nouveau ειναι για πεταμα.
    Imho, η nvidia εχει ηδη ξεγραψει τον 470 και η ιδια υποτυπωδης υποστηριξη θα συνεχιστει μεχρι αυτος να γινει eol.

    * το 22.04 εχει 5.14 btw, το 23.04, που δεν εινια lts, θα εχει 6.1
    1. Το ubuntu LTS σαν εμπορική διανομή έχει και νεότερους kernels επειδή έχει συνάψει συμφωνίες με OEMs Οι πυρήνες αυτοί ονομάζονται από το ubuntu HWE ή OEM https://wiki.ubuntu.com/Kernel/LTSEnablementStack

    2. Η Canonical έχει συνάψει συμφωνία με την nvidia να προσφέρει τους διάφορους driver μέσα από τα αποθετήριά της, αλλά αν δεν χρησιμοποιήσεις αυτά και τρέξεις μόνο το .sh που θα κατεβάσεις από το site της nvidia, αυτό εγκαθιστά τον driver και χτίζει το dkms module, αυτοματοποιώντας την αλλαγή πυρήνα χωρίς επανεγκατάσταση του driver.

    3. Κάπου μπερδεύτηκες, η nvidia δεν είναι εταιρία ανοικτού λογισμικού, η τροποποίηση και/ή η αναδιανομή του driver από τρίτους (πχ. debian) δεν επιτρέπεται εκτός αν υπάρχει συμφωνία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 08-03-23 στις 16:43.

  14. #1649
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    618
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Απλά κ όμορφα ας φτιάξουν τον nouveau σε επίπεδο τουλάχιστον nvidia driver. Όντως είναι απαράδεκτος, κρεμάει για πλάκα ακόμα κ σε μένα που σηκώνω απλά ένα (παλαιολιθικό) compiz κ τπτ άλλο. Αν, δε, βάλω και κάνα 1080p σε mpv κ πάω να κάνω hardware acceleration με vaapi δεν αλλάζει το οτιδήποτε ποσοτικά στη χρήση cpu, να αναλαμβάνει δλδ φόρτο η gpu. εν ολίγοις, απλά δεν δουλεύει στην πράξη το HA με nouveau

    Τα υπόλοιπα είναι μεγάλη κουβέντα κ αυτή τη στιγμή πέραν των ωραίων κ χρήσιμων, κάποιες φορές, αμπελοφιλοσοφιών χρειαζόμαστε άμεσα μία πρακτική λύση!

  15. #1650
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.438
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @Jojos
    Στο gentoo υπαρχει αυτο το σκριπτακι που τραβαει το fw απο τον driver της nvidia ωστε να δουλεψει το ha με τον nouveau. Μου το ειχε προτεινει τοτε ο imitheos, αλλα η υπομονη μου με τον nouveau ειχε εξανληθει και ειχα γυρισει στον nvidia πριν το ποσταρει.
    https://github.com/envytools/firmware

    @giorgosts
    1) Ξερω για το hwe stack του ubuntu απο τοτε που το πρωτοπαρουσιασανε. Αλλα δεν βλεπω τον 6.1 να ειναι ο πυρηνας του hwe σε καμια εκδοση εκτος της 23.04. Ζητησα απο ενα φιλο μου να μου δωσει προσβαση σε vm με ubuntu ή ubuntu based διανομη για να το σιγουρεψω, αλλα δεν απαντησε ακομα.
    https://packages.ubuntu.com/search?s...searchon=names

    2) Link για αυτη τη συμφωνια? Δυστυχως δεν υπαρχουν πια τα release notes του fglrx να σου δειξω οτι ελεγε οντως ubuntu lts. Κατι τυχαια release notes βρηκα εδω, δεν ξερω απο ποτε ειναι. Αλλα λενε ξεκαθαρα οτι υποστηριζουν μονο συγκεκριμενες εκδοσεις διανομων.
    https://www.amd.com/en/support/kb/re...n-rad-lin-15-9

    3) Τωρα κανεις πλακα σιγουρα. Για δειξε μου που λεει κατι τετοιο στα release notes του latest driver της
    http://us.download.nvidia.com/XFree8...DME/index.html

    p.s. Δεν εγραψα χτες γιατι ειχα τοσα να γραψω και να ψαξω που μου πηρε 30+ λεπτα! Και εσυ απαντησες μονο σε οτι αφορα το ubuntu και παλι με γενικοτητες. Πες μου αν ειναι να μην χαλαω το χρονο μου.
    ديميتريس

Σελ. 110 από 113 ΠρώτηΠρώτη ... 90100105108109110111112 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. νεοι nvidia drivers για 64bit vista
    Από xolloth στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-07, 22:55
  2. Νέοι NVidia drivers (87.74)
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-06, 16:46
  3. Νέοι Drivers από Nvidia
    Από ZORO στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-05, 17:43
  4. Νέοι NVIDIA drivers v.71.67
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-05, 13:40
  5. Νέοι Linux drivers για ATi graphics cards
    Από aesir στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-04, 16:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας