Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 86
  1. #16
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λαθος καταλαβες.
    Θα χρεωθεις οτι θα χρεωνοσουνα κι αν καλουσες απο Ελλαδα.
    Όχι εσύ δεν κατάλαβες.
    Είναι το ίδιο είτε καλείς Ελλάδα, είτε καλείς Γερμανία που είσαι, είτε καλείς Αγγλία. Αν έχεις πρόγραμμα με δωρεάν λεπτά, θα αφαιρείται από τα λεπτά αυτά. Αν δεν έχεις, θα χρεώνεσαι σαν να είσαι Ελλάδα και να καλείς Ελλάδα. Οπουδήποτε και στην ΕΕ να καλείς.

    - - - Updated - - -

    Παράδειγμα. Είσαι Γερμανός στην Γερμανία με Γερμανικό νούμερο και ας πούμε έχεις 100 λεπτά δωρεάν κλήσεις. Παίρνεις τηλέφωνο στην Γερμανία, αφαιρείται από τα δωρεάν λεπτά. Παίρνεις τηλέφωνο στη Γαλλία, χρεώνεσαι διεθνή κλήση. παίρνεις τηλέφωνο στην Ελλάδα, χρεώνεσαι διεθνής κλήση.

    Όμως επειδή μένεις κοντά στα σύνορα με την Γαλλία όπου πιάνει και γαλλικά δίκτυα, αποφασίζεις να συνδεθείς σε γαλλικό δίκτυο. Τότε οι κλήσεις προς Γερμανία, Γαλλία και Ελλάδα θα αφαιρούνται από τα 100 λεπτά δωρεάν κλήσεις σου.

  2. #17
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ταξιδια χωρις περιορισμους, ελευθερο roaming, προστασια καταναλωτη, ενιαιοι κοινοτικοι κανονες... Καλο ειναι να θυμομαστε που και που τα θετικα του να ανηκει ενα κρατος στην ΕΕ
    Ναι ναι..έχω δακρύσει! Πολύ σοβαρό θετικό της ΕΕ...

  3. #18
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightbird7000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ναι..έχω δακρύσει! Πολύ σοβαρό θετικό της ΕΕ...
    Και μένα να σου πω μου φάνηκε πολύ κάπως το μήνυμα. Ήθελα να απαντήσω αλλά με πρόλαβες.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  4. #19
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.597
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όμως επειδή μένεις κοντά στα σύνορα με την Γαλλία όπου πιάνει και γαλλικά δίκτυα, αποφασίζεις να συνδεθείς σε γαλλικό δίκτυο. Τότε οι κλήσεις προς Γερμανία, Γαλλία και Ελλάδα θα αφαιρούνται από τα 100 λεπτά δωρεάν κλήσεις σου.
    Δεν ισχύει αυτό. Η χρέωση προς εξωτερικό, άσχετα με το που είσαι, χρεώνεται κανονικά. Επίσης, επειδή αναφέρθηκε νωρίτερα, οι Ελληνικές εταιρείες σου επιτρέπουν να χρησιμοποιείς σαν να είσαι στην Ελλάδα τα δεδομένα που έχεις αγοράσει, όχι τις δωρεάν προσφορές. Νομίζω το ίδιο ισχύει και στα λεπτά ομιλίας. Δεν έχω ιδέα για τα SMS, ποιος ασχολείται...

    - - - Updated - - -

    ΥΓ: Ο κανόνας είναι απλός: Όπου και να είσαι στην ΕΕ, χρεώνεσαι σαν να ήσουνα στη χώρα σου. Εξαίρεση τα πακέτα προσφορών, που ανέφερα παραπάνω.

  5. #20
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.544
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει αυτό. Η χρέωση προς εξωτερικό, άσχετα με το που είσαι, χρεώνεται κανονικά. Επίσης, επειδή αναφέρθηκε νωρίτερα, οι Ελληνικές εταιρείες σου επιτρέπουν να χρησιμοποιείς σαν να είσαι στην Ελλάδα τα δεδομένα που έχεις αγοράσει, όχι τις δωρεάν προσφορές. Νομίζω το ίδιο ισχύει και στα λεπτά ομιλίας. Δεν έχω ιδέα για τα SMS, ποιος ασχολείται...

    - - - Updated - - -

    ΥΓ: Ο κανόνας είναι απλός: Όπου και να είσαι στην ΕΕ, χρεώνεσαι σαν να ήσουνα στη χώρα σου. Εξαίρεση τα πακέτα προσφορών, που ανέφερα παραπάνω.
    Κάνεις λάθος, αυτό που έγραψε ισχύει 100%.

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μένα να σου πω μου φάνηκε πολύ κάπως το μήνυμα. Ήθελα να απαντήσω αλλά με πρόλαβες.
    Το να το λέει αυτό κάποιος που είναι στο εξωτερικό και μένει και εργάζεται εκεί χωρίς βίζες κλπ λόγο ΕΕ είναι κάπως, οχι, το ότι είσαι πολύ καλός στην δουλειά σου δεν σημαίνει κάτι, υπάρχουν και σε άλλες χώρες εκτός ΕΕ άτομα που είναι λίγο καλύτεροι απο εσένα, αλλά δεν έχουν δικαίωμα εργασίας στην ΕΕ, ακόμα και πολύ καλύτεροι, συνεχίζουν να μην έχουν την άδεια.

    Ακόμα αν θέλεις μπορείς να πας σε κάποια χώρα εκτός ΕΕ για να δεις τι σημαίνει roaming, ή να θυμηθείς, όπως το πάρει κάνεις, όποτε ναι το να είναι κάποιος χώρα μέλος ΕΕ είναι καλό για αυτό το συγκεκριμένο θέμα.

  7. #22
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.311
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις λάθος, αυτό που έγραψε ισχύει 100%.
    Τα δωρεάν λεπτά όταν είσαι σε roaming ισχύουν μόνο για Ελλάδα και προς την χώρα που είσαι. Δεν ισχύουν προς τριτες χώρες της ΕΕ, αφού χρεώνονται ως διεθνης κλήση

  8. #23
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.597
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις λάθος, αυτό που έγραψε ισχύει 100%.
    Μην επιμένεις: https://www.cosmote.gr/fixed/corpora...κινητης

    Από την Πέμπτη 15 Ιουνίου, οι συνδρομητές COSMOTE μπορούν, όσο βρίσκονται στο εξωτερικό, να κάνουν χρήση του διαθέσιμου χρόνου ομιλίας προς τρίτα εθνικά δίκτυα, των MB και των SMS του προγράμματός τους, χωρίς καμία επιπλέον χρέωση. Επιπλέον, μπορούν να λαμβάνουν δωρεάν κλήσεις από την Ελλάδα ή οποιαδήποτε άλλη χώρα του κόσμου. Αντίστοιχα, για τους συνδρομητές που δεν διαθέτουν ή έχουν καταναλώσει τον διαθέσιμο δωρεάν χρόνο ομιλίας προς τρίτα εθνικά δίκτυα, τα ΜB και τα SMS τους, οι χρεώσεις για κλήσεις, για χρήση Mobile Internet και για την αποστολή SMS εντός ΕΕ/ΕΟΧ, είναι ακριβώς οι ίδιες με τις χρεώσεις που ισχύουν στην Ελλάδα, βάσει του προγράμματος που έχει επιλέξει ο κάθε συνδρομητής
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από balander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα δωρεάν λεπτά όταν είσαι σε roaming ισχύουν μόνο για Ελλάδα και προς την χώρα που είσαι. Δεν ισχύουν προς τριτες χώρες της ΕΕ, αφού χρεώνονται ως διεθνης κλήση
    Δεν ισχύουν ούτε προς τη χώρα που είσαι. Μόνο για Ελλάδα. Δες αυτό που κάνω παράθεση.

  9. #24
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να το λέει αυτό κάποιος που είναι στο εξωτερικό και μένει και εργάζεται εκεί χωρίς βίζες κλπ λόγο ΕΕ είναι κάπως, οχι, το ότι είσαι πολύ καλός στην δουλειά σου δεν σημαίνει κάτι, υπάρχουν και σε άλλες χώρες εκτός ΕΕ άτομα που είναι λίγο καλύτεροι απο εσένα, αλλά δεν έχουν δικαίωμα εργασίας στην ΕΕ, ακόμα και πολύ καλύτεροι, συνεχίζουν να μην έχουν την άδεια.

    Ακόμα αν θέλεις μπορείς να πας σε κάποια χώρα εκτός ΕΕ για να δεις τι σημαίνει roaming, ή να θυμηθείς, όπως το πάρει κάνεις, όποτε ναι το να είναι κάποιος χώρα μέλος ΕΕ είναι καλό για αυτό το συγκεκριμένο θέμα.
    Κοίτα, δεν θα σου πω ότι δεν έχει κάποια πλεονεκτήματα. Και ούτε ο προηγούμενος μου είπε κάτι διαφορετικό. Χωρίς όμως να θέλω να επεκταθω, ο τρόπος του μηνύματος, το νόημα του αλλά και η στιγμή που επιλέχτηκε ήταν πολύ ύποπτος και το σταματώ εδώ γιατί όπως είπα δεν θέλω να επεκταθω.Ξέρω θα διαφωνήσεις, καθώς έχουμε και οι δύο τοποθετηθει σε άλλο νήμα.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  10. #25
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.235
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightbird7000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ναι..έχω δακρύσει! Πολύ σοβαρό θετικό της ΕΕ...
    Μπορω να δεχτω οτι για σενα ειναι μια μικρη κι ασημαντη λεπτομερεια.
    Ομως τον πολιτη τον σεβεσαι οταν ασχολεισαι ακομα και με αυτες τις ασημαντες λεπτομερειες.
    Φασουλι φασουλι, γεμιζει το σακουλι και καπως ετσι βελτιωνεται το επιπεδο ζωης των πολιτων.
    Στο καθαρα τεχνολογικο και καταναλωτικο κομματι, η ΕΕ κανει βηματα προοδου.

    Το πολιτικο σκελος δεν ειναι του παροντος, να το κρινεις (σωστα) οταν πρεπει

  11. #26
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Παιδιά συγγνώμη κιόλας, αλλά διάβασα τρεις διαφορετικές εκδοχές για το ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ ισχύουν τα δωρεάν λεπτά του roaming. Μπορεί κάποιος να το ξεκαθαρίσει. Άρα δικαίως δεν κατάλαβα κι εγώ τι ισχύει γιατί βλέπω ότι υπάρχει και διαφωνία μεταξύ σας.

    1. Έχω Ελληνικό κινητό με ελληνικό αριθμό και ταξιδεύω Γαλλία.
    2. Όταν θα βρίσκομαι Γαλλία μπορώ να καλέσω/στείλω sms δωρεάν σε
    α. Ελλάδα?
    β. Γαλλία?
    γ. Οποιαδήποτε χώρα ΕΕ?

    Απλό το ερώτημα.

  12. #27
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.597
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά συγγνώμη κιόλας, αλλά διάβασα τρεις διαφορετικές εκδοχές για το ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ ισχύουν τα δωρεάν λεπτά του roaming. Μπορεί κάποιος να το ξεκαθαρίσει. Άρα δικαίως δεν κατάλαβα κι εγώ τι ισχύει γιατί βλέπω ότι υπάρχει και διαφωνία μεταξύ σας.

    1. Έχω Ελληνικό κινητό με ελληνικό αριθμό και ταξιδεύω Γαλλία.
    2. Όταν θα βρίσκομαι Γαλλία μπορώ να καλέσω/στείλω sms δωρεάν σε
    α. Ελλάδα?
    β. Γαλλία?
    γ. Οποιαδήποτε χώρα ΕΕ?

    Απλό το ερώτημα.
    α. Ναι, αν έχεις δωρεάν λεπτά/SMS που ισχύουν στο εξωτερικό. Η απάντηση εξαρτάται από το πρόγραμμα που έχεις.
    β. Όχι
    γ. Όχι

  13. #28
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.311
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην επιμένεις: https://www.cosmote.gr/fixed/corpora...κινητης



    - - - Updated - - -



    Δεν ισχύουν ούτε προς τη χώρα που είσαι. Μόνο για Ελλάδα. Δες αυτό που κάνω παράθεση.
    Διαβάζω, διαβάζω αλλά πάλι δεν μπορω να βρω αυτο που εκανες παραθεση, τι σχεση έχει με αυτο που λεω. Δεν γραφει πουθενα οτι ειναι προς Ελλαδα μονο. Διαβασε καλυτερα τι λεει. Ουσιαστικα γραφει πως αν δεν εχεις καποιο προγραμμα που περιέχει δωρεάν λεπτά προς τρίτους ή εχουν τελειώσει αυτά τα λεπτα, χρεώνεσαι βάση του τιμοκαταλόγου του προγράμματός σου. Πουθενα δεν λεει τα λεπτα οταν εισαι στην ΕΕ ειναι μονο προς Ελλαδα....

    Και αυτο που σου λεω ειναι δοκιμασμενο (για τα δωρεαν λεπτα και προς την χωρα που βρισκεσαι), τουλαχιστον στο δικο μου προγραμμα, στην Cosmote.

    Αντίστοιχα, για τους συνδρομητές που δεν διαθέτουν ή έχουν καταναλώσει τον διαθέσιμο δωρεάν χρόνο ομιλίας προς τρίτα εθνικά δίκτυα, τα ΜB και τα SMS τους, οι χρεώσεις για κλήσεις, για χρήση Mobile Internet και για την αποστολή SMS εντός ΕΕ/ΕΟΧ, είναι ακριβώς οι ίδιες με τις χρεώσεις που ισχύουν στην Ελλάδα, βάσει του προγράμματος που έχει επιλέξει ο κάθε συνδρομητής
    - - - Updated - - -
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος balander : 17-06-18 στις 06:57.

  14. #29
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.235
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά συγγνώμη κιόλας, αλλά διάβασα τρεις διαφορετικές εκδοχές για το ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ ισχύουν τα δωρεάν λεπτά του roaming. Μπορεί κάποιος να το ξεκαθαρίσει. Άρα δικαίως δεν κατάλαβα κι εγώ τι ισχύει γιατί βλέπω ότι υπάρχει και διαφωνία μεταξύ σας.

    1. Έχω Ελληνικό κινητό με ελληνικό αριθμό και ταξιδεύω Γαλλία.
    2. Όταν θα βρίσκομαι Γαλλία μπορώ να καλέσω/στείλω sms δωρεάν σε
    α. Ελλάδα?
    β. Γαλλία?
    γ. Οποιαδήποτε χώρα ΕΕ?

    Απλό το ερώτημα.
    Η απαντηση ειναι απλη.
    Οι χρεωσεις θα ειναι ιδιες σα να καλεις απο Ελλαδα.
    Αν εχεις δωρεαν λεπτα προς Ελλαδα, απο Γαλλια (μεσω roaming) θα καλεις δωρεαν προς Ελλαδα.

  15. #30
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.645
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-18, 19:12
  2. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-18, 20:06
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-18, 17:10
  4. Μηνύματα: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-18, 14:20
  5. Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-17, 14:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας