Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 86
  1. #31
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς αυτό που είπα. Όταν είσαι σε roaming καλείς όλη την ΕΕ σαν να είσαι Ελλάδα και να καλείς Ελλάδα. Ισχύει 100%

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά συγγνώμη κιόλας, αλλά διάβασα τρεις διαφορετικές εκδοχές για το ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ ισχύουν τα δωρεάν λεπτά του roaming. Μπορεί κάποιος να το ξεκαθαρίσει. Άρα δικαίως δεν κατάλαβα κι εγώ τι ισχύει γιατί βλέπω ότι υπάρχει και διαφωνία μεταξύ σας.

    1. Έχω Ελληνικό κινητό με ελληνικό αριθμό και ταξιδεύω Γαλλία.
    2. Όταν θα βρίσκομαι Γαλλία μπορώ να καλέσω/στείλω sms δωρεάν σε
    α. Ελλάδα?
    β. Γαλλία?
    γ. Οποιαδήποτε χώρα ΕΕ?

    Απλό το ερώτημα.
    Ναι
    Ναι
    και Ναι

    με προϋπόθεση ότι έχεις χρόνο ομιλίας ή δωρεάν sms

    - - - Updated - - -

    Από Europa.eu

    Παράδειγμα
    Δεν υπάρχουν επιπλέον χρεώσεις όταν τηλεφωνείτε ή λαμβάνετε κλήσεις με περιαγωγή

    Ο Michael ζει στην Ιρλανδία και έχει σύμβαση με πάροχο υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας, η οποία περιλαμβάνει και περιαγωγή. Χάρη στους κανόνες για «περιαγωγή σαν στο σπίτι σας», ο Michael δεν χρειάζεται να ανησυχεί για τυχόν υπερχρεώσεις που θα πρέπει να πληρώσει είτε τηλεφωνεί σε αριθμούς εντός της ΕΕ είτε δέχεται κλήσεις από τέτοιους αριθμούς ενόσω βρίσκεται στην Ισπανία για επαγγελματικούς λόγους. Όσοι τηλεφωνούν στον Michael από την Ιρλανδία θα χρεώνονται με την εγχώρια τιμή. Όταν αυτός καλεί έναν τοπικό ισπανικό αριθμό, ή την οικογένειά του στην Ιρλανδία, ή αριθμό σε άλλη χώρα της ΕΕ, θα χρεώνεται με την εγχώρια ιρλανδική τιμή για όλες αυτές τις κλήσεις.

  2. #32
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απαντηση ειναι απλη.
    Οι χρεωσεις θα ειναι ιδιες σα να καλεις απο Ελλαδα.
    Αν εχεις δωρεαν λεπτα προς Ελλαδα, απο Γαλλια (μεσω roaming) θα καλεις δωρεαν προς Ελλαδα.
    Έτσι είναι. Ουσιαστικά πάντα πληρώνεις την ταρίφα του παρόχου σου (σαν να είσαι στην χώρα του παρόχου) και επιπλέον το κόστος roaming. Τώρα δεν πληρώνουμε το δεύτερο απλά.

    Σαν μέτρο είναι εξαιρετικά χρήσιμο για τα data, καθώς την σήμερον ημέρα μέσω ίντερνετ γίνονται τα περισσότερα. Επί της ουσίας δεν χρειαζόμαστε να κυνηγάμε καφέ και ξενοδοχεία με wifi. Επειδη ακριβώς το wifi έχει καθιερωθεί το μέτρο ήρθε λίγο αργά. Και πάλι για περιπτώσεις εξαιρέσεις είναι χρήσιμο. Εγώ πχ όταν οδηγαγα Ολλανδία και ήθελα να δω την κίνηση καθοδόν προς το γραφείο στο Άμστερνταμ δεν μπορούσα.

    Εκτός δεδομένων για μένα ασήμαντο. Αν πας ταξίδι πχ στην Γαλλία εξερχόμενος από Ελλάδα, τότε αν χρειαστεί να πάρεις τηλέφωνο το ξενοδοχείο στην Γαλλία, πάλι ο κούκος αηδόνι θα κοστίσει. Λιγότερο λόγω έλλειψης roaming αλλά και πάλι ένα κόστος που είναι αποτρεπτικό. Όλο το tourist business έχει στηθεί γύρω από τον disconnected tourist όσον αφορά μηνύματα και κλίσεις. Το μέτρο δεν προσφέρει και πολλά σε αυτό τον τομέα αν και πάλι όπως ανέφερα παραπάνω με τα δεδομένα, το πρόβλημα είχε λυθεί ήδη σε μεγάλο βαθμό.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  3. #33
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι είναι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πας ταξίδι πχ στην Γαλλία εξερχόμενος από Ελλάδα, τότε αν χρειαστεί να πάρεις τηλέφωνο το ξενοδοχείο στην Γαλλία, πάλι ο κούκος αηδόνι θα κοστίσει. Λιγότερο λόγω έλλειψης roaming αλλά και πάλι ένα κόστος που είναι αποτρεπτικό.
    Πάμε πάλι. Όχι δεν είναι έτσι. Είναι σαν να καλείς από Ελλάδα σε Ελλάδα.
    Αν στην Γαλλία πάρεις το ξενοδοχείο σου στην Γαλλία ερχόμενος από Ελλάδα, θα σου κοστίσει από 0€ αν έχεις δωρεάν λεπτά (η πλειοψηφία συμβολαίων) μέχρι χρέωση απλής κλήσης από Ελλάδα σε Ελλάδα (αν δεν έχεις δωρεάν λεπτά ομιλίας)
    Το ίδιο και αν πας Γαλλία και καλέσεις τον θείο σου στο Βέλγιο.


  4. #34
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.544
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Ranger θαυμάζω την υπομονή σου.

  5. #35
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Έχω ένα απλό ελληνικό κινητό ως έλληνας πολίτης με διαθέσιμο πακέτο λεπτών ΜΟΝΟ για εθνικές κλήσεις προς Ελλάδα και sms προς Ελλάδα.

    Όταν θα ταξιδέψω στη Γαλλία, με αυτό το ελληνικό μου κινητό στην τσέπη, ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ αυτό που λέτε ότι καλώ "σαν να βρίσκομαι Ελλάδα", το μόνο που "καλύπτεται" από τα πακέτα μου ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ να είναι μόνο οι κλήσεις από και προς Ελλάδα. Τίποτα άλλο.

    Δηλαδή ΔΕΝ μπορώ να χρησιμοποίησω τα λεπτά του ελληνικού πακέτου μου για να καλέσω την ίδια τη χώρα στην οποία βρίσκομαι εκείνη τη στιγμή ως ταξιδιώτης (Γαλλία) ή οποιαδήποτε άλλη χώρα της ΕΕ.

  6. #36
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα απλό ελληνικό κινητό ως έλληνας πολίτης με διαθέσιμο πακέτο λεπτών ΜΟΝΟ για εθνικές κλήσεις προς Ελλάδα και sms προς Ελλάδα.

    Όταν θα ταξιδέψω στη Γαλλία, με αυτό το ελληνικό μου κινητό στην τσέπη, ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ αυτό που λέτε ότι καλώ "σαν να βρίσκομαι Ελλάδα", το μόνο που "καλύπτεται" από τα πακέτα μου ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ να είναι μόνο οι κλήσεις από και προς Ελλάδα. Τίποτα άλλο.

    Δηλαδή ΔΕΝ μπορώ να χρησιμοποιήσω τα λεπτά του ελληνικού πακέτου μου για να καλέσω την ίδια τη χώρα στην οποία βρίσκομαι εκείνη τη στιγμή ως ταξιδιώτης (Γαλλία) ή οποιαδήποτε άλλη χώρα της ΕΕ.
    ΟΧΙ!
    Αν πας στην Γαλλία θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα λεπτά σου για να κάνεις κλήσεις σε Ελλάδα και όλη την ΕΕ και ας είναι μόνο για εθνικές κλήσεις.
    Μην ακούς τι λέει ο καθένας. Είναι ξεκάθαροι οι κανόνες στις σελίδες των παροχων αλλά και της ΕΕ

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ranger θαυμάζω την υπομονή σου.
    True αν και βλέπω ότι τσάμπα καίει η λάμπα

  7. #37
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάμε πάλι. Όχι δεν είναι έτσι. Είναι σαν να καλείς από Ελλάδα σε Ελλάδα.
    Αν στην Γαλλία πάρεις το ξενοδοχείο σου στην Γαλλία ερχόμενος από Ελλάδα, θα σου κοστίσει από 0€ αν έχεις δωρεάν λεπτά (η πλειοψηφία συμβολαίων) μέχρι χρέωση απλής κλήσης από Ελλάδα σε Ελλάδα (αν δεν έχεις δωρεάν λεπτά ομιλίας)
    Το ίδιο και αν πας Γαλλία και καλέσεις τον θείο σου στο Βέλγιο.

    Επειδή το είχα ρωτήσει στον βελγικό μου πάροχο όταν ξεκίνησε η διαδικασία. Θα προσπαθήσω να βρω και ή να ρωτήσω ξανά.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  8. #38
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΧΙ!
    Αν πας στην Γαλλία θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα λεπτά σου για να κάνεις κλήσεις σε Ελλάδα και όλη την ΕΕ και ας είναι μόνο για εθνικές κλήσεις.
    Μην ακούς τι λέει ο καθένας. Είναι ξεκάθαροι οι κανόνες στις σελίδες των παροχων αλλά και της ΕΕ

    - - - Updated - - -



    True αν και βλέπω ότι τσάμπα καίει η λάμπα

    Ευχαριστώ.
    Άρα απ' ό,τι καταλαβαίνω ισχύει ένα παράδοξο:
    Σε καθεστώς roaming έχω τελικά παραπάνω προνόμια απ' ότι σε καθεστώς εγχώριας χρήσης του κινητού γιατί όταν είμαι στην ξένη χώρα μπορώ να πάρω ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ εντός ΕΕ (με τα λεπτά μου προς εθνικές κλήσεις) ενώ όταν βρίσκομαι εντός Ελλάδας μπορώ να πάρω μόνο Ελλάδα. Σωστά;

  9. #39
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Ranger και lewton έχετε δίκιο. Στην αρχή νόμιζα ότι δεν καταλάβατε καλά. Τώρα όμως που το έψαξα στον πάροχό μου ισχύει αυτό που λέτε!
    Εδώ είναι και η επεξήγηση από τον πάροχό μου (google translate)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  roaming.PNG 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  38,1 KB 
ID: 194665

    Τζάμπα έβαζα κάρτα τόσο καιρό όταν ερχόμουν Ελλάδα

  10. #40
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το είχα ρωτήσει στον βελγικό μου πάροχο όταν ξεκίνησε η διαδικασία. Θα προσπαθήσω να βρω και ή να ρωτήσω ξανά.
    Διαβάζω στο site της orange του Βελγίου και με βάση τα ολλανδικά μου (δεν είναι μητρική γλώσσα), δεν ξεκαθαρίζουν ακριβώς τι συμβαίνει. Λίγο πολύ λένε ότι η χρήση και χρέωση είναι "σαν να βρίσκεσαι" στο Βέλγιο. Μόνο σε ένα παράδειγμα φαίνεται να ισχύει αυτό που λέτε (σε αυτό το σημείο έχω πεισθεί ότι είναι το σωστό) αλλά θα πάω και πάλι μια μέρα από εκεί να το ρωτήσω με ακριβές παράδειγμα. Ένας λόγος που δεν ειναι τελείως ξεκάθαρο είναι ότι συχνά πυκνά αναφέρεται αναφέρεται ότι η χρέωση είναι με βάση την εθνική ταρίφα ενώ επίσης αναφέρει ότι αν έχεις συμβόλαιο τότε καταναλώνεις τα volumes που συμπεριλαμβάνονται.

    Σόρρυ για την λάθος μου κατανόηση. Πέρσι πάντως έτσι μου το είχε εξηγήσει ο υπάλληλος.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  11. #41
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προσθέσω μία ακόμα ερώτηση στις απορίες του φίλου.

    Εάν εγώ ως Έλληνας, ταξιδέψω στη Γερμανία (με ελληνικό κινητό) και θελήσω να κάνω κλήση σε τοπικό ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ αριθμό, αυτό καλύπτεται κάπως από το δωρεάν roaming; Τι χρέωση υπάρχει;
    Σε προγράμματα συμβολαίου. Σε καρτοπρογράμματα υπάρχουν εξαιρέσεις.
    Stop Trolling.
    Ψάχνω κέρματα για Δανία και Ελβετία. Ενδιαφέρομαι με τιμή τη μεσοσταθμική κάποιου επίσημου ξένου ανταλλακτηρίου (π.χ. xe.com)

  12. #42
    Εγγραφή
    20-10-2005
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Net One - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου μιας και το χρησιμοποιώ 1-2 φορές κάθε χρόνο το ροαμινγκ

    Προϋποθέσεις
    1. έχετε χρόνο, μηνύματα και ίντερνετ στο πρόγραμμα κινητής σας που η εταιρεία σας σας το δίνει και για ευρώπη. ΔΕΝ εξυπακούεται δυστυχώς.
    2.μόνο για χώρες ευρωπαϊκής ένωσης


    Αν βγείτε από τη χώρα σας τα προνόμια της κινητής σας μεγιστοποιούνται γιατί καλείται και στέλνετε ΣΜΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ σαν να ήταν χώρα σας!!!!! Και χρησιμοποιείτε το ίντερνετ σας σαν να είσασταν στη χώρα σας.


    Ένα μείον που βλέπω μόνο είναι ότι αν εγώ πχ θέλω να αφήσω το ελληνικό μου κινητό στην άκρη και να χρησιμοποιώ πχ το... σουηδικό μου όταν θα είμαι Ελλάδα, θα παίρνω μεν όπου θέλω τηλέφωνο, ΑΛΛΑ όποιος κάνει το λάθος και με πάρει πίσω, την πάτησε...

  13. #43
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    Πτολεμαίδα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    452
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Double Play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    SNR / Attn
    10.0(dB) / 19.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζω στο site της orange του Βελγίου και με βάση τα ολλανδικά μου (δεν είναι μητρική γλώσσα), δεν ξεκαθαρίζουν ακριβώς τι συμβαίνει. Λίγο πολύ λένε ότι η χρήση και χρέωση είναι "σαν να βρίσκεσαι" στο Βέλγιο. Μόνο σε ένα παράδειγμα φαίνεται να ισχύει αυτό που λέτε (σε αυτό το σημείο έχω πεισθεί ότι είναι το σωστό) αλλά θα πάω και πάλι μια μέρα από εκεί να το ρωτήσω με ακριβές παράδειγμα. Ένας λόγος που δεν ειναι τελείως ξεκάθαρο είναι ότι συχνά πυκνά αναφέρεται αναφέρεται ότι η χρέωση είναι με βάση την εθνική ταρίφα ενώ επίσης αναφέρει ότι αν έχεις συμβόλαιο τότε καταναλώνεις τα volumes που συμπεριλαμβάνονται.

    Σόρρυ για την λάθος μου κατανόηση. Πέρσι πάντως έτσι μου το είχε εξηγήσει ο υπάλληλος.
    Ειναι ξεκαθαρο το σαν να εισαι στην χωρα σου. Στην χωρα σου (ελλαδα-ελληνικο νουμερο) αν εχεις 200 λεπτα προς ολους, αν εισαι στην Γαλλια και παρεις τηλεφωνο σε Γαλλικο νουμερο θα αφερεσει απο το λεπτα προς ολους γιατι η χρεωση ειναι οπως σαν να εισαι στην χωρα σου (δηλαδη θα αφερουσε απο τα 200 λεπτα προς ολους). Αν δεν υπαρχουν λεπτα ομιλιας διαθεσιμα προς ολους και ο παροχος στην χωρα σου (ελλαδα-ελληνικο νουμερο) για κληση σε σταθερο τηλεφωνο χρεωνει 0,20/λεπτο και για κινητα 0,40/λεπτο θα χρεωνοσουν τοσο για την κληση γιατι τοσο θα χρεωνοσουν και στην χωρα σου αν επερνες ενα σταθερο ή κινητο αν δεν ειχες λεπτα προς ολους διαθεσιμα.

    απλα και ξεκαθαρα πραγματα.

  14. #44
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.723
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Ξεκάθαρο για τη χώρα που βρίσκεσαι και κάνεις περιαγωγή.

    Για τις υπόλοιπες όμως;

    Θεωρώ πως είναι loophole του συστήματος και θα κλείσει χωρίς προειδοποίηση.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  15. #45
    Εγγραφή
    12-12-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.500
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πάντως πήγα Σλοβενία το Πάσχα και όταν κάλεσα από το ελληνικό μου κινητό (COSMOKAPTA) στο hostel στη Λιουμπλιάνα, μου έφαγε την κάρτα.

    Στις κλήσεις από/προς Ελλάδα και data δεν είχα χρέωση όπως προβλέπεται.

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-18, 19:12
  2. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-18, 20:06
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-18, 17:10
  4. Μηνύματα: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-18, 14:20
  5. Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-17, 14:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας