Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 86
  1. #46
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InVADeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι ξεκαθαρο το σαν να εισαι στην χωρα σου. Στην χωρα σου (ελλαδα-ελληνικο νουμερο) αν εχεις 200 λεπτα προς ολους, αν εισαι στην Γαλλια και παρεις τηλεφωνο σε Γαλλικο νουμερο θα αφερεσει απο το λεπτα προς ολους γιατι η χρεωση ειναι οπως σαν να εισαι στην χωρα σου (δηλαδη θα αφερουσε απο τα 200 λεπτα προς ολους). Αν δεν υπαρχουν λεπτα ομιλιας διαθεσιμα προς ολους και ο παροχος στην χωρα σου (ελλαδα-ελληνικο νουμερο) για κληση σε σταθερο τηλεφωνο χρεωνει 0,20/λεπτο και για κινητα 0,40/λεπτο θα χρεωνοσουν τοσο για την κληση γιατι τοσο θα χρεωνοσουν και στην χωρα σου αν επερνες ενα σταθερο ή κινητο αν δεν ειχες λεπτα προς ολους διαθεσιμα.

    απλα και ξεκαθαρα πραγματα.
    Ο όρος ταρίφα "national tariff" αναφέρεται και σε λεπτά με πακέτα κτλ;

    Σε κάθε χώρα δεν έχει ξεκαθαριστεί απόλυτα και δεν είναι και το πρώτο πράγμα που στην Ένωση ο καθένας θα κάνει ότι θέλει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως πήγα Σλοβενία το Πάσχα και όταν κάλεσα από το ελληνικό μου κινητό (COSMOKAPTA) στο hostel στη Λιουμπλιάνα, μου έφαγε την κάρτα.

    Στις κλήσεις από/προς Ελλάδα και data δεν είχα χρέωση όπως προβλέπεται.
    Για παράδειγμα invader.

    Συνεπώς μια συμβουλή αν μου επιτρέπεις. Μην είσαι τόσο απόλυτος. Φαίνεται να το κατέχεις αλλά κοίτα την παραπάνω περίπτωση. Φαντάζομαι να αντιλαμβάνεσαι ότι αν ήταν τόσο ξεκάθαρο παντού δεν θα το συζηταγαμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chat1978 : 18-06-18 στις 08:11.

  2. #47
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από schumifer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου μιας και το χρησιμοποιώ 1-2 φορές κάθε χρόνο το ροαμινγκ

    Προϋποθέσεις
    1. έχετε χρόνο, μηνύματα και ίντερνετ στο πρόγραμμα κινητής σας που η εταιρεία σας σας το δίνει και για ευρώπη. ΔΕΝ εξυπακούεται δυστυχώς.
    2.μόνο για χώρες ευρωπαϊκής ένωσης


    Αν βγείτε από τη χώρα σας τα προνόμια της κινητής σας μεγιστοποιούνται γιατί καλείται και στέλνετε ΣΜΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ σαν να ήταν χώρα σας!!!!! Και χρησιμοποιείτε το ίντερνετ σας σαν να είσασταν στη χώρα σας.


    Ένα μείον που βλέπω μόνο είναι ότι αν εγώ πχ θέλω να αφήσω το ελληνικό μου κινητό στην άκρη και να χρησιμοποιώ πχ το... σουηδικό μου όταν θα είμαι Ελλάδα, θα παίρνω μεν όπου θέλω τηλέφωνο, ΑΛΛΑ όποιος κάνει το λάθος και με πάρει πίσω, την πάτησε...
    Ακριβώς. Πληρώνει διεθνές.

    Γιατί ν'αφήσεις κινητό στην άκρη ? Υπάρχουνε τα dual sim.

    Συνήθως στις νορμαλ δυτικές χώρες υπάρχουνε καρτούλες των 10 € που δίνουν ΑΝΤΕΡΑ. Βάζω μία για τοπική χρήση και χρησιμοποιώ την ελληνική για να παίρνω/με παίρνουν από/προς Ελλάδα.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #48
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κάθε χώρα δεν έχει ξεκαθαριστεί απόλυτα και δεν είναι και το πρώτο πράγμα που στην Ένωση ο καθένας θα κάνει ότι θέλει.
    Μπορείτε να μην γράφεται ότι να ναι; Θα μπει κάποιος να διαβάσει το thread και θα πάρει λάθος πληροφορίες.

    Όλη η ΕΕ είναι σαν να καλείς την χώρα σου όταν είσαι σε περιαγωγή, δηλαδή από τα δωρεάν λεπτά. Όλη η ΕΕ, ανεξάρτητα σε ποια χώρα είσαι.
    Και δεν είναι ούτε loophole που θα κλείσει ξαφνικά ούτε "κάνει ο καθένας ότι θέλει", ούτε "δεν έχει ξεκαθαριστεί".
    Ο κανονισμός της ΕΕ που υποχρέωσε τους παροχους αναφέρει ξεκάθαρα ότι ισχύει για κλήσεις σε όλη την ΕΕ αν είσαι σε roaming σε οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ, ακόμα δηλαδή και σε άλλες χώρες. Καμία ασάφεια. Το έκανα παράθεση παραπάνω, κανείς δεν μπήκε στον κόπο να το διαβάσει. Ορίστε και το λινκ στο site της ΕΕ λοιπόν, πιο επίσημη πηγή δεν υπάρχει.

    https://europa.eu/youreurope/citizen...s/index_el.htm

    Και ναι, σε κάποιους "έφαγε την κάρτα" γιατί όπως είπαμε 100 φορές ο κανονισμός είναι υποχρεωτικός για συνδέσεις μόνο. Στις κάρτες ισχύει ειδικό καθεστώς, όπως αναφέρεται ξεκάθαρα στο link που έδωσα παραπάνω.

    Από τότε που άλλαξε ο κανονισμός έχω πάει σε 4 χώρες, αυτή την στιγμή γράφω από Νεόκαστρο Αγγλίας και ισχύει και εδώ αυτό που λέω. Παίρνω Ελλάδα, Αγγλία, Ιρλανδία κτλ και απλά αφαιρούνται από τα λεπτά ομιλίας μου.
    That's it και τέλος.

  4. #49
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    634
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109957 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE H288A
    Μην ακούτε τον Ranger λέει ψέματα!
    But for chips and for freedom
    I could die

    NOMBRE D'OR JEWELRY

  5. #50
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odys2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ranger και lewton έχετε δίκιο.
    Εγώ δεν έχω χρόνο να τα εξηγώ, στον Ranger τα συγχαρητήρια.

    Απλά να πω το εξής: σε καρτοκινητό, τα πραγματικά δωρεάν λεπτά ή ΜΒ που παίρνεις δώρο ως bonus κατά την ανανέωση δεν ισχύουν σε roaming. Τα λεπτά ή MB που αγοράζεις με συγκεκριμένο πακέτο ισχύουν και σε roaming και όσον αφορά τα λεπτά ισχύουν για κλήσεις προς όλη την ΕΕ.

  6. #51
    Εγγραφή
    12-12-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.501
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν έχω χρόνο να τα εξηγώ, στον Ranger τα συγχαρητήρια.

    Απλά να πω το εξής: σε καρτοκινητό, τα πραγματικά δωρεάν λεπτά ή ΜΒ που παίρνεις δώρο ως bonus κατά την ανανέωση δεν ισχύουν σε roaming. Τα λεπτά ή MB που αγοράζεις με συγκεκριμένο πακέτο ισχύουν και σε roaming και όσον αφορά τα λεπτά ισχύουν για κλήσεις προς όλη την ΕΕ.
    Τα λεπτά ομιλίας και ΜΒ ήταν αγορασμένα με πακέτο και όχι από κάποιο "bonus". Ευτυχώς μου έφαγε 2€ και κάτι ψιλά μόνο.

    - - - Updated - - -

    Ρε σεις μπερδευτηκα, ακόμα και με το παράδειγμα. Δείτε λίγο αυτό που κάνω highlight.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_el.htm
    Παράδειγμα
    Δεν υπάρχουν επιπλέον χρεώσεις όταν τηλεφωνείτε ή λαμβάνετε κλήσεις με περιαγωγή
    Ο Michael ζει στην Ιρλανδία και έχει σύμβαση με πάροχο υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας, η οποία περιλαμβάνει και περιαγωγή. Χάρη στους κανόνες για «περιαγωγή σαν στο σπίτι σας», ο Michael δεν χρειάζεται να ανησυχεί για τυχόν υπερχρεώσεις που θα πρέπει να πληρώσει είτε τηλεφωνεί σε αριθμούς εντός της ΕΕ, είτε δέχεται κλήσεις από τέτοιους αριθμούς ενόσω βρίσκεται στην Ισπανία για επαγγελματικούς λόγους. Όσοι τηλεφωνούν στον Michael από την Ιρλανδία θα χρεώνονται με την εγχώρια τιμή. Όταν αυτός καλεί έναν τοπικό ισπανικό αριθμό, ή την οικογένειά του στην Ιρλανδία, ή αριθμό σε άλλη χώρα της ΕΕ, θα χρεώνεται με την εγχώρια ιρλανδική τιμή για όλες αυτές τις κλήσεις.
    Δηλαδή σαν να μου λέει οτι ο Michael όταν είναι στην Ισπανία και καλέσει σε Ισπανικό σταθερό θα χρεωθεί σαν να ήταν Ιρλανδία και θέλει να πάρει σε σταθερό στην Ισπανία. Δηλαδή θα χρεωθεί ανάλογα με τον τιμοκατάλογο, αν δεν έχει αγορασμένο χρόνο προς διεθνείς προορισμούς. Άρα θα του φάει την κάρτα ή θα χρεωθεί στο λογαριασμό του συμβολαίου. Σωστά; Τι δεν καταλαβαίνω ρε γμτ...

    Σόρρυ που σας ζητώ να απαντήσετε σε μια τόσο ηλίθια ερώτηση, αλλά και γω ηλίθιος αισθάνομαι.

  7. #52
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα λεπτά ομιλίας και ΜΒ ήταν αγορασμένα με πακέτο και όχι από κάποιο "bonus". Ευτυχώς μου έφαγε 2€ και κάτι ψιλά μόνο.

    - - - Updated - - -

    Ρε σεις μπερδευτηκα, ακόμα και με το παράδειγμα. Δείτε λίγο αυτό που κάνω highlight.



    Δηλαδή σαν να μου λέει οτι ο Michael όταν είναι στην Ισπανία και καλέσει σε Ισπανικό σταθερό θα χρεωθεί σαν να ήταν Ιρλανδία και θέλει να πάρει σε σταθερό στην Ισπανία. Δηλαδή θα χρεωθεί ανάλογα με τον τιμοκατάλογο, αν δεν έχει αγορασμένο χρόνο προς διεθνείς προορισμούς. Άρα θα του φάει την κάρτα ή θα χρεωθεί στο λογαριασμό του συμβολαίου. Σωστά; Τι δεν καταλαβαίνω ρε γμτ...

    Σόρρυ που σας ζητώ να απαντήσετε σε μια τόσο ηλίθια ερώτηση, αλλά και γω ηλίθιος αισθάνομαι.
    "θα χρεώνεται με την εγχώρια ιρλανδική τιμή για όλες αυτές τις κλήσεις."

    Εγχώρια όχι διεθνή.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #53
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    ακριβώς. Πολύ χοντρικά, όλες οι κλήσεις είναι σαν να είναι "τοπικές"

  9. #54
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μόνο εφόσον το πακέτο που έχουμε είναι συμβατό.

  10. #55
    Εγγραφή
    10-07-2016
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή σαν να μου λέει οτι ο Michael όταν είναι στην Ισπανία και καλέσει σε Ισπανικό σταθερό θα χρεωθεί σαν να ήταν Ιρλανδία και θέλει να πάρει σε σταθερό στην Ισπανία. Δηλαδή θα χρεωθεί ανάλογα με τον τιμοκατάλογο, αν δεν έχει αγορασμένο χρόνο προς διεθνείς προορισμούς. Άρα θα του φάει την κάρτα ή θα χρεωθεί στο λογαριασμό του συμβολαίου. Σωστά; Τι δεν καταλαβαίνω ρε γμτ...

    Σόρρυ που σας ζητώ να απαντήσετε σε μια τόσο ηλίθια ερώτηση, αλλά και γω ηλίθιος αισθάνομαι.
    Είναι ξεκάθαρο. Θα του φάει κάρτα χρεώνοντάς τον σα να βρίσκεται ήδη στην Ιρλανδία και να καλεί την Ισπανία. Η μόνη περίπτωση να μην του φάει κάρτα είναι να έχει αγοράσει από τον πάροχό του πακέτο προς διεθνείς προορισμούς..

    ΥΓ. Πάντως, με όλα αυτά τα μπερδέματα και με αυτούς που νομίζουν ότι δεν χρεώνονται, βλέπω οι εταιρείες να βγαίνουν κερδισμένες...

  11. #56
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vicktoria Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ξεκάθαρο. Θα του φάει κάρτα χρεώνοντάς τον σα να βρίσκεται ήδη στην Ιρλανδία και να καλεί την Ισπανία. Η μόνη περίπτωση να μην του φάει κάρτα είναι να έχει αγοράσει από τον πάροχό του πακέτο προς διεθνείς προορισμούς..
    Πάμε πάλι.
    Όχι.
    "θα χρεώνεται με την εγχώρια ιρλανδική τιμή" δηλαδή σαν να είναι Ιρλανδία και να καλεί Ιρλανδία.
    Δεν λέει διεθνή τιμή

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vicktoria Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ. Πάντως, με όλα αυτά τα μπερδέματα και με αυτούς που νομίζουν ότι δεν χρεώνονται, βλέπω οι εταιρείες να βγαίνουν κερδισμένες...
    Κανείς δεν "νομίζει" ότι δεν χρεώνεται. Ξέρουμε ότι δεν χρεωνόμαστε. Έχει μια διαφορά νομίζω.

  12. #57
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν έχω χρόνο να τα εξηγώ, στον Ranger τα συγχαρητήρια.

    Απλά να πω το εξής: σε καρτοκινητό, τα πραγματικά δωρεάν λεπτά ή ΜΒ που παίρνεις δώρο ως bonus κατά την ανανέωση δεν ισχύουν σε roaming. Τα λεπτά ή MB που αγοράζεις με συγκεκριμένο πακέτο ισχύουν και σε roaming και όσον αφορά τα λεπτά ισχύουν για κλήσεις προς όλη την ΕΕ.
    Κι ούτε σε όλες τις εταιρείες ισχύει αυτό. Η ΕΕ ο βρετανικός πάροχος σε κάρτα επιτρέπει μόνο data στην περιαγωγή και τηλέφωνα προς Ηνωμένο Βασίλειο.
    Κι αυτό γιατί τον περασμένο Ιούνιο τσινίσανε οι low cost.
    H ελληνική Vodafone π.χ στο φοιτητικό δίνει τα 600 MB σε όσους τα είχαν κερδίσει σε ένα διαγωνισμό το 2013 σίγουρα και πιθανώς και σε όλους τους φοιτητές και όσα ΜΒ πληρώνεις σε πακέτα που είναι στην ιστοσελίδα τους. Αλλά οι προσφορές το λένε ξεκάθαρα ότι δε μετράνε.
    Stop Trolling.
    Ψάχνω κέρματα για Δανία και Ελβετία. Ενδιαφέρομαι με τιμή τη μεσοσταθμική κάποιου επίσημου ξένου ανταλλακτηρίου (π.χ. xe.com)

  13. #58
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Σε πρόσφατο ταξίδι στην Ιταλία με καρτοκινητό Vodafone το πακέτο λεπτών ομιλίας και δεδομένων που είχα αγοράσει ήταν σε ισχύ.

  14. #59
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πρόσφατο ταξίδι στην Ιταλία με καρτοκινητό Vodafone το πακέτο λεπτών ομιλίας και δεδομένων που είχα αγοράσει ήταν σε ισχύ.
    Κανονικό πακέτο (εννοώ από αυτά που βάζεις στην Ελλάδα) ή ειδικό πακέτο για roaming;

  15. #60
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κανονικό πακέτο εφόσον αναφέρεται σε κλήσεις "προς όλους". Αν είναι μόνο για εντός του δικτύου του παρόχου, δεν ισχύει.

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-18, 19:12
  2. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-18, 20:06
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-18, 17:10
  4. Μηνύματα: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-18, 14:20
  5. Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-17, 14:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας