Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 86
  1. #61
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικό πακέτο εφόσον αναφέρεται σε κλήσεις "προς όλους". Αν είναι μόνο για εντός του δικτύου του παρόχου, δεν ισχύει.
    Ακριβώς.

  2. #62
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Ακριβώς.
    Ομοίως και με καρτοπρόγραμμα Voda. Απεριόριστα προς voda και ~15€ κάθε μήνα στην κάρτα, όταν είσαι στην Ελλάδα.
    Στη Αγγλία όλες οι κλήσεις, ακόμα και προς voda, έτρωγαν "χρόνο" από το 15ρι.

  3. #63
    Εγγραφή
    12-12-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.501
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάμε πάλι.
    Όχι.
    "θα χρεώνεται με την εγχώρια ιρλανδική τιμή" δηλαδή σαν να είναι Ιρλανδία και να καλεί Ιρλανδία.
    Δεν λέει διεθνή τιμή

    - - - Updated - - -



    Κανείς δεν "νομίζει" ότι δεν χρεώνεται. Ξέρουμε ότι δεν χρεωνόμαστε. Έχει μια διαφορά νομίζω.
    Εμένα γιατί μου έφαγε τα 2 ευρώ υπόλοιπο που είχα μέσα οταν βρισκόμουν Σλοβενία και κάλεσα σε τοπικό Σλοβένικο σταθερό ενώ είχα αγορασμένο πακέτο 300 λεπτά προς όλους;

    Πάντως καλούσα κανονικά προς Ελλάδα και μου έτρωγε από τα 300' (όπως επίσης είχα data ανοιχτά συνέχεια και μου τα έτρωγε από το αγοραστό πακέτο όπως ήταν αναμενόμενο)

  4. #64
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείτε να μην γράφεται ότι να ναι; Θα μπει κάποιος να διαβάσει το thread και θα πάρει λάθος πληροφορίες.

    Όλη η ΕΕ είναι σαν να καλείς την χώρα σου όταν είσαι σε περιαγωγή, δηλαδή από τα δωρεάν λεπτά. Όλη η ΕΕ, ανεξάρτητα σε ποια χώρα είσαι.
    Και δεν είναι ούτε loophole που θα κλείσει ξαφνικά ούτε "κάνει ο καθένας ότι θέλει", ούτε "δεν έχει ξεκαθαριστεί".
    Ο κανονισμός της ΕΕ που υποχρέωσε τους παροχους αναφέρει ξεκάθαρα ότι ισχύει για κλήσεις σε όλη την ΕΕ αν είσαι σε roaming σε οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ, ακόμα δηλαδή και σε άλλες χώρες. Καμία ασάφεια. Το έκανα παράθεση παραπάνω, κανείς δεν μπήκε στον κόπο να το διαβάσει. Ορίστε και το λινκ στο site της ΕΕ λοιπόν, πιο επίσημη πηγή δεν υπάρχει.

    https://europa.eu/youreurope/citizen...s/index_el.htm

    Και ναι, σε κάποιους "έφαγε την κάρτα" γιατί όπως είπαμε 100 φορές ο κανονισμός είναι υποχρεωτικός για συνδέσεις μόνο. Στις κάρτες ισχύει ειδικό καθεστώς, όπως αναφέρεται ξεκάθαρα στο link που έδωσα παραπάνω.

    Από τότε που άλλαξε ο κανονισμός έχω πάει σε 4 χώρες, αυτή την στιγμή γράφω από Νεόκαστρο Αγγλίας και ισχύει και εδώ αυτό που λέω. Παίρνω Ελλάδα, Αγγλία, Ιρλανδία κτλ και απλά αφαιρούνται από τα λεπτά ομιλίας μου.
    That's it και τέλος.

  5. #65
    Εγγραφή
    12-12-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.501
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Ωπα ναι σορυ μου διέφυγε αυτό πάλι....

  6. #66
    Εγγραφή
    20-10-2005
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Net One - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Όσοι μιλάτε για χρεώσεις την πατάτε πιθανότατα στο ότι το πακέτο σας δεν προσφέρει δωρεάν ρόαμινγκ (ή στο ότι προσφέρει ένα μέρος του πακέτου για ρόαμινγκ ή ότι φάγατε κάποιο μέρος του πακέτου σας)

    Μένω Σουηδία και το πακέτο των 10 ευρώ (200 minutes, 3 gb, 2500 sms/mms) που χρησιμοποιώ εντός της χώρας δε μου δίνει OYTE ENA byte/δευτερόλεπτο εκτός χώρας. Στα συν ότι το γράφει ξεκάθαρα και χωρίς περιστροφές, δεν παίζει να σου ξεφύγει αν χρησιμοποιείς την εφαρμογή)

    Κάθε φορά που βγαίνω για Ελλάδα αλλάζω στο αμέσως ακριβότερο πακέτο (15 ευρώ, απεριόριστη ομιλία και 5 gb) και απολαμβάνω από Ελλάδα κλήσεις εντός Ελλάδας, προς Σουηδία και πρήζω και 2 φιλαράκια που μένουν Αγγλία και Γερμανία στις κλήσεις (μιλάμε και από το viber, αλλά ένας να μην έχει καλό ίντερνετ εκείνη τη στιγμή σου σπάει λίγο τα νεύρα το viber...)

    Μάλιστα εντός Ελλάδας διαλέγω και όποιο δίκτυο με βολεύει!!!


    Παρεμπιπτόντως, επειδή κάποιος ανέφερε ότι ο νόμος είναι υποχρεωτικός για τις συνδέσεις. Σύνδεση έχω κι όμως δεν έχω ρόαμινγκ στο φθηνό μου πακέτο. Βέβαια, αλλάζω από την εφαρμογή της κινητής μου όποτε θέλω πακέτο οπότε δε χαλιέμαι!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος schumifer : 19-06-18 στις 00:37.

  7. #67
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό. Ο κανονισμός είναι σαφής και μιλά για δωρεάν κλήσεις εφόσον υπάρχει συμβατό πακέτο. Απλά στη χώρα μας είθισται στα συμβόλαια τα πακέτα να περιλαμβάνουν κλήσεις "προς όλους " ενώ στα καρτοκινητά δεν ισχύει σε μεγάλο βαθμό.
    Αλλά ακόμη και στα συμβόλαια υπάρχουν πολλές συνδέσεις χωρίς συμβατό πακέτο.

  8. #68
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό. Ο κανονισμός είναι σαφής και μιλά για δωρεάν κλήσεις εφόσον υπάρχει συμβατό πακέτο. Απλά στη χώρα μας είθισται στα συμβόλαια τα πακέτα να περιλαμβάνουν κλήσεις "προς όλους " ενώ στα καρτοκινητά δεν ισχύει σε μεγάλο βαθμό.
    Αλλά ακόμη και στα συμβόλαια υπάρχουν πολλές συνδέσεις χωρίς συμβατό πακέτο.
    Έτσι, είναι υποχρεωτικό για τα πακέτα αλλά τα συμβόλαια 99% έχουν πακέτα. Όπως είπα πριν, σε καρτοπρόγραμμα που είναι ουσιαστικά συμβόλαιο (στάνταρ πάγιο και 12/18μηνη ισχύς) επειδή δίνει την ελευθερία της κάρτας τα απεριόριστα προς voda δεν ίσχυαν.

  9. #69
    Εγγραφή
    10-07-2016
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάμε πάλι.
    Όχι.
    "θα χρεώνεται με την εγχώρια ιρλανδική τιμή" δηλαδή σαν να είναι Ιρλανδία και να καλεί Ιρλανδία.
    Δεν λέει διεθνή τιμή
    Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο:΅χρεώνομαι με την εγχώρια ιρλανδική τιμή" σημαίνει ότι πληρώνω τις τιμές που ισχύουν στην Ιρλανδία. Η περιαγωγή αυτό έκανε, δε μπορεί πλέον η Χ εταιρεία να σε χρεώσει στην Γαλλία με ότι ποσό θέλει. Υποχρεώνεται να αντιμετωπιστείς σα να βρίσκεσαι στην Ιρλανδία, με βάσει τις τιμές που ξέρεις.

    Αλλά εδώ σε αυτό το θέμα διαβάσαμε και το ανήκουστο! Αν βρίσκεσαι πχ Γαλλία, μπορείς να κάνεις φρι κλήσεις σε όλη την ΕΕ! Στην Ελλάδα, πρέπει να πληρώσεις κανονικά! Δηλαδή όταν πας διακοπές, μπορείς να παίρνεις άπαντες στην ΕΕ και να μην πληρώνεις! Επιβραβεύουν για τις διακοπές δλδ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα γιατί μου έφαγε τα 2 ευρώ υπόλοιπο που είχα μέσα οταν βρισκόμουν Σλοβενία και κάλεσα σε τοπικό Σλοβένικο σταθερό ενώ είχα αγορασμένο πακέτο 300 λεπτά προς όλους;

    Πάντως καλούσα κανονικά προς Ελλάδα και μου έτρωγε από τα 300' (όπως επίσης είχα data ανοιχτά συνέχεια και μου τα έτρωγε από το αγοραστό πακέτο όπως ήταν αναμενόμενο)
    Γιατί έχεις δίκιο.

  10. #70
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vicktoria Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά εδώ σε αυτό το θέμα διαβάσαμε και το ανήκουστο! Αν βρίσκεσαι πχ Γαλλία, μπορείς να κάνεις φρι κλήσεις σε όλη την ΕΕ! Στην Ελλάδα, πρέπει να πληρώσεις κανονικά! Δηλαδή όταν πας διακοπές, μπορείς να παίρνεις άπαντες στην ΕΕ και να μην πληρώνεις! Επιβραβεύουν για τις διακοπές δλδ;
    Ισχύει. Άδικο, παράλογο, ανήκουστο κλπ, κι όμως ισχύει.

  11. #71
    Εγγραφή
    10-07-2016
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει. Άδικο, παράλογο, ανήκουστο κλπ, κι όμως ισχύει.
    Δεν έχω δει ακόμα πηγή όμως που να το τεκμηριώνει. Οκ, πχ έχω εγώ καρτοκινητό με 100 λεπτά προς όλα τα εθνικα δίκτυα. Είμαι Αλεξανδρούπολη και δε μπορώ να καλέσω τζάμπα Γαλλία. Αν δηλαδή πάω λίγα χιλιόμετρα πιο πάνω στην Βουλγαρία, μπορώ να καλέσω;

  12. #72
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vicktoria Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά εδώ σε αυτό το θέμα διαβάσαμε και το ανήκουστο! Αν βρίσκεσαι πχ Γαλλία, μπορείς να κάνεις φρι κλήσεις σε όλη την ΕΕ! Στην Ελλάδα, πρέπει να πληρώσεις κανονικά! Δηλαδή όταν πας διακοπές, μπορείς να παίρνεις άπαντες στην ΕΕ και να μην πληρώνεις! Επιβραβεύουν για τις διακοπές δλδ;
    Είτε σου αρέσει είτε όχι, έτσι είναι. Live with it λοιπόν.

    Δώσαμε links από την ΕΕ, δώσαμε screenshots, δώσαμε παραδείγματα από προσωπικές εμπειρίες, είπαμε ότι είμαστε εξωτερικό και αυτή την στιγμή τα πράγματα είναι όπως τα λέμε εμείς αλλά και η ίδια η ΕΕ, αλλά τίποτα.
    Κάποιοι αρνούνται να παραδεχθούν ότι έκαναν λάθος.

    Όποιος βγει από τα όρια του σπιτιού του, μπορεί να δει τι ισχύει και τι όχι. Από τον καναπέ μας όλα ανήκουστα φαίνονται.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vicktoria Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω δει ακόμα πηγή όμως που να το τεκμηριώνει. Οκ, πχ έχω εγώ καρτοκινητό με 100 λεπτά προς όλα τα εθνικα δίκτυα. Είμαι Αλεξανδρούπολη και δε μπορώ να καλέσω τζάμπα Γαλλία. Αν δηλαδή πάω λίγα χιλιόμετρα πιο πάνω στην Βουλγαρία, μπορώ να καλέσω;
    Η πηγή είναι το σάιτ που έδωσα παραπάνω. Λέει ξεκάθαρα προς τρίτες χώρες.

    Άλλοι έδωσαν screenshots από την cosmote.

    Τι άλλο θες;

  13. #73
    Εγγραφή
    10-07-2016
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τίποτα δεν έχεις δώσει. Λέει ξεκάθαρα ότι ισχύουν "Για κλήσεις προς Ελλάδα, άλλες χώρες της Ευρωζώνης Α & Β και τοπικές κλήσεις, οι χρεώσεις είναι σύμφωνα με το πρόγραμμα του συνδρομητή όπως στην Ελλάδα."

    Αυτό σε εμένα που ξέρω ελληνικά, σημαίνει ότι χρεώνομαι με βάση το ελληνικό μου πρόγραμμα. Αν δεν έχω δηλαδή πακέτο για διεθνή, πληρώνω.

  14. #74
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vicktoria Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τίποτα δεν έχεις δώσει. Λέει ξεκάθαρα ότι ισχύουν "Για κλήσεις προς Ελλάδα, άλλες χώρες της Ευρωζώνης Α & Β και τοπικές κλήσεις, οι χρεώσεις είναι σύμφωνα με το πρόγραμμα του συνδρομητή όπως στην Ελλάδα."

    Αυτό σε εμένα που ξέρω ελληνικά, σημαίνει ότι χρεώνομαι με βάση το ελληνικό μου πρόγραμμα. Αν δεν έχω δηλαδή πακέτο για διεθνή, πληρώνω.
    Που έμαθες ελληνικά να στείλω (not) τα παιδιά μου αν κάνω;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pic-20180619-173751.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  117,4 KB 
ID: 194734

    Όταν πας λοιπών από Ελλάδα στην Ιταλία, καλείς Ιταλία (χώρα περιαγωγής), καλείς Ελλάδα αλλά και δίκτυα της ΕΕ με δωρεάν περιαγωγή
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ranger : 19-06-18 στις 19:52.

  15. #75
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vicktoria Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω δει ακόμα πηγή όμως που να το τεκμηριώνει. Οκ, πχ έχω εγώ καρτοκινητό με 100 λεπτά προς όλα τα εθνικα δίκτυα. Είμαι Αλεξανδρούπολη και δε μπορώ να καλέσω τζάμπα Γαλλία. Αν δηλαδή πάω λίγα χιλιόμετρα πιο πάνω στην Βουλγαρία, μπορώ να καλέσω;
    Στην προηγούμενη σελίδα έχει δοθεί η επίσημη ιστοσελίδα της ΕΕ, όπου βρίσκεις όλο τον κανονισμό και αναφέρονται παραδείγματα. Στο συγκεκριμένο που αναφέρθηκε κι εδώ, μνημονεύει στην τελευταία σειρά:
    Όταν αυτός καλεί έναν τοπικό ισπανικό αριθμό, ή την οικογένειά του στην Ιρλανδία, ή αριθμό σε άλλη χώρα της ΕΕ, θα χρεώνεται με την εγχώρια ιρλανδική τιμή για όλες αυτές τις κλήσεις.
    Το καταλαβαίνεις τώρα; Αν εξακολουθείς να έχεις αντίρρηση, διαβάζεις τον επίσημο κανονισμό.

Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-18, 19:12
  2. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-18, 20:06
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-18, 17:10
  4. Μηνύματα: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-18, 14:20
  5. Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-17, 14:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας