Σελ. 187 από 266 ΠρώτηΠρώτη ... 167177182185186187188189192197207 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.791-2.805 από 3977
  1. #2791
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aroutis για να επιβεβαιώσω ότι έχω καταλάβει καλά, πιστεύεις δηλαδή ότι τα εξω-αγωνιστικα έξτρα που λαμβάνουν ομάδες όπως Φεράρι, ρεντ+Μπουλ, Μερσεντές, ΜακΛάρεν και νομίζω williams (λεφτά που δεν σχετίζονται με την κατάταξη) είναι δίκαια; Τα περισσότερα πάνε στην Φεράρι που σχεδόν της εγγυάται κάθε χρόνο το μεγαλύτερο κασέ ανεξαρτήτως αν πήρε το πρωτάθλημα ή όχι. Δεν είναι η μόνη, απλά αυτή παίρνει το μεγαλύτερο ποσό με διαφορά.

    Εγώ διαφωνώ πλήρως, προφανώς. Νομίζω ότι εσύ συμφωνείς και αν θες την γνώμη μου η θέση αυτή των τιφοσι είναι από τις πιο εριστικες, ειτε έρχεται από τον οπαδό είτε από τον μπος εις με την μορφή βετο. Πιστεύω ότι αν γινόταν ευρέως γνωστό, δηλαδή αν το ηξερε και η κουτσι Μαρία στις κερκίδες, η φ1 θα κατέρρεε. Σε άλλα αγωνίσματα θα συζηταγαμε απευθείας για στημένο πρωτάθλημα αλλά μόνο στην φ1 και μόνο οι οπαδοί της Φεράρι βγάζουν τον πάπυρο της ιστορίας και το εκβιαστικό αν φύγει η Φεράρι κτλ κτλ. Πρόσεξε, δεν αναφέρομαι στο πως δουλεύε για τον Μπέρνι λαμόγιο που στο τέλος κοίταζε μόνο τα λεφτά που θα πάρει στον τάφο του αλλά στους οπαδούς που χωρίς αυτούς φ1 δεν έχει. Σαν οπαδός της ΜακΛάρεν δεν δέχομαι το πλεονέκτημα στα λεφτά που παίρνει με την ίδια λογική που δεν θεωρώ σωστές τις διαφορετικές οικονομικές πλάτες και γι'αυτό θεωρώ το budget cap σωστό. Το τελευταίο όμως σαν positivity feedback loop υπάρχει σε κάθε αγώνισμα αλλά ποτέ στο τραγελαφικό επίπεδο της φ1 και έτσι επιτρέπει την ανάμειξη της τράπουλας. Επίσης σχεδόν σε κάθε άλλο αγώνισμα το ανθρώπινο ταλέντο είναι το πιο σημαντικό κάτι που στην φ1 δεν ισχύει μέσα στην πίστα (ανθρώπινο ταλέντο όμως σχεδιάζει το μονοθέσιο).

    Στην παρουσίαση των αλλαγών για το 2021 δεν κατάλαβα αν θα καταργηθούν αυτά τα έξτρα. Κατάλαβα ότι θα υπάρξει r&d budget cap αλλά δεν κατάλαβα αν η Λίμπερτι αποφάσισε να βάλει το μαχαίρι στο κόκκαλο ή σκοπεύει τελικά να τρέξει Φεράρι supplied πρωτάθλημα.
    Θεωρώ ότι η παρουσία και επίπεδο δεσμευσης μιας ομάδας / οργανισμού, πρέπει να αναγνωρίζεται και να αμοίβεται ανάλογα σε ένα sport το οποίο ως μηχανισμός βγάζει δισεκατομμυρια δολάρια.
    Δεν υπάρχει ρομαντισμός στο συγκεκριμένο sport, όποιος το αντιμετωπίζει έτσι ειναι τουλάχιστον αφελής (και μιλαω ευγενικά).

    Οταν λοιπόν έχεις ομάδες όπως η Ferrari που έχει κάτσει και έχει φάει τα σκ*τά από τη πρώτη μέρα σε σχέση με άλλες, εννοείται ότι πρέπει να έχει κάποιο bonus , οπως αυτό φυσικά και ισχύει και για τη Williams, και για τη McLaren, και όχι για τη RBR που το παίρνει ως μέρος συμφωνίας επειδή έχει και την Toro Rosso από ότι γνωρίζω ( μπορεί να κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος ) , οσο για τη Mercedes, έχει παρουσια ως constructor, η παρουσία της ομως ως racing team, πολύ μικρή σε συγκριση με τις άλλες ομάδες.
    Η γνώμη σου σεβαστη, όπως φαντάζομαι και η δική μου, προσωπικά αδιαφορώ για το αν ενοχλεί η γνώμη μου. Η γνώμη του καθένα μπορεί να ενοχλεί (και η δική σου με έχει ενοχλησει κατά διαστήματα, σημαίνει κάτι αυτό ; ), επίσης, κάνεις μεγάλο λάθος αν νομίζεις ότι ο κόσμος δεν γνωρίζει αυτό που συζητάμε.
    Επίσης, επιτέλους ας βάλουμε τα πράγματα στη πραγματική τους βάση. Οι οπαδοί μπορεί να έχουν την άποψή τους. Μπορεί να πιστεύω ότι γουστάρω και συ ότι γουστάρεις. But you know what? Το θέμα ειναι τι γίνεται εκει στο WMSC, τα γραφεία της liberty, behind closed doors, και εκεί αυτό που μετράει ειναι :
    1. Bottom line
    2. Εισητηρια
    3. Brand value

    Οσο λοιπόν θεωρούν ότι χωρίς τη Ferrari το 3, 2, 1 θα πάνε στο Καιάδα αν η Ferrari μαζέψει τα μπογαλάκια της και φύγει, τόσο δεν υπάρχει περίπτωση να μη κερδίζει η Ferrari το Veto και το Bonus. Επίσης, ξεκολήστε. Ο Bernie ήταν αυτός που παραδέχτηκε ότι ηταν common knowledge ότι η Merc μπήκε με 4-5 χρόνια πλεονέκτημα κινητήρα και κάθεσαι και μου λες τι; Οτι ο Bernie βοήθαγε τη Ferrari ;

    Τέλος, προσπάθησα να σου το εξηγήσω, ελπίζω να το καταλάβεις τώρα :
    Οι αλλαγές που παρουσιάστηκαν αφορούν το αγωνιστικό σκέλος. Κανονισμοί, σχεδιασμος μονοθεσίου κλπ.
    Αυτό για το οποίο ρωτάς έχει να κάνει με το Concorde Agreement, δες το σαν "εμπορική συμφωνία".

    Αλλο το ένα, άλλο το άλλο.

    Και κάτι τελευταιο. Νομίζεις ότι η διαφορά στο bonus μεταξύ 1 , 2, 3, 4 ειναι μεγάλη; Οχι.
    Κάποτε κάποιοι νόμιζαν ότι μόνο η Ferrari έχει αυτό το bonus.

    Για μένα το πραγματικό πρόβλημα ειναι ότι η Liberty παίρνει πολύ μεγάλο κομμάτι της πίτας.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  2. #2792
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.068
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ ότι η παρουσία και επίπεδο δεσμευσης μιας ομάδας / οργανισμού, πρέπει να αναγνωρίζεται και να αμοίβεται ανάλογα σε ένα sport το οποίο ως μηχανισμός βγάζει δισεκατομμυρια δολάρια.
    Δεν υπάρχει ρομαντισμός στο συγκεκριμένο sport, όποιος το αντιμετωπίζει έτσι ειναι τουλάχιστον αφελής (και μιλαω ευγενικά).

    Οταν λοιπόν έχεις ομάδες όπως η Ferrari που έχει κάτσει και έχει φάει τα σκ*τά από τη πρώτη μέρα σε σχέση με άλλες, εννοείται ότι πρέπει να έχει κάποιο bonus , οπως αυτό φυσικά και ισχύει και για τη Williams, και για τη McLaren, και όχι για τη RBR που το παίρνει ως μέρος συμφωνίας επειδή έχει και την Toro Rosso από ότι γνωρίζω ( μπορεί να κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος ) , οσο για τη Mercedes, έχει παρουσια ως constructor, η παρουσία της ομως ως racing team, πολύ μικρή σε συγκριση με τις άλλες ομάδες.
    Η γνώμη σου σεβαστη, όπως φαντάζομαι και η δική μου, προσωπικά αδιαφορώ για το αν ενοχλεί η γνώμη μου. Η γνώμη του καθένα μπορεί να ενοχλεί (και η δική σου με έχει ενοχλησει κατά διαστήματα, σημαίνει κάτι αυτό ; ), επίσης, κάνεις μεγάλο λάθος αν νομίζεις ότι ο κόσμος δεν γνωρίζει αυτό που συζητάμε.
    Επίσης, επιτέλους ας βάλουμε τα πράγματα στη πραγματική τους βάση. Οι οπαδοί μπορεί να έχουν την άποψή τους. Μπορεί να πιστεύω ότι γουστάρω και συ ότι γουστάρεις. But you know what? Το θέμα ειναι τι γίνεται εκει στο WMSC, τα γραφεία της liberty, behind closed doors, και εκεί αυτό που μετράει ειναι :
    1. Bottom line
    2. Εισητηρια
    3. Brand value

    Οσο λοιπόν θεωρούν ότι χωρίς τη Ferrari το 3, 2, 1 θα πάνε στο Καιάδα αν η Ferrari μαζέψει τα μπογαλάκια της και φύγει, τόσο δεν υπάρχει περίπτωση να μη κερδίζει η Ferrari το Veto και το Bonus. Επίσης, ξεκολήστε. Ο Bernie ήταν αυτός που παραδέχτηκε ότι ηταν common knowledge ότι η Merc μπήκε με 4-5 χρόνια πλεονέκτημα κινητήρα και κάθεσαι και μου λες τι; Οτι ο Bernie βοήθαγε τη Ferrari ;

    Τέλος, προσπάθησα να σου το εξηγήσω, ελπίζω να το καταλάβεις τώρα :
    Οι αλλαγές που παρουσιάστηκαν αφορούν το αγωνιστικό σκέλος. Κανονισμοί, σχεδιασμος μονοθεσίου κλπ.
    Αυτό για το οποίο ρωτάς έχει να κάνει με το Concorde Agreement, δες το σαν "εμπορική συμφωνία".

    Αλλο το ένα, άλλο το άλλο.

    Και κάτι τελευταιο. Νομίζεις ότι η διαφορά στο bonus μεταξύ 1 , 2, 3, 4 ειναι μεγάλη; Οχι.
    Κάποτε κάποιοι νόμιζαν ότι μόνο η Ferrari έχει αυτό το bonus.

    Για μένα το πραγματικό πρόβλημα ειναι ότι η Liberty παίρνει πολύ μεγάλο κομμάτι της πίτας.
    Καταλαβαίνω την λογική σου και σεβαστή προφανώς η άποψη σου αλλά δεν θεωρώ ότι όλοι γνωρίζουν για αυτό. Επίσης δεν είπα ότι ο Μπέρνι βοηθούσε την Φεράρι. Είπα ότι κοίταζε μόνο πως θα βρεθεί περισσότερα λεφτά να πάρει στον τάφο του, εξού και συμφωνίες με Μερσεντές και ρεντμπουλ. Δυσκολεύομαι πάντως πολύ να βρω αναλογία σε άλλα αγωνίσματα. Πάντως οι αλλαγές αναφέρονται σε r&d cap και αν θες την γνώμη μου τα νερά με την εμπορική συμφωνία θολώνουν.

  3. #2793
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Έχει τα ίδια έσοδα από την Premiership η MC/MU/ με Aston Villa πχ?
    Άσχετους θέσης που τερμάτισαν.
    Τι εννοείς δεν συμβαίνει σε άλλα αγωνίσματα;

    Βασικά αυτό ακριβώς συμβαίνει σε όλα τα αγωνίσματα νομίζω....


    Χτυπιέται ο ΠΑΟΚ για τα τηλεοπτικά γιατί να μην πάρει καλύτερο συμβόλαιο από τον γαύρο πχ αλλά δεν πήρε όμως
    Και ο ΠΑΟ πήρε πολύ καλύτερο από το θα έπρεπε βάση βαθμολογίας αλλά δεν πάει έτσι στην πραγματικότητα. Πρωτάθλημα να πάρει ο Ατρόμητος πχ δεν θα μπορέσει να πάρει καλύτερο συμβόλαιο από τους μεγάλους
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος patch : 13-11-19 στις 21:21.

  4. #2794
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.068
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει τα ίδια έσοδα από την Premiership η MC/MU/ με Aston Villa πχ?
    Άσχετους θέσης που τερμάτισαν.
    Τι εννοείς δεν συμβαίνει σε άλλα αγωνίσματα;

    Βασικά αυτό ακριβώς συμβαίνει σε όλα τα αγωνίσματα νομίζω....


    Χτυπιέται ο ΠΑΟΚ για τα τηλεοπτικά γιατί να μην πάρει καλύτερο συμβόλαιο από τον γαύρο πχ αλλά δεν πήρε όμως
    Και ο ΠΑΟ πήρε πολύ καλύτερο από το θα έπρεπε βάση βαθμολογίας αλλά δεν πάει έτσι στην πραγματικότητα. Πρωτάθλημα να πάρει ο Ατρόμητος πχ δεν θα μπορέσει να πάρει καλύτερο συμβόλαιο από τους μεγάλους
    Τώρα μου ήρθε ταμπλας γιατί δεν το σκεφτόμουν έτσι. Στο μυαλό μου είχα τον θεσμό που οργανώνει το πρωτάθλημα. Δηλαδή μέσα στο ίδιο το πρωτάθλημα δεν υπάρχει διαφορά, εκτός και αν εκεί κάνω λάθος. Υπάρχει όμως εκτός όπως αναφέρεις που δεν σκεφτόμουν καν, όπως πχ από αξεσουάρ και αν θες πωλήσεις αυτοκινήτων. Αν και η διαφορά είναι μικρή, είναι αρκετά σημαντική κατά την γνώμη μου όμως, και συνεχίζω να πιστεύω ότι μεταξύ εντός του θεσμού δεν πρέπει να υπάρχουν τέτοιες ανισότητες.

  5. #2795
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Μα δεν είναι ότι το κάνει η φια η ο Μπέρνι η η Φερράρι αυτό. Πουλάει το προϊόν γιατί είναι μέσα η τάδε ομάδα που πουλάει, αυτή θα πάρει το μεγαλύτερο κομμάτι της πίτας. Καπιταλισμός βλέπεις

  6. #2796
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Tobi Grüner
    Today FIA sent out another Technical Directive (TD 38/19) about possible engine trickery. It states that any flammable liquid from the cooling systems can not be used for combustion. You know which team this is aimed at.
    Απο twitter
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

  7. #2797
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.068
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν είναι ότι το κάνει η φια η ο Μπέρνι η η Φερράρι αυτό. Πουλάει το προϊόν γιατί είναι μέσα η τάδε ομάδα που πουλάει, αυτή θα πάρει το μεγαλύτερο κομμάτι της πίτας. Καπιταλισμός βλέπεις
    Η Λίμπερτι είναι τώρα διοργανωτής. Ο Αντ1(το κάθε κανάλι) δεν είναι. Ο Μπέρνι ήταν πρόεδρος της διοργανώτριας.

    Εμένα μου φαίνεται πολύ λάθος ανεξαρτήτως καπιταλισμού και άλλων τέτοιων γενικών αληθειών που δεν βοηθάνε. Εγώ σχολιάζω αν το θεωρώ σωστό ή όχι, και όχι αν ο Μπέρνι και κάθε Φεράρι θα πάνε στον τάφο τους με παραπάνω εκατομμύρια. Απλά θεωρώ πολύ λάθος ο διοργανωτής να έχει οποιαδήποτε κανονισμό (οικονομικό και τεχνικό) που να λειτουργεί υπέρ μιας συμμετοχής σε σχέση με τις άλλες.

  8. #2798
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Δεν σου μένει παρά να ρίξεις τον καπιταλισμό λοιπόν γιατί να αλλάξει ο βασικός νόμος αγοράς στον οποίο στηρίζεται κομματάκι δύσκολο το κόβω

    Δεν παίζει κανένα ρόλο εάν είναι κεντρική η διαχείριση η η κάθε ομάδα μόνη της ( όπως έκαναν οι ελληνικές ομάδες από πέρυσι), η από που είναι. Τα έσοδα ΔΕΝ μοιράζονται ισομερώς.

  9. #2799
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.068
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σου μένει παρά να ρίξεις τον καπιταλισμό λοιπόν γιατί να αλλάξει ο βασικός νόμος αγοράς στον οποίο στηρίζεται κομματάκι δύσκολο το κόβω

    Δεν παίζει κανένα ρόλο εάν είναι κεντρική η διαχείριση η η κάθε ομάδα μόνη της ( όπως έκαναν οι ελληνικές ομάδες από πέρυσι), η από που είναι. Τα έσοδα ΔΕΝ μοιράζονται ισομερώς.
    Σου διέφυγε τί έγραψα και προτίμησες να γράψεις περι καπιταλισμού, που όπως είπα ήδη δεν βοηθάνε. Ο διοργανωτής ενός πρωταθλήματος δεν είναι τό ίδιο με τις ομάδες να διαχειρίζονται τα τηλεοπτικά δικαιώματα τους συλλογικά ή ξεχωριστά. Αν θες να πεις κάτι πιο ουσιώδες πέρα του καπιταλισμου τότε να μου πεις περιπτώσεις αθλημάτων, όπως πχ ποδόσφαιρο που αναφέρεις σαν αντιπαράδειγμα, όπου η διοργανώτρια οργάνωση χειρίζεται διαφορετικά ή δίνει κάποιο εμφανές πλεονέκτημα σε μια ομάδα. Όχι όμως το πώς η ομάδα πουλάει μπρελόκ, εισιτήρια, αυτοκίνητα, κινητήρες, μπλούζες ή τα εντός έδρας τηλεοπτικά της δικαιώματα. Κατι αντίστοιχο του και μόνο που συμμετέχει πχ η ομάδα Χ παίρνει 1εκ παραπάνω από την Υ.

  10. #2800
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Brand name λέγεται και συμβαίνει παντού νομίζω. ΤΠ μπορεί να κάνω λάθος οπότε καλή σου μέρα

  11. #2801
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ASFE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο twitter
    Seriously? German Motosport, RBR+Mercedes alliance vs. Ferrari , έρχεται και αυτό το σχόλιο και ;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Λίμπερτι είναι τώρα διοργανωτής. Ο Αντ1(το κάθε κανάλι) δεν είναι. Ο Μπέρνι ήταν πρόεδρος της διοργανώτριας.

    Εμένα μου φαίνεται πολύ λάθος ανεξαρτήτως καπιταλισμού και άλλων τέτοιων γενικών αληθειών που δεν βοηθάνε. Εγώ σχολιάζω αν το θεωρώ σωστό ή όχι, και όχι αν ο Μπέρνι και κάθε Φεράρι θα πάνε στον τάφο τους με παραπάνω εκατομμύρια. Απλά θεωρώ πολύ λάθος ο διοργανωτής να έχει οποιαδήποτε κανονισμό (οικονομικό και τεχνικό) που να λειτουργεί υπέρ μιας συμμετοχής σε σχέση με τις άλλες.
    Το θέμα ειναι ότι είσαι ρομαντικός.
    Η πραγματικότητα ειναι ότι η F1 είναι καπιταλισμός.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου διέφυγε τί έγραψα και προτίμησες να γράψεις περι καπιταλισμού, που όπως είπα ήδη δεν βοηθάνε. Ο διοργανωτής ενός πρωταθλήματος δεν είναι τό ίδιο με τις ομάδες να διαχειρίζονται τα τηλεοπτικά δικαιώματα τους συλλογικά ή ξεχωριστά. Αν θες να πεις κάτι πιο ουσιώδες πέρα του καπιταλισμου τότε να μου πεις περιπτώσεις αθλημάτων, όπως πχ ποδόσφαιρο που αναφέρεις σαν αντιπαράδειγμα, όπου η διοργανώτρια οργάνωση χειρίζεται διαφορετικά ή δίνει κάποιο εμφανές πλεονέκτημα σε μια ομάδα. Όχι όμως το πώς η ομάδα πουλάει μπρελόκ, εισιτήρια, αυτοκίνητα, κινητήρες, μπλούζες ή τα εντός έδρας τηλεοπτικά της δικαιώματα. Κατι αντίστοιχο του και μόνο που συμμετέχει πχ η ομάδα Χ παίρνει 1εκ παραπάνω από την Υ.
    Ο διοργανωτής ενός πρωταθλήματος οφειλει πρώτα απ όλα να διασφαλίζει τη μεγιστοποίηση κερδών (καπιταλισμός).
    Οφείλει να το κάνει αυτό με το να κοιτάει τι φέρνει τα λεφτά (brand awareness, brand power, κοινώς ο μαγνήτης) και αντίστοιχα να του δίνει τυράκι(α) να μείνει.
    Φυσικά και θα δώσει περισσότερα στη Ferrari όταν παντού οι περισσότεροι οπαδοι υποστηρίζουν τη Ferrari.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  12. #2802
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Κατσε δλδ sky ειναι με μερκ χαμιλτον
    Amus γερμανικο αρα μερκ.

    Οποτε να διαβαζουμε sky italia
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

  13. #2803
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ASFE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατσε δλδ sky ειναι με μερκ χαμιλτον
    Amus γερμανικο αρα μερκ.

    Οποτε να διαβαζουμε sky italia
    Οχι, απλά να το βάζεις να σκέφτεται και λίγο.
    Εκτός φυσικά αν εισαι hater και ψάχνεσαι.

    Το πράγμα ειναι απλό. Ο Horner πχ παραδέχτηκε ότι μπήκε μπροστάντζα στη merc (ας μη ξεχνάμε ότι Aston Martin πρακτικά ανήκει στη Μερσεντες) και ψάχτηκε για τη μηχανή της Ferrari με στοιχεία έρευνας της Mercedes.
    Κατά τα άλλα, στην αρχή έλεγε ότι είχε στοιχεια για...

    Η Mercedes έχει δηλώσει έντονη δυσαρέσκεια (ξαφνικά) για το ... ότι η Ferrari υπέγραψε τους νέους κανονισμους (και δε χρησιμοποίησε το veto που σου τη σπάει, κατα τα άλλα).
    Τώρα , το #AMUS για μια ακόμα φορά εικάζει.

    Εγώ πάλι , στοϊκά περιμένω το βραζιλιάνικο GP αν δε σε πειράζει


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  14. #2804
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Βραζιλιανικο gp περιμενω Φεττελ Pole 3 δεκατα μπροστα απο τον 2ο
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

  15. #2805
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ASFE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βραζιλιανικο gp περιμενω Φεττελ Pole 3 δεκατα μπροστα απο τον 2ο
    Για τον Max τι περιμένεις ;


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

Σελ. 187 από 266 ΠρώτηΠρώτη ... 167177182185186187188189192197207 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας